Pitný režim v létě a účinné ochlazení organismu

Pít se musí, zní všeobecně známé pravidlo. Ale zdalipak je dodržujete? Víte, co a kolik pít, aby léto v pohybu bylo zdraví prospěšné? Je lepší klasická voda, minerální vody, džusy, bylinkové čaje? Víte, jak se účinně ochladit, když na Vás útočí vedro?

Je všeobecně známo, že se v létě společně s potem z těla vytrácejí také tekutiny. Následky mohou být závažné. Abyste předešli odvodnění, musíte hodně a často pít. Žízeň ale neuhasí sladké ani sycené nápoje. Proto byste měli pít kyselé, slané a hořké tekutiny, které pomáhají zadržovat v těle vodu. Nápoje by ale neměly obsahovat led - když vypijete kupříkladu vodu s ledem, nejen, že se nezchladíte, ale můžete si navíc přivolat zánět mandlí nebo angínu. Když je venku horko, zkuste si uvařit bylinné odvary. Osvědčený recept: dvě lžíce čerstvé máty lžíci heřmánku zalijte ¼ litrem vroucí vody, nechte spařit asi 5 minut. Poté dolijte vroucí vodou, neslaďte.

Pití minerální vody

Může být problematické, protože, zjednodušeně řečeno, je v nich příliš mnoho minerálů (pokud jich neztrácíme dost potem).  Soli se v těle hromadí a organismus, aby udržel správnou koncentraci, musí zadržovat vodu, aby soli „rozřeďovala".

Nejdůležitější minerály v minerální vodě

 • Sodík (Na+) - denní potřeba 2000 mg. Při onemocnění srdce je příjem sodíku formou nápojů rizikový.
 • Hořčík (Mg++) - denní potřeba 300 až 400 mg. Prevence kardiovaskulárních chorob. Kompenzuje stresové situace.
 • Vápník (Ca++) - denní potřeba 1000 mg. Prevence proti osteoporóze a hypertenzi. Pozor při ledvinových kamenech vápenatého typu!
 • Jód (I-) - denní potřeba 150 mg. Nedostatek způsobuje poruchy funkce štítné žlázy. U dětí je důležitý pro rozvoj duševní činnosti.

 

Horkou sezonu vám zpříjemní zelený čaj

Lžičku lístků nasypte do čajové konvice, přidejte 3 lžičky hnědého cukru a 2-3 zrnka kardamomu. Zalijte ½ sklenicí studené minerální vody. Přiklopte a pomalu zahřívejte na mírném ohni. Až čaj začne vřít, ihned odstavte z plotýnky. Pijte teplý, s citronem nebo lístkem máty.

Netrapte se žízní

 • Běžná denní spotřeba tekutin zdravého člověka se pohybuje okolo 2 litrů čisté vody.
 • Občas vodu doplňte minerálkou s nižším obsahem sodíku.
 • Jsou vhodné i hypotonické, hypertonické a izotonické nápoje a stolní vody.
 • Potřeba tekutin se zvyšuje v teplém prostředí a při sportu. Odpařování vody je způsob chlazení organismu před přehřátím zvenčí i zevnitř.
 • Ochlazování organismu je velmi obtížné v teplém a vlhkém prostředí. Proto v tropech dochází tak často ke kolapsům.

Složení lidského potu

 • sacharidy 0 mg/l
 • sodík Na+ 752 mg/l (3 díly)
 • draslík K+ 173 mg/l (1 díl)

Projevy dehydratace (při hmotnosti 75 kg)

 • 1% dehydratace (0,75kg): zvýšená teplota (když celý den vypijete jen tři kávy);
 • 3% (2,25kg): zhoršená tělesná výkonnost;
 • 5 % (3,75 kg): křeče, třes, nevolnost, zrychlení tepu;
 • 6 až 10 % (tj. 4,5 až 7,5 kg): problémy s trávením, vyčerpání, závratě, bolesti hlavy, únava;
 • víc než 10 %: zástava tvorby potu i moči, přehřátí organismu - úpal, opuchlý jazyk, vysoká tělesná teplota.

Pití minerální vody

Může být problematické, protože, zjednodušeně řečeno, je v nich příliš mnoho minerálů (pokud jich neztrácíme dost potem).  Soli se v těle hromadí a organismus, aby udržel správnou koncentraci, musí zadržovat vodu, aby soli „rozřeďovala".

Nejdůležitější minerály v minerální vodě

 • Sodík (Na+) - denní potřeba 2000 mg. Při onemocnění srdce je příjem sodíku formou nápojů rizikový.
 • Hořčík (Mg++) - denní potřeba 300 až 400 mg. Prevence kardiovaskulárních chorob. Kompenzuje stresové situace.
 • Vápník (Ca++) - denní potřeba 1000 mg. Prevence proti osteoporóze a hypertenzi. Pozor při ledvinových kamenech vápenatého typu!
 • Jód (I-) - denní potřeba 150 mg. Nedostatek způsobuje poruchy funkce štítné žlázy. U dětí je důležitý pro rozvoj duševní činnosti.

Vhodné pití při sportu

60 minut před sportem: nepijte víc než 6 dl tekutin. 20 minut před sportem: můžete vypít 3 až 4 dl tekutin. Při cvičeni se ztrácí nejvíc sodík - proto ho průběžně doplňujte. Po cvičení: důležité je dodat tělu draslík a hořčík. Při nevhodně zvoleném složení nápoje je riziko poškození ledvin.

 • Co je to...

Hypertonický nápoj: koncentrace minerálů a ostatních látek je vyšší než v potu.

Hypotonický nápoj: koncentrace minerálů a ostatních látek je nižší než v potu.

Izotonický nápoj: koncentrace minerálů a ostatních látek je stejná jako v potu.

 • Polehávám na pláži...

občas jdu plavat, natírám plot (energetický výdej 0,322 kJ/minutu/1kg hmotnosti),

rekreačně pádluji (energetický výdej 0,184 kJ/min/kg),

hraju volejbal (energetický výdej 0,210 kJ/min./kg),

zvolna jedu na kole (energetický výdej 0,268 kJ/min./kg).

Doplňujte čistou vodu jako „médium pro chladič". Kdo se víc potí, přidá 1 láhev nízkomineralizované minerální vody.

Ukázka denní spotřeby: 3-3,5 litru stolní vody + 0,3 litru minerálky.

 • Pinkám tenis...

okopávám záhonky (energetický výdej 5,527 kJ/min./kg),

řežu dříví (energetický výdej 0,510 kJ /min./kg),

hraju rekreační fotbal (energetický výdej 0,520 kJ/min./kg),

hraju basket (energetický výdej 0,577 kJ/min./kg).

Doplňujte vodu a minerály; energii jen když zátěž trvá podstatně déle než 30 minut. Vhodný je izotonický nebo ještě lépe hypotonický nápoj.

Hypotonický nápoj

Do minerálky přidejte špetku soli, kapku medu a citronové šťávy. Pokud zátěž trvá déle, upíjejte minimálně dva decilitry každých 15 minut. V teplém počasí má být nápoj hodně vodový.

Po skončení byste měli vypít postupně (ne naráz) alespoň 0,5 až 1 litr vody s vyšším obsahem draslíku a hořčíku. Buď ve formě nápojů po zátěži, nebo například na hořčík bohatou minerálku a pak doplnit draslík banány.

 • Hodně sportuji

Do třetí „nápojové" skupiny patří:

rychlý běh (rychlost 16 km/hod. Je energetický výdej 1,109 kJ/min./kg),

běh (rychlost 8 km/hod. je energetický výdej 0,607 kJ/min./kg),

jízda na kole nebo horském kole v obtížném terénu (energetický výdej 0,753 až 1,03 kJ/min./kg),

plavání prsa (energetický výdej 0,678kJ/min./kg),

plavání kraul (energetický výdej 0,653 kJ/min./kg),

fyzicky namáhavé práce jako je sekání dříví (energetický výdej 1,243 kJ/min./kg).

Měli byste doplňovat vodu+ minerály + energii. Vhodné jsou zejména izotonické nápoje, protože celková ztráta tekutin, minerálů a energie klade velké nároky na organismus. Proto je nezbytné doplňovat tekutiny a energii před, během i po skončení zátěže. U těchto činností hrozí už po 60 minutách nebezpečí dehydratace! Za dvě hodiny může dehydratace ohrožovat zdraví, dokonce i život (zejména oslabených jedinců). Ztrácíte okolo 2 až 3 litrů tekutin za hodinu! Při sportování u moře (například při týdnu s aerobikem a podobně) může člověk s dobrou termoregulací produkovat až o další litr potu za hodinu víc. To znamená, že během cvičení se potřeba tekutin zvýší až 5 až 6 krát. Proto je optimální upíjet jedno deci každou čtvrt hodinu.

Účinné ochlazení organismu

Zapomeňte na ledovou sprchu. Cesta z chladné koupelny do rozpařeného pokoje nebo na horký vzduch je zaručeným počátkem termického šoku. Okamžitě vás polije pot, protože teplotní rozdíl mezi ochlazenou pokožkou a vnějším prostředím je extrémně velký. Tělo má v tento moment pocit, že je tepleji než ve skutečnosti, a potním žlázám vyšle signál, aby vyměšovaly víc potu a tím organismus ochladily. Ideální k ochlazení je vlažná bylinková koupel.

Smíchejte po dvou lžících máty, meduňky a heřmánku. Bylinky zalijte ¼ litru vřelé vody a pod pokličkou nechte louhovat 10 minut. Odvar nalijte do vany s vodou teplejší nežli 40 stupňů. V lázni zůstaňte 5 až 10 minut. Po jejím ukončení a odchodu z koupelny bude vaše tělo značně teplejší než je okolní vzduch a vy ucítíte, jak se postupně ochlazuje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15866 (rodina-finance.cz#20469)


Diskuze a zkušenosti

kamila | 30.08.2010 10:11
sůl a my Víte, jaké je doporučené množství soli v denní dávce minerálky pro dospělého? Např. v ondrašovce je podle tabulek vše vyváženo.


Přidat komentář