Kancelářské a psací stoly - koupě a výběr

Malá místnost Vaší kanceláře nutně potřebuje pojmout čtyři zaměstnance a jejich kancelářské stoly. Sami si nevíte rady jak rozvrhnout umístění stolů a dalšího nábytku? Požádejte o pomoc výrobce nebo prodejce nábytku, pomohout 3D vizualizací.

Kancelářské a psací stoly

Proto abychom odváděli kvalitní práci, potřebujeme nejen kvalitní židli, ale také psací stůl. Ať se jedná o děti školou povinné, studenty nebo pracující v kancelářích, všichni by měli mít vhodné pracovní prostředí.

Kancelářské stoly

Často je slyšet názor jaké má firma kanceláře, takové má zaměstnance. Jen si vzpomeňte na socialistické kanceláře, samá šeď a neosobní prostředí. Když si majitel firmy váží svých zaměstnanců, snaží se jim připravit příjemné prostředí, dostatek světla, květiny, barvy, spolehlivé a moderní kancelářské stroje a zařízení a hlavně pohodlné sezení u bezvadně funkčního kancelářského stolu.

 

Jak vybrat to pravé?

Nemáte-li zkušenosti a nevíte-li jak na to, nejprve svolejte zaměstnance a dejte jim možnost vyslovit se, jak si budoucí novou kancelář představují – kde se budou cítit dobře. Pak vyberte ty nejlepší nápady a dejte se do nakupování a zařizování. Když i po poradě se zaměstnanci máte dojem, že výsledný efekt nebude to pravé ořechové, poptejte rady u profesionálů.

Různé firmy které se zabývají výrobou a prodejem kancelářského nábytku, nabízejí jako doplněk svých služeb také počítačovou 3D animaci. Na základě Vámi dodaných půdorysů nebo přesného zaměření prostor pro vybavování nábytkem a po krátké konzultaci s jejich specialistou Vám připraví 3D barevný návrh interiéru co nejblíže Vašim představám. Návrhů může být i více a Vy si pak vyberete nejvhodnější variantu.

Parametry kanceláře

Nejprve si kancelář změřte, zapiště jak je situována dle světových stran, kde jsou okna a dveře. Všechny tato kritéria jsou důležitá pro dostatek světla pro práci zaměstnanců. Není-li denního světla dostatek, musí se situace řešit umělým osvětlením. Světlo však není jediným činitelem, který ovlivňuje výkon zaměstnanců. Další jsou hluk, chlad, přílišné horko, neosobní dekorace a prostor bez soukromí. Proto dbejte na to, aby měl každý v kanceláři nějaký vlastní prostor, kam mu jiný kolega nebude sedat, kde může mít vlastní zákoutí, šuplík, skříňku...

Psací stůl – jaký vybrat?

Kancelářské stoly tvoří asi nejpodstatnější součást kancelářského vybavení. Ať už se jedná jen o konferenční stoly nebo o samotné pracovní stoly, vždy jsou nezbytným doplňkem, protože fungují jako pracovní plocha. Právě s pracovním stolem jsme v kontaktu téměř neustále. Pokud si vybíráte kancelářský stůl, je nejdůležitější to, aby odpovídal vaší výšce.

Správné je, když u stolu rovně sedíte a máte na něm vodorovně položené předloktí, které svírá s Vaší postavou úhel 90°. Kancelářské stoly seženete o standardní výšce 75 centimetrů, což ovšem nemůže vyhovovat lidem značně menších nebo vyšších postav. Pro ty je ideální nechat si stůl vyrobit na míru nebo volit kancelářský stůl s nastavitelnou výškou. Rovněž nezapomeňte na dostatečné místo pro nohy a jak umístíte kabely od elektroniky. Dále můžeme vybírat z mnoha druhů noh a podstavců, tvarů desek, barev a velikostí.

  • Zásada č. 1 = dostatek světla od okna nebo doplňkového osvětlení
  • Zásada ač. 2 = dbát na přizpůsobení se pravákům a levákům
  • Zásada č. 3 = zaměstnanci by neměli sedět zády ke dveřím
  • Zásada č. 4 = při menší místnosti volíme variabilní stoly, které se dají dle potřeby rozložit či složit
  • Zásada č. 5 = dbát na design a barvu ostatního nábytku – doladit nebo sjednotit odstíny.

 

Kvalita materiálu

Díky působení a teplotním změnám, které způsobují elektrické zdroje notebooků, počítačů, serverů, tiskáren atd. je také namáhám stůl. S příchodem optických myší používá podložku pod myš jen malé procento lidí a zvýšené namáhání povrchů kancelářských stolů je tak nepochybně zřejmé. K nadměrnému namáhání přispívají i další faktory jako jsou klimatizované místnosti, topení v zimních měsících, působení zářivkových svítidel, manipulace s mnoha kabely, nebo jejich svazky, chemická čistidla apod.

Používání kancelářského nábytku více lidmi také významně přispívá k snížení jeho životnosti. Odborníci proto upozorňují, že mají zkušenosti, že u sériového nábytku již po šesti měsících používání spatřují známky opotřebení nebo se objevují jeho první kvalitativní nedostatky. Kvalita, dlouhodobá životnost a ekonomická výhodnost jsou proto hlavní výhody zakázkové výroby kancelářského nábytku. Je to investice do budoucna, kdy za své peníze dostanete záruky dlouhotrvající spokojenosti a záruky, že nábytek v kanceláři vydrží bez závad.

Typy kanceláří podle architekta

Který šéf si dnes pěstuje šedé kancelářské myšky? Nejspíš žádný. S nástupem elektroniky a výpočetní techniky nastoupily do kancelářských prostor barevnost, dynamika a kreativita. Designersky zajímavý nábytek je doplňován barevně vymalovanými zdmi nebo tapetami. Také kanceláře podléhají módním trendům. Jaké možnosti máte při zařizování?

Možnost sjednocení identity - Corporate identity

Základním principem zařizování kancelářských prostor je vytvoření pracovního prostředí, které obsahuje stimulační atmosféru – motivuje pracovníky k větší produktivitě. Současně reaguje na firemní image, firemní kulturu a identitu – a to jak interně, tak externě. Komunikace se stává ústředním tématem kancelářského prostoru a je vnímána jako nositel kreativních hodnot.

 

Dispozice plánujte - layout

Kancelář managmentu kombinující v čistých liniích barvy, dýhy, sklo, hliník a plochy s vysokým leskem v nevtíravé minimalistické eleganci. Základem zařízení kancelářského prostoru je dispoziční schéma, které odráží individuální organizační struktury a pracovní postupy. Efektivní využití podlahové plochy kanceláře redukuje náklady a současně poskytuje pracovní komfort a možnost flexibility prostoru.

Hot Desking nebo-li pekelné vedro

Ve společnostech, u nichž dochází v průběhu pracovního týdne k častému cestování pracovníků mimo firmu, je s výhodou využíván systém Hot Desking. Pracovník si po příchodu do práce vybere některý z volných pracovních stolů, ke kterému si přiveze svůj soukromý mobilní kontejner s osobními věcmi a dokumenty. Počet pracovišť může být potom menší, než celkový počet pracovníků firmy.

Pracoviště jako klub nebo kavárna

Některé firmy nabízejí pro své pracovníky možnost zvolit si pracovní prostředí podle současných osobních pocitů nebo podle prováděného pracovního úkolu buď v tradiční kanceláři pro koncentrovanou činnost, nebo v pracovním prostoru pro týmovou práci, případně v klubovém nebo kavárenském posezení. Práce vyžadující především komunikaci osobní nebo po telefonu a přístup notebooku na web není vázaná na pevné pracovní stoly a může být efektivní při klubovém posezení.

Pracovní stoly

Rohová pracoviště jsou postupně nahrazována rovnými pracovními stoly s případnými přidanými odkladními plochami. Pracovní stoly, u kterých střídavě pracuje více pracovníků, musí umožňovat nastavení výšky pracovní plochy v rozsahu 68 až 76 cm. Trendem je také možnost práce ve stoje, buď doplněním pracoviště pultíkem pro práci ve stoje, nebo zvýšením výšky pracovního stolu až na výšku například 128 cm.

Na druhé straně jsou hojně užívány týmové stolové sestavy, které umožňují práci více pracovníků v týmu. Podstatné je však to, že mívají sdruženou podnož stolu pro více pracovních desek, neumožňují proto individuální nastavení výšky jednotlivých pracovišť.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15842 (rodina-finance.cz#22165)


Přidat komentář