Pánské košile

V oblasti etikety je několik základních pravidel, jaká pánská košile má být k jakému obleku volena. Také v podnikatelské sféře jsou dána jistá pravidla. Představíme Vám dnes košile také dle materiálu a střihu, povíme si i o jejich barvách.

Co naplat, muž v košili vypadá vždy více elegantněji, ať si vezme kalhoty od obleku nebo ošoupané džínsy, prostě košile je košile. Dnešní móda naštěstí košilím přeje, a tak je nosí muži všech věkových kategorií. ** **

Míry pro nákup pánské košile

Obvod krku měřte pod ohryzkem a pamatujte, že za zapnutou košili by jste pod límeček měli vložit prst, aby neškrtila. Délka rukávu bývá prodloužená nebo klasická. Změříte ji od napojení rukávu k rameni do konce rukávu – na těle od ramenní kůstky až po spojnici palce a ukazováčku. U střihů je možné vybrat opět klasický – rovný střih nebo vyštíhlený, u kterého jsou strany vykrojené a zdůrazňují tak štíhlou postavu.

Jakou košili, kdy oblékat?

Chystáte-li se na nějakou společenskou událost, pozorně si čtěte pozvánku, na které může být uvedeno například

 1. white tie
 2. cravate blanche
 3. velký společenský oblek ...tyto signály Vám předepisují frak

Druhým signálem bývá doporučení - black tie, kdy by jste se měli obléci do smokingu. Pro obě tyto příležitosti volte bílou košili.

 • Na ples s partnerkou – pro tuto příležitost si má muž obléknout košili a kravatu v takové barvě, aby ladila k partnerčiným šatům.
 • Dress code business – styl oblékání vysoce postavených manažerů předepisující bílou košili, nebo pokud chcete zvolit barevnou, vybírejte jen velmi světlé pastelové odstíny.
 • Casual dress code – ja pracovní neformální oblečení, kde košile být může ale nemusí být součástí Vašeho oděvu.
 • Oblečení na golf – etiketa na golfu předepisuje tričko s límečkem, ale v nabídce značky Eterna najdete také polokošili s límečkem, určenou právě pro golf.
 • Volnočasové košile – tyto košile lze obléknout jak ke klasickým kalhotám, tak k džínsům

Tři řady košilí

Výrobce člení své produkty do třech řad, první je určená businessmanům, má pohodlný střih a klasické barvy i vzory = klasika – tato řada se jmenuje** blackline**.

Druhá řada se jmenuje redline a je v modernějším stylu, vyštíhlených střizích a nemá náprsní kapsičku

Třetí** silverline** – je řada prémiová, jemnějšího a elegantnějšího vzhledu s mimořádně hladkým provedením švů.

Pánské svatební košile

Muži svůj svatební oděv volí vždy podle šatů nevěsty, dávno již není pravidlem frak a buřinka i když dodnes tuto tradici v některých zemích muži dodržují. Aby se muž na své svatbě cítil pohodlně, měl by zvolit střih i látku ve vysoké kvalitě materiálu i provedení. Jakou košili zvolit?

 • Do černého nebo tmavě modrého obleku se hodí košile v barvě šampaň nebo bílá
 • Dokonce i do bílého nebo šedého obleku je bílá košile luxusním výběrem
 • Do bílého obleku se hodí světlé pastelové barvy – například má-li nevěsta růžovou šerpu na šatech – je v takovém případě vhodné vybrat růžovou košili
 • Chcete-li zachovat barvu košile bílou, ale přesto s nevěstou ladit, zvolte podle vybrané barvy kravatu nebo motýlka.
 • Materiálem košile na Vaší svatbě by měla být rozhodně bavlna, která navodí příjemný pocit a celý den i večer přežijete v pohodě – ať již vyberete popelín, kepr nebo natte...
 • Dbejte na eleganci a pamatujte, že u svatební košile by neměla být kapsička
 • Košile s dvojitou manžetou jistě přidá každému ženichovi noblesu

Jak kombinovat barvu košile?

V dobách dávno minulých muži neměli výběr barvy, protože se vyráběli pouze košile v bílé barvě. Dnes je nádherný výběr barev i vzorů, ovšem ne každý umí správně nakombinovat vše k dokonalosti. Tady se pokusíme přinést stručný výčet základních pouček

 1. Bílá košile – v současnosti není volena bílá košile jen do kanceláře na jednání nebo do společnosti, ale mladí muži si ji oblékají také k džínsům – jistý projev ležérnosti.
 2. Barva šampaňského – je často volena jako alternativa místo bílé a v kombinaci s černým oblekem vytváří ušlechtilý vzhled. Dokonale vypadá se stříbrnými manžetovými knoflíčky.
 3. Modrá košile se hodí do obleků barvy černé, hnědé i šedé. Dobře vypadá i k džínsům.
 4. Muži se často** bojí růžové**, ale již spadá také do kategorií klasických barev košilí. Vyzní elegantně ve tmavém obleku, doplněna kravatou tón v tónu.
 5. Prognózy hovoří o fialové pánské košili jako barvě pro rok 2011. Hodí se do obleků tmavě modrých nebo šedých. Lze ji volit také pro volnočasové aktivity.
 6. černá košile je vždy elegantní, kravata šedé nebo stříbrné barvy k této barvě je skvělou volbou.
 7. Ocelově šedá košile se hodí pro odvážné muže, co rádi experimentují

Vzory pánských košilí

Pruhované košile – pokud je chcete zvolit k obleku, pak by měl být proužek pouze jemný a kravata by měla být volena ve stejné barvě jako proužek košile. Košile s výrazným proužkem by jste měli volit spíše pro volný čas.

Kárované košile – dříve vzor pro anglický venkov se rozšířil jako módních kolekcí mnoha návrhářů. Platí zde stejná pravidla – do obleku velmi jemná kostička a je-li kostka výrazná a barevná, volte ji spíše pro volný čas k džínsům. Kostkovaná košile na muži v džínových kalhotách je velmi sexy.

Co diktuje móda pánským košilím?

Několik stručných rad, aby jste v košili byli vždy in

 • do společnosti vždy dlouhý rukáv
 • košile ven z kalhot ano, ale vyštíhlená a kratší
 • nátělník pod košili volte vždy takový aby neprosvítal
 • dbejte, aby Vaše košile ladila s oděvem partnerky
 • nerozepínejte knoflíček pod kravatou, raději ji sundejte

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15741 (rodina-finance.cz#22563)


Přidat komentář