Vaříme hravě a zdravě v páře

Ať už to je či není pro mnohé z nás překvapivé, vaření v páře patří k nejzdravějším způsobům přípravy jídla. A tento způsob vaření je stále více oblíbený mezi kuchaři a hlavně kuchařkami.

A to nejen pro svou jednoduchost, ale hlavně díky dokonalému uchování vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, esenciálních mastných kyselin a dalších výživných složek obsažených ve všech surovinách.

Chcete zdravě jíst? Držíte dietu, ale chcete zároveň jíst chutná jídla? Vyzkoušejte vaření v páře. Překvapí vás, kolik pokrmů můžete v páře připravit.

V čem vařit aneb něco o parních hrncích…

K vaření v páře se obvykle používá parní hrnec. Parní hrnce patří ke spotřebičům, které si na našem trhu postupně vydobyly své místo a jsou stále žádanějším zbožím. Uplatnit je lze v každé kuchyni, ve které se vaří zdravě a zároveň úsporně. Jeho přednosti určitě ocení nejen zastánci zdravého způsobu stravování, ale i gurmáni a hlavně lidé, kteří musí dodržovat přísný dietní režim.

Výhody parního hrnce

Pracovat s parním hrncem je velmi snadné. Jednoduchá manipulace a údržba patří mezi přednosti parního hrnce. Parní hrnec si můžete vozit i s sebou, třeba na chatu. Příprava pokrmů v parním hrnci je výrazně rychlejší a pohodlnější, než běžné vaření v klasických hrncích.

Spokojení uživatelé parních hrnců tvrdí, že už nepotřebují klasický sporák. Vše zvládnou uvařit v tomto hrnci pohodlně a rychle! Také se vám při vaření připálí pokrm ke klasickému hrnci? S tímto hrncem je to vyloučeno. Funguje totiž na principu horkovzdušné trouby, což zabraňuje jakémukoli připalování.

Z čeho je složen parní hrnec?

Parní hrnec se skládá ze spodního hrnce a dvou nebo tří parních nástavců, záleží na výrobci. Tyto nástavce můžete používat buď všechny najednou, nebo pouze jeden, když připravujete menší porci. Výrobci často uvádějí, že v jednom hrnci můžete vařit celý pokrm dohromady, to znamená maso, přílohu, zeleninu a dokonce i sladký moučník! Nemusíte se však obávat, že se pachy či vůně potravin navzájem smíchají. Pára tyto pachy nepřevádí a tak si každá surovina uchová svou specifickou vůni.

Jak funguje parní hrnec?

Princip parního hrnce tkví v tom, že při zahřívání hrnce se z vody vytvoří pára, která stoupá nahoru a ve které se vaří všechny suroviny uložené do parních nástavců. Pára tímto způsobem jemně proniká každou potravinou, a tak dochází k její tepelné úpravě. Design hrnce je přizpůsobený tomu, že voda, která se na víku a stěnách nástavců srazí, nekape na potraviny, ale steče po stěnách zpět do spodního hrnce.

Uvažujete o koupi parního hrnce?

Pokud si chcete pořídit parní hrnec, nejprve si vyberte, jaký typ parního hrnce si chcete koupit. Na trhu je jak nepřeberné množství elektrických parních hrnců, tak i široký výběr hrnců, které postavíte na sporák a vaříte. Složení u obou typů je až na detaily stejné. Rozhodující pro vás může být spotřeba energie.

Cena stoupá s výbavou parního hrnce

Nejnovější elektrické parní hrnce mají zpravidla digitální ovládání a lze je nastavit tak, že se po dokončení programu přepnou na dalších několik minut – záleží na nastavení – do udržovacího programu. Pokrm se nevaří, pouze se udržuje teplý.

Lze parní hrnec něčím nahradit?

Pokud si nechcete pořizovat celou sadu parního hrnce, můžete použít i jiné druhy nádobí, například pánvici nebo i klasický hrnec, ale je potřeba mít parní nástavce, které se dají koupit i samostatně.

A co parní trouby?

Vaření v parních troubách je stejně zdravé a chutné jako v parních hrncích. V parních troubách také můžeme připravovat různé druhy zeleniny, ryby, masa, příloh a dezertů a co navíc–potraviny můžeme i ohřívat a rozmrazovat! Pokud máte parní troubu, tu mikrovlnou už nepotřebujete!

Je rozdíl mezi parním hrncem a parní troubou? Příprava jídla je zpočátku stejná jako v parním hrnci, na závěr je ale potřeba troubu přepnout na funkci gril nebo horký vzduch. A jídlo je hotové!

Jak funguje parní trouba?

Parní trouba je vybavená interní nebo externí nádobkou na vodu a vyvíječem páry. Ihned po zapnutí se voda začne přeměňovat v páru o teplotě šedesát až sto stupňů, která se postupně vpouští do pečicí části.

Není nutné jídlo otevíráním dvířek kontrolovat, protože při tomto způsobu vaření se pokrm nikdy nespálí, pokud nastavíme delší dobu přípravy, než je nutné, jídlo se nespálí, bude jenom měkčí, ale vždy chutné. Navíc otevíráním dvířek by se zbytečně ztrácela pára, a to by prodloužilo dobu přípravy. Moderní parní trouby mají digitální displej, délku vaření si nastavíte pomocí tlačítek.

A co si v páře uvaříme?

V páře lze připravovat všechny druhy pokrmů. Výrobci přikládají k parním hrncům návod k použití, ve kterém obvykle bývá i stručná kuchařka, abychom věděli, jak každou surovinu přesně připravovat a jak dlouho.

Vaříme zeleninu

Zelenina uvařená v páře má výrazně vyšší koncentraci vitamínů, minerálních látek a stopových prvků než ta, která byla uvařena klasicky ve vodě. U brokolice je to až o 60%! Navíc, zelenina neztratí svůj pevný tvar ani přirozenou barvu a vůni, která povzbuzuje chuťové buňky.

A co příloha?

Velmi chutné jsou brambory, které vařením v páře neztratí svůj vysoký obsah vitamínů, který se při běžném vaření vyvaří do vody. Mezi další suroviny patří rýže. Například hnědá rýže by měla být vařena pouze v páře, neboť jen takto v ní zůstává vysoký obsah vitamínu B1. Těstoviny se vám při této přípravě nerozvaří.

Vaření těchto příloh vám ale bude trvat o chvíli déle než vaření zeleniny. Na druhou stranu rýže nebo brambory jsou uvařeny v páře třikrát rychleji než při obvyklé přípravě. Pouhých 10 minut se brambory vaří v páře. Ve srovnání s půlhodinovým vařením v hrnci je to velký rozdíl. A to nepočítáme úsporu energie!

Jak chutná ovoce vařené v páře?

Chcete zkusit něco netradičního? Co takhle ananas jako příloha? Uvařte v páře i ovoce! Doporučuje se připravit ovoce i se slupkou a oloupat až po uvaření, aby se zachovaly všechny vitamíny a další výživné složky.

A jaké je maso připravené v páře?

Maso díky vaření v páře neztratí svou šťavnatost a přirozenou chuť. Připravte si maso bez zbytečných karcinogenních látek, které se dostávají do masa při smažení, fritování či grilování!

Chutnají vám ryby?

Ale ne takové, které se při servírování na talíři rozpadnou na několik částí, které jen zdaleka připomínají rybu? Uvařte si rybu v páře! Je to jeden z nejlepších způsobů přípravy, kdy ryby neztratí svůj tvar, neboť pára nepoškodí jejich strukturu.

Chcete mít rychle navařeno?

Nebaví vás čekání u plotny, než se jídlo uvaří? Zkuste uvařit celý oběd o dvou chodech v parním hrnci! Ve spodní nádobě uvařte polévku, do prvního parního nástavce vložte maso, do druhého nástavce přílohu a do třetího nástavce zeleninu. Zapněte si stopky nebo hlídejte čas a přibližně za 20-30 minut máte hotovo!

A na závěr několik praktických tipů:

  • Ochucovat a kořenit pokrm je dobré až na závěr vaření. Pára totiž sůl a ostatní koření „smyje“ z povrchu suroviny a koření se pak nedostane dovnitř.
  • Nejlépe je připravovat kousky přibližně stejné velikosti. Podle velikosti a síly kousků surovin se odvíjí čas vaření.
  • Pokud připravujeme větší množství jídla, doba vaření se prodlouží.
  • Na závěr vaření už jen popřát dobrou zdravou chuť!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15853 (rodina-finance.cz#20102)


Diskuze a zkušenosti

Klárka Kunešová | 15.01.2017 08:41
Moooooc děkuju za článek! Nechala jsem se inspirovat a jeden si koupila od royaltyline. Teda sice je jen na rýži, protože maso z páry rádi nemáme, ale dělám v něm i zeleninu a je to super! Spoustu času mi ušetří to, že se o vaření příloh starat nemusím a věnuju se jen masu. My totiž bez masa ani ránu. Ani na chalupě...


Přidat komentář