Make - up a jeho tajemství

Základem líčení je make-up. Druhů make-upů nabízí kosmetické společnosti bezpočet. Jak se v nich vyznat? A který typ make-upu bude vyhovovat právě naší pleti? Správně zvolený make-up splyne s pletí, nevysuší ji a nebude na tváři vytvářet dojem masky.

Již dávno neplatí, že pod make-upem naše pleť nemůže dýchat. Naopak, make-up ochrání Vaši pleť a poskytne ji potřebné látky. Při volbě make-upu nejde jen o správně zvolený barevný odstín, ale také o texturu make-upu, která bude vhodná pro Váš typ pleti.

Textura make-upu

Stojíte před regálem plným nejrůznějších textur make-upu (tekutý, krémový, make-up s přídavkem rozjasňujících složek, matující, minerální, pěnový, kompaktní aj.) a nejste si jista, pro který make-up se rozhodnout?

Výběr make-upu na základě typu pleti

Důležité je se řídit potřebami Vaši pleti (suchá, kombinovaná, mastná, normální).

Make-up pro suchou pleť

Jste-li majitelkou suché až velmi suché pleti, je vhodné zvolit krémový hydratační make-up, který Vaší pleti zajistí dokonalou hydrataci po celý den. Vyberete-li si jiný, než hydratační, mohou se Vám na tváři udělat suché hrudky a make-up bude velmi viditelný a nehezký.

Make-up pro kombinovanou pleť

Trápí-li Vás pupínky a nejrůznější nerovnosti a nedokonalosti, tj. jste majitelkou problematické pleti, vyberte si tekutý make-up, který je lehký a Vaši pleť zmatní.

Make-up pro všechny typy pleti

Pro všechny typy pleti je vhodný tzv. make-up s pudrem v jednom, kdy pro mastnou až kombinovanou pleť je vhodné použit make-up na mokro, pro ostatní typy pleti na sucho. Pro všechny typy pleti se hodí i pěnový make-up (kromě velmi suché pleti). Tento make-up je ideální pro zralou pleť.

Make-up pro mastnou pleť

Vyberte si make-up, který neobsahuje žádné oleje (oil-free). Po zaschnutí make-upu se Vám na obličeji utvoří lehký pudrový povrch, který Vaši tvář přirozeně zmatní.

Make-up pro zralou pleť

Pro Vás je vhodný make-up, který ponese název firming nebo anti-ageing. Make-up s tímto označením obsahuje zpevňující látky a Vaši tvář rozjasní pomocí miniaturních částeček, které odrážejí světlo. Váš obličej tím opticky omládne. Nevolte tuhé make-upy, které vrásky ještě více zvýrazní, nebo jakékoli jiné make-upy pro mladou pleť.

Make-up pro mladou pleť

U Vás není potřeba zakrývat nedostatky, kolikráte postačí kvalitní tónovací krém, který sjednotí odstín pleti a Vaše pokožka bude působit velmi přirozeně. Trápí-li Vás pupínky a skvrnky, nemusíte hned sahat po krycím make-upu. Tato místečka stačí zakrýt korektorem a následně použít tónovací krém.

Jak poznat typ pleti

  • Suchá pleť je většinou velmi citlivá, pne, má sklon k červenání i červeným žilkám.
  • Kombinovaná pleť (smíšená) je na tvářích napnutá, může až stahovat. Tzv. „T-zóna",nebo-li oblast brady, nosu a čela má naopak rozšířené póry a mastí se.
  • Mastná pleť má rozšířené póry, hodně se mastí, leskne. Častěji se na ní vyskytují nejrůznější pupínky.

Jak vybrat správný odstín make-upu

Pro přirozený vzhled je důležité vybrat make-up, který bude ladit s barvou Vaší pleti. Vyberete-li si odstín tmavší, mylně se budete domnívat, že budete vypadat opálenější. Docílíte však toho, že budete vypadat o nějaký ten pátek starší. Vyberete-li si světlejší odstín, Vaše pleť může získat našedlý nádech.

Při výběru toho správného odstínu se řiďte barvou pleti na tváři

Nezkoušejte tedy odstínu make-upu na hřbetu ruky, jak se často děje v prodejnách s kosmetikou, kdy Vám prodavačka kápne odstín na ruku. Nejlepší je tedy jít při nákupu make-upu odlíčená a make-up si zkusit přímo na tvář. Máte-li možnost, vyjděte pak na denní světlo a pomocí zrcátka poznáte, který odstín je ten pravý. Nemáte-li možnost jít ven z prodejny (velké nákupní centrum apod.), nechte si poradit od kamarádky i prodavačky, případně požádejte o vzoreček daného odstínu, protože osvětlení v parfumériích a obchodních domech může hodně klamat. Obdržíte-li vzoreček vybraného odstínu, budete si tak moci vyzkoušet make-up na celé tváři a zhodnotit ho. Nejlepší je vybrat si ten odstín make-upu, který se rozetřel do ztracena.

Je dobré však mít dva make-upy, nebo myslet na to, že nákup make-upu budete absolvovat během roku dvakrát. V létě je totiž odstín Vaší pleti opálenější, než v zimě.

Nanášení make-upu

Pro nanášení make-upu máte hned několik možností. Můžete se rozhodnout pro vlastní prsty, houbičku (namočenou nebo suchou) a štětec (v případě minerálního make-upu). Používáte-li k nanášení make-upu houbičku nebo štětec, pravidelně je perte ve vlažné mýdlové vodě. Poté pečlivě propláchněte a nechte volně usušit (nepokládejte na radiátor apod.).

Tak, jako se vším, i tady platí, že méně je někdy více.

Make-up nanášejte na předem očištěnou, odlíčenou pleť, ošetřenou očním a denním krémem

Po nanesení krému vyčkejte zhruba 10 minut, aby se krém do pleti vpil. Make-up pak po troškách nanášejte na pleť, jemně roztírejte vždy od středu ke stranám. Nezapomeňte make-up rozetřít roztracena na přechodu obličeje (lícních kostí) a krku.

Na závěr použijte pudr (sypký, kompaktní)

který líčení zafixuje a zmatní. Pudr již nemusíte používat, nanesla-li jste minerální make-up. S množstvím pudru opatrně. Stačí jen slabá vrstva. V případě, že byste použily více pudru, nejenže byste měly nepříjemný pocit vysušení po určité době, ale mohly by se Vám také zvýraznit vrásky kolem očí, úst apod.

Triky při nanášení make-upu

Make-upem můžete opticky docílit ideálního tvaru obličeje, a to díky světlejšího a tmavšího odstínu. Tmavší odstín make-upu použijete na místa, která chcete potlačit. Máte-li například široký nos, nanesete tmavší odstín make-upu po stranách nosu a na vršek nosu nanesete světlejší odstín. Světlejší odstíny make-upu tedy naopak zvýrazňují partie, které pak vystupují do popředí

Skladování make-upu

Make-up, stejně jako ostatní kosmetiku (krémy, parfémy apod.) skladujte na tmavším místě do 25°C. Chraňte před přímým sluncem i topením.

Doba trvanlivosti make-upu

Jak krémy, tak řasenky, pudr, oční stíny, parfémy i make-up má svoji trvanlivost. Trvanlivost zjistíte na obalu, kde je vyznačena číslice a velké písmeno M, značící počet měsíců. Make-upy mají většinou trvanlivost 12M, tj. dvanáct měsíců.

I když se Vám bude zdát make-up dobrý, po skončení trvanlivosti, a bude Vám škoda ho vyhodit, vězte, že budete-li ho dál používat, můžete si způsobit vyrážku, pupínky apod.

Druhy make-upu podle textury

Minerální make-up

Sypký make-up, který se nanáší štětcem. Tato textura make-upu není nutné fixovat pudrem.

Pěnový make-up

Velmi jemný a nadýchaný make-up, který zajistí bezchybný vzhled pleti.

Dlouhotrvající pěnový make-up

Lehký, vzdušný make-up dodá pleti jednotnou barvu a nechá ji stále dýchat. Poskytuje pleti dlouhotrvající matný a oslnivý vzhled až na 12 hodin. Sametově lehký pěnový make-up doslova promění vaši pokožku a dopřeje jí vzhled, o kterém jste vždy pouze snila. Make-up dokonale přilne k pleti a vydrží na ní až 12 hodin, zmatňuje pleť na dlouhou dobu a zanechává jí sametově hebkou.

Pěnový make-up v tyčince

Dokonalý make-up. Dodejte pleti hebký a matný povrch s tímto pěnovým make-upem v tyčince. Vaše pleť bude barevně sjednocená a hydratovaná. Praktickou tyčinku můžete mít kdykoliv u sebe. Po nanesení je pleť dokonale hladká a hedvábně jemná. Lehké hedvábné jádro tyčinky zjemňuje pleť a okolní hedvábná a krémová barva zaručuje bezchybný vzhled pleti. Make-up v tyčince se hodí pro rychlé nalíčení a do kabelky.

Zmatňující make-up

Lehký zmatňující make-up pro přirozený a sametový vzhled i bez použití pudru. Vytvoří dokonale matný a přirozený vzhled.

Hydratační make-up

Okamžitě dodá vaší pokožce komfort hydratace. Pleť poté vypadá hebce a září po celý den.

Rozjasňující make-up

Tekutý make-up pro dokonalý, sametově hebký vzhled pleti. Díky hedvábně jemnému složení k pokožce výborně přilne, vyhladí její texturu a zároveň skryje drobné nedostatky a jemné vrásky. Světelné pigmenty zajišťují přirozené rozjasnění pokožky a účinná hydratační složka dodává okamžitou, dlouhotrvající hydrataci. Výsledkem je perfektní, zářivá pleť.

Kompaktní make-up

Hustší a hutnější, než tekutý make-up. Je slisován v kompaktní nádobce, spolu se zrcátkem a houbičkou pro nanášení.

Tónovací krém

Pleť zabarví, sjednotí, ale nekryje, protože obsahuje méně barevných pigmentů, než klasický make-up. Tónovací krém nevyžaduje podkladový krém.

Korektor

Většinou je v tyčince. Používá se pro zakrytí drobných nedostatků, jako jsou pupínky, rozšířené žilky apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15492 (rodina-finance.cz#20317)


Přidat komentář