Parfém, dárek pro muže či ženu

Vhodná vůně může nejen zaujmout, ale dokonce nonverbálně oslovit opačné pohlaví. Vůně je také skvělým dárkem, který může vystihnout obdarovávanou osobnosti či vztah k ní.

Když někdo příjemně voní, může nám být mnohem sympatičtější, než bez vůně. A vůbec někdy jen vůně rozhodne o tom, že nás dotyčný člověk začne přitahovat.

Feromon – hormon a vůně osobnosti, kterou necítíme nosem

Za to mohou feromony, chemické látky, substance, které jsou vylučovány živočichy a tudíž i lidmi. Feromon je jakási vůně, kterou necítíme čichem, ale je zaznamenána orgánem mezi nosní a ústní dutinou. Když tento organ ucítí feromony, začne stimulovat centrum sexuální rozkoše.

Pokud máte o svých feromonech pochyby, pořiďte si feromony tzv. umělé, neboli takové, které jsou obsaženy v parfémech.

A chcete-li získat pozornost opačného pohlaví, nebo povýšení či nové zaměstnání, chcete také uspět u jiné, životní zkoušky, použijte feromony.

Možná jste se divili, proč někteří lidé, aniž by byli nějak zvlášť atraktivní, získávají ve společnosti pozornost u většiny osob opačného pohlaví. Teď už víte, že za to mohou feromony.

Ale zpět k příjemným vůním, které dělíme do následujících skupin:

 • vůně pro ženy
 • vůně pro muže
 • vůně unisex
 • vůně pro děti

Jako parfém se u nás často označuje jakákoli vůně ve skleničce a formě vodičky. A kolikrát tím není na mysli pravý parfém. To, o čem hovoříme, jsou vůně. Rozdíl mezi vůní a parfémem je taková, že parfém patří do skupin vůní, kam se řadí také toaletní voda aj. Rozdělení se pak provádí dle poměru vonných látek:

 • Parfém - nejsilnější vůně, kde podíl vonných látek je od 15% do 40%
 • EDP, neboli Eau de parfum, tedy parfémovaná voda, která je koncentrovanější než parfém a podíl vonných látek je 12% - 15%
 • EDT, znamená Eua de toillete, což je toaletní voda se zastoupením vonných látek od 6% do 12%
 • EDC, u nás nepříliš známá, Eau de cologne, s ochrannou známkou koelnich wasser a s podílem vonných látek 6% - 4%
 • EDS, neboli Eau de solide, také Eau de sport, známá také jako splash parfum, je nejslabší vůně se zastoupením vonných látek cca 1%.

Existují také jiná, málo známá označení vůní, či vůní s nízkou koncentrací vonných látek. Takovou vůní je například deodorant.

Jak správně používat vůni?

Nejvhodnější je vůni nastříkat na místa na těle, kde je nejslabší kůže a blízko povrchu kůže jsou také žíly, tepny a vlásečnice, tj. vnitřní strana zápěstí, místa za ušními boltci, na krku apod. Pokud je však vůně dost silná, jde tedy většinou o parfém, doporučuje se stříkat vůni pouze na zápěstí. Stejně tak postupovat při těžkých vůních. Důležitým pravidlem při používání parfému totiž nezní pouze neodolatelně vonět na míli daleko, ale také neobtěžovat svojí vůní okolí. A silná, kořeněná či těžká vůně nemusí každému vonět stejně jako navoněné osobě.

Pokud vůni užíváme na oblečení, je vhodné ji nejprve otestovat. Na oblečení totiž může vonět trochu jinak, než na kůži. A stejně tak je to u osob. Na někom nám může vonět parfém příjemně, naprosto stejná vůně na někom jiném zas tak příjemná být nemusí.

Držíme se také střídmosti. Je nutno uvědomit si, že člověk sám sebe tolik necítí, a proto, pokud se nám zdá, že již naše vůně vyprchla, nemusí tomu tak být.

Složení vůně

Ať silný parfém, tak slabší toaletní voda se skládá ze tří vrstev, fází

 • 1. hlava - je to, co cítíme jako první. Vůně je velice intenzivní, avšak krátká
 • 2. srdce - o něco slabší intenzita, cítíme ji hned po tom, co dozní první fáze. Také nemá dlouhé trvání, maximálně pár hodin
 • 3. základ - je to, co dělá vůni vůní. Cítíme ji pak až po úplném doznění vůně. Je slabší než hlava nebo srdce, za to dlouhotrvající.

Dělení vůní

Květinové

Jsou velice jemné, až sladké vůně. Hodí se spíše k mladým dívkám, anebo jemným ženám. Vůně, pokud ji není navršeno přespříliš, je velice příjemná, dá se nosit po celý den i večer, i když přeci je jen vhodnější na denní nošení, než na večer do společnosti.

Častými složkami obsaženými v květinových vůních jsou fialky, jasmíny, levandule, samozřejmě růže, konvalinka, kosatec a další.

Už jen pro své složení jsou vyhledávány právě ženami a mladými jemnými dívkami. Jenže i muži mohou mít květinovou vůni, i když není tak častá, před páry desítky let tomu bylo jinak. První vůně byly vůbec zejména květinové, a tak i muži se jimi voněli.

Citrusové

Vůně velice svěží, jsou** ideální na letní dny, pro běžné užívání.** Hodí se pro energické, sportovní ženy. Jde o lehké vůně, které na běžné nošení používají i muži, taktéž obvykle při sportu.

Základními složkami obsaženými v parfemované části jsou samozřejmě citrusy, tj, pomeranče, limety, citróny či mandarinky, mimo to je tu například často zastoupen bergamot.

Tyto vůně jsou také často označovány jako vůně unisex, tj pro obě pohlaví. Jinak většinou záleží na dalším složení, buď se mísí s květinovými vůněmi, což jsou vůně hlavně pro ženy, anebo více kořeněnými a jsou to tudíž vůně také pro muže.

Cypřišové

Mírně těžší vůně, jemně dřevité a suché. Jsou tudíž výrazné a jednou z hlavních složek je právě výrazný bergamot. Stejně obsáhlá nabídka parfémů jak pro ženy, tak muže.

Orientální

Jsou o něco těžší vůně, hlavními složkami, které v parfému převládají, jsou vanilka, ambra, santalové dřevo, ořechy, oříšky, orientální koření, kadidlo a dokonce i čokoláda či káva.

Vhodné jsou pro sebevědomé, emancipované ženy, většinou velice osobité, stejné je to u mužů, kde však není tak široké zastoupení těchto vůní. Naopak orientální vůně u žen vstoupají v oblíbenosti a tak se nabídka na trhu této skupiny rozšiřuje.

Dřevité

Jak už název napovídá, hlavními složkami těchto těžších, výrazných vůní je v prvé řadě dřevo, jako santalové, cedrové a růžové. Obvykle jsou kořeněné a míchané s orientálními vůněmi.

Zalíbení v nich najde zejména výrazná a silná osobnost, ať už pohlaví mužského, tak ženského.

Kožené

Velice těžké, silné vůně, po kterých prahnou zejména muži. Jsou to vůně právě s aromatem kůže, tabáku, také dřeva a koření.

Hodí se hlavně pro charismatické a cílevědomé muže.

Fougere

Pokud se mužům zdá dosud nabídka vůní až příliš pouze pro ženy, tato kategorie z Francie (odkud jí zůstalo také jméno) je výhradně pro muže. Jejími hlavními složkami jsou levandule a kumarin. Tudíž vůně mírně kořeněná s nádechem kapradí.

Jak uchovávat vůni?

Vůni vždy uchovávejte v originální krabičce. I jen denní světlo a vyšší teploty mohou značně vůni ovlivnit. Naopak ve vlastní krabičce vám kvalitní vůně vydrží i několik let.

Proč kupovat drahý parfém?

Parfém je samozřejmě poněkud drahá záležitost, alespoň na první pohled. Jenže kvalitní parfém, který má silnou koncentraci vonných složek, vám také zaručí, že vám vůně dlouho vydrží. Ráno použijete parfém pouze na zápěstí a pak voníte celý den. Takto vám parfém vydrží mnohem delší dobu než jiné, obyčejné a levné spreje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15631 (rodina-finance.cz#22186)


Přidat komentář