Med - léčí a krášlí

Med je nejen výborný jen tak na chleba s máslem či do čaje. Spolu s nakrájenou cibulí je účinným prostředkem na kašel. Med se využívá také v kosmetice, kdy se přimíchává do krémů, masek. Pokud Vás trápí celulitida, pak můžete vyzkoušet medový zábal.

 

Med se může pochlubit všestranným využitím, od kuchyně po zdravotní lék, až po zkrášlování. Medu není nikdy dost a přináší ho nám sama příroda. Byla by škoda ho jen tak přehlížet a brát pouze jako příležitostné sladidlo. Sami se můžete přesvědčit o široké škále jeho použití.

Med v našich kuchyních

Chutnou, rychlou a zdravou svačinu si připravíte s pomocí pečiva, másla a medu. K tomu si již jen stačí uvařit bylinkový, či černý čaj a osladit si ho kapkou medu. Jen nedávejte med do hrnečku příliš brzo. Pokud je totiž teplota tekutiny vyšší než 45°C, pak bohužel zničíte veškeré prospěšné látky.

Med je však možné použít i pro složitější recepty. Vyzkoušet můžete medové perníčky, kuře na medu, jablkový koláč s ořechy, skořicí a medem, medovou marinádu na pečené masíčko, ovocný salát s medem aj. A pokud Vás bude večer honit mlsná, pak místo koláčů a dortů vyzkoušejte naložené ořechy či sušené ovoce v medu.

Medový zábal

Med je možné užívat nejen vnitřně, ale i zvnějšku na pleť i celé tělo. Jeho jedinečné složení má blahodárné působení na stav naší pokožky. Po medovém zábalu bude Vaše pokožka výrazně zvláčněna, ale také zvlhčena, pevná a hebká. Medový zábal se však nepostará pouze o omlazení Vaší pokožky. Během procedury, ale i po ní pocítíte odplavení starostí, stresu a přijdete na jiné myšlenky. Medový zábal je skvělým regeneračním a relaxačním prostředkem. Máte-li například za sebou náročné dny, či naopak víte, že Vás čeká pracovní vypětí, pak si zajděte na medový zábal. Medový zábal trvá zhruba jednu hodinu a dopřát si ho můžete v kosmetických studiích, salónech.

Medová maska na vlasy

Také Vašim vlasům můžete dopřát medu, a to v podobě** medové masky**. Medovou masku si můžete aplikovat sami doma, nebo zajít do některého z kadeřnických salónů, které nabízí medovou masku. Ruku na srdce, doma budete s medovou maskou na hlavě pobíhat a dělat další věci. Kdežto v kadeřnickém salónu budete „donuceni“ relaxovat, vnímat vůni a účinky medu. Ze salónu odejdete nejen s regenerovanými, lesklými a hebkými vlasy. I Vy samotní si odpočinete, načerpáte energii a sílu pro další činnosti. Medová maska je vhodná pro vlasy poničené, suché, zeslabené od častého barvení, narovnávání kulmou, melírován, či nanášení trvalé.

Medová maska na obličej

Med je díky svým obsaženým látkám velmi vyživující pro pleť. Můžete si zakoupit již namíchanou medovou masku, nebo si vyrobit masku doma, či si zajít do kosmetického salónu. Domácí použití má svoje výhody, když spěcháte a potřebujete dodat výživu Vaší pleti. Je však dobré si alespoň jednou za měsíc vyhradit čas a svěřit se do profesionálních rukou kosmetičky. Kromě medové masky, Vám pleť hloubkově vyčistí a provede uvolňující masáž.

Medová maska na ruce

Ruce jsou naší vizitkou. Když jsme představováni novým lidem, podáme si ruce. Ruce si však také podáváme, když se vítáme s našimi přáteli, kteří k nám jdou například na návštěvu. A pracujete-li s lidmi, ať už v obchodu, administrativě aj., pak musíte počítat s tím, že Vám druzí budou hledět nejen do očí, na oblečení, ale také na ruce.

Určitě není příjemné, když při podávání rukou pocítíme hrubost a suchost dlaně, prstů. A to bez ohledu na to, zda to jsme my s hrubýma rukama, nebo ten druhý.

Zajděte si za manikérkou a nechte si udělat kromě manikúry také regenerační balzám či masku s obsahem medu. Vaše ruce budou po proceduře výrazně hebčí, jemnější. Pokožka rukou si přímo vychutná a vyzobe výživné látky, které jsou obsažené v medu.

Medová maska na rozpraskaná chodidla

Kterou z žen netrápí** suché paty**. Pokud se o pokožku nohou nebudeme pravidelně starat, a to ideálně dvakrát denně, pak se můžeme dočkat nejen suchých nohou, ale také ztvrdlé kůže a praskajících pat. Což jednak nepůsobí esteticky, ale navíc je i značně bolestivé. Ztvrdlé, praskající pokožce však můžete ulevit a postupně jí navrátit zpět její hebkost a jemnost. Kromě pedikúry mokré nebo suché, si tak můžete v salónu dopřát také medového zábalu na suchá a popraskaná chodidla.

Rozdělení medů

Někteří z nás si vyrábí domácí med z pampelišek. Ten je výborným léčivem při nachlazení, ale také skvěle chutná na chlebu, jako svačina. My se však budeme věnovat jinému rozdělení medů. I když se může na první pohled zdát, když jdete do prodejny, že je v regálech bohatá nabídka medů, základní rozdělení spočívá v medu květovém a lesním.

Květový med

A právě květový med může celé řadě z nás zamotat hlavu. V regálech prodejen můžete spatřit med například z lučních květů, lesní květů, akátový, z ovocných stromků, hlohový aj. Prakticky co rostlina, strom kvetoucí, to jiný med, ale stále se jedná o med květový.Medy květové pak mohou být smíšené z pylů různých rostlin a dřevin, ale také jednopruhové.

Lesní med

Místo lesního medu se také můžete setkat s označením medovicový med. Jedná se o jeden a tentýž med. Lesní med je lehce rozpoznatelný od medu květového. Je totiž tmavší a hustší. Lesní med může být smrkový, modřínový, jedlový, ale také z listnatých stromů.

Co do obsahu minerálních látek, pak hledáte-li med s vyšším obsahem těchto látek, pak sáhněte po medu lesním. Jinak je třeba říci, že našemu zdraví je prospěšný jak med lesní, tak květový. Jak se říká „strava má být pestrá“, a tak proč si jednou nedopřát jeden druh medu a další den zase další druh.

Pastovaný med

U včelařů, ale také v prodejnách se můžete setkat s tzv. pastovaným medem. Nejedná se o další, speciální typ medu. Je to květový med, který se při krystalizaci jemně míchá. Na základě toho vznikají krystalky, které právě změní vzhled medu na krémovitý. Proč však volit například pastovaný med, místo klasického, nijak upraveného květového medu? Hlavním důvodem je, abyste se nemuseli potýkat s krystalizací, kdy Vám med může ztvrdnout. Med je možné rozpustit, například ve vodní lázni. Ovšem opakované rozehřívání mu nesvědčí, respektive jeho obsaženým látkám. Oproti tomu pastovaný med je po dlouhý čas stále stejné konzistence. U něj tedy nemusíte řešit, že by Vám nešel lehce namazat na chléb apod.

Obsahové složky medu

Co se ukrývá ve sladké pochoutce, kterou si můžeme nejen namazat na chléb, osladit si s ní čaj, udělat perníčky? V medu najdeme vodu, jednoduché cukry, sacharózu, bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny, aromatické látky, trisacharidy, polysacharidy aj. Největší podíl v medu tvoří jednoduché cukry, pak následuje voda a sacharóza. Enzymy, které jsou v medu obsažené, pro nás mají velký léčebný účinek. Proto je dobré si dát alespoň každý den jednu lžičku medu pro zdraví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15917 (rodina-finance.cz#23348)


Přidat komentář