Stříhání a úprava psů v Praze

Potřebujete-li upravit svého psa, máte dvě možnosti: buď si koupíte kvalitní nůžky a zastřihávací strojek, nebo využijete služeb odborného psího salonu. Ať tak či tak, stříhání a dalším udržovacím úkonům u psa se stejně nevyhnete. Víte tedy co jak?

I pes potřebuje péči

Stejně jako si stříhá nehty, myje vlasy a dbá na sebe člověk,tak je potřeba tyto činnosti vykonávat i u psa. Psa musíte koupat, musí si stříhat drápy, čistit uši, dokonce i čistit zuby. Děláte-li vše správně, bude se Váš pes cítit dobře a spokojeně. Nemusí se jednat ani o žádného šampiona; i pouhý domácí pes vypadá lépe, pokud nemá zažmolkovanou srst, nemluvě o jeho psím zdraví, které tyto na první pohled pouze kosmetické úkony podporují.

Každý pes je jiný aneb typy psí srsti

Dá se říci, že způsob a rozsah péče o psa je závislý na plemeni a typu srsti. Váš pes by měl být stříhán zhruba co šest až osm týdnů. Záleží to na ročním období, stáří psa, jeho rase a samozřejmě na Vašem záměru a možnostech. V létě musíte počítat s tím, že srst poroste rychleji, v chladnějším období se růst zpomaluje a interval mezi stříháním se prodlužuje. U Různých plemen rozlišujeme několik druhů srstí:

Hladká srst – jedná se o čistou a hladkou srst, bez zápachu. Chloupky jsou krátké a přilnavé. Psi s touto srstí mají citlivou pokožku. Například během chladných dnů není vhodné psi s touto srstí ponechávat dlouho venku bez oblečku. Rovněž je u psů s tímto typem srsti problém s vyšší náchylností proti pokousání hmyzem. Jedná se například o plemena: bostonský teriér, whipet, boxer, dobrman nebo čivava.

Krátká srst – oproti hladké srsti je hrubší a odolnější proti počasí a povětrnostním vlivům. Přirozeně se vytvářející maz může u některých plemen způsobovat zápach, obzvláště u některých plemen honičů. Psi s touto srstí mají při teplejším jarním počasí problém s línáním. Jedná se například o plemena: labradorský retriever, bígl, rotvajler, buldoček.

Kombinovaná srst – jedná se zde o kombinaci delší hedvábné srsti s kratšími hladkými chloupky. Velmi krátká srst je vpředu a na přední straně nohou, krátká hustá srst je na těle a delší na ocase, břiše a zadní straně nohou. Psi s touto srstí obvykle sezónně línají a mají problémy vlastní plemenům s dlouhou srstí: dlouhá srst na tlapkách je náchylná žmolkování a zacuchávání se. Jedná se například o plemena: ohař, zlatý retriever, tibetský španěl, border kolie.

Dvojitá srst - je vlastní psím plemenům, které nemají problém se vyrovnat horším klimatickým podmínkám. Srst se skládá ze dvou vrstev: spodní vrstva je hustá a měkká, vrchní srst je hrubší. Tato srst si přirozeně tvoří vlastní maz, který může někdy způsobovat zápach. Jedná se například o plemena: akita, německý ovčák, norský špic, šeltie, sibiřský husky.

Těžká srst - může být dlouhá, silná, hedvábná a podrostlá krátkou hladkou srstí. Je to ten druh srsti, který potřebuje časté a svědomité kartáčování, jinak hrozí vytváření chuchvalců a žmolků. Údržba srsti těchto plemen se rozšiřuje navíc o vystříhávání srsti mezi prsty na tlapkách, kdy srst má tendenci tlapky podrůstat a je tím náchylná na hromadění špíny a nečistot. Jedná se o línající srst. Jedná se například o plemena: novofundlandský pes, čau čau, pekingský palácový psík.

Hedvábná srst - je tvořena dlouhou hedvábnou srstí a krátkou hladkou srstí. Krátká přiléhavá srst se vyskytuje především v oblasti hlavy a na bočních stranách nohou. O něco delší srst najdete na těle a dlouhou na ocase, břiše a zadních stranách nohou. Hedvábná srst je náročná na údržbu a vyžaduje časté kartáčování, jde línavou srst. Jedná se například o plemena: setr, anglický špringr španěl, kokršpaněl.

Přirozeně dlouhá srst – jedná se o dlouhou srst, která pokrývá celé tělo psa, kteří obvykle nelínají. Pro plemena s touto srstí platí vše, co u předchozích dlouhých typů srstí – musí se pravidelně česat a kartáčovat, jinak hrozí nebezpečí vzniku chuchvalců. Při úpravě psích plemen s touto srstí se obvykle volí pouze lehké zastřižení. Díky přerostlé srsti mohou mít plemena s přirozeně dlouhou srstí problémy s očima a ušima. Jedná se například o plemena: tibetský teriér, Lhasa Apsos, ši-tzu, afgánský chrt, jorkšírský teriér, maltézský pinč.

Kudrnatá a vlnitá srst – jedná se o měkkou, kudrnatou srst, která obvykle nelíná. Vyžaduje časté kartáčování a koupání aby se nezacuchávala a zůstala vláčná a poddajná. Jedná se například o plemena: irský vodní španěl, staroanglický ovčák - bobtail, pudl, bišonek.

Hrubá srst – jedná se o typ srsti s měkkou podsadou a hrubou svrchní srstí. V chladnějším období má podsada tendenci línat. Jedná se například o plemena: knírač, hrubosrstý jezevčík, irský vlkodav.

Provázkovitá srst – horní dředovitá srst se proplétá s měkkou podsadou. Horní srst se tvoří až v dospělosti. Tento druh srsti vyžaduje hodně péče a vhodnou údržbu. Jedná se například o plemena: komodor, pudl.

Základy péče o psa

Pořídíte-li si psa, nebo by ho chtěly vaše děti, měli byste si uvědomit, především vaše děti, že pes není jen na hraní nebo hlídání, o psa je potřeba pečovat. A na co všechno se připravit?

Kartáčování psa

Některé psy bude kartáčování bavit, někteří budou zarytí odpůrci. Psa nevykartáčujete jen tak nějakým obyčejným hřebenem. Chce to pořídit v některém ze specializovaných obchodů vhodný nástroj. U dlouhosrstých plemen je vhodné kartáčovat denně, u středně dlouhé srsti alespoň jednou týdně.

Zastřihávání drápů pejska

Při stříhání drápů se nesmí zastřihnou moc ani málo. Zůstanou-li příliš dlouhé, stříhání se minulo účinkem, zastřihnete-li je příliš mnoho, můžete pejskovi způsobit bolest. Nejste-li si jisti, jak správně zastřihnout drápy, raději vyhledejte odbornou pomoc svého zvěrolékaře nebo některého z odborných psích salónů.

Koupání pejska

Psí šampón zakoupíte v odborné prodejně se zvířaty. Můžou být univerzální nebo se lišit dle druhu srsti (například pro psy s bílou srstí ). Koupat by se mělo alespoň jednou měsíčně, ale například ve vlhkých měsících to bývá určitě častěji, výjimkou není ani koupání jednou týdně. Ale pozor, všeho moc škodí a ani s koupáním by se to nemělo přehánět.

Čištění uší psa

Čištění uší je pro psa velice důležité. Takové psí ucho se může stát útočištěm mnoha nebezpečných bakterií a kvasinek. Některá psí plemena, obzvláště ty dlouhosrstá, kladou na uši vyšší nároky. Uši se musí pravidelně čistit a drobné chlupy v uších vytrhávat.

Střihání srsti psa

Stříhání srsti je velice zapeklitá záležitost. Jestli stojíte o to, aby Váš pes vypadal jako slušný pes, je potřeba ho pravidelně zastřihávat.

Stříhání psa v profesionálním psím salónu

Kdo někdy zkoušel ostříhat psa ví, že to není nic jednoduchého a dáme-li si ruku na srdce, musíme přiznat, že to obvykle nekončí uspokojivým výsledkem. Psi zrovna moc stříhání nemilují a udržet je v klidu, a k tomu ještě navíc vytvořit nějaký ucházející střih, není tak jednoduché a chce to určitou praxi a zručnost. Pokud tedy vlastníte psa s dlouhou srstí, dříve nebo později se nevyhnete nutnosti psa ostříhat. Pokud tak neučiníte sami, budete muset navštívit nějaký ten psím salón, kde si vašeho psího miláčka vezmou do parády.

Profesionální vybavení psího salonu

Myslíte-li si, že svého psa ostříháte nůžkami, kterými ještě před chvílí Vaše ratolest vystřihovala papírové pejsky, tak jste na omylu. Tak jako kadeřníci pro lidskou klientelu, tak také profesionálové stříhající psi si pořizují speciální nůžky, strojky a jiné pomůcky, které jsou určeny speciálně pro stříhání psů, tudíž se jedná o profesionální nástroje.

Další služby psího salonu

Další odborné služby, které Vám mohou být v psím salonu nabídnuty taky nejsou k zahození. Profesionální pomoc se zastříháním drápků, vytrhání chlupů z uší nebo pomoc s ošetřením očí není vůbec od věci. Jsou to záležitosti, které chtějí trochu cviku a zkušeností, které povětšinou člověk, který se věnuje pravidelně stříhání má.

Výběr střihu psa

Při návštěvě psího salonu by jste se měli předně domluvit, jak si svého pejska přejete ostříhat. Pokud se jedná o výstavního psa nebo si pžejete reprezentativnější střih, je potřeba na to provozovatel salonu upozornit, aby Vám nevytvořil střih á la „na co hřeben“. Jednoduchou variantu naopak požadujte, pokud chcete mít s údržbou psa co nejmenší námahu. Obvykle Vám bude vyhověno a pes si ze stříhání odnese slušivý a přiléhavý sportovní vzhled.

Speciální techniky údržby srsti - trimování

U některých hrubosrstých plemen (knírač, erdel,... ) se prování tzv. trimování. Jedná se o vytrhávání staré srsti i s kořínky, díky kterému se srst lépe regeneruje a je odolnější. Zapotřebí k této úpravě jsou speciální trimovací nože různé hustoty, efilační nůžky a trimovací kámen (pemza). Trimování svépomocí není náročné. Pokud jste trochu šikovní, tak by jste neměli mít problém. Nicméně pokud se Vám do toho nechce, nebo se Vám zdá pořizovaní potřebných nástrojů zbytečné, tak je pro Vás řešením návštěva psího salonu.

Na kvalitním střihu u psa nešetřete

Pes je už od dávných věků věrným přítel člověka, který ho provází na jeho putování v toku dějin lidské rasy. Pes může být Vaším nejvěrnějším přítelem, kterého máte – a to je myšleno bez nadsázky.

Dopřejte mu proto kvalitní péči, kterou si Váš dobrý přítel určitě zaslouží. Odmění se Vám za to láskou, věrností a pocitem, že jste pánem opravdu spokojeného psa ... haf!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15761 (rodina-finance.cz#22616)


Přidat komentář