Hledáme nové pracovní místo

Již Vás současná práce nenaplňuje, nesplňuje představy, či Vám nevyhovuje finanční ohodnocení? Nebo jste rozšířili řady nezaměstnaných? Nemusí to být na dlouho. Chce to jen aktivní přístup a trochu toho štěstí. Můžete se inspirovat následujícími řádky.

Kdo by nechtěl získat vysněné pracovní místo, které by ho bavilo a bylo současně adekvátně finančně ohodnoceno? Jedna věc je takové místo získat a druhá si ho poté udržet. My se v článku zaměříme na první, za to stěžejní krok, a to získat vybrané místo.

Bez zaměstnání, situace na trhu práce

Těžko říci, zda se cítíte hůř v den, kdy dojde k verdiktu či zjištění, že Vás současný** zaměstnavatel propouští**. Také se však můžete ocitnout mezi nezaměstnanými po ukončení studia, ať už střední, nebo vysoké školy. Jenže, jak plyne den za dnem, ale také měsíc za měsícem, můžete se doslova cítit zoufalí, že stále nemáte práci. A nemusí to být z důvodu, že byste pracovat nechtěli. Rozhodně neplatí to, že každý kdo chce, tak si najde pracovní místo. Pracovních míst je totiž v porovnání s počtem nezaměstnaných výrazně málo. A když se podíváte na nabízená volná pracovní místa, ať už na internetové stránky úřadu práce, agentur práce, či pracovní portály, zjistíte, že se to „jen“ hemží místy typu obchodní zástupce, pojišťovací poradce, vedoucí aj. „Normální“ pracovní místa, jako kdyby nebyla.

Zvýšení šancí při hledání nového pracovního místa

A tak není divu, že když se objeví takové** pracovní místo**, tak se sejde ne desítka životopisů, ale klidně i stovka.A šance získat pracovní místo tím pádem výrazně klesá. Ovšem hned tzv. házet flintu do života, není to nejlepší řešení. Je třeba brát každou šanci na místo, jako výzvu. Pozitivní přístup je zapotřebí. Nemyslete si, že Váš potenciální zaměstnavatel z Vás při pohovoru nevycítí nejistotu a jakousi poraženeckou náladu. Zaměstnavatel naopak potřebuje zaměstnance „bojovníka“, ne nikoho, kdo je smířený se svojí situací. To je lepší na takový pohovor nejít, když již dopředu předpokládáte, že opět neuspějete.

Neúspěch při přijímacím pohovoru berte jako další možnost

Absolvovali jste již nespočet přijímacích pohovorů? A stále se na Vás neusmálo štěstí? Určitě neklesejte na mysli. Je jasné, že když jen dostáváte zprávy, že si vybrali jiného vhodného uchazeče, tak postupně začnete pochybovat a zoufat. To můžete, ale jen krátce a doma. I kdybyste právě šli na třicátý pohovor, tak to berte jako pohovor první a jděte na něj plni energie. Otřepejte se z každého neúspěchu. Věřte, že Vás to posílí. Budete odolnější a co víc, až získáte pracovní místo, budete si ho o to více vážit a držet se ho tzv. zuby nehty.

Motivační dopis – začátek úspěchu

Motivační dopis je stejně jako životopis velmi důležitý při hledání pracovního místa. Dejte si na obou dokumentech záležet. Jsou totiž Vaší vizitkou, něco jako dalším vysvědčením.

Na co si dát pozor u motivačního dopisu

Motivační dopis, stejně jako životopis, by měl být přehledně napsaný, bez gramatických chyb, překlepů. Pamatujte, že se nejedná o slohové cvičení. I když jste třeba během Vaší dosavadní kariéry získali mnoho zkušeností a praxe, snažte se vypíchnout jen ty stěžejní. A především pak ty, které úzce souvisí s inzerovaným pracovním místem. Není výjimkou, že personalista třeba obdrží dvou, tří i čtyř stránkový elaborát. Věřte, že to se mu číst nebude chtít. Ideální je, když se vejdete se svými informacemi na jednu A4.

A také je dobré ho napsat na počítači, případně na stroji. Rozhodně na personalistu pozitivně nezapůsobíte, pokud napíšete motivační dopis a životopis ručně a ještě k tomu třeba na linkovaný papír, či navoněný papír aj. Můžete se však setkat přímo s požadavkem, abyste motivační dopis napsali ručně. V tom případě je to z důvodu, že Váš rukopis bude studovat grafolog.

Na co se zaměřit u motivačního dopisu

motivačním dopisu především sdělte, proč se zrovna hlásíte na inzerované pracovní místo. Dále napište**, jaké znalosti a zkušenosti můžete nabídnout**. Pozor však jen na to, abyste nepsali vše o superlativech. Abyste z motivačního dopisu nevyšli jako superhrdinové, tj. já jsem pro Vás nejvhodnější kandidát – jen Já Vám mohu nabídnout… apod.

V motivačním dopisu nemusíte vyjmenovávat předchozí zaměstnavatele, a co jste u nich vykonávali. To patří do životopisu.

Životopis – dejte si záležet na jeho formě

Životopis může mít různé formy. Opět se personalisté setkávají s životopisy, kdy některé jsou psané jako slohové cvičení. Určitě nepište stylem, že jste narodili tam a tam, vystudovali tu a tu školu, pak šli na tu a tu školu. Životopis má být stručný, věcný, bodový, přehledný.

Přehledná forma je například taková, kdy je na levé straně je chronologicky uvedeno studium a poté zaměstnavatelé a na pravé straně pak název vystudovaného oboru a poté uvedení zastávaných funkcí, včetně stěžejních bodů, co práce zahrnovala. Co se týká samotné chronologie, pak platí, že zcela nahoře je Vaše aktuální pozice, či situace, pak následuje předchozí zaměstnavatel, či studium. Vše je tedy uspořádáno sestupně.

Přiložení fotografie – vhodný výběr

Vyžaduje si potenciální zaměstnavatel fotografii? Nebo z vlastní iniciativy chcete přiložit Váš portrét, protože si myslíte, že potenciálního zaměstnavatele tak ještě více zaujmete? Pak si dejte záležet na výběru fotografie, kterou poskytnete.

Určitě nevhodné jsou fotografie z Vaší dovolené, rodinného kruhu, oslav apod. Naopak vhodná je například fotografie pasová. Pokud se hlásíte na místo, u které hraje stěžejní roli celková postava (letuška, redaktor/ka, reportér/ka aj.) a nemáte žádnou vhodnou, kromě fotky z pláže či koupaliště, pak si zajděte do některého fotoateliéru.

Pozvání na výběrové řízení

Stalo se Vám, že jste odpověděli na x počet nabídek pracovních míst, ale jen některé firmy Vám odpověděli, ať už zamítavě či s pozváním na první kolo výběrového řízení? Bohužel je to normální. Nepsanou slušností je samozřejmě odpovědět, ale ne vždy a všude se to děje.

Pokud zaujmete potenciálního zaměstnavatele motivačním dopisem a životopisem, respektive personalistu společnosti, pak můžete očekávat ve Vaší schránce, či v e-mailu pozvání na výběrové řízení.

Zjištění co nejvíce informací o potenciálním zaměstnavateli

Radost je rozhodně na místě. Neusněte však na vavřínech a staňte se nyní, obrazně řečeno, detektivem. Snažte se zjistit o Vašem potenciálním zaměstnavateli co nejvíce. Pokud má kvalitně zpracované internetové stránky, pak máte práci ulehčenou. Pečlivě si je projděte a klidně si napište stěžejní body o společnosti.

Co můžete očekávat u výběrového pohovoru

Výběrové pohovory u jednotlivých společností se mohou značně lišit. Někde Vás při pohovoru nechají „jen“ volně mluvit o Vás, Vašich představách, přáních apod. Jinde Vás tzv. prošpikují otázkami. Můžete se také již při prvním kole setkat s testováním. Vyzkouší například Vaše znalosti z cizích jazyků, ovládání počítače (Excel, Word), odborných znalostí pro konkrétní místo (účetní znalosti, daňové znalosti, programování aj.).

Otázky, které mohou zaznít u výběrového pohovoru

Jaké nejčastější otázky používají personalisté a/nebo přímo zaměstnavatelé při výběrových pohovorech? Podívejme se na ně.

Proč se hlásíte do naší společnosti? Proč si myslíte, že právě Vy jste pro nás tím pravým kandidátem? Co nám můžete nabídnout? Proč jste v předchozím zaměstnání skončil/a? Jakou jste měl/a odpovědnost? Kolik pracovníků jste řídil/a a vedl/a? Jaký plat si představujete? Kdy můžete nastoupit?

Důležité maličkosti, kterých si personalisté všímají

Ještě bychom zdůraznili, že je důležité přijít na pohovor včas, alespoň s pětiminutovým předstihem. Vůbec nepůsobí dobře, když se zpozdíte, byť i jen o minutu. Můžete hned dostat nálepku, že si neumíte zorganizovat čas. A naopak, když přijdete příliš brzy, třeba o půl hodiny, bude to zase vypadat, že nemáte odhad.

Dejte si také záležet na tom, co si oblečete. Pokud je to jen možné, zjistěte si, jak chodí oblékaní zaměstnanci ve firmě, do které se hlásíte. Moc nezapůsobíte, když například přijdete svátečně vyfiknuti a přitom se ve firmě chodí neformálně v riflích, a to včetně vedení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15849 (rodina-finance.cz#23360)


Přidat komentář