Sportovní doplňky k potápění - výběr

Obdivujete podmořský svět, bohatý na ryby od zcela malých, až po ty největší, korále, ale i potopené vraky? Potápění, sportovní vyžití, které rozhodně není jednostranné, sport, u kterého se nemusíte bát nudy.

Co potřebujete pro potápění

Potápěčská výstroj i její cena se velmi liší podle toho, jestli se hodláte potápět jednou ročně v rámci dovolené v teplém moři, nebo každý měsíc ve studených tuzemských vodách.

Základní výstroj pro potápění

 • Regulátor (plicní automatika) – jedná se o zařízení, které snižuje tlak směsi, kterou dýcháte.
 • Ochranný oděv, tj. neopren - výběr není lehký, nabídka je široká – od lehkých neoprenů pro tropy až po izolační oděvy do polárních krajů – opět platí: vybírejte podle toho, kde a jak se budete potápět. Oblek může být tzv. mokrý; polosuchý; suchý.
 • Maska – máte na výběr jednozorníkové; dvouzorníkové; třízorníkové; čtyřzorníkové; celoobličejové masky.
 • Šnorchl – můžete volit mezi silikonovým nebo PVC šnorchlem.
 • Ploutve - slouží k Vašemu snadnému pohybu pod vodou i na hladině. Skládají se z listu a botky.
 • Vesta – slouží k upevnění lahve na Vašich zádech a zároveň k řízení vztlaku. Dofukováním i upouštěním vzduchu z vesty, můžete pod vodou klesat, či stoupat, ovšem cílem je především, dobře se vyvážit v jedné hloubce. Součástí vesty může také být zátěžový systém, tj. kapsy na závaží. V jiných případech můžete volit také opasek s olověným závažím.
 • Zátěžový opasek – vyrovnáte jím vztlak.
 • Nůž - použijete jej nejen jako zbraň, ale s jeho pomocí se osvobodíte i ze zajetí rybářských vlasců nebo různých šňůr. Čepele potápěčských nožů jsou většinou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli, či titanu. Čepel takového nože může mít zubaté ostří, které je vhodné pro řezání sítí, lan. K noži si pořiďte i potápěčské pouzdro, které je vybavené páskem, díky kterému můžete potápěčský nůž jednoduše připevnit na tělo.
 • Svítilna - nezbytná je v noci, v našich vodách je ale dobré ji mít i ve dne, jelikož v přehradách je tma obvykle již od deseti metrů hloubky. Na výběr máte širokou škálu. V případě, že se chystáte potápět často, je vhodné volit kvalitní a spolehlivé světlo. Výhodou svítilen jsou dobíjecí akumulátory, které výrazně snižují provozní náklady, a u kterých máte na ruce pouze tzv.hlavu. Akumulátor bývá připevněn na opasku a máte tedy neustále volné ruce.Pod vodu by jste měli brát i záložní světlo pro případ selhání primárního.
 • Kompas - není nezbytný, ale usnadňuje orientaci.
 • Záložní zdroj vzduchu - standardní součást potápěčské výstroje.
 • Dekompresní tabulky – možnost určení doby a hloubky ponoru, čím dojde k zabránění vzniku dekompresní nemoci.
 • Plicní automatika – redukuje tlak v láhvi na tlak vhodný k dýchání. Vzduch pod tlakem 200 barů se dýchat nedá, z toho důvodu se používá dvojstupňový regulátor, který se skládá z prvního stupně, jenž má za úkol regulovat tlak v láhvi na hodnoty v rozmezí od 8 do 12 barů, ze stupně druhého, jenž má za úkol dávkovat vzduch dle Vaší potřeby. Tato plicní automatika je také opatřena manometrem, který ukazuje aktuální tlak v láhvi.
 • Kompenzátor vztlaku – nebo-li křídlo, které se dříve hojně využívalo při jeskynním a technickém potápění. Výhodou křídla je jeho velký objem, tj. vztlak, který spolehlivě funguje i ve větších hloubkách. Další výhodou je bezesporu jeho pohodlí, kdy na rozdíl od vesty Vás nikde neškrtí, a také vyvážení pod vodou je jednodušší.
 • Potápěčský počítač – stará se o průběh ponoru a v případě nebezpečí, jako je rychlý výstup, málo vzduchu aj., Vás včas upozorní blikáním, či pískáním. Potápěčský počítač plně nahradí hodinky, manometr, dekompresní tabulky, teploměr, kompas aj.

Nezbytnou výstroj lze pořídit od 30 000 Kč výše. Cena je ale jen orientační (jen samotný oblek může stát 4500 Kč, ale i 60 000 Kč), její výše se odvíjí od toho, jak náročné potápění vás čeká.

Eshop HQH Diving.cz - kvalitní vybavení k potápění

Plánujete jet na dovolenou? Chcete se v zimním období odreagovat a ohřát u sluníčka? Určitě k Vaší dovolené potřebujete pořádnou potápěčskou výbavu. Jestli jste milovnící potápění nebo pouze začátečník, který se rád podívá pod mořskou hladinu.Každý z Vás může využít eshop.hqh.cz, kde naleznete veškeré doplňky k potápění.

Nabídka sortimentu je rozsáhlá, vybrat si můžete například z:

 • neoprenového sortimentu
 • šnorchlů
 • potápěčských masek
 • měřících přístrojů
 • a mnoho jiného sortimentu

Věříme, že si eshop získá mnoho klinetů, kteří budou z jeho nabídkou a kvalitou výrobků velice spokojeni. Přijďte se i vy přidat ke skupině spokojených zákazníků.

Doporučujeme Vám využít nabídku nynějších slev, které můžete u eshopu uplatnit.

Potápěčský oblek

Druhy potápěčských obleků

 • Mokrý – je vyroben z neoprenu. Příliš Vás neochrání před teplotou okolního prostředí. Využijete ho především v teplých oblastech.
 • Polosuchý – je vyroben z neoprenu. Neumožňuje volnou cirkulaci vody, která se do obleku sice dostane, ovšem ohřeje se na teplotu Vašeho těla. Podle šířky neoprenu Vás více či méně chrání před případným prochladnutím.
 • Suchý – je vyroben z nejrůznějšího materiálu. Nepropustí vůbec vodu, je využíván pro ponory v chladných vodách.

Potápěčské ploutve

U ploutví je důležité zvolit správnou velikost botky i tvrdost listu ploutve. Jste-li zdatnějšími plavci, volte spíše tvrdší listy ploutve. Jste-li spíše slabšími plavci, volte měkčí listy ploutve.

Typy ploutví

 • Ploutve s uzavřenou patou

Jedná se o tzv. botičkové ploutve, které volí nádechový potápěč (freediving a šnorchlování)

 • Ploutve s otevřenou patou

Tyto ploutve volí přístrojový potápěč (umožňuje nošení s neoprenovými botami).

 • Freedivingové ploutve

Karbonové ploutve

Laminátové ploutve

Plastové ploutve

Potápěčské lahve

Mohou být ocelové nebo hliníkové se stlačeným vzduchem, případně jinou směsí. Můžete si vybrat z několika velikostí lahví. Nejčastěji se používají tzv. monoláhve s objemem 15 litrů. Tato láhev pod tlakem 200 barů obsahuje 3000 litrů stlačeného vzduchu. Při standardní osobní spotřebě 30 litrů za minutu, Vám pod vodou stačí na 100 minut. Tím rozhodujícím faktorem pro množství spotřeby je však hloubka ponoru, protože se vzrůstající hloubkou také roste i Vaše spotřeba.

Chystáte-li se na náročnější ponory, volte tzv. dvojčata, tj. dvě propojené, nejčastěji dvanáctilitrové lahve.

Potápěčské masky

Co tvoří konstrukci masky

 • Zorník – až na výjimky je skleněný, kdy sklo je tepelně zpracované tak, aby se zvýšila jeho mechanická odolnost. Některé masky ze zakřivenými, nebo různě tvarovanými zorníky využívají zvláště odolných průhledných plastů. Dělený zorník je důležitý v případě, pokud potřebujete dioptrická skla. Dělený zorník také umožňuje zvýšit robustnost rámečku a zvětšit zorné pole přiblížením zorníku oku.
 • Lícnice – většinu masek můžete zakoupit s černou či průsvitnou lícnicí, případně stříbrnou, či jinak obarvenou. Průsvitná lícnice má výhodu v tom, že skrz ní lze periferním viděním zahlédnout pohyb. Materiálem je dnes většinou silikonová pryž. Opravdu levné masky mohou mít lícnici i z nějakého měkkého termoplastu.
 • Rámeček – v podstatě drží celou masku pohromadě. Nově jsou však na trhu i masky bez rámečku, kdy je umožněno přiblížení zorníku, čímž se sníží vnitřní objem a rozšíří zorné pole.
 • Upínací pásek – umožňuje pohodlnější usazení masky.

Freediving

Jedná se o potápění na nádech, a lze jej rozdělit na bazénové a hloubkové.

Bazénový freediving

 • Statická apnoe – při tomto stylu je cílem vydržet co nejdéle pod vodou na jeden nádech.
 • Dynamická apnoe – tento styl se dále rozlišuje, zda se provozuje s ploutvemi, či bez ploutví. Cílem je uplavat na jeden nádech co nejdelší vzdálenost. Bez ploutví je lehčí doplavat dále v kratším bazénu, protože jednoduchý obrat i následný odrat od pevné stěny představuje určitou úsporu energie.

Hloubkový freediving

 • Konstantní zátěž – zde využíváte k ponoru i k výstupu výhradně síly Vašich nohou opatřených ploutvemi. Dopomoc paží, či lana není také přípustná.
 • Free immersion – u tohoto stylu ručkujete po laně do hloubky i zpět na hladinu. Není zde povoleno použití ploutví.
 • Variabilní váha – k sestupu do hloubky využíváte zařízení, které se nazývá sled, tzv. zatížený výhat. U tohoto stylu můžete ručkovat i využívat ploutví.
 • No limits – jedná se o disciplínu bez omezení.  K sestupu do hloubky se opět využívá sled, k výstupu naopak tažný balón.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15571 (rodina-finance.cz#21596)


Přidat komentář