Jak správně napsat průvodní dopis?

Průvodní dopis se zasílá společně se životopisem. Průvodní neboli motivační dopis by měl být krátký, stručný, ale výstižný. Vždy by měl vystihovat důvod, proč oslovujete konkrétní firmu a proč by firma měla vybrat právě Vás.

Průvodní dopis

O průvodním dopise se říká, že je jedním z nejdůležitějších dopisů, které člověk za svůj život napíše. K tomu, abyste firemního personalistu zaujali, musíte toho na tak malém prostoru, kterým je papír, o sobě napsat hodně moc. Navíc kvalitně napsaným průvodním dopisem personalistu nenápadně popostrčíte k tomu, aby vás pozval na osobní pohovor. Tudíž je průvodní dopis opravdu hodně důležitý a měli byste si dát na jeho vzhledu, ale především obsahu hodně záležet. My vám zde nabízíme několik rad, co by nemělo v průvodním dopise chybět.

Mnoho z nás dopisy často nepíše, jestli vůbec nějaké. Proto ani nejsme zvyklí na takové psaní a nevíme, jakou úpravu by měl dopis mít. Forma vlastní prezentace, kterou průvodní dopis bezesporu je, se do České republiky dostala ze Spojených států. Tam se bez průvodního dopisu opravdu neobejdete. Průvodní dopis se přikládá k životopisu. Personalista se průvodním dopisem potřebuje ujistit, že skutečně chápete, na jakou pozici se hlásíte a také to, že dokážete prodat své schopnosti. Také dle průvodního dopisu pozná, zda vůbec dokážete napsat dopis, který dává smysl a který splňuje všechny formality. Dále na základě průvodního dopisu ověří vaše komunikační dovednosti.

Druhy průvodních dopisů

Průvodní dopis je potřeba napsat při různých příležitostech. Formálně se jednotlivé druhy průvodních dopisů až tak moc neliší, ovšem rozdílný obsah mít můžou. Jedním z druhů průvodního dopisu je reakce na vypsané výběrové řízení, kdy průvodním dopisem sdělujete, proč jste se do výběrového řízení přihlásili a proč jste právě Vy tím nejlepším a nejvhodnějším kandidátem pro pozici, která je nabízena. Dalším druhem dopisu je průvodní dopis „naslepo“, který se píše v případě, kdy firma sice žádnou volnou pozici nenabízí, ale vy byste přesto rádi pracovali v dané firmě. V takovém dopise musíte nabídnout své schopnosti a zkušenosti. V dopise je také potřeba zmínit a zároveň navrhnout, o jakou pozici máte zájem a kterou byste ve firmě na základě svých schopností a zkušeností mohli zastávat. Třetím typem průvodního dopisu je dopis, který je reakcí na tip od známého, tedy kdy vám někdo sdělil, že jeho firma shání nového zaměstnance. Proto máte-li zájem, neváhejte a zašlete firmě průvodní dopis spolu se životopisem.

Jak psát průvodní dopis

Každý průvodní dopis, který píšete, musí být zdvořilý, obsahově hodnotný, ale stručný. Personalistu a vedení firmy především zajímají fakta a proto sáhodlouhé vyprávění o tom, kde jste chodili na jakou školu a co jste tam zažili, nikoho asi neohromí. Dopis si rozdělte na tři části. V první části napište, proč vlastně dopis píšete. Ve druhé části a tedy i druhém odstavci rozepište a nabídněte svoje zkušenosti, schopnosti a dovednosti. Zde uveďte své dosažené vzdělání, praxi v oboru a reference.  Do této části můžete také přidat nějakou zajímavost, např. téma vaší diplomové práce, pokud máte dojem, že se týká pozice, o kterou se ucházíte. Do třetí části průvodního dopisu požádejte o osobní setkání a uveďte zde kontakty na vaši osobu. Průvodní dopis musí začínat oslovením a končit rozloučením s podpisem. Neměla by ani chybět hlavička s datem a adresou. Pamatujte, že každý personalista ocení originalitu, díky čemuž pozná vaši snahu. Nemějte ze psaní průvodního dopisu strach. Stačí, když vytvoříte jednoduchý a stručný text, kterým dokážete zaujmout.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15846 (rodina-finance.cz#23315)


Přidat komentář