Porcelán, keramika - správný výběr

Keramické a porcelánové nádobí – kloubí se v něm nadčasovost, moderní vzory, natura, ale i nostalgie. Potřebujete si doplnit, či pořídit zcela novou sadu nádobí? Chcete obdarovat Vaše blízké vkusným nádobím? Vsaďte na kvalitu.

Vznik slova porcelán

Název porcelán vznikl z italského slova porcella, neboli mušle, a to z důvodu, že porcelán hmotou připomíná právě mušli, a i když se kousek odštípne, zůstane po něm ploška, která mušli připomíná. Evropa se od té doby snažila vyrobit sama.

Historie porcelánu

Porcelán se do Evropy dostal kolem roku 1290, dovezl ho ze svých dalekých cest Marco Polo. Kolem 15. století se začal porcelán dovážet z Číny ve větším množství, ovšem jednalo se stále o velmi drahé zboží, jenž se dokonce vyvažovalo v té době zlatem. Evropa prozatím nedokázala pálit porcelán na tak vysoké teploty, jaké tento materiál vyžaduje. Jako jedna z prvních evropských napodobenin byla tzv. Medičejský porcelán, pocházející z 15. století v Itálii. Jednalo se o pórovinu ze směsi bíle se pálicích jílů, která ovšem nedosahovala takové pevnosti a transparentnosti. Byla dekorována kobaltem, kterým se také napodobovaly čínské vzory, jenž se uplatnily i na známé delftské fajánsy z Holandska, jenž napodobovala i tvary čínských nádob.

Roku 1719 byla založena porcelánka ve Vídni.

Kdo stál za objevením složení porcelánové hmoty

Po více než desetiletém úsilí se podařilo Ehrenfriedu Waltheru von Tschirnhaus a saskému lékárníku Johannu Friedrichu Böttgerovi v roce 1708 v Míšni objevit složení porcelánové hmoty. První pokusy však spíše připomínaly tvrdou kameninu, střeb byl velmi pevný, slinutý, ovšem disponoval hnědočervenou barvou, kdy hmota se lila do kovových tepaných forem.

Porcelán s cibulovým vzorem

Historie cibuláku

Mezi roky 1738 až 1739 byl námět cibulového dekoru, v němž se snoubí pivoňka, astra, poupě astry, stonek bambusu, broskev, granátové jablko, přejat v Míšni, a to z čínských předloh, za využití technologie ruční malby podglazurní modři. Při okraji nádob s cibulovým vzorem je využita kompozice z broskví a granátových jablek, kdy jejich způsob stylizace připomíná cibuli. Abstraktnější vyjádření námětu spojené s dobovou rokokovou ornamentikou je možné přičítat malíři porcelánu J.D.Kretschmarovi, který působil v míšeňské manufaktuře, a to v létech 1726 až 1752. Typ cibulového vzoru je výlučný, originální svou barevnou jednoduchostí, i když zároveň bohatou tvarovou modelací i rozmanitostí sortimentu vyzdvihuje jeden prvek druhý. Jako celek z toho důvodu působí harmonicky a navozuje atmosféru nevšední pohody.

Cibulák v Čechách

Výroba porcelánu s cibulovým vzorem v Čechách byla započata roku 1885 v Dubí, v již dříve existující porcelánce. Podglazurová výzdoba cibulového vzoru byla prováděna za použití ocelotiskových desek,a to na místo ruční malby. V roce 1895 je prosperující porcelánka prodána novému majiteli, a to podnikateli z Teplicka Bernardu Blochovi. Ten podnik záhy rozšiřuje a kromě porcelánu zavádí i výrobu módního siderolitového zboží, obkladaček a kachlových kamen. Manufakturu nepříznivě zasáhne světová hospodářská krize 30. let, kdy postupně klesá poptávka po porcelánu a zaměstnanci jsou propouštěni. V roce 1938 byl majitel porcelánky zavlečen do koncentračního tábora. Za 2.světové války výroba opět klesá až je v roce 1944 úplně zastavena. Po ukončení války se továrna vrací nazpět do českých rukou. Nová etapa v produkci zboží s cibulovým vzorem nastává roku 1955, kdy podnik začíná spolupracovat s vídeňskou firmou Thun-Hohenstein.

Vlastnosti keramiky

Jedná se o anorganický nekovový materiál, či uhlíkový materiál, který je vyrobený za vysokých teplot. První keramika se objevuje ke konci období paleolitu. Keramika se dělí na hrubou keramiku, kterou se označují cihlářské výrobky, dále jemnou keramiku, kterou se označují ostatní keramické výrobky. Také kamenina se řadí mezi keramiku. Keramika se vyznačuje vysokou pevností, křehkostí, nízkou elektrickou a tepelnou vodivostí, vynikající odolností proti vysokým teplotám a korozi. Keramika je nejznámějším materiálem, který se používá pro výrobu talířů, misek, hrnků. Keramické nádobí je vhodné na vaření, pečení, stolování. Kvalitní keramické nádobí je odolné proti nárazu, poškrábání, takže v něm můžete pokrmy nejen péci, ale také krájet a servírovat. Navíc můžete hotové jídlo v keramickém nádobí vložit z mrazáku přímo do rozpálené trouby, aniž byste poškodili keramické nádobí a jeho vlastnosti.

 

 

Výhody keramického nádobí

 • Je vhodné do trouby, mikrovlnné trouby, lednice, mrazáku.
 • Nádobí je odolné od cca -20°C do cca 250°C.
 • Nádobí udržuje teplotu pokrmů na stole.
 • Nádobí je velmi jednoduché na údržbu, vhodné na mytí v myčce.

Sortiment keramického nádobí a porcelánu

 • Hrnky
 • Konvice na čaj
 • Talíře
 • Hrnce
 • Kastroly
 • Pečící formy
 • Pánve
 • Mísy
 • Dózy
 • Příbory
 • Nože

 

Keramické hrnce, kastroly a pánve

Výhody keramických hrnců a pánví

 • Minimální možnost připalování pokrmů při jejich přípravě
 • Dokonalá tepelná vodivost – pánev dlouho drží svoji teplotu
 • Odolnost proti poškrábání
 • Novodobý povrch pro nejjednodušší čištění pánve a hrnců – snadná údržba a čištění (vhodnost také do myčky na nádobí)
 • Velmi efektivní i zdravé smažení, a to na minimálním množství tuku – vhodné pro dietní pokrmy
 • Vhodnost pro smažení, flambování, dušení
 • Vhodnost na všechny typy vařičů – sklokeramické, plyn, halogen, indukční, elektrické plotýnky
 • Významná energetická úspora díky prvotřídnímu využití tepelné vodivosti i kvalitě dna pánve
 • Můžete snížit teplotu a přesto pánev a hrnec zůstane nadále rozpálený a Vy mi můžete vařit bez dalších nákladů na energii
 • Odolnost vůči chemické korozi
 • Povrch pánve a hrnce zůstává stále stejný – hladký i lehce čistitelný

Keramické nože

Keramické nože se vyrábí z keramického prášku, který je pod vysokým tlakem, a to až několika tun. Dále speciální pojivo, které je obsahem keramického prášku umožní vzniklému polotovaru držet svůj tvar při samotném vypékání, které se provádí po dobu několika dní při extremních teplotách, které jsou dokonce vyšší než 1000 °C. Po tak vysoké teplotě se čepel keramického nože pomocí diamantového kotouče brousí a leští tak dlouho, než získá konečný tvar, a k ní se následně připojí rukojeť.

Za vznikem keramických nožů stojí kosmické výzkumy, díky kterým má tento materiál tvrdost, řeznost, ale hlavně trvanlivost mnohokrát vyšší, než kupříkladu ocel.

Výhody keramických nožů

 • Keramický nůž je zcela hygienický, použitý materiál zabraňuje jakýmkoliv chemickým reakcím, či rozmnožováním bakterií, které oproti tomu mohou vznikat u nerezových nožů. Při krájení nemusíte vynaložit mnoho energie, potraviny se keramickým nožem velmi jednoduše krájí, snadněji i lehčeji klouže po povrchu, čímž s ním docílíte vynikající přesnosti řezu.
 • Keramický nůž nezanechává nepříjemně kovovou příchuť ani zápach, je skoro tak tvrdý jako diamant, je vyroben z netříštivého oxidu zirkonia, nedělají se na něm skvrny, nerezaví, nemění barvu.
 • Keramický nůž disponuje ostrou čepelí, která zůstává mnohem déle ostrá, a to i po dobu několika let.
 • Keramický nůž nepotřebuje žádné přeostřování čepele. Z keramického nože neunikají žádné škodlivé látky, které by mohly zpracovávané potraviny znehodnotit.
 • S keramickým nožem můžete krájet zeleninu, ovoce, maso, uzeniny, maso, měkké pečivo, sýry, bylinky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15602 (rodina-finance.cz#21951)


Přidat komentář