Mimibazárky kamenné nebo na internetu

Již delší dobu je trend nakupovat některé věci z druhé ruky. Pořizujeme si takto elektroniku, vybavení domácnosti, oblečení, auta, ale ani u dětských potřeb a oblečení tomu není jinak.

Mimibazárky jsou jedny z nejnavštěvovanějších obchodů. To se týká internetových, ale i těch kamenných. Maminky chtějí šetřit své peněženky, a proto se schylují k nákupu již používaných věcí. Ale proč také ne. U těch nejmenších miminek je to ideální, stejně oblečení nevynosí, jak by se patřilo a je většinou jako nové. Také prakticky nemají možnost věci zničit, pokud se tedy maminkám nepodaří prádlo zaprat nebo spálit žehličkou. U větších dětí bývá oblečení obnošené již více znatelně, ale také se dá nakoupit hezké věci, které splní účel, a ještě uděláte velkou parádu. Ale takto si můžete pořídit i veškerou** výbavičku potřeb či hraček pro miminko** i větší děti.

Jak nakupovat v bazaru

V** kamenných obchodech**, je to prakticky stejné, jako v každém jiném. Přijdete, vyberete si, co se Vám líbí, zkontrolujete správnou velikost, zaplatíte a odcházíte. Jediné v čem byste měli být více důslední, je kontrola možných vad. Čili zaměřit se na rukávy, nohavice a požadovat po prodejci, aby Vám oblečení ukázal na dobře osvětleném místě, aby byly vidět možné fleky. Pokud si takto pořizujete kočárek, vaničku, židličku, hračky a další potřeby pro miminko, zkontrolujte si, že daná věc má všechny funkce, které prodávající uvádí. Protože v případě poškození Vám hrozí riziko, že si Vaše děťátko může ublížit nebo se zranit. Buďte opravdu při nákupu v second handu obezřetní, protože ve většině případů dané výrobky již nejsou v záruce a vy je tedy nemůžete reklamovat.

Nákup na internetu probíhá opět obdobně, jako u jiných produktů. Rozdílem je, že u takového nakupování si ve většině případů připlatíte za poštovné nebo jiné doručení. Ale někdy prodávající nabízí doručení zdarma, ale obvykle to bývá obchodní trik neboli klam a poštovné je zahrnuto již do ceny zboží. Dále také trvejte na tom, než uskutečníte nákup, aby Vám prodávající zaslal detailní foto výrobku a nenechte se oklamat komerčními obrázky, staženými z oficiálních stránek. Tyto fotky poznáte jednoduše. Na fotce bývá logo značky výrobce. V tomto případě vzniká riziko, že daná věc není ve stavu, který prodávající uvádí.

Další z možných nákupů jsou** spolky maminek či rodičů na sociálních sítích**. Většinou se jedná o lidi ze stejného města nebo přilehlých vesnic či menších měst a je veliká pravděpodobnost osobního kontaktu prodávajícího s kupujícím. Toto považuji za velikou výhodu, většinou si už jdete proto, co opravu sháníte. Navíc máte velikou výhodu vidět zboží na vlastní oči a hlavně většinou ušetříte i za dopravu.

Dětská výživa a kosmetika

Mnoho rodičů kromě hraček a potřeb pro děti (postýlky, kočárky, vaničky) dost často dávají k prodeji** kosmetiku nebo dokonce kojeneckou či batolecí výživu**. U takového nákupu bych byla asi nejvíc opatrná. Je třeba zkontrolovat dobu spotřeby a trvanlivost produktů. Také bych se přikláněla k nákupu, kdy se můžete osobně setkat s prodávajícím. Je totiž nezbytně nutné, aby bylo jasně vidět, že je balení neporušeno, zkontrolovat si osobně dobu spotřeby a také to, že se opravdu jedná o značku výživy, kterou jste chtěli. Protože lékaři nedoporučují hlavně u kojeneckých mlék, aby se střídaly značky výrobců. Je to hlavně pro dobro zdraví, Vašeho miminka! A naprosto stejné varování platí i pro dětskou kosmetiku. Protože prošlé výrobky mohou způsobit vyrážku, ekzém či jinou alergickou reakci kůže.

V případě, že prodávající uvádí, že je zboží ještě v záruce, požadujte k nákupu i paragon, který ke zboží patří. Bez něj Vám je totiž záruka k ničemu.

Jak prodávat přes bazar

kamenných bazarech prodej probíhá formou komisního prodeje. Takže přinesete vyprané, vyžehlené popř. vyčištěné zboží, které chcete dát k prodeji. Majitel bazaru si zboží prohlédne, pokud uzná, že je schopné prodeje, určíte si cenu a sepíšete smlouvu. Většinou zboží v komisním prodeji setrvává 2 měsíce. Pokud se neprodá, musíte si ho převzít zpět nebo po dohodě dát třeba slevu. Pokud nevíte, jak cenu stanovit, nechte si poradit zkušeným provozovatelem bazaru nebo si nejdříve pár sekáčků obejděte, ať si uděláte obrázek sami. Potom máte aspoň jistotu, že Vás nikdo tzv. nevezme na hůl. Když se Vaše zboží prodá ve stanovené lhůtě, přijdete se smlouvou, kterou jste sepsali a podle ní Vám musí vyplatit peníze z prodeje. Jak jsem již výše zmiňovala, neprodané zboží si odnášíte zpět nebo pak záleží na domluvě. V některých bazarech si ještě účtují skladné, o které se poté částka z prodeje snižuje nebo někde ho také chtějí již před uvedením do prodeje.

Prodej po internetu je také stejný. Prodávat můžete opět na oficiálních stránkách vytvořených pro tuto funkci nebo bazary bývají i součástí portálů určené pro rodiče s dětmi. Cenu si opět stanovujete sami, proto opět prozkoumejte jak je to u konkurence, abyste zboží opravdu prodali. Další aspekty, které Vás jako prodejce zviditelňují, jsou Vámi pořízené fotografie zboží a jeho detailů. Nevkládejte obrázky ze stránek výrobců. Vypadá to potom, že Vaše nabídka může být podvod. Také uvádějte veškeré informace o zboží pravdivě. Nezapomínejte, že internet může být i nepřítel a kupující Vás hodnotí. Pokud na Vás dost často budou uváděny špatné reference, bude prodej pro Vás o to náročnější nebo Vám hrozí, že Vám správce stránek znemožní přístup a prodej na jejich portálu. Také uvádějte informace o tom,** jak zboží bude odesláno a kolik si za doručení účtujete**. Také pokud si již s někým prodej dohodnete, dbejte na to, abyste zboží odeslali co nejdříve. Čím hladší a rychlejší prodej bude, tím lépe pro Vás i pro kupujícího. Pokud uvádíte, že zboží je ještě záruce, nezapomeňte opět přiložit patřičný** paragon**.

Rizika nákupu a prodeje

Nejméně rizikový je kamenný obchod. Zboží si můžete prohlédnout a nekupujete zajíce v pytli. Zároveň pokud jste jako prodávající, máte jistotu, že za své zboží dostanete zaplaceno.

U** internetu** je nevýhoda, že si zboží nemůžete osobně prohlédnout. Ale pro Váš klid nakupujte jen výrobky, u kterých jsou fotografie. Také pro prodávajícího i kupujícího je výhodné uskutečnit odeslání na dobírku. Je to taková zlatá střední cesta. Rizikový je nákup s platbou předem, když nemusíte po zaplacení zboží obdržet. Nebo také nepřistupujte na prodej, kdy kupující provádí platbu až po té, co zboží obdrží. Zde je zase riziko, že nedostanete zaplaceno.

Oblíbený bývá obchod na sociálních sítích, kde se obě strany osobně setkají. Zboží si prohlédnete a prodávající obdrží platbu ihned na místě.

Na samotný závěr uvedu poslední podstatnou informaci a to, abyste nakupovali a prodávali u ověřených uživatelů, kde máte jistotu, že vše proběhne podle dohodnutých podmínek. Ověření uživatelé mají vždy kladné reference. A mnohé portály, také uvádějí přímo ty uživatelé, se kterými již v minulosti byly jisté problémy. Proto si tento seznam nejdříve prohlédněte a pak teprve jednejte. Je potom velká pravděpodobnost, že se vyhnete rizikům spojeným s tím nákupem či prodejem. Protože vše jde dělat chytře!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15815 (rodina-finance.cz#23298)


Diskuze a zkušenosti

Dasa82 | 07.12.2013 21:02
Dětské oblečení pro nejmenší Pro všechny maminky, pro ty, co ještě neznají…. doporučuji super obchůdek www.oblekame-andilky.cz pro naše nejmenší :-). Nakupovala jsem už několikrát a vždy velká spokojenost.


Přidat komentář