Módní balerínky, výběr

Jaro je před námi, a to je čas, kdy začínáme nosit otevřenější boty. Hitem posledních let jsou i balerínky. Naproti dobám, kdy poprvé vstoupily na trh (u nás za minulého režimu), máme možnost vybírat z nepřeberného množství barev, materiálů nebo tvarů.

Balerínky neboli „placky"

Tyto pojmy vystihují střih boty. Placaté, co nejspornější polobotky, které připomínají obuv, kterou nosí baletky. Jejich výhodou je, že jsou skladné, uzavřené a v některých případech mohou nahradit i elegantní obuv. Můžeme je objevit jak v kolekcích běžných obuvnických firem, tak i haute couture značek. S jejich barvou, materiály a různými komponenty se dá hodně experimentovat, což designéři bot dokazují a letos už po několikátou sezónu se můžeme těšit na nové trendy. Z čeho můžeme vybírat?

Materiály používané na balerínky

Balerínky mohou být opravdu v různých barvách a také za použití různých materiálů.

Látkové balerínky

Asi nejčastější obměna klasických rozverných balerínek. Látkové botičky jsou nejpružnějším druhem, co se zdobnosti týká. Často můžeme spatřovat květinové motivy, jež jsou často doplněné dominantní jednobarevnou látkou. Stejně tak se objevují i zvířecí motivy, grafické prvky nebo dvě kontrastní látky. Velmi oblíbenou kombinací je černo-bílá, protože připomíná golfový styl. Stejně tak se ale objevují i pastelové obměny, které působí vesele. V tomto případě si jen musíte dát pozor, s čím boty kombinujete. Pestrý kolorit by měl být shodný s jednou z barev na botkách. Látka ovšem nemusí být klasicky hladká. Pokud chcete romantický styl, tak si pořiďte balerínky s krajkou. Zejména, pokud jste nevěsta a jste vyšší než váš partner, tak potřebujete nízké boty. Není nic romantičtějšího než krajkové sněhobílé balerínky.

Až si budete vybírat látkové boty, tak si prohlédněte jejich pevnost. Látka je totiž jemný a tvárný materiál, a proto se dá leccos ošidit. Promokávání sice nezabráníte, ale jestli je povrch nezpevněný, tak se vám bota bude deformovat, a tím pádem i noha.

Elegantní kožené balerínky

Když máte společenskou akci a z nějakého důvodu si neberete boty na podpatku, tak se vám skvěle hodí kožené baleríny. Opravdu kvalitní, nejčastěji černá kůže, navíc se sponou působí pod kalhotami úplně stejně jako klasické lodičky. Stejně tak ale může být bota kombinovaná i s lakovanou látkou, často spatřujeme různé prostorově tvarované prvky, které tvoří detail boty. Výjimkou není ani varianta, že boty jsou děrované, což tvoří efekt a´la krajka. Co je zvláště oblíbené, jsou pastelové obměny kůže, které působí elegantně, trochu jako mokasíny. A když už jsme u mokasín. Mnozí si nekdy určitý tvar mokasín pletou s balerínkami. Balerínky jsou ale opravdu jen ty placaté boty skulatou špičkou. Na silnější podrážce nebo dokonce s podpatkem jsou mokasíny. Stejně tak placaté boty se špičkou nejsou baleríny. Po našem se jim říká jarmilky.

Lakované balerínky

Kožená obměna, jež je ale hodně rozšířená. Mají obdobou elegantní funkci jako jiné kožené boty a hodí se k nim stejné prvky. Nejčastěji se objevují žíhané motivy. Například tmavě vínová, ve které jsou černé, nenápadné skvrny. Často se objevují i jednobarevné obměny, které si hrají s odstíny jedné barvy a s lakem či matem.

Gumové balerínky

Gumové balerínky trošku připomínají obuv do vody. Ty sofistikovanější varianty ale působí zajímavě. Módnímu hitu balerínek propadla i jedna obuvnická firma, jejíž boty se vyznačují děrovaným designem. Ten aplikovala firma i na balerínky. Jiná značka zase vyvinula zajímavý vzhled. Jejich balerínky mají vpředu menší otvor, takže koukají prsty. Mezi zajímavé designy tohoto materiálu se řadí barvy kovu (zlato, sříbro), potisk animovaných postaviček anebo vzadu otevřená bota, která drží páskem drží chodidlo.

Barevné balerínky

Co se barev týká, tak asi žádné boty nepodléhají tolik experimentů s barvami, jako právě balerínky. Na co musíte dbát, až si budete vybírat balerínky, je to, jestli se vám hodí k oblečení. Pamatujete i na to, že balerínky jsou nízké boty, a tím pádem se snadno zašpiní. Proto zvažte, kam je budete nosit. Co se týká některých barevných obměn, tak ty byly popsány už výše v textu o látkových materiálech. Pokud vás zajímá, jaké barvy budou letos hrát prim, tak se jedná o klasické základní a konzervativní odstíny hlavně červené, modré a hnědé. Pestrost nebude zas až tak častá, spíše uvidíme zajímavé kombinace jako je například černá se zlatou. Pokud vám trendy nejsou po chuti, neklesejte na mysli. Jsou firmy, které ignorují trendy a to zejména ty, které mají určitý design, který nemění. Mezi ně patří například výše naznačená značka, která vyrábí „děrované" boty a asi se nemusíme zmiňovat, že tento dezén zkopírovala řada firem, včetně trhovců.

Balerínky jsou velmi praktické boty

Protože balerínky jsou tak subtilní, tak se výrobci rozhodli tohoto faktu využít i co se týká praktičnosti. Vznikly tedy tzv. skládací balerínky, které jednoduše můžete přehnout v půli, uložit do speciálního sáčku a nic se jim nestane. Jak boty poznáte? Jednak takto mohou fungovat takové baleríny, které, když nemáte na noze, tak vypadají jako kolébka, protože nedrží stálý tvar. Existují ale opravdu speciální boty, které mají uprostřed uzpůsobený spoj, ve kterém botu lze přehnout. Tento typ botiček vznikl také při příležitosti natočení filmu Sex ve městě a každá botka má jméno po jedné hrdince.

K čemu se balerínky hodí?

Jak bylo naznačeno, tak balerínka může nahradit lodičku. Je pravda, že třeba někde, kde platí přísný dress code, tak balerínky asi neprosadíte, ale většinou si je k šatům a sáčku můžete vzít. Vzpomeňte si na Michelle Obamu, která v Praze předvedla model – černý přepásaný svetřík, bílou halenku a černou sukni. Model, který evokuje klasický kostýmek a první dáma USA si k němu vzala balerínky. Ne každému ale tato kombinace sluší. Menší postavy působí takto příliš uzemněně.

Balerínky se hodí samozřejmě ke kalhotům. K širokým nohavicím, ale hlavně i k těm úzkým, protože tento střih nesnese mohutnou botu. Stejně tak se boty hodí i ke tříčvrtečním variantám kalhot.

A jak bylo zmíněno – když někdy moc přečníváte, tak se hodí balerínky coby varianta elegantní boty. V tomto případě ale vybírejte barvy, které mají i klasické konzervativní lodičky, žádnou divočinu. Pokud se jedná o formální schůzku, samozřejmě, jinak se díky pestrosti můžete jen blýsknout.

Jsou balerínky zdraví škodlivé?

Asi tak po roce velké oblíbenosti přišli odborníci s tvrzením, že balerínky nejsou nejlepší boty, co se zdraví týká. Ostatně, když je něco oblíbené, vždy přijde někdo, kdo upozorní na nějakou vadu. Jak to tedy je? Sami asi vidíme, že se nejedná o mohutnou a tvarovanou botu. To nejsou ale ani lodičky, žabky nebo některé pantofle. Samozřejmě, že ani balerínka nedrží nohu ve správné poloze, co se materiálu týká, tak je velice sporá. Ale většina bot není ideální. Pokud chcete mít zdravou obuv, tak musíte nosit ty, které většinou nejsou na pohled nějak extra atraktivní. A balerínky, lodičky nebo žabky noste jen občas. Pokud máte problém s klenbou, tak si dejte do boty speciální vložku, která klenbu podpoří.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15680 (rodina-finance.cz#22369)


Přidat komentář