Heřmánek pravý a jeho léčivé účinky

Už ve starém Egyptě byl heřmánek zasvěcen Slunci. U nás pak patřil do seznamu posvátných bylin letního slunovratu, kdy se házel do ohně, přidával do vykuřovadla nebo se z něj splétaly věnce.

O heřmánku

Heřmánek je drobná bylinka s běložlutými kvítky, která roste skoro všude a jejíž charakteristickou vůni si nikdo nesplete. Přes svou nenápadnost má v sobě tolik síly, žezůstává na vrcholu lidového lékařství, medicíny i kosmetiky jako stálice dodnes. Obdobné vlastnosti jako heřmánek pravý má i jeho příbuzný, rmen sličný.

Pěstuje se velmi snadno. Někdy stačí na zahrádku rozsypat sáček heřmánkového čaje. na druhou stranu sklizeň je náročná. Zasejete-li záhon heřmánku, tak se připravte na to, že v době květu rostlina kvete tak intenzivně, že než otrháte celý záhon, tak na druhé straně už jsou připravené další květy.

Je to bylinka, která má nejlepší zklidňující účinky na světě. Užívá se ve všech formách, které Vás jen napadnou- čaj, nálev, koupele, olej, kapsle,** tobolka nebo tinktura**. Lze ji užívat vnitřně i zevně, ale už jen její vůně nesmírně uklidňuje.

Heřmánek pro trávení

Recepty ve starých herbářích uváděly heřmánek jako přípravek k rozpouštění žlučových kamenů a k léčbě jaterních chorob, což platí dodnes. Čaj lze pít před jídlem jako tonikum pro zažívací systém, ale lze ho použít i jako léčebný prostředek při nevolnostech, žaludečních neurózách, zánětu žaludku, křečích a veškerých poruchách trávení. Mírní také střevní koliky, průjem vyvolaný stresem, plynatost, nadýmání a hojí záněty střev.

Heřmánek pro spánek

Čaj z heřmánku používáme jako sedativum - uklidňující prostředek pro dospělé i děti, je vhodný na úzkost, stres, snižuje vnitřní vypětí, podrážděnost, pomáhá proti nespavosti, zahání noční můry a také zklidňuje bolesti hlavy. Květy přidáváme do bylinných polštářků na spaní, a to buď samotné, nebo je zkombinujeme s levandulí či mateřídouškou.

Víno na zklidnění, pročištění a uvolnění mysli

Co budeme k přípravě potřebovat: 8 dl červeného vína, čtvrt hrnku sušených heřmánkových květů, jednu lžíci citrusové kůry jednu lžíci pomerančové kůry (v obou případech chemicky neošetřené), dvě až tři lžíce hnědého cukru. Všechny přísady smícháme do skleněné nádoby s dobře těsnícím uzávěrem a týden necháme na chladném a tmavém místě. Poté přecedíme a nalijeme do lahve.

Heřmánek jako univerzální pomocník

Mezi léčivé vlastnosti heřmánku, nebo-li také "slunečního kvítí", patří i posílení imunitního systému při chřipce a nachlazení, dokáže hubit infekce kvasinkové nebo bakteriální, vyvolané stafylokoky.

Stejně tak dobře působí tato byliny při onemocněních, jako jsou rýma, záněty nosohltanu, středního ucha, dutin apod., kdy je dobré popíjet třikrát denně nálev nebo užívat vynikající heřmánkový sirup. Vzpomínám si, že mi jako malému dítěti maminka při začínajícím zánětu středního ucha vždy přikládala nahřátý látkový sáček s heřmánkem, který kolikrát pomohl natolik, že jsme nemuseli vyhledat ušního lékaře.

Sami si také můžeme přikládat heřmánkový olej, kdy čerstvé, eventuálně sušené květy heřmánku zalijeme panenským olivovým olejem a necháme na teplém, slunném místě. Po třech nedělích olej přecedíme a uschováme do lahve z tmavého skla. Při** bolestech či zánětech uší** pak mažeme oblast za uchem a několikrát denně vytřeme i zevní zvukovod. Pokud Vás trápí rýma či zánět nosních dutin, inhalujte heřmánkovou páru, jež sníží tlak v dutinách a bolesti při zánětech. Nálev z heřmánku nám poslouží k výplachům při zánětech v dutině ústní a na kloktání při bolestech v krku. Spáleniny a popáleniny ošetříme polštářkem gázy namočeným do chladného heřmánkového čaje a přiložíme na deset minut na postižené místo několikrát během dne.

Inhalace heřmánku pod ručníkem

Jednu polévkovou lžíci sušených heřmánkových květů vhoďte do jednoho litru studené vody a přiveďte k varu. Vařte po dobu tří minut, poté stáhněte z ohně a ještě deset minut vyluhujte odvar pod pokličkou. Poté přeceďte a nalijte do mísy. Nakloňte se obličejem nad mísu a přikryjte hlavu ručníkem tak, aby páry mohly volně odcházet. Zavřete oči a zhluboka vdechujte páru po dobu deseti minut, ne déle. Pak ručník odstraňte a klidně seďte v místnosti dalších patnáct minut, než se začnete pohybovat. Sliznice potřebují dostatek času na pozvolné snížení teploty.

Heřmánek - přítel pro ženy

Heřmánek latinsky se řekne matricaria. Už název leccos vypovídá o tom, že bude výtečným pomocníkem pro ženy. Nálev zmírňuje menstruační křeče, vyvolává opožděnou menstruaci, podporuje slabé měsíční krvácení a zároveň zklidňuje nervové podráždění spojené s příchodem cyklu. Heřmánkový olej pak lze aplikovat i na oblast podbřišku, kam jej vetřeme po směru hodinových ručiček dvakrát až třikrát denně.

Heřmánek je také známý jako "lékař rostlin". Říká se o něm, že má tu moc vyléčit každou rostlinu rostoucí v jeho blízkosti a ochránit ji před napadení hmyzem.

Heřmánek pro děti

U dětí bychom měli heřmánek používat nejdříve od šesti měsíců. Slabý nálev (špetičku heřmánkových květů zalijte 1 dl vařící vody, deset minut vyluhujte pod pokličkou a vlažný čaj podávejte po lžičkách před kojením nebo jídlem) je vhodný při nespavosti, neklidu, kolice, plynatosti, nadýmání, ale také při růstu zubů a teplotě. Příjemné jsou pro děti i heřmánkové koupele, které by se měly provádět večer před spaním.

Léčivá síla aromaterapie

Parovodní destilací květních úborů vzniká rostlinná silice krásné tmavé modré barvy. Nutno říci, že pokud si budete chtít pořídit pravou silici z heřmánku (na našem trhu se totiž můžete setkat s různými chemickými napodobeninami, které s** aromaterapií** nemají nic společného), počítejte s cenou kolem** 800 za 5 ml.**

Vůně je ovšem natolik úžasná, že brzy na tuto vstupní investici zapomenete. Silici používáme do masážních olejů a koupelí proti depresím, nespavosti, nervozitě, bolestem hlavy, křečím, revmatickým a svalovým bolestem, na odstranění trávících potížích a na sedací koupele při zánětu poševní sliznice.

Koupel plná heřmánku

Deset kapek heřmánkové silice nakapejte do 1 dl mléka, platí pro dospělé, rozmíchejte a nalijte do napuštěné vody s teplotou vody 36°-37°C. patnáct minut setrvejte v lázni a vdechujte nosem léčivou vůni. po koupeli se jen lehce osušte, zabalte se a odpočiňte si ještě čtvrt hodiny v teple pod dekou.

Pro koho není heřmánek vhodný?

Rostlina není vhodná pro těhotné ženy, jelikož posiluje činnost děložního svalstva a stimuluje dělohu. Opatrnosti je zapotřebí** u kojících maminek**, dětí, citlivých osob a lidí s alergiemi na rostliny, neboť heřmánek může být potencionálním alergenem vyvolávajícím alergické reakce. Předávkování heřmánkem se projeví nevolností. Jeho dlouhodobé užívání vede k poškození sliznic.

I v dnešní době rozvoje vědy a medicíny, najdeme málokterou domácnost, která by neměla heřmánkový čaj v lékárničce nebo v kuchyni. Heřmánek bývá obvykle to, po čem sahají maminky, když jejich děti trpí opruzeninami. A to i nyní, kdy máme nekonečné řady kosmetiky. Když selže doporučená značka, vracíme se opět rádi k babským receptům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15915 (rodina-finance.cz#23325)


Přidat komentář