Objevte kouzlo líčení

I líčení má svá pravidla. Denní líčení by mělo působit jemně a přirozeně, večerní doplní Váš půvab, svatební líčení vyzdvihne krásu nevěsty a sílu jedinečného okamžiku. Níže uvedenými tipy pomůžeme zvýraznit Vaše přednosti a potlačit případné nedostatky.

Líčení podle tvaru obličeje

Trojúhelníkový tvar obličeje

Je charakteristický nejširší částí v oblasti čela. Brada je úzká, výrazná. U trojúhelníkového tvaru je potřeba zúžit čelo a opticky rozšířit dolní část obličeje. Naneste tvářenku pod lícní kosti, výrazněji do středu tváří. Dále zvýrazněte krásu Vašich očí.

Kulatý tvar obličeje

Je charakteristický tím, že je stejně dlouhý jako široký, případně je nejširší v oblasti lícních kostí. Kulatý obličej může značit, že jste baculka, což nemusí být vůbec pravda. Je tedy důležité se obličej opticky zúžit. Na líce naneste tmavší odstín make-upu. Optického zúžení dosáhnete i zvýrazněním očí.

Oválný tvar obličeje

Je charakteristický zúžením v oblasti spánku, tvar brady a čela připomíná tvar oválu. Oválný obličej nemá prakticky žádný nedostatek, nemusíte tedy líčením nijak upravovat nedostatky.

Hranatý tvar obličeje

Je charakteristický tím, že čelo, čelisti i lícní kosti jsou přibližně stejně široké. Dominantou obličeje jsou čelisti, je potřebné tedy zjemnit jejich ostrý tvar. Hranaté rysy změkčíte nanesením tvářenky na bradu a na nejširší část dolní čelisti tak, abyste opticky dosáhly oválného tvaru obličeje.

Líčení očí

Ne nadarmo se říká, že oči jsou studnou do duše. Oči dokážou zaujmout na první pohled, jsou nejdůležitějším aspektem výrazu celého obličeje. Samotný tvar očí můžete opticky měnit barevnými stíny a linkami. Správně zvolenými nalíčením můžete doslova svádět pohledem. Váš pohled může být pronikavý, svůdný a zároveň svůdný, jemný a něžný.

Tipy pro líčení očí

 • Malé oči - opticky zvětšíte tmavou linkou od vnitřního koutku k vnějšímu. Oči zvětšíte kombinací stínů, kdy světlejší použijete blíže k oku. Nezapomeňte na prodlužující řasenku.
 • Velké oči - naličte pomocí silnější linky uprostřed horních pohyblivých víček. Tmavější stíny nanášejte u vnitřních a vnějších koutků pohyblivých víček.
 • Oči posazené blízko u sebe - nanášejte světlejší stín k vnitřním koutkům, tmavější stíny nanášejte k vnějším koutkům.
 • Oči posazené daleko od sebe - aplikujte tmavší stíny na vnitřní stranu horních víček, štětečkem rozetřete do ztracena směrem k nosu. Na vnější koutek aplikujte světlejší stíny. Použijete-li oční linky, u vnitřního očního koutku je nakreslete o trochu silnější.
 • Tmavé kruhy pod očima - na tmavé kruhy pod očima použijte make-up o tón světlejší, než jaký použijete na ostatní partie obličeje. Nebo můžete použít korektor, který je přímo určený k zakrytí nedostatků pleti.
 • Pokleslá víčka - na dolní víčko nenanášejte žádnou linku, nebo jen velmi slabou. Na horní víčko použijte světlý stín až k obočí, tmavší stín aplikujte do záhybu víčka. Do vnějšího koutku horního víčka nakreslete linku. Řasy natočte speciálními kleštičkami a zvýrazněte je řasenkou.

Pravidla pro líčení očí

 • Partie očí, které zesvětlíte, vystoupí do popředí a budou vypadat širší.
 • Partie očí, které ztmavnete, ustoupí do pozadí a budou vypadat kratší.

Postup pro líčení očí

Korektorem či tónovacím krémem překryjte případné kruhy pod očima. Jemně přepudrujte oči, abyste sjednotily tón pleti na očních víčkách. Namalujte oční linky (pomocí tužky nebo použijte tekuté oční linky). Naneste oční stíny pomocí aplikátoru nebo prsty. Nakonec aplikujte řasenku. Na závěr upravte tvar obočí, který dokresluje celkový pohled očí.

Tip pro líčení očí

Použijete-li na vnitřní koutek oka perleťový stín, Vaše oči se nádherně rozzáří.

Líčení řas

Toužíte po výrazném objemu Vašich řas? Než na řasy nanesete řasenku, použijte sypký pudr, kterým si řasy přepudrujete. Tím vytvoříte matný podklad, na kterém řasenka bezvadně drží. Naneste první vrstvu řasenky, nechte zaschnout a naneste vrstvu druhou. Nalíčení Vám vydrží delší dobu a řasy bude neodolatelné.

Líčení rtů

Rozhodnete-li se pro použití konturovací tužky, zvýrazněte rty konturovací tužkou o tón tmavší než je rtěnka. U menších rtů veďte konturu po venkovním obrysu rtů, u velkých rtů veďte konturu po vnitřní hraně rtů.

Rtěnku můžete nanášet přímo rtěnkou, nebo pomocí kosmetického štětečku. Díky kosmetického štětečku docílíte preciznějšího nanesení i dlouhotrvající barvy, než při nalíčení rtů rovnou rtěnkou. První vrstvu rtěnky odsajte do papírového kapesníčku, následně přepudrujte a naneste štětečkem ještě jednu vrstvu.

Kromě rtěnky můžete použít barevné či bezbarvé lesky, a to matné či s perletí.

Jste-li majitelkou velkých, plných rtů, volte sytější odstíny bez lesku a perleti. Máte-li úzké rty, opticky je zvětšíte světlými perleťovými nebo lesklými odstíny.

Postup pro líčení rtů

Použijte balzám na rty. Naneste na rty kapku make-upu a rozetřete. Pomocí konturovací tužky vykreslete kontury rtů. Následně aplikujte rtěnku nebo barevný lesk. Rty otiskněte do papírového kapesníčku, jemně přepudrujte a naneste druhou vrstvu. Na závěr můžete použít barevný lesk v barvě rtěnky, nebo bezbarvý lesk, je-li Váš make-up lesklý. V případě matného make-upu lesk nepotřebujete.

Tip pro líčení rtů

Aby Vaše rty nebyly vysušené, používejte pod rtěnku balzám na rty, který je vyživí, změkčí a působí preventivně proti výskytu vrásek kolem rtů.

Co vypovídá tvar Vaší rtěnky

Používáte-li balzám na rty nebo rtěnku na líčení rtů a líčíte se jí rovnou, tedy bez pomocí štětečku, můžete lehce poznat, co o Vás tvar používané rtěnky vypovídá.

 • Rovný tvar rtěnky - jste nabitá energií, silná, sebejistá, ctižádostivá.
 • Šikmý tvar rtěnky - jste citlivá, impulzivní.
 • Špičatý konec - je pro Vás charakteristická spolehlivost, často však máte problém s ovládáním Vašeho chování.
 • Okrouhlé zakončení - jste plachá, Vaše vlastní zájmy odsouváte do pozadí.

Chyby v líčení

 • Velká vrstva make-upu: silnou vrstvou make-upu nedocílíte efektivního nalíčení, spíše naopak. Silný make-up nezamaskuje dokonale pupínky a jiné nedokonalosti. Spíše použijte korektory.
 • Barva make-upu: je chybné se domnívat, když použijete-li tmavší make-up, než je tón Vaší pleti, že budete vypadat opáleně. Naopak, Vaše tvář bude vypadat nepřirozeně a navíc zvýrazní vrásky. Tón make-upu musí splynout s Vaší pleti. Při nákupu make-upu je nejlepší si jeho barvu vyzkoušet přímo na Vaši tvář. Zkoušíte-li barvu make-upu na hraně Vaší ruky, mějte na paměti, že pleť zde není shodná, jako na tváři.
 • Orámování obličeje make-upem: uděláte si dokonalý make-up, ale zapomenete na pečlivé rozetření make-upu pod lícní kosti. Pokud je Vaše tvář výrazně barevně odlišná, od krku a výstřihu, nevypadá to vůbec dobře.
 • Přílišná vrstva pudru: nanesete-li na tvář přílišnou vrstvu pudru, ať už se bude jednat o kompaktní či sypký, nedocílíte toho, že Vám pleť vydrží bez lesknutí po celý den. Zvýrazníte tím Vaše vrásky, budete vypadat jako chodící maska a můžete mít také pocit nepříjemného pnutí. Raději ráno naneste na obličej jemnou vrstvu pudru, kterou budete obnovovat během dne. Budete tak vypadat přirozeně a bez lesknoucí se pleti.
 • Slepené řasy: nepodaří-li se Vám nalíčit řasy bez slepení, či případně jdete spát bez odlíčených řas, bude Vaše oči zdobit chumel slepených řas, které rozhodně nevypadají dobře. Používejte proto kartáček na rozčesávání řas a vždy si řasy večer odmalujte speciálním očním odličovačem. Případné obtisky pod víčky, které si zapomenete zkontrolovat, také nepůsobí pěkně a upraveně.
 • Tvrdé oční linky: orámujete-li celé oko černou linkou, nejenže budete vypadat přísně, ale celkově tvrdě a nepřirozeně.
 • Tváře jako carevna: správně zvolená barva tvářenky a její nanesení, dokáže Vaši tvář rozzářit a dodat mu jasný, svěží výraz. Nanášejte tvářenky jen trochu, na lícní kosti.
 • Neupravené obočí: obočí dokonale rámuje oči. Vytrhané, vytvarované a barvou doplněné obočí, zvýrazní Vaši krásu. Barva obočí by měla být maximálně o dva tóny tmavší či naopak světlejší, než je Vaše barva vlasů.

Tipy pro svěží a mladistvý vzhled

 • Aby Vám make-up co nejdéle vydržel, je důležité, aby Vaše pleť byla na make-up připravena. Použijte nejprve oční krém a denní krém, vyčkejte přibližně deset minut, odsajte z pleti případný zbytek krému papírovým kapesníčkem a naneste make-up. Použijete-li následně fixační pudr, zajistíte si déletrvající sametový vzhled.
 • Pro jasný a mladistvý vzhled pleti nanášejte pudr vždy odshora dolů. Vaše jemné chloupky na obličeji se přiblíží pleti a nebudou vystupovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15491 (rodina-finance.cz#20312)


Přidat komentář