Šicí stroje - přehled, výběr

Věděli jste, že šicí stroj je naším pomocníkem, více než 200 let? Některým z nás poslouží k zašívání, obrubě látek, prádla. Jiní s pomocí šicího stroje dokážou vytvořit kreativní oděvní kousky, nebo také hračky a doplňky, které zútulní každý domov.

Historie šicího stroje

Šicí stroj má svoji již více než 200letou existenci. Jak jeho začátky, tak osudy jeho vynálezců však byly pohnuté. Mnoho těch, kteří stáli za vynálezem, obětovalo pro šicí stroje nejen své úspory, přátele či zdraví, ale často také vztahy se svými nejbližšími. Některým z vynálezců šlo dokonce občas i o holý život. Většina problémů však přišla až poté, co zajímavou šicí novinku vynalezli. Místo uznání a bohatství tak často skončili na útěku pouze s minimem toho, co ke svému životu skutečně potřebovali.

Kdo stál za vynálezem šicího stroje

Nejstarší šicí stroj se zachoval z poloviny 18letého století, kdy ho vynalezl němec Wiesenthal. Tento šicí stroj byl vybaven jehlou s ouškem uprostřed, se kterým bylo možné ušít steh.

Kolem roku 1800 byl sestaven šicí stroj, který dokázal ušít řetízkový steh. Za tímto strojem sál němec Baltasar Krems z Mayen, žijící v Porýni. Tento šicí stroj vystačil se základním vybavením, jehož součástí byla páka řízená jehelnou tyčí, plynulým podáváním látky a dalšími zařízeními, jež představují nedílné části dnešního šicího stroje, tak, jak ho známe.

Šicí stroj s jehlou s ouškem ve špičcce

Následoval šicí stroj, který disponoval jehlou s ouškem ve špičce, kterou vynalezl Krems, čímž otevřel princip pro následné šicí stroje, které dokázaly již šít dvojitým prošívacím stehem.

Francouz Barthélemy Thimonier do roku 1829 vyrobil zhruba 80 šicích strojů, které byly ze dřeva, a to všechny jeho díly. O svoji existenci se však postupně začali bát, s rozvojem šicích strojů, krejčí, což pro šicí stroje na jednu stranu bylo velmi zlé. Tito krejčí, aby si udrželi svoje živobytí, zničili všechny Thimonierovy šicí stroje, což představovalo krach jeho dílny. Aby si Thimonier uchránil svůj život, prchnul a přitom se mu podařilo zachránit jeden jeho šicí stroj, se kterým o něco později jezdil po rodné Francii, po jarmarcích, kdy za malou úplatu předváděl šicí stroj jako technický zázrak, čímž u přihlížejících vzbudil velký úžas.

Moderní šicí stroj dnešního typu

V roce 1855 ve Vídni, krejčovský mistr Joseph Madersperger vynalezl moderní šicí stroj dnešního typu, kdy použil dvě Kremsovy jehly, díky nímž mohl šít steh, který je podobnému dvojitému prošívacímu stehu. Maderspergerův princip pro šicí stroje byl založen na práci se dvěma oddělenými nitěmi. Horní nit vedla přes jehlu a spodní nit procházela člunkem.

První použitelný šicí stroj

Následně Elias Howe vynalezl první, skutečně použitelný šicí stroj, kdy jeho šicí stroje šily dvojitým prošívacím stehem a již byly vybaveny člunkem i podavačem. Kromě toho, tyto šicí stroje dokázaly šít rychlostí třista stehů za minutu, což bylo neuvěřitelné.

logo Lada šicí stroje

Singerův šicí stroj

Další rozvoj šicího stroje byl zaznamenán v roce 1851, kdy obchodník J.M.Singer vybavil šicí stroj svisle pracující jehlou, ramenem stroje s vrchní hřídelí a rýhovaným kolečkem, které posunovalo látku. Šicí stroj šil za pomoci mechanismu ozubených kol a současně jednoduchého dřevěného šlapadla. Po tomto vynálezu následovala výroba dokonalejších strojů, které byly určené pro domácnost i řemeslnou a průmyslovou výrobu.

Šicí stroje, za kterými stáli Češi

Po šicím stroji, za kterým stál Singer, následovala další fáze jeho vývoje, kde vstupovali také Češi, kteří působili ve Vídni, čímž byli přímo u zdroje. Díky nim se později rozšířil prodej i výroba šicích strojů v Českých zemích. V této době vznikaly firmy, mezi kterými patřily Minerva Opava, Minerva Boskovice či Lada Soběslav.

Šicí stroje Lada - eshop

Nové šicí stroje Lada zůstávají svojí kvalitou, promyšlenou konstrukcí a jednoduchou obsluhou věrni tradicím značky.Prodávají tradiční šicí stroje Lada se zárukou pět let. Zajišťují servis šicích strojů záruční a pozáruční servis. Dodávájí kompletní příslušenství. Společnost věří, že Vás jejich nabídka zaujme a na novém šicím stroji značky Lada ušijete spoustu oděvů, které udělají radost nejen Vám, ale i vašim blízkým.

Věříme, že využijete sortiment Lada a budete s jeho kvalitou velice spokojeni. Obraťte se na stránky eshopu a přečtěte si bližší informace, které Vám firma může nabídnout.

Typy šicích strojů

 • Klasické šicí stroje - vhodné pro drobné použití v každé domácnosti.
 • Specializované šicí stroje overlock, coverlock - určené ke konkrétním šicím operacím.
 • Vyšívací stroj
 • Šicí stroje tovární

Klasický šicí stroj

Dokáže látku sešít, začistit, dále automaticky nebo poloautomaticky ušije knoflíkové dírky.

Šicí stroj Overlock

Jedná se o speciální šicí stroj, který se využívá pro obnitkování a začištění lemů oděvů. Například u pletenin a pružných látek, je overlock skutečně nenahraditelný. Dále tento typ šicího stroje můžete využít pro šití nejrůznějších ozdobných lemů.

Šicí stroj Coverlock

Jedná se také o speciální šicí stroj, který umožňuje zakončování látky spodem, a to krycím stehem, tzv. prádlovým stehem. Tento typ stroje je určen pro zakončení oděvů z pletenin, úpletů, kdy se většinou jedná o trička, halenky, mikiny, tepláky apod. Šicí stroj nabízí také šití řetízkovým stehem.

Vyšívací stroj

Jak už sám název napovídá, tak vyšívací stroj je určený pro vyšívání. Tento typ stroje oceníte, pokud rádi zdobíte nejrůznější výrobky, doplňky, ale i oblečení výšivkami, monogramy apod. Vyšívací stroje bývají vybavené funkcemi, které Vám velmi usnadní vyšívání, kdy vyšíváte podle vyšívacích formátů, které si můžete sami vytvořit, nebo zakoupit ve specializovaných prodejnách na šicí potřeby.

šicí stroj Lada

Parametry, podle kterých vybírat šicí stroj

 • Účel využití šicího stroje - zvolte si, zda budete šicí stroj využívat pro běžné přišívání, entlování nebo pro šití oděvů, kreativní tvorbu, výrobu textilních doplňků do domácnosti apod.
 • Počet a druhy stehů - běžný šicí stroj zvládne šít rovně, entlovat a také několik pružných stehů. Nadstavbou jsou potom stehy vyšívací, které umí na látku vyšít vlnky, hvězdičky, písmena. Další skupinou stehů jsou stehy tzv. overlockové. Stroj může mít také tzv. strečové stehy určené pro šití pružných látek, speciální stehy pro quiltování, patchwork aj.
 • Volné rameno - umožňuje odpojit od šicího stroje stolek a nechat pouze úzké rameno, které zvládne ušít úzké tvary, jako sukýnky pro panenky, rukávy aj.
 • Přídavný stolek - opakem volného ramena je přídavný rozšiřující stole, který naopak standardní plochu šicího stroje zvětšuje.
 • Šití knoflíkové dírky - lepší šicí stroje Vám umožní vybírat mezi různými typy tvarů knoflíkových dírek, které poté automaticky ušijí, tj. podle Vámi zvoleného programu.
 • Počet a variabilita přídavných patek - patky přitlačují látku ke stolu šicího stroje. Ptejte se, jaké patky jsou v ceně daného šicího stroje, a které si můžete dokoupit.
 • Doba poskytované záruky na šicí stroj

Příslušenství šicích strojů

 • Cívkové pouzdro
 • Cívky - slouží k navinutí nití. Tyto cívky mohou být plastové nebo kovové.
 • Dvojjehly
 • Jehly
 • Klínový řemen
 • Lampa pro šicí stroj
 • Nožní spouštěč
 • Přívodní kabel
 • Šicí patky - pro přišívání knoflíků; pro klikatý steh; pro rovný steh; pro slepý steh; pro skrytý zip; pro všívání šňůrek; pro knoflíkovou dírku; pro našívání tkanic; pro nabírání; pro ozdobné obruby; pro výšivky smyčkami; pro overlockový steh; pro patchwork; na prošívání gumy; na paspulky; pro stužky; pro našívání perel; na zipy; pro lemování; pro našívání ozdobných šňůrek; látání; zašívání; pro řasení; pro vyšívání aj.
 • Šicí souprava
 • Šicí stolek
 • Taška pro šicí stroj - pro přenášení i uložení šicího stroje.
 • Vodítko

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15559 (rodina-finance.cz#21469)


Přidat komentář