Imunita a bylinky - přírodní prevence

Cítíte častou únavu, stres, jste neustále nachlazeni, máte kašel, rýmu, alergii? Tyto příznaky mohou být známkou narušené imunity. Neváhejte a posilte svůj organismus pro kvalitnější život pomocí bylinek, které jsou právem označovány jako přírodní léky.

Co je to imunita?

Imunitní systém člověka je souhrn mechanismů, které mají za cíl rozeznat dobré od škodlivého v těle. Úkolem je pak zlikvidovat ty struktury, které jsou pro tělo destruktivní. Výsledným projevem je obranyschopnost člověka navenek vůči okolnímu prostředí. V těle rozeznáváme různé druhy orgánů, kdy jedna skupina z nich má za úkol vytvářet a posilovat obranyschopnost organismu. Jedná se především o zažívací trakt.

Imunita je nutností a základním existenčním prvkem každého z nás. Její oslabení nebo poruchy vedou ke snížení obranyschopnosti celého organismu. Tělo je pak rychleji napadeno a vystaveno ničícím účinkům antigenů a patogenů (například toxinům).

Ale jak poznáte, že s vaší imunitou není něco v pořádku? Víte, co pro to můžete udělat?

Prodej bylinek a produktů z bylinek přes e-shop

Tento e-shop Vám nabízí byliny vždy v prvotřídní kvalitě. Pokud sháníte kvalitní bylinky, doporučujeme Vám zhlédnout internetové stránky www.irenafararova.shop1.cz nebo klikněte přímo zde. Můžete si zde objednat nejen bylinky ale také bylinné masti, bylinné doplňky stravy, bylinné a pohankové polštáře, čaje, kávu a kávoviny, aromaterapii a 100 % rostlinné oleje, přírodní kosmetiku a mnoho dalšího. Proto neváhejte a objednávejte již dnes.

Možné projevy narušené imunity

Je velmi složité rozpoznat, zda-li jsme oslabeni jen v důsledku jedné virové či bakteriální infekce, nebo jestli se již jedná o poruchu imunity. Na tuto otázku vám přesnou odpověď dá zajisté jen odborník. Existuje ovšem řada náznaků a varovných signálů, na které byste se měli zaměřit a dle toho pak jednat.

 • trpíte alergií nebo častými ekzémy
 • máte chronickou poruchu zažívání
 • trpíte často virovými a bakteriálními onemocněními
 • cítíte silnou únavu, nechuť do života, oslabení

Zjistíte-li na sobě některé z těchto projevů, neváhejte a začněte se více věnovat svému tělu. Porucha imunity může totiž při jejím zanedbání vést až k závažným onemocněním. Řada z vás žije jistě zdravým životním stylem, ale i přesto dojde k tomu, že cítíte značný nedostatek životní energie. Čím je toto způsobeno?

Příčiny narušené imunity

Základní příčinou narušené imunity je změna životního stylu. Tato změna v sobě zahrnuje nevhodné složení stravy, příliš vysoký podíl chemických látek ve stravě, nedostatečný odpočinkový režim, stres, nízký příjem tekutin, přetěžování organismu. Nemalý vliv zejména na alergické projevy má poškozené životní prostředí; smog, výfukové plyny, zplodiny z továren, znečištěné vody, nabourané ekosystémy. Další z příčin je také přílišná sterilita prostředí. Tělo, které je vystaveno cizorodým látkám v malém množství, si automaticky vytváří potřebné protilátky. Nemalý podíl na poruchách imunity má také časté užívání antibiotik. Antibiotika ve střevech zničí potřebnou mikroflóru, která je důležitá pro obranyschopnost organismu.

Základy imunity se vytváří již po narození, kdy kojící matka dává dítěti v mléce potřebné informace pro dobrou obranyschopnost, jedná se hlavně o oligosacharidy (např. Inulín). V mateřském mléce je těchto prebiotik více než 100 druhů a jsou nejvýznamnější složkou která chrání kojence před infekcí.** Prebiotika** jsou nestravitelné součásti potravy, které slouží jako substrát pro selektivní růst zdraví prospěšných bakterií, především lactobacilů a bifidobakterií, tedy probiotik. Jsou to živé mikroorganismy, které pozitivně ovlivňují zdraví hostitele, tím že upravují složení střevní mikroflóry. Hovoříme o střevním ekosystému, který má velký vliv na zdraví. Složení střevní mikroflóry je ovlivněno především stravovacím režimem. Narušené prostředí ve střevech a žaludku oslabí trávení a přijímání látek do těla. V žaludku a ve střevech je kolem 70% našeho imunitního systému. Jejich špatná funkce vede k častým onemocněním a k oslabení organismu.

V současné době pozorujeme nárůst alergických onemocnění, různých střevních potíží, poruch imunity, osteoporózy, cévních onemocnění a rakoviny. Příčiny jsou samozřejmě multifaktoriální, ale i zde můžeme působit preventivně i léčebně podáváním probiotik a prebiotik.. Jejich podávání již od narození výrazně snižuje riziko výše uvedených chorob. Lactobacily posilují a obnovují zdraví prospěšnou mikroflóru. Obnovují ji po zničení antibiotiky. Posilují imunitu. Snižují riziko alergických onemocnění. U lidí kteří již mají problémy s ekzémem, astmatem, potravinovou alergii aj. výrazně zmírňují potíže. Udržují střeva plně funkční a podílí se na správné tvorbě stolice. Poskytují významnou podporu při léčbě akné a jiných kožních potíží. Také některé gynekologické a močové záněty se dají lactobacily odstranit. Při jejich užívání mizí nepříjemný zápach z úst, který je způsoben procesem rozpadu ve střevech. Kombinace probiotik a prebiotik výrazně přispívá k prodloužení přežití lactobacilů.

Neváhejte a podívejte se do herbáře! Existuje řada bylinek, tedy přírodních léků a prostředků, které vám velmi pomohou ozdravit narušený metabolismus a navrátit potřebnou životní rovnováhu.

Bylinky pro posílení imunity

Pro podporu imunitního systému užívejte léčivé byliny jako čaj nebo ve formě potravinových doplňků. Jsou šetrné a vedou k posílení organismu jako celku nebo k posílení jednotlivých orgánů, které mají za úkol vytvářet obranné látky proti škodlivinám. Složky bylinných doplňků mají v sobě antiseptické, protivirové, protibakteriální a antioxidační účinky, obsahují řadu vitamínů, minerálů,  stopových prvků a jiných tělu prospěšných látek. Na trhu koupíte řadu doplňků stravy, které obsahují kombinace bylinek vedoucích k posílení imunitního systému. Zde představujeme výběr několika našemu zdraví nejprospěšnějších bylin.

Hippophaë rhamnoides - rakytník řešetlákový

V lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska i některých oblastí Číny a v tibetské tradiční medicíně patří již po staletí mezi vysoce efektivní regenerační prostředky. Z rakytníku řešetlákového lze použít všechny jeho části, tj. kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo.

Plody se používají při hypovitaminóze a avitaminóze, jsou vhodné ke zlepšení zdravotního stavu u pacientů po infekčních chorobách i po chirurgických zákrocích. Mají baktericidní účinek vůči stafylokokům, bakteriím břišního tyfu, dyzentérie, salmonelózy, stimulují zažívání, zlepšují vylučování trávicích enzymů a žluči, zvyšují rezistenci vůči infekci, mají biostimulační účinek, zlepšují kvalitu hemoglobinu i fosfolipidů a vedou ke vzrůstu koeficientu albumin/globulin. Při infekční hepatitidě se vlivem šťávy zmenšuje intenzita dystrofických a nekrotických procesů v jaterních buňkách. Čerstvé plody a výrobky z nich (šťáva, čaj, med, marmeláda aj.) se používají také při všech druzích nachlazení, chřipkách, angínách, bolestech hlavy, při nemocích pohlavního ústrojí i zánětu močových cest, ale také při stresu, pracovní i sportovní zátěži, při nedostatku vitaminů a minerálů, hlavně na jaře a v zimě. Čaj z plodů se používá při léčení bolesti žaludku.

Šťáva se užívá spolu s dužninou jako podpůrný prostředek při snížené kyselosti žaludečních šťáv, hypokinezi žaludku a střev i při zácpě způsobené ochablostí zažívací soustavy. Používá se v prevenci při extrémních pracovních podmínkách jako polyvitaminózní prostředek. Sirupy a džusy by měly být nedílnou součástí potravinových doplňků pro děti, řidiče, těžce pracující a sportovce, neboť zvyšujídlouhodobě výkonnost, při učení a řízení motorových vozidel zlepšují paměť a koncentraci myšlení.

Rakytníkový olejje unikátní a z hlediska obsahu biologicky aktivních složek nemá sobě rovných mezi ostatními rostlinnými oleji. Zvyšuje odolnost organismu, doplňuje nedostatek vitaminů a minerálů v těle, snižuje bolest, regeneruje tkáně, sliznici trávicího a pohlavního ústrojí, léčí popáleniny, křečové žíly, žaludeční a střevní potíže.Má unikátní skladbu vitaminů a biologicky aktivních látek pro léčbu kardiovaskulárních chorob. Byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu. Inhibuje sekreci žaludečních šťáv, léčí zánět jícnu, žaludeční a dvanáctníkové vředy i nemoci tlustého střeva a konečníku (např. hemeroidy nebo erozní jizvy). Pozitivně působí i při rakovině zažívací soustavy, chorobách slinivky a také při průjmech. Při ozařování u rakoviny jícnu a žaludku. Regeneruje tkáně epitelu po termických a chemických poškozeních kůže, popáleninách nebo omrzlinách, léčí proleženiny. Zevně se užívá na téměř 20 druhů kožních chorob, zvláště uhrovitosti, různých ekzémů a opruzenin. Chrání biologické membrány před poškozením vlivem chemických látek. Patří mezi výborné léčebné prostředky zlepšující granulaci a epitelizaci tkání. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo při léčbě bércových vředů. Rakytníkový olej je efektivní také v oftalmologii u trachomu a poranění rohovky a její destrukci, slouží pro urychlení léčení zánětu očí. Využívá se i při zánětech horních cest dýchacích a hltanu. Význam má i v gynekologii při netypickém epitelu a erozi hrdla děložního do pochvy. Působí jako biogenní stimulátor se schopností tlumit bolest stejně jako analgetika. Urychluje růst vlasů, zlepšuje stav organismu v jarním a zimním období, kdy je hypovitaminóza a avitaminóza velmi rozšířená. Semena slouží jako projímadlo, olej jako náhražka rybího tuku.

Sušené větve a listy rakytníku se používají ve formě nálevu při rýmě. Novější výzkumy prokázaly u kůry, díky obsahu serotoninu, i protinádorovou aktivitu. Listy se v tradiční medicíně užívají při revmatismu a dně. Slouží rovněž k mytí vlasů pro jejich zpevnění a zpomalení procesu vypadávání.

Čerstvé plody rakytníku v plné zralosti se hojně zpracovávají pro homeopatii. V gemmoterapii, tj. léčení pomocí výtažků z pupenů rostlin, má rakytník účinné imunostimulační účinky, podporuje regeneraci epitelu, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, působí na zažívací a kloubní potíže, má určité antidepresivní a antisklerotické účinky.

U doplňků stravy připravených z rakytníku řešetlákového nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, ani není známa žádná kontraindikace.

Borago officinalis - brutnák lékařský

Původně rostl planě ve střední Asii a ve Středomoří. Do severních oblastí byl zaveden jako pěstované koření. Místy roste u nás a v Alpách roste zplaněle na okrajích cest či na polích. Pěstuje se jako zelenina či pro okrasu. Sbírá se kvetoucí nať, v poslední době je oblíbeno i brutnákové semeno.

Jako léčivá rostlina nabyl brutnák významu teprve ve vrcholném středověku v 11. století. Do té doby byl pěstován jen jako zelenina. Pro svou okurkovou chuť je v kuchyni ceněn jako salát a přísada do bylinkového másla a sýrů. Má i kosmetický význam.

Účinné látky obsažené v brutnáku:

 • slizy
 • třísloviny
 • saponiny
 • vitamíny a minerály (zejména draslík a vápník)
 • organické kyseliny
 • sacharidy
 • cholin
 • allantoin
 • kyselinu křemičitou
 • tanin
 • asparagin
 • silice
 • alkaloidy

Olej získávaný ze semen obsahuje 20 % nenasycené mastné kyseliny gama-linolenové, která podporuje tvorbu protizánětlivých a protikřečových látek v těle. S úspěchem se aplikuje při neurodermatitidě. U lidí, kteří trpí touto nemocí byl zjištěn enzymový defekt, vedoucí k tomu, že se nemůže tvořit kyselina gama-linolenová. Její nedostatek pak způsobuje neurodermatitidu. Pravidelným užíváním brutnákového oleje jako doplňku stravy lze tento enzymový deficit vyrovnávat. Denní dávka je nejméně 1 g oleje. Může se užívat dlouhodobě.

Kyselina křemičitá obsažená v brutnáku podporuje růst vlasů a nehtů a povzbuzuje látkovou výměnu.

Odvar z brutnáku má projímavé, močopudné, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Vnitřně se používá v nálevu při zánětech močových cest a při zánětech a vředových chorobách trávícího traktu. Slouží k odstranění nežádoucích látek z těla při revmatismu a při vodnatosti, spojené se zhoršenou činností srdce. Doporučuje se při nervové vyčerpanosti a skleslosti, k potlačení horečnatých stavů. Má mírný antidepresivní vliv a posiluje srdeční sval. Čerstvé listy brutnáku naložené do mléka pomáhají při nervozitě, bušení srdce a melancholii.

Zevně se odvar užívá jako kloktadlo nebo jako obklad na např. špatně se hojící rány a bércové vředy, aby se zamezilo zánětům. Brutnák má dobré hojivé účinky rovněž na vyrážky. Jako léčivý prostředek na unavené oči se doporučuje čaj z listů, přiložený jako kompresní obklad.

Vinný odvar brutnáku se užívá na obklady ledvin, jater, očí či kloubů (obklady uklidňují záněty). Rozdrcená čerstvá šťavnatá nať výborně čistí pleť. Čerstvé brutnákové šťávy se užívá jako uklidňujícího prostředku při neurastenii, šťáva pravděpodobně působí i jako mírné antidepresivum, často se brutnák přidává i do tzv. "nervových" směsí. Brutnákové semeno se osvědčilo na regulaci metabolismu např. při revmatismu nebo astmatu.

Na rozdíl od oleje z brutnákového semene, u kterého nejsou známy kontraindikace ani vedlejší účinky, se nať a květ brutnáku nesmí užívat dlouhodobě, protože obsahují proměnlivé množství pyrolizidinových alkaloidů, které mají u zvířat rakovinotvorné účinky. Ovšem proti mírnému používání mladých listů jako kuchyňského koření není námitek.

Shrnutí léčebného využití:

 • protizánětlivé a desinfekční účinky
 • zdroj kyseliny gama-linolenové a kyseliny křemičité
 • nervová vyčerpanost a skleslost
 • neurodermatitida
 • pomáhá při revmatismu a vodnatosti
 • vředové choroby trávicího traktu
 • posiluje srdeční sval
 • podporuje růst vlasů a nehtů
 • povzbuzuje látkovou výměnu
 • potlačuje horečnaté stavy
 • léčí špatně se hojící rány a bércové vředy
 • široké kosmetické použití
 • reguluje metabolismus
 • mladé listy jsou dobrým kořením

Echinacea purpurea - třapatka nachová

Echinacea patří v současnosti mezi nejznámější bylinky, které se využívají pro komplexní podporu imunity. Využívala se po stovky let v Severní Americe a Evropě. Má celkové antibakteriální a antivirové účinky, posiluje tvorbu bílých krvinek. Echinacea se právem nazývá jako přírodní antibiotikum. Z této rostlinky se využívá kořen a nať.

Látky obsažené v echinacee:

 • železo
 • jód
 • měď
 • draslík
 • síra
 • vitamín A, E, C
 • polysacharidy

Polysacharidy jsou látky podobné bakteriím, které podporují bílé krvinky v napadení a zničení bakteriální infekce. Echinacea dokáže podpořit organismus v boji s infekcemi způsobenými prochladnutím, chřipkou, zánětem průdušek, zánětem hrtanu a problémy s prostatou.

Jedná se o bylinku, která má nespecifické celkové působení na organismus. Je dobré ji užívat preventivně s doporučenými přestávkami, nebo v případě, kdy ucítíte první náznaky nemoci. V tomto případě je nutné začít užívat preparát co nejrychleji, aby si tělo stihlo vytvořit ochranný štít. Dalším využitím je boj proti hemoroidům, rakovině, různým otravám a infekcím krve.

Shrnutí léčebného využití:

 • prochladnutí a chřipka
 • plicní onemocnění
 • krční onemocnění
 • prostata
 • hemeroidy
 • otrava a infekce krve
 • rakovina

Hyssopus officinalis - yzop lékařský

Yzop lékařský pochází z jižní Evropy. Jeho název Hyssopus je řeckého původu. Název vzešel ze slova „azob", který v překladu znamená posvátná rostlina. Tato rostlina byla používána k očištění a vysvěcení posvátných míst. O této rostlině se také zmiňuje bible, kde se uvádí teze „Yzopem očisti mě a budu zas čistý".

Yzop je věčně zelená křovinatá rostlinka, která dorůstá kolem jednoho až dvou metrů**. Pro léčebné účely se využívají kvetoucí stonky, které se namáčejí ve vodě a dělají se z nich odvary s velmi příjemnou vůní, které usnadňují vykašlávání a příznivě působí na řadu obtíží.** Kvetoucí vrcholky se pro tyto účely sbírají v srpnu.

Látky obsažené v yzopu:

 • silice
 • hesperidin
 • třísloviny
 • hořčiny
 • organické kyseliny
 • marubiin
 • minerály
 • pryskyřice

Jeho hlavním využitím je pomoc při léčbě průdušek a plicních onemocnění. Působí silně desinfekčně a antibioticky. Má blahodárný vliv také na očistu močových cest a zlepšuje a podporuje trávení. Je účinný při nadýmání a střevních katarech. Yzop se užívá ve formě odvarů, čaje nebo sirupů, yzopové koupele pomáhají při revmatismu, modřinách a podlitinách.

V kuchyni se z yzopu vaří polévky, přidává se do salátů nebo na maso či ryby. Recept na čaj: nechte vyluhovat 7g květů yzopu v 1,5l - 2l vroucí vody po dobu 10 minut. Oslaďte jej medem a užívejte 3x denně 2dcl. Tento čaj napomáhá při léčbě plicních onemocnění. Je považován taky za tekutinu, která působí proti hlístům ve střevech.

Shrnutí léčebného využití:

 • plicní onemocnění
 • vykašlávání
 • desinfekce močových cest
 • nadýmání a trávicí potíže
 • zvyšuje pocení
 • povzbuzující účinky
 • revma

Aronia Melanocarpa - aronie (černý jeřáb)

Tato bylina je známa také pod názvy aronie černoplodá nebo černá jeřabina. Není náročná na půdu a klima. Roste a plodí i v horších půdách a nepříznivých klimatických podmínkách.

Plody jsou černé malvičky velikosti hrachu uspořádané v hustých chocholcích.

Účinné látky obsažené v aronii:

 • vitamíny (celá skupina vit. B, vit. P, E, PP a vit. C)
 • minerály
 • jód
 • antioxidanty
 • karoten
 • rutin
 • flavonidy
 • pektin
 • organické kyseliny

Aronie zpevňuje a zpružňuje cévní stěny. Je vhodná pro diabetiky. Zlepšuje metabolismus a je pomocným detoxikačním prostředkem pro podporu jaterních a ledvinových funkcí. Byl prokázán přímý léčebný účinek při poruchách činnosti štítné žlázy. Umí zregulovat a zharmonizovat její činnost (lze ji použít při snížené i zvýšené funkci). Při pravidelné konzumaci působí výrazně protiskleroticky.

Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách. Je ověřeno, že šťáva snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Zvyšuje se rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze.

Shrnutí léčebného využití:

 • štítná žláza
 • ateroskleróza
 • hypovitaminóza a avitaminóza
 • detoxikace jater a ledvin
 • anacidní gastritida
 • působí protiskleroticky
 • snižuje hladinu škodlivého cholesterolu
 • pomáhá při hypertenzi

Výše popsané bylinky příznivě ovlivňují imunitní systém, doplňují tělu vitamíny a minerály, jejich účinné složky mají výrazné baktericidní a protizánětlivé účinky, bojují s infekcemi, upravují metabolismus a ochraňují kardiovaskulární systém. Léčí také nemoci dýchacích cest a v neposlední řadě mají i protinádorové účinky. Jsou výbornou prevencí pro dlouhý a zdravý život každého z nás. ** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15869 (rodina-finance.cz#20553)


Přidat komentář