Výroba keramiky - výprava za keramikou

Paní Helena je vyučená keramička a po mateřské dovolené si založila doma vlastní keramickou dílnu. Začátky byly těžké, ale dnes již pracuje na plné obrátky, aby uspokojila odběratele. Pověděla nám něco o keramice.

Každý člověk má nějakého koníčka, zájem, hobby. Jednoho baví stavění lodiček, jiného pěstování mrkve a pro někoho je vrcholem zábavy sedět hodiny u vody a čekat na svůj rybí úlovek. Jak vypadá práce s hlínou a co pěkného z ní jde vyrobit, nám dnes řekne keramička z Chomutova.

Keramika

O keramice nám pověděla paní Helena, majitelka keramické dílny. Jako keramika jsou chápány všechny předměty vyrobené z hlíny, která prodělá chemické změny vlivem teploty nad 600°C. Keramika je též definovaná jako výroba zboží z jílu a jiných křemičitých sloučenin, při níž se výrobky vytvářejí, suší a zpevňují pálením.

Vypalováním ztrácejí jednotlivé částice svou tvárlivost a spojí se v pevný celek - jednak chemickými reakcemi, jednak slinutím.

Keramické výrobky dělíme podle několika hledisek

Podle způsobu použití

 • keramika stavební – obklady a dlažby...
 • keramika technická - těsnicí kroužky, hořáky, kluzná ložiska, armatury....
 • keramika užitková – talíře, hrnečky, konvice...
 • keramika umělecká – figurky, domečky, obrázky, závěsy...

Podle nasákavosti střepu dělíme

 • cihlářskou
 • hrnčířskou
 • kameninu
 • porcelán** **

S keramickou je vhodné seznamovat již malé děti, protože při jednoduché práci s hlínou si vyzkouší a zdokonalí jemnou motoriku. Je to skvělá podpora vnímavosti a prostorové představivosti. Po vypálení naglazovaného výrobku mají nefalšovanou radost ze své práce.

Starším dětem pak může přinést vztah ke keramice podnět k celoživotní práci. Při nejmenším si vyzkoušejí, co práce rukama obnáší a jak se musí snažit, aby vznikl kvalitní výrobek. Pokud jej následně nabídnou k prodeji (ať již budou při prodeji úspěšné či nikoliv) je to další zkušenost.

Keramické kroužky jsou také vhodné jako terapie pro nemocné nebo jako sociální terapie.** **

Co potřebujete, aby jste mohli začít vyrábět keramické předměty?

- keramickou hlínu nebo licí hmotu

- licí formy případně hrnčířský kruh

- sušárnu

- glazovací barvy

- vypalovací pec

Kolem výrobku z keramiky je spousta práce, ale výsledná námaha stojí za to.

Jednoduché figurky nejdříve vymodelujeme z hlíny a dají se vypálit. Po vyjmutí z pece se nabarví jedním odstínem glazury a dá se znovu vypálit. Pokud budete chtít použít více barev, musíte je nanášet na výrobek a vypalovat postupně.

Jedná-li se o výrobek, který odléváme v sádrové formě formě z licí hmoty - tak ten se nejprve nalije do ní, po vsáknutí vody do sádry se opatrně vyjme z formy. Potom se nechá vysušit, očistí se do hladka a po prvním výpalu se naglazuje. Tyto výrobky se glazují stříkací pistolí. Následně se také vypálí v peci.

Misku na oříšky nebo džbánek vyrábíme na hrnčířském kruhu. Vypadá to jednoduše, ale člověk musí mít trpělivost, než-li se naučí držet ruce tak, aby mu hliněná koule, kterou posadil na kruh, neulétla hned, jak kruh roztočí. Musí se správně vycentrovat a ruce by měli být vlhké. Po vytočení požadovaného tvaru (trpělivost růže přináší :-) ) se výrobek odřízne ode dna strunou, případně se ještě přilepí ouško ke džbánku. Potom je necháme ve vlhké místnosti tzv. zavadnout a následně je opracujeme do požadované kvality... nasadíme ouška, vykrojíme otvory ručně vyryjeme vzory...atd.

Keramiku pak necháme velmi zvolna proschnout. Musí být před prvním výpalem dokonale suchá. Urychlování tohoto procesu vede k praskání nebo křivení výrobků, což snižuje jejich kvalitu a horším případě jsou na vyhození. Sušení je proces, který trvá několik dnů až týdnů, vždy to souvisí s velikostí výrobku a sílou střepu - stěny výrobku.

S čím začít?

Začněte například s úplně jednoduchými přívěsky na krk nebo na stěnu bytu. Keramickou hlínu si vypracujte jako těsto, vyválejte válečkem, vykrojte požadovaný tvar. Na krk slzičku nebo srdíčko, na stěnu pokoje tvar obrázku (čím větší tím je vyšší pravděpodobnost kroucení při výpalu). Vyryjte si na plochu slzičky vzor nebo nápis, do obrázku přilepte (na naškrábaný povrch další hliněný obrazec, třeba kočičku jak sedí v okně) výsledný obrazec. Poradíme jak efektivním způsobem vytvořit záclonky v okně. Stačí kousek hrubé záclony vystřihnout, namočit jí v licí hmotě, nechat ji trochu zavadnout (uschnout) a pak ji opatrně přilepit na obrázek.

Po výpalu shoří záclonka, ale hlína její tvar zachová. Potom opět postupujeme již známým postupem - zavadnutí, poslední úpravy, první výpal, glazura, druhý výpal, případně druhá glazura a konečný výpal.

Své výrobky můžete vytvořit i jako dárek. Je prima, když můžete vyrobit pro druhého něco neopakovatelného, třeba s kapkou jeho vlastního charakteru nebo nádechem vzpomínek.

Nápady na dárky

 1. dědečkovy obrázek jak chytil úhoře
 2. babičce do kuchyně obrázek a na něm bábovku, kterou umí nejlepší na světě
 3. pro maminku loutnu, na kterou hraje v opeře
 4. tatínkovy třeba zajíce nebo bažanta, protože je myslivec
 5. pro bratra olympijské kruhy, protože jeho snem je dostat se na olympiádu
 6. pro kamarádku stojánek na prstýnky v podobě lidské ruky... atd.

Přejeme hodně trpělivosti a mnoho povedených výrobků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15504 (rodina-finance.cz#20745)


Přidat komentář