Výroba vonných svící, rady a tipy

Vonné svíce patří k stabilním moderním trendům našich domovů. Právě nyní prožívají svůj vrchol sezóny, kdy lidé nejvíc baží po dostatku teplého světla, které by je dokázalo povzbudit a pomohlo jim přečkat dlouhé zimní večery.

Svíčky a jejich význam

Kromě toho mají pro nás svíčky i velký symbolický význam. Bez nich si nedokážeme představit žádnou slavnostnější atmosféru, bez svíčky dokonce není ani dort dortem. Teplý plamen má na člověka doslova magickou moc, napomáhá mu uvolnit se a relaxovat. Svíce patří mezi skvělé interiérové dekorace. Jejich značnou nevýhodou však je jejich cena.

Výroba svíček ušetří peníze

Skvělou cestou, jak si tedy ušetřit svou peněženku je výroba svíček v domácím prostředí. Myslíte si, že je to obtížné? Možná vás to překvapí, ale tvorba svíček v domácím prostředí vůbec není nemožná. Dříve však, než se vrhnete k tvoření svíček, byste o nich měli něco vědět.

Jaké typy svíček existují?

Na trhu máte možnost se setkat se čtyřmi typy svíček:

 • parafínové
 • gelové
 • z včelího vosku
 • z palmového oleje

Parafínové svíčky

Parafínové svíčky patří mezi ty klasické, které se vyrábí z parafínu a stearinu. Parafín je vyčištěný produkt z ropy a stearin je typ rostlinného a živočišného tuku. Stearin se do parafínu přidává z toho důvodu, aby pomaleji hořela a netvořily se saze. Včelí vosk má svou přirozenou sladkou vůni a palmový olej patří mezi klasické orientální produkty využívané k výrobě svící. Nedá se říci, který materiál je pro výrobu svící lepší, protože každý z nich je něčím specifický a každý z nás preferuje něco trochu jiného.

Svíčky různých barev a tvarů

V obchodech si můžeme vybrat z mnoha tvarů a barev, které jsou tak jako všechno ostatní ovlivněny módními trendy. Letos jsou velice oblíbené medové odstíny, bordó, švestková barva, a pak také tón v tónu, perlové, šedé, champagne a bílá. Velikým trendem jsou svíce s kovovým leskem (zlaté, stříbrné, měděné, či bronzové). Většina z nich je obohacena o vůni, ať už umělou, či esenciální. Škála vůní je skutečně široká, vybrat si můžete od vanilky přes levanduli až po meloun, či mořský vánek.

Vůně svíček aneb pozor na alergii

I vůně podléhají sezónám. V zimě je preferována vůně jablka, skořice, vanilky, či čokolády nad svěžím melounem. Ale pozor! Vůním by se měli vyhýbat hlavně alergici, protože senzitivní reakci mohou vyvolat i velice kvalitní svíčky s jak umělou, tak přírodní vůní. Alergie se nejčastěji projeví podrážděním očí anebo dýchacích cest. Vonné svíčky nejsou také vhodné do prostředí, kde jsou malé děti a těhotné. Pokud tedy chystáte nějakou důležitou společenskou akci a nejste si jisti zdravotním stavem zúčastněných, vonné svíce pro ten večer raději nevolte. Jestli se někdy setkáte s nepříjemnými pocity podobným výše popsaným, svíčku ihned zhaste a odstraňte.

Výhoda doma vyrobených svíček

Doma vyrobené svíčky jsou velmi výhodné právě i pro tu možnost, kdy si sami můžete určit jejich vůni a intenzitu. Nejprve si však musíte rozhodnout jaký typ svíčky byste si rádi vyrobili, řádky níže vám pak napoví, co k jejich výrobě budete potřebovat a jak máte postupovat.

Výroba gelové svíčky

Co budete potřebovat:

 • dostatečně dlouhé knoty s kovovým zakončením na jedné straně
 • gel určený k výrobě svíček
 • špejle
 • lepící pásku
 • nůžky
 • lžíci
 • teplu odolnou sklenici
 • barvy a aroma určené do svíček a aromatických lamp (je možno použít i 100% esenciální oleje)
 • tavnou pistoli
 • dva rendlíky, vodu a sporák

Postup při výrobě gelové svíčky

1.Vezměte sklenici, knot a tavnou pistoli. Nejprve za pomocí tavné pistole připevněte plíšek doprostřed dna sklenice.

2.Vrchní část knotu zafixujte mezi dvě špejle, které za pomoci lepící pásky připevníte k okrajům sklenice. Knot musí být přesně ve středu a vypnutý, protože by jinak hrozilo špatné hoření svíčky.

 1. Gel si můžete koupit již rovnou obarvený anebo si jej můžete posléze obarvit za pomocí speciálních barev do svíček sami. Hmotu vložte do menšího rendlíku, který následně vložíte do druhého v němž je voda. Nikdy hmotu nerozpouštějte na přímém ohni! Dbejte bezpečnostních pravidel uvedených na obalu gelu.

 2. Do již rozpuštěného roztoku přidejte pár kapek vonného oleje. S vonnými oleji není radno přehánět, protože vás z nich pak může bolet hlava.

 3. Hotovou směs opatrně přelijte do sklenice. Případné vzniklé bublinky na hladině propíchněte párátkem. Nechte vychladnout.

 4. Nakonec zrušte fixací špejlemi a knot ustřihnete asi 1 centimetr od hladiny gelu.

Tip: Pokud chcete svíčku ozvláštnit, ozdobte ji kamínky a mušličkami. Zdobit můžete vlastně čímkoliv, co je nehořlavé. Jediné nač je třeba dávat pozor je, aby se dekorativní předměty nedotýkaly knotu, protože by mohly způsobit potíže při hoření.
drobné ozdoby

Výroba klasická svíce

Co budete potřebovat:

 • Parafín
 • stearin
 • klasické knoty (na metráž)
 • nůžky
 • barvu do svíček
 • špejle
 • lepící páska
 • kousek plastelíny
 • aroma do svíček anebo do aroma-terapeutických lamp, případně 100% esenciální oleje
 • dva rendlíky, voda, sporák, lžíce
 • forma

Postup výroby klasické svíce

 1. Nejprve si přichystejte formu. Spodním otvorem protáhněte knot dovnitř nádoby.
 2. Plastelínou následně z vnější strany pečlivě ucpěte otvor okolo knotu, to proto, aby tudy neprotékal rozpuštěný vosk. Druhou stranu knotu pak zafixujte mezi dvě špejle k okraji formy. Pomozte si lepící páskou. Knot musí být napnutý.
 3. Směs pak vložte do menšího rendlíku  do něhož přidejte kousek barviva a pár kapek vonného oleje. Malý rendlík potom vložte do druhého rendlíku s vodou. Parafín rozpouštějte na mírném ohni za stálého míchání. Dbejte bezpečnostních pokynů uvedených na štítcích parafínu a stearinu.
 4. Rozpuštěný roztok opatrně přelijte do předem připravené formy a nechte vychladnout.
 5. Vyklopení z formy je možné až po naprostém vychlazení. Před vyklápěním se nejdříve zbavte špejlí, lepící pásky, knot pak na této straně zastřihněte zároveň s hladinou vosku a až pak formu překlopte. Knot očistěte od plastelíny a opatrně vyklopte svíčku.
 6. Knot svíčky zastřihněte asi 1centimetr od vrcholu. Vaším posledním úkolem je najít tu správnou atmosféru k jejímu zapálení.

Výroba svíček z včelího vosku a palmového oleje

Vytvořte vosk, a to tak, že na 100 gramovou formu dáte 80 gramů parafínu a cca 20g stearinu. Stearin napomáhá rychlejšímu tvrdnutí a zvyšuje lesk. Výroba svící z těchto materiálů je dá se říct obdobná jako u výroby svíček z parafínu, akorát, že do nich není potřeba přidávat stearin.

Bezpečenost při výrobě svící

Při výrobě i užívání svíček byste měli dbát na bezpečnost.

 • nikdy nenechávejte tvořit svíce samotné
 • při výrobě svící mějte na paměti, že se vosk nesmí nikdy vařit
 • svíce by nikdy neměly hořet v dosahu dětí a domácích mazlíčků
 • vždy by pod nimi měl být nehořlavý materiál
 • v dosahu hořící svíčky byste měli mít pro jistotu uchystanou i nádobu s vodou
 • při hoření více svící by mezi nimi měl být alespoň deseti centimetrový rozestup
 • knot svíčky by neměl být delší než jeden centimetr

Rady a tipy k výrobě svíček

Výroba vonné svíce je skvělou aktivitou pro děti. Svíčka je i skvělým dárkem a drobnou pozorností. Nevyhazujte zbytky svíček. I jednou již užitý vosk můžete opakovaně použít k výrobě recyklované svíce. Jen pozor na smíchání více druhů vonných svíček, aby konečná vůně nebyla doslova omračující.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15715 (rodina-finance.cz#22479)


Přidat komentář