Věříte v symboly pro štěstí?

Obzvlášť s výhledem do nového roku přejeme všem jen to nejlepší, hodně štěstí, lásky, peníze, úspěch v zaměstnání apod. Věcí, které může člověk přát, je zkrátka nespočet.

Klasický čtyřlístek

Jetelového trojlístku si ani nevšimneme, zato u čtyřlístku se většinou zastavíme. Najít ho ovšem není nic jednoduchého. Legenda tvrdí, že jakmile byla Eva vyhnána z ráje, přinesla si s sebou na Zem právě čtyřlístek pro štěstí. Pozor ale na fakt, že čtyřlístek nám přinese štěstí jenom v tom případě, že jsme jím byli obdarováni, nebo jsme na něj zcela náhodou narazili- bez záměrného hledání.

Jeho čtyři listy symbolizují čtyři živly- oheň, voda, země, vzduch. Má přinášet štěstí, ale také lásku, finance, je ochranou před zlem, nepříjemnostmi. Sice nám má zajistit štěstí do budoucnosti, ale je důležité mít na paměti, že každý svého štěstí strůjcem. Jedná se pouze o motiv štěstí, nikoliv prostředek k jeho dosažení. Často si jej vkládáme do knihy, kde se pěkně vylisuje.

Traduje se, že když chce svobodná dívka vidět svého budoucího muže, má si čtyřlístek dát pod polštář a ve snu ženicha spatří. Ve středověku se umísťoval za dveře, na dveře, okna, postel, a to pro ochranu domova, štěstí a zdraví.

Podkova

To, že podkova přináší štěstí, má základ v legendě o sv. Dunstanovi. Zmíněný Dunstan údajně koval kopyto samotnému ďáblovi a ten se mu na oplátku zavázal, že dá pokoj lidem, kteří budou mít nad dveřmi umístěnou podkovu. Podle této legendy se zlých sil zbavíme jednoduchým přibitím podkovy nad dveře. Má to však háček- tu podkovu musíme najít (kůň ji musí ztratit). Pokud si ji koupíme, kouzla zde neplatí. Obrovské štěstí přináší nalezená podkova s ještě minimálně třemi hřeby. Aby plnila stanovený účel, má se přichytit otevřenou stranou nahoru.

Prasátko

Prasátko dlouhou dobu symbolizovalo nečistotu, ovšem obrat nastal u germánských kmenů, kteří zastávali názor, že prase přináší blahobyt, štěstí a plodnost. Vyhlásili jej dokonce za posvátné zvíře.

A co se traduje? V období příchodu nového roku bychom měli pozřít kousek vepřového, aby se nás v novém roce drželo štěstí. Pokud si dáme drůbež, štěstí nám doslova uletí. Prasátka z perníku nebo marcipánu mají tradici již ve středověku, kdy jej dostávali poražení účastníci soutěží jako útěchu.

Pověstný kominík

Kominík tak trochu připomíná čerta, a právě proto dokáže zahnat ďábly a zlé síly. Kominík představuje ochranu proti nebezpečí, ale i nemocem. A saze mají schopnost zneškodnit kouzla zlých čarodějnic. Kominík očišťuje komín, takže zabraňuje vzniku požáru. V minulosti dokonce kominíci rozdávali kalendáře s přáním do nastávajícího roku.

Jmelí

Pod jmelím se musí milované osoby na Vánoce políbit, jinak může z lásky sejít.

Jmelí navíc představuje ochranu před zásahem blesku, zahání noční můry a odhání zlé duchy. Věší se do obydlí a tam se nechává až do dalšího roku, následně se vymění na nové. Úplně největší kouzelnou moc má jmelí tehdy, když jej dostaneme darem. Dříve se jmelí umísťovalo i do stájí a stodol, protože zajišťovalo ochranu nejen pro lidi, ale také zvířata a úrodu.

Mince

Traduje se, že při štědrovečerní večeři si máme dát každý minci pod talíř, abychom v nastávajícím roce měli dostatek peněz. Mince navíc odhání veškerá zlá kouzla.

Šupinka

Šupiny z kapra přitahují peníze. Při večeři na Štědrý den se má šupina dát pod talíř a pak se nosí celý rok v peněžence.

Beruška- symbol štěstí a píle

Sluníčko sedmitečné je vzácné především kvůli svým sedmi tečkám- číslo 7 je považováno za číslo šťastné a vyvážené.

Sedmička má ale i jiná symbolika, tak například 7 dní vznikal svět, existuje 7 divů světa, duha má 7 barev, rozlišujeme 7 hříchů i 7 ctností. Sedmička se nám může zdát skoro jako číslo osudové, magické.

Medvídek

Medvídek přináší štěstí. Spousta z nás má třeba plyšového medvídka. Řekové a Indiáni uznávali medvěda jako posvátné zvíře.

Srdíčko nebo Růženín = láska

Tyto dvě věci se postarají o lásku. Může to být třeba kámen, řetízek ve tvaru srdce. Růženín pak přitahuje nejen lásku, ale i krásu!

Muchomůrka

Legenda praví, že jednou plul germánský bůh extáze po obloze s koňským spřežením a tam, kde dopadly jejich sliny, vznikly muchomůrky. Muchomůrky jsou dávány do spojitosti s čarodějnictvím a mohou zastávat jak dobro, tak zlo. V souvislosti s novým rokem muchomůrka dopomáhá ke spojení s dobrými čarodějnicemi.

Ohňostroj

Ohňostroj je neodmyslitelnou součástí novoročních oslav a má tradici už více než 400 let. Ohňostroj slouží k odehnání zlých ďáblů.

Bílé svíce

Bílé svíce mají schopnost očistit dům a jeho okolí, včetně lidí, kteří jsou v jejich blízkosti. Čistí mysl a usilují o lepší budoucnost. Ze svých plamenů vydávají dobré světlo. Oharek svíčky lze použít i jako amulet.

Zvířecí talismany

  • Žába: Dle Číňanů žába symbolizuje štěstí a hojnost, hlídá bohatství. Pokládá se třeba na pracovní stůl, otočený ve směru bohatství v domě.

  • Želva: Představuje zdraví, plodnost, dlouhověkost a nesmrtelnost. Číňané ji považují za prorocké zvířátko, její krunýř sloužil také k věštbě.

  • Ryba: Značí nalezení vnitřního nebo vnějšího pokladu, obnovu, znovuzrození.

  • Pavouk: V našich končinách se říká, že pavouk nosí štěstí. Dle amerických indiánů chránil pavouk před intrikami, zlem, hrozbou, falší apod.

  • Sova: Symbolizuje okultní síly. Řekové kdysi sovu zasvětili bohyni moudrosti, podněcuje studium, intelektové schopnosti a věštění.

  • Had: ovlivňuje zejména představivost. Tento tvor představuje posla z podsvětí, je zprostředkovatelem pekla a země, značí vědění a schopnost dostat se z náročných situací. Je zástupcem temných i léčivých sil.

  • Delfín: Představuje spojení mužského a ženského principu. V Řecku je tvor zasvěcen bohyni Afrodité a bohu Apollonovi. V arabské kultuře se věří, že delfín provází zemřelé duše do podsvětí. Delfín jako amulet vede k pozitivnímu myšlení a vyrovnanosti ve vztazích.
  • Motýl: Je spojen s lidskou duší. Motýl jako talisman pomáhá v době velkých změn.
  • Slon: V Indii podobu slona ztělesňuje bůh Ganéša. Zajišťuje štěstí, symbolizuje moudrost a umění, posiluje paměťové schopnosti. Nejlepší je slon s chobotem nahoru.
  • Čínský drak: Drak je silným symbolem v Číně. Je amuletem harmonie, štěstí, moudrosti, vytrvalosti. Nejlépe se mu bude dařit v obýváku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15478 (rodina-finance.cz#20072)


Přidat komentář