Prodej sběratelských mincí

Jednou jeden člověk kdysi řekl: „Jedno bude vždy věčné. A to známky a mince.“Sbírání mincí je jeden z nejhezčích koníčků. Originálním názvem „numismatika“. Tato na první pohled jednoduchá věc, může být jednou z nejnerůznorodějších věcí.


Díky této různorodosti vám také tento koníček může časem velmi slušně vydělat spoustu peněz. Mince totiž, podobně jako známky, svým stářím a unikátností nabírají na ceně a už za pár desítek let mohou mnohonásobně přesahovat svojí vlastní hodnotu. Tato vášeň může vzniknout velmi malou a neškodnou mincí, kterou jste nalezli třeba po dědečkovi, ten po svém dědečkovi a tak dále. Po prozkoumání zjistíte, že mince, která byla ve své době na každém rohu, může mít hodnotu od stovek do několika tisíc korun. Tím se dostáváme k:

Internetové aukce

Zde můžete prodávat vaše sběratelské kousky buď jednotlivě, nebo také celou sadu. Výhodou těchto aukcí je, že se nemusí nikam chodit a svou sbírku nabídnete z pohodlí domova. Zároveň si mince zde můžete odkoupit a přidat si je do své sady. Tím se jejich cena zvětší a můžete jí rovnou prodat celou. Nebo můžete různé stránky použít pro vybavení své sbírky pouze pro svou potřebu.

Reálné aukce

Zde bývají na výběr oproti internetové aukci většinou vzácnější kousky. I když to nemusí být vždy pravda. Navíc někteří lidé si věc raději prohlédnou z blízka, aby zjistili, že se nejedná o podvod či podobné nápady ostatních lidí jak si přivydělat. Rychlost aukce je také mnohem vyšší a ceny stoupají rychleji. Jestli máte nějakou opravdu vzácnou sadu, tak je tento druh velmi výborný nápad.

Obchody se starožitnostmi

Není to příliš obvyklé, ale nemůžeme ani tyto obchody vyloučit. Většina těchto obchodů sbírá staré věci všeho druhu a pak je prodávají sběratelům. Další zákazníci mohou být i lidé, kteří mají jenom zájem o něco starého a pěkného jako například: obrazy, koberce, svícny či mince. Je zde proto velká pravděpodobnost že obchod od vás mince odkoupí.  V jiném případě si je tam můžete vy koupit.

## Sběratelské obchody

Tyto obchody mohou být specializované na prodej a nákup sběratelských předmětů. V některých městech se jich může nacházet hned několik. Každý s jinou tématikou. Jejich výhodou bývá velmi široký výběr a přijatelné ceny.

Jaký stav mincí je potřeba

Mince, stejně jako každý vzácný prodejní materiál se musí dobře uchovávat. Pokud o mince není pečováno, může jejich cena klesnout o velmi vysoká procenta. Jejich hodnota je tedy nejvyšší pouze v kvalitě jako byste je právě koupily. Možnost jak toho dosáhnout?

Sběratelské mince větší ceny se většinou prodávají v plastových obalech, aby se jich nikdo nemohl dotýkat nebo se na ně nedostal prach. Ano i trocha prachu může minci znehodnotit. Takže by se obaly neměli vůbec otevírat a pokud ano, pak s nimi musíte jednat s maximální opatrností. Ovšem na tu nesmíte zapomínat, i když je mince stále v obalu. Doporučuje se tedy pořídit nějakou skříňku určenou pro sběratele mincí nebo tzv. etue.

Čištění starých mincí

Co se týče čištění mincí, tak to není zrovna uznávaný fakt. Obzvláště při prodeji. Zkušenější sběratelé totiž nemají rádi přílišný lesk, který pochází z chemického čištění. Většina z nich se dívá spíše na zachovalost mince. Ale pokud je to opravdu nutné nebo si chcete svou sbírku jen ozářit tak to pro vás nemusí být zas tak špatné. Navíc pokud mince vyčistíte opravdu dobře, nemusí ztratit svou kvalitu. Ovšem jsou tu i výjimky. Když je mince opravdu poškozená, tak její vyčištění může i cenu mírně navýšit. A jsou tu i sběratelští laikové, kteří se spíše dívají na to, jak jim mince ve sbírce záři.

 

Pravidla čištění mincí

  • První a nejdůležitější pravidlo čištění mincí je: Pokud neznáte cenu mince nebo si s ní nejste jistí, nikdy se jí nesnažte vyčistit! Poraďte se s odborníkem. Pokud vám doporučí, abyste je vyčistily, pak směle do toho.** **

  • Druhé důležité pravidlo čištění mincí: Pamatujte, že čištění mincí vás bude stát nějaké peníze. Pokud si nevěříte natolik, že byste mince dokázali vyčistit samy, aniž byste je poškodily, potom je nutné navštívit odborníky. Ti většinou nabízí sami čištění pomocí speciální techniky zvané „dripping“ neboli kapání.** **

  • Třetí pravidlo čištění mincí: Snažte se chytat minci pouze za okraje, abyste nepoškodili povrch otisky prstů.** **

  • Čtvrté pravidlo čištění mincí: Než se pokusíte čistit mince vysoké ceny, vyzkoušejte svou techniku nejdříve na několika laciných kouscích. Pokud si se svou technikou budete stoprocentně jisti, že dražší mince nemůžete nijak poškodit, potom je možnost si to vyzkoušet.** **

  • Páté pravidlo čištění mincí je: Pokud prodáváte mince, které byly vyčištěny, měli byste tímto faktem informovat kupujícího.

Kdy mince vyčistit

Čistit by se měli mince, které jsou opravdu zašpiněné. Dále pak mince, které už pomalu ale jistě podléhají svému stáří. To jsou ty, které mají načernalou či podobně tmavou barvu. A nakonec jsou to takové mince, u kterých se dá čištěním jenom něco vylepšit.

Mechanické čištění mincí

Je to jedno z nejběžnějších a nejnebezpečnějších čištění pro minci. Pokud se nedělá opatrně, může zachovalost snížit na naprosté minimum. Nikdo si nekoupí minci, která se sice leskne, ale je všude poškrábaná. Jedná se o klasické čištění hadrem či štětečkem. Pomoci může i normální školní guma.

Chemické čištění mincí

Zde se mince ponoří do určitého roztoku a nechá se tam na jistou dobu, dokud se mince nezbaví nečistot. Další způsob je nanést trochu přípravku na hadřík a opatrně minci vyčistit. V chemickém čištění je problém, že kyseliny či jiné roztoky mohou poškodit minci svým dlouhým působením nebo při volbě špatného přípravku na špatný materiál, ji úplně zničit.

Použít se může například mýdlo (nejlépe s PH neutrální), různé kyseliny, ale zde je problém s koncentrací a materiálem mince. Pokud možno snažte se jim vyhnout. Můžete použít také PH neutrální saponáty, pokud není nic jiného, stačí i obyčejná zubní pasta.

Ultrazvukové čištění mincí

Tato technika není nějak zvláště odzkoušená, ale funguje: Mince se vloží do ultrazvukové nádrže, ve které jsou použity ultrazvukové vlny míchané s čistou, teplou a destilovanou vodou, ve které je ještě určité množství mýdla. Zde se mince postupně čistí. Pro zajímavost zvukové vlny jsou jemnější, nežli měkký kartáček na zuby. Tato technika je jedna z nejlepších možných způsobů.

Mince jako investice

S numismatikou je nejlepší začít co nejdříve a investovat do mincí, které jsou vyrobeny ze zlata. Zlato bude vždy zlato. Tento vzácný kov lidé chtěli už od pradávných dob. Pokud tedy do něj investujete v podobě zlatých mincí, o které se budete dobře starat, tak se vám nemůže stát, že byste na tom prodělali. Dobrým příkladem je důchod, kdy lidé mnohokrát nevědí, jak získat velmi kvalitní finanční zabezpečení. Přitom cena zlatých mincí stále stoupá.

Sbírání mincí vám tedy může zabrat velmi mnoho času i námahy. Ovšem, jestliže se do tohoto koníčku dostanete, tak postupem času získáte patřičné zkušenosti a vědomosti. Ať už se jedná o sbírání mincí nebo složité čištění až prodávání. Pokud se zeptáte kohokoliv ve svém okolí, kdo sbírá mince, potom se můžete dozvědět jediné a to je, že se tento koníček opravdu vyplatí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15664 (rodina-finance.cz#22325)


Přidat komentář