Léčba pomocí bylinek - zdravé bylinky

Aloe vera, badyán, bazalka, bez černý, bobkový list, borovice, borůvky, brokolice, brusinky, bříza, celer, citron, dubová kůra, fenykl, heřmánek, chřest, jablečný ocet. V tomto článku se dozvíte, k čemu jsou uvedené bylinky dobré a tipy, jak je využít.

ALOE VERA

Tato bylina je hojně a všestranně užívaná v lidovém léčitelství. Povzbuzuje játra, pomáhá od nadýmání a pálení žáhy, působí proti bakteriím a plísním. Umí si poradit se zácpou i průjmem, reguluje funkci střev, má detoxikační účinky, podporuje hojení ran, pomáhá při alergiích, bolesti, posiluje obranyschopnost.

Aloe představuje něco jako první pomoc při popálení

Postačí, když si uříznete list a podélně jej rozkrojíte. Šťávou pak potřete dané místo.

Z aloe jde připravit mazání na klouby!

Asi 4 – 5 delších listů aloe nakrájejte na menší kousky, přidejte 20 tablet aspirinu a celou směs naložte na 14 dnů do obsahu jedné lahvičky francovky. Jestliže alpa nestačí na pokrytí všech nakrájených listů, doplňte obsah vodou. Vzniklá směs je určena k mazání postižených kloubů.

Směs k léčbě chřipky, zánětlivých a hnisavých onemocnění, žaludečních vředů:

Na masovém strojku umelte asi 100 g aloe, přidejte 150 g včelího medu, 3 dcl červeného vína, 5 ml lihu. Promíchejte a 5 dnů nechejte na temném a chladném místě. Poté směs sceďte přes plátno. 1 lžičku užívejte 5x denně, a to přibližně hodinu před jídlem, po dobu 5 dnů. Poté dávku navyšte na lžíci. Takto užívejte maximálně 50 dnů, ovšem zpravidla taková dlouhá doba nebude ani zapotřebí, protože nemoc by měla odeznít dříve.

Badyán

Jedná se o oříškově hnědé koření ve tvaru hvězdice. Působí dobře při zažívacích potížích, např. zvracení, plynatost, bolesti břicha, zácpa apod. Zlepšuje trávení, dodává chuť k jídlu, působí močopudně (v souvislosti s tímto snižuje krevní tlak), pomáhá při nespavosti, revmatismu, svalových křečích. Ulevuje také od kašle a usnadňuje dýchání.

Můžeme ho užívat v podobě odvaru: 4 – 8 g badyánu vařte v 0,5 l vody zhruba čtvrt hodiny, poté přikryjte a nechejte odstát. Pijte 3x denně před jídlem (po dobu 1 týdne).

Bazalka

Bylina dodává chuť k jídlu, ulevuje od plynatosti, má protizánětlivé, antibiotické a zklidňující účinky. Může nám pomoci při nespavosti, duševním vypětí, migréně.

Léčivý nálev z bazalky: spařte lžičku bazalky 150 ml vařící vody a nechejte luhovat 10 minut.

Bez černý

Připravte si zdravý nápoj z bílého květu bezu černého, může vám ulevit třeba od senné rýmy

Recept: zhruba 7 květenství bezu dejte do 5 l nádoby, přidejte citronovou šťávu (ze 2 citronů), 1 kilogram cukru a 3 lžíce octa (nejlépe vinného). Směs nechejte 24 hodin luhovat, pak přeceďte přes plátno, nalijte do nádob a uzavřete. V chladu a temnu by se mělo nechat uležet asi 2 týdny.

Bobkový list

Bobkový list, čili vavřín pravý, dodává chuť k jídlu, napomáhá trávení, odstraňuje z organismu škodlivé látky, je vhodný při revmatismu s diabetu.

Ve formě olejíčku, který lze zakoupit v lékárně, má příznivý vliv na páteř, klouby, artrózu a artritidu.

Borovice

Masti nebo olejíčky z borovice podporují uvolňování hlenů, jsou vhodné při nachlazení a onemocnění dýchacích cest, dále přispívají k lepšímu prokrvení, tlumí bolest svalů aj.

Borůvky

Jestliže trpíte střevním katarem, naordinujte si každý den jednu misku borůvkového kompotu. V borůvkách je obsaženo barvivo zvané anthocyan – působí antibakteriálně, hubí bacily ve střevech a ochraňuje sliznici střev.

Brokolice

Brokolice obsahuje látky, které nás chrání od růstu nádorových buněk v močovém měchýři.

Brusinky

Brusinky mají protizánětlivé účinky, působí proti infekci močového měchýře a předcházejí zubními kazu! Také přispívají k léčbě viru, který zapříčiňuje opary.

Bříza bělokorá

Preparáty z břízy odvodňují, působí antibakteriálně a proplachují. Jsou vhodné při infekci močových revmatismu, dně a zánětech.

Celer

V celeru je obsažen sodík, který je vhodný pro lidi konzumující světlé pečivo (ulevuje ledvinám). Tato zelenina je rovněž bohatá na vápník, hořčík, železo a spoustu vitaminů. Má pozitivní vliv na krevní buňky. Doporučuje se lidem, kteří trpí dnou nebo revmatickými problémy, a také těm, kteří snadno rozčílí (uvolňuje svaly, rozšiřuje cévy, snižuje vysoký krevní tlak).

Na celeru je zajímavostí, že zvyšuje sexuální výkonnost.

Citron

Je všeobecně známo, že citron je zdrojem vitaminů, nicméně dokáže také pomoci při hubnutí nebo zahnat chuť na sladké. Kromě toho působí detoxikačně, takže podpoří třeba boj proti celulitidě.

Pravidelné užívání citronu přispívá ke zmírnění trávicích potíží a bolestí hlavy.

Citron lze použít i na potírání pokožky. Kdo chce zlepšit stav pokožky na rukou, může smíchat citronovou šťávu a s růžovou vodou a následně vetřít do pokožky. Citron je vhodné si přidávat do čaje, nebo do jiných nápojů (každopádně jej ale ředit - to platí i v případě potírání pokožky).

Dubová kůra

Dubová kůra bez svrchní vrstvy má protizánětlivé účinky a dopomáhá k lepšímu hojení ran (vhodné jsou výplachy, zábaly, oleje). Používáme však pouze na drobnější poranění, nikoliv na větší rány.

Dubová kůra ve formě koupele zabraňuje nadměrnému pocení nohou, ve formě čaje působí proti průjmu.

Recept na čaj nebo odvar: 2 lžíce kůry přelijte 500 ml studené vody, nechejte půl hodiny luhovat, poté krátce povařte a slijte.

Fenykl

Výluh ze semen fenyklu je vhodný při žaludečních bolestech, problémech s trávením, nadýmání a ulevuje od těžkého jídla. Působí močopudně, podporuje tvorbu mateřského mléka a pomáhá při střevní kolice u malých dětí. Fenykl také napomáhá uvolňování hlenu z dýchacích cest.

Heřmánek lékařský

Zevní užití heřmánku může být třeba ve formě oleje při křečích v končetinách. Heřmánek jako obklad nebo koupel pomáhá na poranění a spáleniny. Heřmánková koupel uleví také vysušené, sluncem vyprahlé kůži. Kloktáním odvaru lze zmírnit záněty dutiny ústní, dásní apod.

Tato bylina se používá i na léčbu trávicích poruch u dětí.

Vlažný heřmánkový obklad má blahodárné účinky při tlakové bolesti očních víček.

Napařování s použitím heřmánku lze využít k léčbě chronické rýmy a zánětu dutin.

Odvar: 7 – 15 g heřmánku na 300 ml vody.

Chřest

Chřest má minimum kalorií a obsahuje vlákninu. Jeho vysoké množství draslíku vede k odvodnění organismu, čímž se snižuje vysoký krevní tlak. Pokud chcete, aby měl chřest maximální účinek, nesolte ho. Vodu, v níž jste chřest uvařili, nevylévejte, nýbrž ji vypijte – podpoříte tak odplavení škodlivin z těla.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je pomocníkem při senné rýmě (lžičku octa rozmíchejte ve sklence vody a každé ráno vypijte). Vnější použití jablečného octa je třeba na vlasy, kterým dokáže dodat lesk.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15859 (rodina-finance.cz#20267)


Přidat komentář