Mytí aut - karoserie

Mytí aut je pro někoho příjemnou relaxací, jiní zas tuto činnost nemají v oblibě a rádi využijí technických vymožeností. Auto můžete umýt ručně, v myčce nebo můžete vyzkoušet velmi šetrnou a účinnou metodu bezdotykového mytí.

Auto je vizitkou

Často jistě slýcháváte hlášku, můj dům, můj hrad. Je snahou každého si vyšperkovat své bydlení, mít krásné vybavení, nábytek, dekorace, čistou podlahu. Pokud máte rodinný domek, pečujete o trávník, stromečky nebo si stavíte terasu s udírnou či grilem.

Nejen dům je ale vaším hradem a tedy vaší vizitkou. Tou je samozřejmě také automobil, kterým jezdíte do práce, na nákupy nebo na výlety s celou rodinou. Auto používáte každý den, je zatěžováno vlivy počasí, špínou, kterou nanesete na botách. Proto věnujte pozornost i svým čtyřkolovým miláčkům a řádně o ně pečujte.

Staré nebo nové auto

Někteří podléhají klišé, že starat se musí pouze o nové auto. Opak je pravdou, pokud chcete využívat výhod, které vám auto nabízí, je nutné se starat jak o nová auta, tak také o stará. Starší auta naopak mají tu nevýhodu, že lak či jednotlivé díly jsou již více opotřebované, proto vyžadují více pozornosti při očistě a používání konzervačních látek.

Umývání karoserie

Jednou ze základních péčí je pravidelné mytí karoserie. Karoserie je při jízdě vystavována řadě vlivů, jako jsou odlétající kamínky, prach, sůl, bahno nebo hmyz. Proto je nutné pravidelně karoserii umývat a zbavovat těchto nečistot.

Pokud byste tuto péči podcenili, dojdete do fáze, kdy umytí bude náročnější, budete muset použít více síly, můžete podřít lak, nebo vzniklé škrábance a puklinky začnou korodovat, protože jste je zavčas nezakonzervovali některým z běžně dostupných přípravků.

Karoserii můžete mýt buď:

  • ručně
  • na myčce
  • v autoservise tzv. bezdotykovou metodou mytí aut

Jak často karoserii umývat?

Vše záleží na tom, jak auto používáte. Pokud je garážované a vyjíždíte na víkendové výlety v létě do přírody, frekvence mytí bude rozhodně nižší než u aut, která jezdí dnes a denně na dlouhé trasy. Na dálnicích či při větší rychlosti se na auto nalepí větší množství hmyzu, je vystaveno působením solí v zimních obdobích.

Pokud auto příliš nejezdí, ale garážujete ho venku, před domem, opět se na karoserii nalepí pyl, semínka rostlin, hmyz nebo i smog, prach a popel. Auto tedy umývejte dle toho, jak jej garážujete, jak často ho používáte a do jakého prostředí s ním vyrážíte.

**Je nutností vždy auto umýt před zimou, abyste ho připravili na nejméně šetrné období. V tomto případě auto i řádně voskujte. Další druhou etapou je umývání po zimě, kdy musíte odstranit všechny nečistoty a sůl.*** ***

Mytí aut v zimě

Problematickou otázkou je mytí aut v zimě. Na tento problém se názory často liší. Sůl a jiné nečistoty samozřejmě poškozují karoserii a je nutné ji těchto nečistot zbavit. Ale voda, kterou auto myjete, může zatéct do různých prasklinek, zámků, těsnění u dveří, a pak naděláte více škody než užitku.

O auto je opravdu dobré pečovat i v zimních měsících. Pokud vám nevadí používání myčky, pak umyjte auto právě tam. I ty nejlevnější mycí programy jsou včetně sušení. Jakmile vyjedete z myčky, vysušte ještě řádně zámky, těsnění kolem všech dveří a několikrát řádně prošlápněte brzdový pedál, aby z něj také stekla zbytková voda.

Auto umývejte tehdy, je-li nad nulou, nebo maximálně do minus pěti stupňů Celsia. Pro karoserii auta to pak není takový šok a případná voda nebude mít tendenci zamrzat. Ochráníte také sklo, které by mohlo při nižších teplotách prasknout.

Druhou možností je nechat si umýt auto bezdotykově v autoservisech či autosalonech. Zde se o vaše auto postarají s plnou péčí včetně jeho vysušení.

Ruční mytí

Ruční mytí je velmi efektivní způsob, jak se zbavit všech nečistost, které utkví na karoserii. I přes to, že vám zabere více času než myčka a vyžaduje vaši součinnost, přináší řadu pozitiv.

Ruční mytí po zimě

Zima je nejvíce náročná a škodlivá na kvalitu karoserie auta. Soli, které jsou velmi agresivní, zalézají do laku, kamínky způsobují řadu šrámů, do kterých se rovněž dostávají nečistoty jako jsou voda, která zde může zmrznout, sůl, prach a jiné nečistoty.

Proto po zimě věnujte svému autu co nejvíce péče. Ručním mytím můžete mechanicky efektivně odstranit všechny nečistoty. V myčce podobného výsledku nedosáhnete. Ručně vyčistíte každou skulinku a záhyb. Proto neváhejte a alespoň v tomto období věnujte svému auto více času a energie.** **

Výhody ručního mytí

Ruční mytí skýtá několik výhod. Je velmi šetrné vůči laku, pokud používáte vlastní houbu a nikoliv kartáče na myčkách, nemůže dojít k poškrábání laku. Ručním mytím odstraníte nečistoty ze všech záhybů a zákoutí, kam se kartáče z myček nedostanou. Oproti automatickým myčkám je rovněž levnější.

Existují různé typy automatů, kdy některé po vhození mince stříkají vodu a teprve po vyčerpání financí se vypnou. Jsou i takové, kde po opláchnutí auta vodou vapku zastavíte, přednastavíte např. program voda se šampónem a znovu sepnete. Tímto ušetříte maximum peněz.

Nevýhody ručního mytí

Ruční mytí má i své nevýhody. Musíte si auto umýt sami a po umytí ho musíte ručně vysušit a případně navoskovat.

Ruční mytí na objednávku

Nic ale není ztraceno. Pokud dáváte přednost šetrnosti ručního mytí, najdete řadu myček, kde vám auto ručně umyjí a vy si mezi tím můžete vychutnat kávu a koláček.

Jak správně umýt auto ručně

I při ručním mytí by měly být dodrženy určité zásady, aby bylo efektivní. V první fází auto ostříkejte teplou vodou. Voda by měla mířit na auto zešikma, aby došlo k co nejefektivnějšímu odlupování nečistot z karoserie.

Potom si navolte program voda se šamponem a za pomocí kartáče u myčky řádně vydrhněte karoserii. Často jsou kartáče u myček nekvalitní a mohly by vám poškrábat lak. Není pak nic jednoduššího, než si vodu se šamponem nastříkat do vašeho kýble a houbou auto pořádně vydrhnout.

Ve třetí fázi pak auto opláchněte studenou vodou, aby na karoserii nezůstaly žádné známky po šamponu.

Po tomto úkonu máte tři možnosti. Buď auto vysušíte a nanesete ručně štědrou vrstvu vosku, nebo, pokud auto máte navoskované, tak je jen vysušíte nebo v rámci myčky si můžete často navolit program voda s voskem. Voda obsahuje roztok vosku, který vaše auto lehce ochrání, dodá mu lesk a bude tak ideálním doplňkem v vašemu voskování.

Myčky aut

Druhou variantou, jak se můžete postarat o svého miláčka, je mytí v myčce. Je rovněž vysoce efektivní, rychlé, pro majitele auta nenáročné na práci. Myčky aut můžete využít jak pro velkou údržbu po zimě, tak také pro pravidelné mytí v rámci roku.** **

Výhody myček aut

Výhodou je zajisté nenáročnost na čas a vaši práci. Tu odvedou kartáče myčky. Existuje řada různých programů, které vám auto buď umyjí a vysuší, což jsou ty nejlevnější programy, nebo zároveň mohou auto navoskovat či k mytí využívat speciálních šamponů a jiných chemikálií. Auto vždy z myčky vyjede vysušené a připravené na další jízdu. Je rozhodně vhodné při služebních cestách, kdy na znečištěných cestách můžete dojet k vašim zákazníkům pěkně zablácení.

Nevýhody myček aut

Myčky aut ale také v sobě skrývají rizika. Tou je zejména používání nekvalitních mycích kartáčů. Majitelé myček často šetří a kupují buď levnější kartáče, nebo je nemění dostatečně často. Pak mohou kartáče opravdu poškrábat lak na střeše nebo na bočních dveřích.

Finančně je myčka aut náročnější než ruční mytí. Kartáče myčky se také nedostanou do různých záhybů, kolem prahů a jiných zákoutí, kam se dostanete s mycí houbou při ručním mytí. Do myčky aut také nemohou jít všechna auta, ale pouze ta, která splňují rozměrové parametry.

Bezdotykové mytí aut

Třetí variantou mytí je tzv. bezdotykové mytí aut, nebo jinak taky nazývané bezkontaktní. Tuto formu mytí nabízejí často autosalony. Jedná se o mytí za pomocí vysokotlakých trysek, kdy novější modely mají navíc funkci pulzování nebo rotace. Voda se díky tomu dostane do všech více či méně dostupných míst.

Nejdříve dochází k umytí auta za pomocí trysek a šampónu. Díky síle proudu dojde k důkladnému očištění. Po opláchnutí šamponu se za pomocí pistole nanáší vosk. Jediný kontakt obsluhy s autem nastává při jeho sušení, kdy za pomocí jelenice se odstraňují zbylé kapky vody.

Bezdotykové mytí aut je velmi šetrné, účinné, je prováděno profesionály, nepoškodí lak karoserie. I cenově se dostanete na slušnou hladinu, protože se nabízí řada akcí, ve kterých si můžete nechat auto umýt až za poloviční cenu.

Voskování

Součástí péče o karoserii je nejen umytí, ale také další následná péče. A tou je voskování. Voskováním chráníte lak karoserie, lak je více odolný proti prachu, vyplňuje různé oděrky, do kterých se nedostane prach a špína a tím chrání auto před korozí.

Vosk má nejen tyto účelové funkce, ale také dodává vašemu autu lesk a glanc. Pokud ho voskujete pravidelně, cca 2x v roce, pak můžete auto jen oplachovat od nečistot. Nečistoty neulpívají na vosku a lehce po karoserii při mytí sklouznou. Proto nešetřete a dopřejte svému autu troch toho luxusu v podobě kvalitního vosku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15556 (rodina-finance.cz#21436)


Přidat komentář