Tetovací salón - správný výběr

Tetování je určitý druh kresby, při které jsou pomocí tetovací jehly částečky inkoustu nebo jiného barviva nanášené pod kůži člověka. V odborné terminologii jde o tzv. mikro-pigmentovou implantaci. Tetování je jednou z forem zkrášlování těla.

Historie tetování

Tetování má dlouhou tradici v různých částech světa. Původní obyvatelé Japonska Ainové se věnovali tetování tváře. Tetování bylo rozšířené i na Filipínách, Borneu, Samoi, dále v Polynésii, Africe, Střední Americe i Číně. Tetování bylo běžné i u určitých náboženských skupin ve starověku v oblasti Středomoří, což pravděpodobně vedlo k zákazu tohoto zvyku ve Starém Zákoně.

Evropané znovuobjevili tetování okolo roku 1770 v době dobývaní jižního Pacifiku kapitánem Jamesem Cookem. Až do první světové války byli průkopníky v tetování námořníci.

Současné tetování

V současnosti je tetování populárnější než kdykoli předtím. Statistické údaje ukazují, že až 1 ze sedmi obyvatel Severní Ameriky má jedno nebo více tetování. Pro ty, kteří neví, jak se provádí tetování: pomocí jehly pod kůži se vpichuje barvivo.

Druhy tetování

Člověk si může vybrat z několika druhů tetování

 • stálé tetování
 • krátkodobé tetování
 • permanentní make-up

Stálé tetování

Když jde o stálé tetování, je důležité dobře se rozhodnout, jaký motiv člověk doopravdy chce. Tetování je pro každého určitým symbolem, vyjádřením vlastní individuality. Proto vše, co si člověk nechá zobrazit na svém těle, by ho mělo alespoň zčásti charakterizovat.

Nejčastějším místem je:

 • lopatka
 • rameno
 • předloktí
 • záda
 • lýtko
 • kotník
 • nárt

Bolest, kterou tetovaný při proceduře pociťuje, vnímá každý člověk jinak. Většinou jde o pocit pálení či svědění. Nejhorší jsou první minuty, potom se díky endorfinům stává tetování snesitelnějším. Nejvíc bolí tetování na spodní části zad, vnitřní části paží a stehen, krku nebo prstech. Vyskytuje se i tetování na genitáliích.

Umístění tetování je poměrně důležité, je třeba si uvědomit, že tetování není krátkodobá záležitost, a to co se líbí dnes, nemusí se líbit o několik let později. Ženy by si měly uvědomit, že v budoucnosti jim tetování může vadit v práci, při výběru oblečení, ale také s postupným přibýváním věku.

Tetovaní lidé jsou stále někdy považováni za pochybné existence, hlavně starší lidé mají vůči potetovaným předsudky. Je proto nanejvýš vhodné, aby člověk uvážil všechna pro a proti a dobře si rozmyslel, jaký druh a rozměr tetování si vybere a na jaké místo na těle si jej nechá umístit.

Kdy se dát tetovat?

 • na podzim
 • v zimě
 • na jaře

V létě se nedoporučuje provádět velká tetování, protože místo se hůře hojí. Kvůli častějšímu pocení se místo může zanítit a vzniknout infekce.

Co se nedoporučuje při tetování?

Nedoporučuje se zejména konzumace alkoholu v období jednoho dne před a po aplikaci tetování. To stejné platí pro léky proti bolesti , kávu a energetické nápoje, jelikož zvyšují krevní tlak a ředí krev, proto by mohly způsobit silnější krvácení. Je potřeba připomenout, že tetovat se smí jen osoby starší 18 let, v opačném případě je potřebný souhlas rodičů.

Následná péče?

Tetované místo je potřeba správně ošetřovat, zejména prvních 14 dní, kdy probíhá nejdůležitější hojení. Tetování je třeba promazávat alespoň 3krát denně mastí Bepanthen, Infadolan, lékařskou vazelínou nebo mastí na tetování přímo z tetovacího salonu. Dále je nutné tetování nenamáčet, neškrábat (10-14dní) a neopalovat, zejména v soláriu nejméně 4týdny.

Tetování Hennou - umění Menhdi

Umění Mehndi je rozšířené nejvíce ve východní a severní Africe a v Asii. Jde o aplikaci různých složitých vzorů, hlavně na ruce a nohy. Tyto vzory jsou kreslené rukou pomocí henny, což je jakási pasta, která vznikne smícháním kávy, čaje nebo citronové šťávy a cukru.Tetování vydrží jen několik dní, případně týdnů a je zcela bezbolestné.

Krátkodobé tetování

Tetování Hennou se nedoporučuje, protože henna obsahuje podle hygieniků určité látky, které mohou u člověka vyvolat alergii. Tato alergie se projeví většinou jako zčervenání kůže, pokryté svědící vyrážkou. Většinou do měsíce sama odezní.

Je ovšem možnost pro ty, kteří touží po tetování, ale nemohou jej z nějakého důvodu podstoupit. Podobné barvící účinky jako henna má tzv. Japonský prášek, tetování jím vydrží 2-3 týdny. Dále existuje Glitrové tetování, vydrží asi 1 týden, nebo malování barvami na kůži, velice krátkodobé např. na slavnostní příležitosti či pro děti. Tyto možnosti lze mezi sebou kombinovat.

Permanentní make-up

Permanentní make-up je vlastně také druh tetování, které zvýrazňuje obočí, rty nebo oči. Taktéž sem patří i vytvoření mateřského znaménka, tzv. znaménka krásy. Ženy s takovým tetováním se nemusí každý den malovat. Tento permanentní make-up vydrží 3 až 5 let.

Kolik stojí tetování?

Jednotná cena za tetování není, minimální cena je 800,- kč, ale to je opravdu velmi malé tetování. Záleží na velikosti, místě kde chceme tetování mít a samozřejmě barvě a složitosti obrázku. Běžně se ceny pohybují od 2000,- do 3000,-kč. Je velmi důležité probrat celkovou cenu tetování ještě před samotnou aplikací, aby nedošlo k případným neshodám.

Tetovací salóny a profesionální tatéři

Tetování je v současné době velmi populární a chcete-li jít s módou, musíte mít také aspoň jedno. K tomu jsou v každém městě tetovací salóny, ve kterých pracují profesionální tatéři. Tatér by Vám měl umět poradit, z jakých motivů byste měli vybírat a také, jaké místo je pro aplikaci na Vašem těle vhodné.

Jste-li rozhodnuti nechat si tetování aplikovat, měli byste také vědět, chcete-li jej mít po celý zbytek života, nebo Vám stačí si tetování pouze vyzkoušet. Musíte vědět, že pokud se rozhodnete pro trvalé tetování, není již cesta zpět. Pokud byste se přeci jenom rozhodli jej později nechat odstranit, musíte počítat s tím, že to bude bolestivé, dlouhé a hlavně nákladné.

Proto si výběr tetování a jeho způsob důkladně promyslete. Jde o Vaše tělo a Vaše zdraví. Je důležité být krásným a jít s dobou, ale důležitější je být šťastným a hlavně zdravým.

v různých částech světa. Původní obyvatelé Japonska Ainové se věnovali tetování tváře. Tetování bylo rozšířené i na Filipínách, Borneu, Samoi, dále v Polynésii, Africe, Střední Americe i Číně. Tetování bylo běžné i u určitých náboženských skupin ve starověku v oblasti Středomoří, což pravděpodobně vedlo k zákazu tohoto zvyku ve Starém Zákoně.

Evropané znovuobjevili tetování okolo roku 1770 v době dobývaní jižního Pacifiku kapitánem Jamesem Cookem. Až do první světové války byli průkopníky v tetování námořníci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15655 (rodina-finance.cz#22292)


Přidat komentář