Psí školka - výchova psa

Školek pro psy u nás rapidně přibývá. Důvodem je jednak široká nabídka služeb a také přiměřená cena. Již si nemusíme lámat hlavu co s pejskem, odjíždíme-li na dovolenou a jak zvládat nezvladatelného psa. Vše je nabídce psích školek.

Pes - opravdový přítel člověka

V dnešní době, kdy je již náš domácí mazlíček skutečným členem rodiny, je pro nás samozřejmostí mu nakupovat speciální stravu – granule, maso v konzervách, či laskominy v podobě čokolád pro psy, nebo psích keksů. Běžné je, v případě jeho nezdravého stavu, s ním zajít k odbornému lékaři – veterináři, a většina z nás mu umístila pelíšek právě vedle toho našeho. Pes je pro nás skutečným přítelem.

Dnešní rychlá doba si vyžaduje také své oběti a tím je hlavně samostatnost. Oproti minulým desetiletím se jednoznačně zvýšil počet lidí, žijících sami. Z práce do práce, občas za zábavou, jinak v neustálém stresu. Není divu, že si většina takových osob pořídí psa na odreagování a nabrání dalších sil. Bohužel tato němá tvář trpí, jestliže tráví celé dny sama v uzavřeném prostoru. No a od toho jsou tu právě psí školky, kam svého pejska umístíte a vyzvednete si jej při cestě ze zaměstnání.

Psí škola

Výchova je velice důležitý aspekt soužití psa s člověkem, podceněná nebo špatná výchova se vždy později odrazí a leckdy přenese nemalé potíže. Výchova totiž formuluje pozdější charakter daného jedince  a jeho chování jako celek. S výchovou se musí začít od prvního dne, kdy si psa přivedete domů, zahrnuje sociální návyky, čistotnost apod.

Psí školka

Pro koho je psí školka určená?

 • pro pejsky jejichž páníčci tráví hodně času v práci
 • pro hyperaktivní a pro psy, kteří potřebují zaměstnat a unavit
 • pro psy, kterým je samotným doma smutno a ruší svým štěkotem sousedy, nebo ničí byt
 • pro štěňátka, ty se díky školce naučí vycházet s ostatními psy

Kritéria pro přijetí psa do školky

Než však tak učiníte, musíte, nebo spíš váš pes splnit kritéria pro přijetí do školky. Jednotlivá zařízení mají svá vlastní ustanovení, ale v podstatě jsou všechna obdobná.

Zdraví

Důležité je, aby váš psí přítel měl očkovací průkaz se všemi platnými očkováními. Také aby váš pejsek byl po všech stránkách zdráv. Výjimkou jsou pooperační stavy. Obvykle se na čtyřnohém kamarádovi pozná, zda je v pořádku, avšak školka vám může nařídit zprávu a posudek od veterináře. Máte-li zrovna naspěch, může vám některá školka nabídnout vlastního veterináře, pokud má.

Věk, chování

Pořídili jste si pejska čerstvě? Musíte také myslet na to, že nejmenší štěňátka vám do školky nevezmou. Většinou si udávají, že až po 50. dnu života psa. Je-li váš miláček naopak ne sladkým plyšákem, ale drsným bojovníkem, můžete se také setkat s neúspěchem při přijetí. Psí školky, to se rovná široké spektrum psích ras a s tím spojená bojovnost, či naopak bojácnost. Pes proto musí být ovladatelný a s agresivním hafanem můžete mít problém.

Fenky **

**

Psí školky ani neberou všechny feny. Je-li psí slečna v druhé polovině březosti, nemá do psí školky vstup povolen. Logicky také není připuštěna, hárá-li. Aspoň se tedy taková fena nemůže účastnit školního programu. Vaše fenka bude izolovaná od cizích psů v kotci.

Školky vydávají taky svá doporučení, jako jsou vstupy pro feny nekojící, psy odblešené a s registrační značkou. Dokonce některá zařízení doporučuje vstup pejska s čipem.

Veselí a akční pejsci jsou také vítáni

I když výše uvedené požadavky a doporučení zní velice vybíravě, a máte obavy, že by vašeho raubíře nepřijali, dejte je stranou. Ve školkách velice rádi přijmou veselé a hravé pejsky, které je nutno občas i převychovat. Informujte se před vstupem do školky. Všechny školky výše uvedené nemají v nabídce, ale po dohodě by vám měli vyjít vstříc.

Nabídka psí školky

A co taková školka nabízí? Nabídka se samozřejmě od jednotlivých školek liší, obvykle však to nejdůležitější mají společné. Především jsou to venkovní rozlehlé prostory, kde si váš pejsek bude hrát, prohánět a cvičit. Nemůžete-li svého pejska přivést sami do školky, můžete požádat toto příslušné zařízení, aby si pejska vyzvedlo. Je to však služba navíc a také bývá většinou zpoplatněna. V běžné ceně za pobyt je naopak zahrnuto: volný pohyb na pozemku školky,** miska s čerstvou vodou a granulemi** (případně jiná strava je opět na dohodě), různé hračky, pelíšky na odpočinek, ošetření a služba veterináře, také zajištění očkování, nebo péče o vzhled pejska, jako je stříhání, koupání, a jiné úpravy psího kožíšku.

Možno je se také o vašeho psího miláčka postarat v neobvyklých hodinách a dnech, jako jsou víkendy nebo dovolené. Pes může také po dohodě zůstat ve školce přes noc.

Některé školky dokonce nabízí služby i mimo školku. Jste-li například v pracovní neschopnosti, nebo se jen necítíte dobře, ale váš čtyřnohý kamarád je nedočkavý, a chtěl by na procházku, zavolejte do školky a domluvte se s nimi. Velice rádi vyhoví a vyvenčí vám pejska tak, jak jste vy, i on zvyklí.

Převýchova a individuální hlídání psa

Jinou věcí je, jste-li na svého psího kamaráda krátcí. Nepodařilo se vám jej naučit správně povelům a víte, že by jej do školky, mezi hodné psíky nepustili. Avšak také byste rádi měli poslušného raubíře, kterého budete rádi vyzvedávat ze školky? V takové chvíli vám školky nabídnou individuální hlídání a výuku, často nazývané „u psí tety“, která se věnuje pouze jemu a v izolovaném prostředí od cizích psů. Je to odbornice, která přijde na to, kde je chyba a co bude pejsek potřebovat.

Některé školky už jsou i tak daleko, že nabízí individuální hlídání psa ve vaší domácnosti spolu s venčením. Může se tak dít u pejsků, kteří jsou z nějakého důvodu zvyklí pouze na známá místa, a přesun k cizím osobám na neznámá prostředí by jim dělal problém. Anebo to jen vy sami, jako zákazník vyžadujete.

Denní program - psí školky

Pokud se však vrátíme zpět do klasické psí školky, bude nás zajímat, jak probíhá normální den v takové psí školce.

Školky mají obvykle otevřeno od 7:30, kdy můžete pejska přivést, denní program pak začíná v osm hodin. Pejsci jsou umístění do výběhů po pěti nebo šesti psech, rozdělení dle velikosti, chování, rasy anebo pohlaví. Postupně se jednotlivé výběhy otvírají a hafani mohou dovádět po rozlehlé zahradě. Poté je na čase venčení a cvičení. Po této proceduře si pejsek zaslouží jednak dobít potřebnou energii a jednak odpočinek. Dostane tedy krmení (není-li s majitelem dohodnuto jinak) a může odpočívat opět se svými psími kamarády ve výběhu. Odpoledne je opět podobný program jak ten dopoledne.

Vyzvednout si jej pak můžete od půl páté až do šesté hodiny odpoledne, nebylo-li předem dohodnuto jinak.

Školky mají i mimo výběhy s boudami zastřešené prostory. Zde se někdy umisťují pejsci přes noc, anebo v případě nepříznivého počasí.

Služby psí školky pro přehled

 • hlídání a venčení psů
 • krmivo a čerstvá voda během dne
 • možnost volného výběhu na rozlehlém objektu školky
 • cvičení a výchova
 • ubytování také v boudách a pod střechou
 • hračky, pelíšky
 • očkování
 • ošetření veterináře
 • úprava psího kožíšku, koupán
 • transport pejska ze školky i do školky
 • hlídání přes noc, o víkendech, dovolených, svátcích
 • venčení
 • individuální výchova
 • individuální venčení
 • individuální hlídání u vás doma, nebo u psích tet.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15512 (rodina-finance.cz#20859)


Přidat komentář