Péče o pleť - masky

Existuje pěsticí přípravek s okamžitým zkrášlujícím účinkem? Ano existuje! Je to maska – ovšem taková, která pleti dokonale vyhovuje. Prozradíme Vám, které masky vyhoví právě Vašemu typu pleti.

S žádným jiným kosmetickým prostředkem, jako je maska, nelze docílit tak rychlého a viditelného úspěchu. Po aplikaci masky působí suchá pleť mnohem svěžeji, hrubá podstatně jemněji, podrážděná klidněji a unavená vitálněji. Nevyužít účinku pleťových masek v případě nouze by tedy byla rozhodně škoda. Je však třeba si uvědomit, že masky nejsou vhodné k dennímu používání a že jejich účinek není dlouhodobý.

Určení typu pleti

Normální pleť

Normální pleť poznáte podle jejího jednotného zbarvení, rovnoměrných hladkých pórů a hladkého, harmonického, dobře prokrveného povrchu.

Suchá pleť

Suchou pleť poznáte jednoduše. Působí „napjatým" pocitem, který vyvolává velmi nízká produkce mazu v mazových žlázách. Pleť inklinuje k tvorbě kožních lupů a má sklon k předčasnému tvoření vrásek. Tento typ pleti nedokáže uchovat dostatečné množství vlhkosti a vsákne každý krém bezprostředně, aniž by zanechal mastný film.

Mastná pleť

Charakteristické pro mastnou pleť jsou rozšířené póry a lesklá místa. Především na nose, bradě, ale také na čele se rychle tvoří mastné skvrny, způsobené nadprodukcí mazových žláz. Tento typ pleti má také sklon ke kožním nečistotám a trudovitosti. Pozitivní na tomto druhu pleti je, že se snadněji čistí a je také mnohem odolnější než pleť suchá.

Smíšená pleť

Nejčastěji se vyskytující typ pleti kombinuje vlastnosti mastné a suché pokožky.

Pokud nedokážete svůj typ pleti přesně určit - navštivte odborného lékaře nebo kosmetičku.

Jak se masky správně používají?

 • Před aplikací masky pleť důkladně odličte a zbavte všech nečistot.
 • Masky, které přisychají k pokožce, nenanášejte na pleť v očních partiích ani na rty - krémové a gelové masky můžete rozetřít i na víčka, ne však příliš blízko ke kořínkům řas.
 • Chcete-li, aby vaše pleťová maska působila ještě intenzivněji, dopřejte před její aplikací pokožce asi desetiminutovou parní lázeň. Vhodné jsou také teplé obklady - žínku namočte v horké vodě, vyždímejte ji a několikrát pevně přitiskněte na obličej.
 • Masku, která během doby svého působení úplně ztuhne, odstraňte nejprve ručníkem. Ten namočte v teplé vodě, lehce ho vyždímejte, několikrát přitiskněte na obličej a pak jím masku šetrně setřete. Nakonec opláchněte její zbytky tekoucí vodou.
 • Nenechte masku působit déle, než doporučuje její výrobce v návodu (mohla by pokožku podráždit).
 • Jemné krémové masky můžete nanášet podle potřeby i denně, ty ostatní aplikujte jednou až dvakrát, maximálně však třikrát za týden.
 • Červené skvrny na obličeji nebo lehké zarudnutí pokožky rozhodně není důvodem k obavám, ale naopak tím nejlepším důkazem, že vaše pleť řádně pracovala. Zarudnutí velmi rychle z vašeho obličeje zmizí, a to samo od sebe.
 • Zábal či maska mohou pleti krátkodobě pomoci, a při pravidelné aplikaci je zlepšení celkové kožní struktury naprosto zřetelné. V ideálním případě je maska tím nejlepším doplněním uvědomělé zdravé výživy a dobře sestaveného programu péče o pleť.

Typy masek

Čisticí maska pro normální pleť

 • Působení: Základ většiny čisticích masek tvoří léčivé hlíny (kaolin, bentonit, křemičitá hlína, mořské či termální bahno), které jsou obohaceny o různé bylinné výtažky, vitaminy, substance podporující prokrvení pokožky nebo zklidňující látky. Čisticí masky uvolňují odumřelé šupinky kůže a odsávají přebytečný tuk (ten se potom beze zbytku smyje společně s maskou), posilují krevní oběh a vypínají pleť. Po jejich aplikaci je pokožka jemnější, vitálnější i hladší. Čisticí masky se používají jednou až dvakrát týdně a jsou vhodné zejména pro normální a smíšenou pleť, ale i ostatní typy pleti - podle doporučení výrobce.

Peelingová maska pro mastnou pleť

 • Působení: Kromě základu, který většinou tvoří léčivá hlína bohatá na minerální látky, zjasňujících přírodních enzymů i protizánětlivých bylinných výtažků obsahují peelingové masky nepatrné brusné částečky. Ty se vyrábí z polyetylenu, jojobového vosku, mořského písku, křemičitého gelu, mandlových otrub nebo rozemletých meruňkových jader. Peelingové masky odstraňují nečistoty (z vrchních i hlubších vrstev kůže) a odumřelé zrohovatělé buňky, absorbují maz, tlumí záněty, zjemňují i vyhlazují povrch pokožky a dodávají jí zdravý, zářivý vzhled. Obvykle se používají jednou týdně a jsou vhodné pro mastnou a hrubou pleť, ale mohou se aplikovat i na pokožku normální. Na suchou a citlivou pleť jsou nevhodné.

Hydratační maska pro každou pleť

 • Působení: Hydratační masky se v podstatě podobají hydratačním krémům, ale na rozdíl od nich obsahují relativně velké množství minerálních olejů a tuků. Ty mají za úkol silně izolovat kůži a zabránit tak úniku vlhkosti, jejíž nahromadění způsobí, že vrchní vrstva kůže nabobtná, a tím se stane podstatně propustnější - pro další účinné látky masky (substance vázající vlhkost, vitaminy a různé bylinné výtažky). Díky rychlému přísunu vlhkosti zmizí z pleti téměř okamžitě drobné vrásky a pokožka získá mnohem zdravější, svěžejší, pružnější i mladistvější vzhled. Hydratační masky se používají nejlépe dvakrát týdně a jsou vhodné především pro křehkou, napjatou a unaveně působící pleť, a to jakéhokoli typu (včetně smíšeného i mastného - podle doporučení výrobce).

Vitalizující maska pro suchou pleť

 • Působení: Vitalizující masky mají obdobný osvěžující účinek jako hydratační masky. Vyznačují se však vyšším obsahem lipidů, které se starají o optimální hospodaření s vlhkostí a s tukem, proces obnovování buněk povzbuzujícího vitaminu A a povrchovou strukturu kůže zlepšujících hydrokyselin. Po jejich aplikaci vypadá pleť hladší, pružnější a pevnější. Vitalizující masky se používají i několikrát týdně a jsou vhodné zejména pro suchou, náročnou a zralou pokožku, ale bez obav po nich mohou sáhnout i majitelky ostatních typů pleti - podle doporučení výrobce.

Zklidňující maska pro citlivou pleť

 • Působení: Na nepříznivé vlivy vnějšího prostředí podrážděně reagující pokožce (zarudnutím, napjatostí, šupinatěním či svědivostí) přinese úlevu některá ze zklidňujících masek. Ty díky svým vynikajícím zklidňujícím a osvěžujícím účinkům pomohou nepřekonatelným způsobem pleti také po slunění (ať už pod širým nebem, nebo v soláriu) - dokážou totiž nejen zmírnit podráždění a doplnit ztracenou vlhkost, ale také zabránit nadměrnému zatížení elastických vláken v tkáni a předejít předčasné tvorbě vrásek. Zklidňující masky se používají kdykoli (třeba i denně) při nepříjemné reakci pokožky a po opalování a jsou vhodné pro všechny typy pleti, zvláště pro citlivou a suchou.

Přirozené prostředky k vypnutí kůže

 • Jinan - gingo biloba - zlepšuje regeneraci pokožky a brání působení vnějších škodlivých vlivů.
 • Aloe vera intenzivně povzbuzuje látkovou výměnu, dodává tělu stavební látky k vypnutí tkáně a účinně pomáhá udržet vlhkost.
 • Řasy odstraňují z těla jedy a škodliviny, aktivují látkovou výměnu a dodávají minerální látky, stopové prvky, bílkoviny a vitaminy. Jako pravidelný potravinový doplněk se zvláště doporučuje mikrořasa spirulina.
 • Pupalka zlepšuje pružnost pokožky a snižuje ztrátu vody, neboť posiluje ochrannou bariéru pleti.

Už naše babičky věděly, že nejlepším prostředkem pro krásu je spánek. Nejlepší je spánek po půlnoci. V druhé polovině noci je totiž zvláště aktivní hormon prolaktin, který se váže na hlubokou fázi spánku. Tento hormon má na starosti dělení buněk. Spouští proces buněčné regenerace a znovu vyhlazuje rysy obličeje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15490 (rodina-finance.cz#20303)


Přidat komentář