Parfémy - druhy, rozlišení, výběr

Při vstupu do parfumérie jste obklopeni nejen flakónky nejrůznějších tvarů, barev a velikostí, ale také vůněmi, které se obchodem linou. Každý z nás je jiný, jinak vnímá vůně. Někoho osloví citrusová, ovocná, dřevitá aj. Vyberte si vůni stvořenou pro Vás.

Co je tester vůně

Tester Vám umožní vyzkoušet kvalitu, jakost, vlastnosti daného parfému. Testery jsou v parfumériích, kdy si můžete sami ozkoušet, jak Vám konkrétní vůně sedne. Díky testerům můžete zkoušet mnoho vůní, a to jak v obchodech, tak doma. Testery si však můžete také objednat ve specializovaných prodejnách, v e-shopech.

Název tester vychází z anglického slova „test“, což znamená zkoušku, schopnosti, znalosti apod. Do češtiny bylo toto slovo přejato z angličtiny, jeho starší původ je latinský.

Tester & parfém

Tester se neliší od parfému, co se týká: vůně, kvality, síly. Rozdíl je pouze v objemu, případně flakónu a krabičce. Většinu je tester dodáván v šedé, nebo bílé papírové krabičce. Můžete se však setkat i s testerem, který je k nerozeznání od parfému, co se týče flakónu a krabičky. Vše záleží na konkrétní značce.

Výhoda testeru je v nižší ceně, oproti parfému. Chcete-li někomu darovat jeho oblíbenou vůni, je určitě vhodnější mu pořídit parfém, než tester dané vůně.

** **

Vybrat si můžete ze široké nabídky:

 • dárkové sady
 • dámské parfémy
 • pánské parfémy
 • unisex
 • šperky Xenox
 • další doplňky

** **

Historie pánských parfémů

Nejstarší pánská vůně se pyšnila základními složkami myrhy a kadidla, které se používaly již ve starověkých říších jako je Egypt a Mezopotámie. Tehdy patřily vůně pouze do vyšších vrstev společnosti. V bohatství vůní měli zálibu především velcí panovníci v orientálních zemích, císaři ve staré Číně i proslulí vojevůdci starověku. Vůně zdůrazňovala jejich sílu, moc, chrabrost a neodmyslitelně k nim přináležela.

Vliv vůně na naši náladu

Příjemná vůně dokáže rychle zlepšit náladu, ale naopak, pronikavá, velmi intenzivní vůně zneklidňuje a může vyvolat i určité potíže.

Rozdělení vůní podle koncentrace parfémové složky

 • Kolínská voda - EdC (Eau de Cologne) - obsahuje 3 až 5 % vonné parfémové kompozice v cca 70 % lihu.
 • Toaletní voda - EdT (Eau de Toilette) - obsahuje 4 až 8 % vonné parfémové kompozice v cca 80 % lihu.
 • Parfémová voda - EdP (Eau de Parfum) - obsahuje 8 až 15 % vonné parfémové kompozice v cca 85 až 90 % lihu.
 • Parfém - extrakt - obsahuje 15 až 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu, alkoholu.

Nanášení parfému

Parfém se nanáší na místa, kde pulsuje tep: do loketního důlku, na zápěstí, za ušní boltec, do podkolení, ale také na čerstvě umyté vlasy.

Parfém nenanášejte na bílé, světlé oblečení, především ne na přírodní hedvábí.

Péče o vůni

Chcete-li se co nejdéle těšit z vůně parfému, nevystavujte ji účinku denního světla i teplotám vyšším, než 20°C.

Jak dlouho vydrží vůně

Parfém si zachová svoji vůni půl roku, ale i déle. V případě, že se z parfému line kyselá a pryskyřičná vůně, ztratil již parfém svoji originalitu. Dále parfém vyměňte za nový, změní-li se jeho barva.

Složení vůně

Každá vůně se skládá ze tří složek:

 • Hlava vůně - 1. fáze - rychle prchavé látky, které ucítíte jako první. Tato vůně rychle odezní
 • Srdce vůně - 2. fáze středně prchavé látky, které tvoří buket, charakter vůně. Vůně se rozvine za několik minut.
 • Základ vůně - 3. fáze pomalu prchavé látky působí nejdéle, a to po dobu několik hodin.

Rozdělení vůní podle určení

 • Dámské vůně
 • Pánské vůně
 • Unisex vůně
 • Dětské vůně

Rodokmeny vůní

Hlavní skupiny vůní

 • Květinová vůně
 • Orientální vůně
 • Chyprová vůně
 • Fougerová vůně
 • Citrusová vůně
 • Levandulová vůně

Podskupiny vůní

 • Květinová

Květinově ovocná vůně - obsahuje prvky vůně, například: ananas, meruňka, černý rybíz, jablko, broskev. Je zde dynamická ovocná složka.

Květinově svěží vůně - obsahuje prvky vůně, například: pomerančové květy, narcis, hyacint, konvalinka, jasmín apod. Je zde dynamická vůně jarních květů.

Květinově zelená vůně - obsahuje prvky vůně, například: kosatec, galbanum. Jedná se o svěží vůni.

Květinově květinová vůně fantazie - obsahuje prvky vůně, například: jasmín, ylang-ylang, narcis, tuberóza, karafiát, růže, kosatec. Jedná se o teplou až narkotickou vůni.

Květinově sladká vůně - zde se pojí těžké intenzivní kreace vůní, které jsou složené z nejtěžších květinových vůní.

Květinově aldehydická vůně - jedná se o typicky ženské, elegantní vůně. Květinové prvky, jsou kombinovány především se skupinou alifatických aldehydů.

 • Orientální

Orientální ambrová vůně - obsahuje prvky vůně, například: vanilková ambra, citrus, květiny. Dále jsou doplněné o kořeněné a zelené vůně, ke kterým se dále přidávají sladké ambrové komponenty.

Orientální kořenitá vůně - obsahuje prvky vůně, například: hřebíček, ambra, cedr, santal, muškát, skořice. Dále se přidává i jasmín, ylang-ylang.

 • Chyprová

Chyprově svěží vůně - velmi lehká, efektní vůně, která obsahuje čisté cypřišové kompozice.

Chyprově zelená vůně - obsahuje prvky vůně, například: jehličí, svěží listí, dřevo-mech. Jedná se o nejlehčí odnož cypřišových vůní.

Chyprově dřevitá vůně - obsahuje prvky vůně, například: pačuli, santalové dřevo, vetiver, cedr.

Chyprově ovocná vůně - hlavní složkou je zde broskev. Jedná se o typickou těžkou vůni ovoce.

Chyprově květinová vůně - obsahuje prvky vůně, například: růže, gardénie. Dále se míchá i s pačuli.

Chyprově jehličnatá vůně - obsahuje vonné látky ze dřeva a výtažky z jehličí.

Chyprově tabáková vůně - kombinuje se často s prvky bylinnými a kořenitými.

 • Fougerová

Fougerově květinová vůně - obsahuje prvky vůně, například: neroli, konvalinka, brambořík, pomerančový květ.

Fougerově svěží vůně - převažuje zde levandulová složka. Vůně je dále doplněna o pikantní byliny, svěží vůni dřeva, kořeněné arómata.

Fougerově dřevitá vůně - jedná se o moderní syntetické látky, které voní po vzácných dřevech a ambře.

Fougerově ambrová vůně - sladká vůně, kombinovaná s ambrou.

 • Citrusová

Citrusově zelená vůně - k citrusové vůni se přidávají zelené a ovocné prvky.

Citrusově květinová vůně - tato vůně se často používá i jako unisex vůně, tj. vhodná pro muže i ženy. Obsahuje jemné bylinné prvky.

Citrusově fantazijní vůně - zahrnuje nejrůznější druhy kolínských vod. Vůně obsahuje kompozice z citrusových silic i moderní syntetické látky.

 • Levandulová

Levandulová kořeněná vůně - levandule doplněná o vůni jehličí, představuje skutečně pikantní svěžest.

Levandulová svěží vůně - zde je využívána pouze čistá levandulová vůně, neobsahuje další komponenty.

Vonný slovníček

 • Ambra - nesla přízvisko „černé mořské zlato“, jednalo se o voskovitou, lepkavou hmotu, která se vyskytuje v tropických oceánech. V současnosti se ambra vyrábí synteticky v laboratořích.
 • Citrus - silice z citronu, bergamotky, limetky, tangeriny a květů pomerančovníku.
 • Pižmo - látka s velmi silným odérem, která byla původně získávána z podkožního vaku samce pižmového bezparožnatého jelínka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15560 (rodina-finance.cz#21470)


Přidat komentář