Tónování skel, technologie a výběr

Tónování autoskel je velmi oblíbenou formou úpravy automobilů. Je to výborná ochrana před slunečními parsky a také tím chráníte interiér svého vozu před vyblednutím autopotahů a také přehříváním a následným kroucením plastů.

Tónování skel už dávno není pouze otázkou aut. Dnes se tónují také skla na budovách. Podíváme se tedy blíže na možnosti a druhy fólií a také na to, jaké technologie je možno při aplikaci tónových skel použít.

Proč se tónují skla?

Lidé nechávají tónovat skla z mnoha důvodů. A vůbec nezáleží na tom, jsou-li to skla v budovách či autoskla.

  • Zábrana proti průniku slunečních paprsků
  • Ochrana svého soukromí
  • Ochrana proti přehřátí interiéru

I když máme sluníčko velmi rádi, neboť nám prosvětluje život a dodává nám spousty energie, nikdo z nás není příliš rád, pokud nás oslepuje. A je-li to ještě při jízdě autem, když zrovna řídíte, je to také velmi nebezpečné.

Jezdíme-li automobilem dlouhé trasy, je velmi nepříjemným jevem, projevujícím se hlavně v létě,** přehřívání interiéru.** Držet v rukách horký volant nám řízení zcela znechutí a znepříjemní. A, když si vezmeme, že teplo uspává, přibude nám také nebezpečí mikro spánku a následné nehody.

Hodně lidí si dává tónovat také skla na svých domech, což je velmi chytré, zejména pro ty místnosti, ve kterých kupříkladu sledujeme televizi a denní sluníčko nám tuto podívanou znepříjemňuje. Dále se tónují skla na administrativních budovách, kde slunce pálí a nedovoluje pracovníkům vykonávat jejich činnost, neboť se stává, že se v pracovní době cítí unavení a apatičtí a to právě díky sluníčku.

Druhy fólií na tónování skel

Tónovat skla můžeme fóliemi mnoha druhů. Tyto fólie se vyrábějí v mnoha barevných odstínech. Vybírat lze rovněž z více šířek fólií od nejsvětlejších až po ty nejtmavší a také ty se zrcadlovým efektem.

Barva fólie na tónování skel**

**

Budete-li si vybírat fólii, je potřeba promyslet, kam ji budeme aplikovat a je-li to automobil, je zde také možnost, vybrat si některou z různých barev. Existují také speciální fólie, které mění barvy podle úhlu pohledu a dopadu slunečních paprsků.

Druh fólie na tónování skel**

**

Sluneční fólie se vyrábějí v mnoha šířkách. Také jsou zde ty, které se Vám ztmavují samy podle toho, kolik slunce dopadá na sklo a ty jsou velmi praktické a také výhodné. Jejich** velkou výhodou** je, že ve tmě jsou skla čirá a tudíž Vám nebrání ve výhledu. U fólií toto není možné, a tudíž vidíte-li večer špatně, fólie Vám budou zcela jistě ve výhledu bránit.

Kde tónování skel provádět?

Aplikujeme-li folie foliováním, je k tomu potřeba mít místnost, ve které je teplota minimálně 20°C a elektrickou přípojku 230V. Nejlepší je, pokud oslovíte přímo odborníka.

Při tónování skel pokovením, je potřeba náročnější výbavy. Je potřeba mít větší prostor a také vakuovou pec. Při této technologii je potřeba okna z automobilu vymontovat, vložit do speciální pece a poté následně zpět namontovat do auta. Délka celého procesu je 6 hodin. Při tomto druhu tónování autoskel není potřeba opravy. Skla na slunci neblednou a tak je tónování formou pokovení stálé.

Foliování autoskel

Tento druh tónování je technologicky jednoduchý. Jedná se vlastně o jakési nalepení fólie za tepla. Folii přiložíme na vyčištěné okno, pokropíme jarovou vodou, stěrkou vyhladíme a poté nahřejeme a necháme vyschnout. To je pouze stručný popis.

Pokovení autoskel

Základem tohoto technologického postupu je nanášení mikroskopické vrstvy titanu na vnitřní stranu autoskla. Toto se odehrává ve vakuové peci, která je zcela speciální a vše se vytváří iont plazmovým procesem v atmosféře ze vzácných plynů. Díky tomuto unikátnímu způsobu se dá dosáhnout maximální účinnosti v zamezení pronikání slunečního záření.

Co je to homologace?

Homologace a atesty musí být viditelné na každém skle, na kterém je aplikována okenní fólie. Všechny firmy, které provádějí tónování autoskel musí mít veškerá povolení a používat pouze dovolené druhy fólií.

Po aplikaci okenní fólie na automobil Vám musí vystavit dokument, který obsahuje přesně, která okna byla tónována, jaký druh fólie byl použit. To znamená, jakou má použitá fólie propustnost světla, datum aplikace a podpis člověka, který aplikaci fólie vykonával.

Tento dokument je potřeba mít umístěn v automobilu, kterého se týká a dle potřeby ukázat při kontrole. Fólie bez atestů a homologace nelze v žádném případě na automobil aplikovat, neboť to zakazuje Ministerstvo dopravy. Aplikace nehomologovaných, tedy nepovolených fólií může mít za následek špatnou viditelnost či dokonce dopravní nehodu.

Cena tónování skel

Ceny tónování jsou různé. Velmi záleží** na druhu zvolené fólie** a zejména záleží na tom, jakou formu úpravy si žádáme. Je nutno říci, že tónování pomocí fólií je levnější než použití technologie pokovením.

Orientační ceny mohou být takovéto. Necháte-li si aplikovat fólii bude Vás to stát, podle druhu a typu vozidla od 2.000,-Kč. Preferujete-li metodu pokovením, je to částka o tisíc až dva více. Cenu je potřeba konzultovat s odborníkem, který Vám bude úpravu dělat a to ještě před tím, než úprava započne.

Tónování autoskel je skvělá věc pro ochranu

Mnoho mladých lidí si dnes nechává aplikovat na svá autoskla fólii. Není to ani tak z důvodu ochrany před sluncem, jako ochrany před kontrolou. Mají-li na oknech fólie, nemají policisté do auta snadný pohled a tím se jim znesnadňuje pohled dovnitř vozu. Mladí se neradi řídí pravidly, a proto si neradi zapínají pásy a také jim nedělá problém při jízdě telefonovat.

Není tomu tak vždy, všichni mladí řidiči nejsou stejní a existují mezi nimi také ti zodpovědní.  Policisté také vylepšují svá vybavení a tak se jejich šance na odhalování těchto nešvarů vylepšují.

Tónování autoskel je skvělá věc pro ochranu před slunečními paprsky a následným přehřátím interiéru vašeho vozu. Je nutno říci, že tónování autoskel je potřeba přenechat odborníkům, neboť se to odrazí na životnosti fólií.

** ** Vždy však trvejte na označení Vašich skel potřebnou homologací a atesty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15708 (rodina-finance.cz#22463)


Diskuze a zkušenosti

Karel | 12.03.2013 08:16
Dotaz na tonování dobrý den chci se zeptat kolik by stálo tonování skel na bmw patý dverě ,a zadní dveř je to kombi díky za info

Miroslav | 19.04.2013 16:56
Tonovani Dobrý den, chtěl bych se zeptat, za jakou cenu by jste mi udělali protisluneční folie na vůz Chevrolet Cruze Hatchback viz foto-příloha. Jednalo by se pouze o zadní část vozu ( zadní dveře + 5 dveře ). Nechci bezpečnostní folii, ale pouze proti sluníčku. Pokud by byla cena příznivá, nechal bych polepit dva tyto vozy. Děkuji předem za cenovou nabídku. S přáním hezkého dne Miroslav


Přidat komentář