Rakytník řešetlákový - použití

Nenápadný keř, Rakytník řešetlákový je léčivý od kořene, kůry, dřeva přes květy, plody až po semena. Všechny jeho části mají blahodárné účinky v podobě čajů, mastí, olejů i kosmetických produktů. Všechny jeho produkty pomáhají zmírnit civilizační choroby.

Rakytník řešetlákový je velmi významná dvoudomá bylina s širokým spektrem léčivých účinků, které lidé znají již tisíce let. Po letech zapomnění slaví v posledních letech triumfální návrat v podobě zvýšeného zájmu pěstitelů a výrobců nejrůznějších rakytníkových produktů. V posledních deseti letech byla tato bylina klinicky testována po celém světě. Rakytník řešetlákový byl opomíjen pravděpodobně z důvodů velmi problematické sklizně plodů, vyznačuje se totiž velmi dlouhými, špičatými, tvrdými a ostrými ostny.

Rakytník řešetlákový - Třpytící se kůň

Latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená** Třpytící se kůň**. Starořekové zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblasti výskytu keřů rakytníku, rychle přibírala na váze a jejich srst získala nádherný lesklý nádech. Rakytník však znali a hojně využívali obyvatelé Kavkazu, Sibiře, Mongolska, Indie a některých oblastí Číny včetně Tibeťanů. Největší pozornosti se těšilo a dodnes těší použití rakytníku řešetlákového v Rusku.

Rakytník řešetlákový - vysoký podíl vitaminu C

Rakytník je zeleno-stříbrný keř až strom plodící peckovité oranžovo-červené plody. Z tohoto keře lze využít každá jeho část - kořen, kůra, listy, květy, plody, semena i dřevo. Keře rakytníku se dožívají až sta let! Říká se mu citroník severu, protože obsahuje vysoký podíl vitamínu C – 10x víc než pomeranč. Jediná bobulka obsahuje denní doporučenou dávku tohoto vitamínu. Důležité je, že se vitamín C velmi dobře uchovává i v produktech vyrobených z plodů. Je to díky tomu, že v plodech není přítomna askorbináza, což je enzym, rozkládající kyselinu askorbovou, tedy vitamín C. Pěstování rakytníku řešetlákového však není snadné. Keř rakytníku je totiž dvojdomý. Proto je nutné vysadit skupinku keřů, kde převažují keře samičí. Běžný pěstitel pozná pohlaví rostlin až po čtyřech letech. Samčí rostliny mají hustší porost a jejich pupeny jsou větší. Keříky rakytníku proto raději kupujeme v zahradnictvích, tam znají pohlaví i mladých sazenic. Rakytníku se daří na slunném místě, v písčité i kamenité půdě zásadité nebo neutrální. Plody, které dozrávají od srpna do října musíme sklízet včas, přezrálé ztrácejí svoje blahodárné účinky.

Rakytník řešetlákový – další blahodárné látky

Kromě zmíněného „céčka“ je rakytník výbornou zásobárnou

 • vitamínů A, B, D, E, F, K,
 • minerálních látek
 • organických kyselin
 • aminokyselin
 • stopových prvků
 • nenasycených mastných kyselin (kyselina linolová a linoleová)

Díky těmto prvkům posiluje imunitní systém. Jeho užívání je vhodné při nejrůznějších** virozách, chřipkách, angíně**. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, reguluje krevní oběh, podporuje činnost jater a plic. Je vynikající při očistě organizmu od toxických látek, zlepšuje stav kloubů při revmatismu. Doporučuje se i jako přirozená obrana proti následkům civilizačního stresu a ke zvýšení pružnosti a průchodnosti cév, snižuje srážlivost krve, podporuje tvorbu erytrocytů, zlepšuje kvalitu hemoglobinu, zabraňuje městnání krve a bojuje se zánětem žil.

Rakytník řešetlákový – produkty

Vzhledem k tomu, že pro náš organizmus jsou zdravé nejen** plody, ale i semena, listy, květy, větve, kůra i kořen**, je produktů z rakytníku nepřeberné množství. Pro svůj pozitivní účinek se přidává i do kosmetických přípravků.

Produkty z rakytníku pro vnější i vnitřní použití

Produkty z rakytníku jsou:

Vnější použití rakytníku

Pomáhá především při lokálních onemocněních. Rakytník urychluje hojení poškozených tkání, je velmi vhodný při hojení popálenin, ale i jiných zranění, zabraňuje tvorbě velkých jizev a zmírňuje bolesti při hojení. Rakytník také zabraňuje vypadávání vlasů, má léčebný vliv na ekzémy, suchou pokožku, podporuje proces látkové výměny v pokožce, zlepšuje stav kloubů při revmatismu.

 • rakytníkový olej - rakytníkový olej je unikátní přírodní látka která z hlediska obsahu biologicky aktivních  složek nemá sobě rovných mezi ostatními rostlinnými oleji. Skládá se převážně z esterů mastných kyselin, malého množství alkoholů, karotenoidů, vitamínu E. Nejaktivnější složkou rakytníkového oleje je provitamin D. Ten zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krve. Snižuje bolest, regeneruje tkáně, léčí popáleniny i křečové žíly. Unikátní skladba vitamínů a biologicky aktivních látek umožňuje léčbu kardiovaskulárních chorob, zvláště aterosklerózy. Byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka hemolytického streptokoka a tyfus. Inhibuje sekreci žaludečních šťáv, léčí zánět jícnu, žaludeční a dvanáctníkové vředy i nemoci tlustého střeva.i hemoroidy.

Rakytníkový olej se nesmí používat vnitřně při zánětlivých procesech ve žlučníku, játrech, slinivce břišní a při žlučových kamenech.Zevně se nanáší na kůži, sliznice úst, jazyka, nosu, pochvy, čípku děložního a konečníku. Regeneruje totiž tkáně epitelu po termických a chemických poškozeních kůže, popáleninách nebo omrzlinách. Užívá se téměř na 20 druhů kožních chorob.Olej působí jako biogenní stimulátor se schopností tlumit bolest stejně jako analgetika.

 • rakytníková mast - zevně se nanáší na kůži, sliznice úst, jazyka, nosu, pochvy, čípku děložního a konečníku. Regeneruje totiž tkáně epitelu po termických a chemických poškozeních kůže, popáleninách nebo omrzlinách. Užívá se téměř na 20 druhů kožních chorob. Léčí kloubní aparát a podporuje hojení popálenin, omrzlin, proleženin, opruzenin, bércových vředů, ekzémů, zabraňuje vzniku velkých jizev
 • rakytníkový balzám – svými léčivými účinky poskytuje kůži spolehlivou ochranu před volnými radikály. Omezuje tvorbu vrásek a je velmi účinný na kožní onemocnění, akné, ekzémy a lupénku. Má vysoce regenerační účinky po ozařování, popáleninách a drobných poranění.
 • pleťové mléko s rakytníkem - použití: po opalování, na spáleniny, jizvy, strie, vysušenou kůži, ekzém, lupénku, lišej. Je vhodné pro všechny typy pleti a ke každodennímu použití.
 • rakytníkové denní i noční krémy
 • rakytníkový gel - používá se na problémy s pokožkou těla. Pomáhá při kožních onemocněních - exémech, popáleninách, proleženinách, rychle hojí pooperační rány je účinný i na podrážděnou pokožku. Rovněž blahodárně působí na bolesti kloubů a svalové bolesti.
 • další kosmetické produkty: opalovací krémy, balzámy na rty, zubní pasty, mýdla, šampóny

Vnitřní použití rakytníku

Je vhodné především při celkových onemocněních. Rakytník** stimuluje zvýšení krevní cirkulace**, brání krevním sraženinám, napomáhá zlepšovat funkci jater, srdce, žaludku, sleziny a ledvin, napomáhá odbourávat toxické a škodlivé látky z těla. Používá se také při** kloubních potížích**, zejména léčí revma a dnu. Pomáhá likvidovat následky civilizačního stresu.

 • rakytníkový olej a tinktura - jejich extrakty ovlivňují funkci žaludku, sleziny a dvanáctníku, ale také tvorbu krve a jsou antimikrobiálně aktivní. Olej má potom značné regenerační vlastnosti, hojí rány a podporuje sekreci trávicích šťáv. Používají při všech druzích nachlazení, chřipkách, angínách, bolestech hlavy, při nemocích pohlavního ústrojí i zánětu močových cest.

 • rakytníkový sirup - pozitivní účinek při léčbě žaludečních vředů, stimuluje, regeneruje organismus, posiluje imunitu, má detoxikační účinky, tlumí bolest

 • doplňkové produkty: bonbóny, marmelády, přírodní i slazené šťávy, rakytníkové čaje, ovoce naložené v rakytníku, rakytníkový kompot i náplň do pečiva, rakytníkový olejový extrakt pro posílení imunity, rakytník do jogurtu, sušený a další. Nejúčinnější i chutný je v syrovém stavu.

Preventivně se rakytník užívá 1x denně, 20 minut před jídlem, léčebná kůra je poručována na 12 týdnů. Vedlejší účinky rakytníku ani jeho produktů nejsou známy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15913 (rodina-finance.cz#23300)


Přidat komentář