Lyže - druhy a výběr

S blížícím se příchodem zimy, se milovníci lyžování, ať už sjezdového nebo běžeckého, poohlíží po nových lyží. Vybrat lyže, se kterými se Vám bude hravě zdolávat běžecké trasy, nebo sjíždět sjezdovky, není zas tak snadné. V čem se liší jednotlivé typy?

Typy lyží

 • Sjezdové lyže
 • Běžecké lyže

 

Sjezdové lyže

Sjezdové lyže podle pokročilosti lyžování

 • Rekreační lyže – tyto lyže se vyznačují tím, že jsou pomalejší, až středně rychlé, a to pro pohyb především na upraveném sjezdařském terénu. Rekreační lyže uvítají především začínající, nebo skutečně sváteční lyžaři, kteří si užívají zimních radovánek o volném víkendu.
 • Sportovní lyže – sportovní modely lyží jsou určené pro pokročilejší a náročnější lyžaře, kteří již mají zvládnutou techniku sjezdu.
 • Závodní lyže – typ lyží, který je určen pro bravurní lyžaře, kteří mají dokonale zvládnutou technikou sjezdu. Lyže také ocení sjezdaři, kteří vyžadují od lyží maximální rychlost, kdy lyžují po hranách a své lyže mají neustále pod jistou kontrolou.

Sjezdové lyže podle stylu jízdy a terénu sjezdovky

 • Allround/allmountain lyže – jedná se o univerzální typ lyží, který lze najít jak mezi rekreačními, tak sportovnějšími modely. Na těchto lyžích dosáhnete při sjezdu střední rychlosti, a to ve středně dlouhém oblouku. Lyže Vám dovolí sjezd po upravené sjezdovce i v zasněženém terénu. Šířka lyží se pohybuje od 72 do 79 mm, střední oblouk se pohybuje od 14 do 16 metrů. Co se týče délky lyží, tak by Vás nikdy neměly převyšovat, naopak Vy můžete být vyšší dokonce až 15 centimetrů.
 • Crossacarving/skicrossové lyže – tyto lyže mají obdobné parametry jako allmountain lyže, jsou nejčastěji konstruovány pro střední oblouk od 14 do 16 metrů a pro střední rychlosti. Jejich šířka se pohybuje kolem 70 mm. Lyže jsou určené především pro sjezd na upravené sjezdovce, poskytnou Vám však stabilitu i v měkčím terénu.
 • Slalomky – jedná se o lyže s konstrukčním rádiusem od 11 do 13 metrů. Využijete je především na upravených sjezdovkách. U těchto lyží hraje důležitou roli optimálně zvolená délka, kdy byste je měli převyšovat o 10 až 20 centimetrů. Delší lyže si vyberte v případě, že jste zkušenější lyžaři a jste schopni mít nad nimi dokonalou kontrolu.
 • Obřačky – jedná se o modely lyží pro dlouhý oblouk, na rozdíl od slalomek, které jsou určené pro krátký oblouk. Jejich konstrukční rádius je více než 15 metrů. Lyže jsou určené, tak jako slalomky pro upravenou sjezdovku. U těchto lyží byste je měli Vaší délkou přesahovat o 10 centimetrů.
 • Freeride/freestyle lyže – tyto lyže oceníte v hlubším sněhu a terénu, mimo upravené sjezdovky. Konstrukce lyží je přizpůsobena potřebě stability, a to jak šířkou, tak délkou. Lyže pro freestyle se vyznačují odolností a mimořádnou pevností.

Běžecké lyže

Běžecké lyže podle techniky běhu

 • Běžecké lyže určené pro bruslení - tyto lyže poznáte především podle jejich špičky, která je velmi málo prohnutá, a to z důvodu, že přes ni není veden skluz. Také lyže pro bruslení nemají po celé svoji délce výrazné prohnutí, jako tomu je kupříkladu u klasických lyží.
 • Běžecké lyže určené pro classic - jedná se o lyže, které jsou určené na běh klasickou technikou. Tyto lyže jsou charakteristické výraznou špičkou s ostřejším vrcholem, přes kterou je veden správný skluz i odšvihnutí nohy po odrazu. Dalším charakteristickým prvkem je výrazné vyklenutí lyže, a to v oblasti mazací komory, které umožní při přenesení Vaší váhy na lyži přilnutí mazací komory s voskem k povrchu sněhu, což zajišťuje odraz. V případě, že jste začátečníkem v běžkách, zvolte skluznici se šupinami, kdy tato skluznice je v jednom směru zdrsněná, čímž ulehčuje nácvik stoupání i odrazu, a to dokonce i bez použití stoupacích vosků. Jste-li již pokročilejším lyžařem, nevolte naopak lyže se šupinami, protože by Vám mohli zpomalovat ve sjezdu.
 • Běžecké lyže určené pro combi - tyto lyže využijete jak pro bruslení, tak pro klasiku. Problém může nastat s mazáním lyží, a to z důvodu, že sice lyže můžete použít na dva způsoby, ovšem, namazat je můžete pouze pro jeden styl, v případě jednoho výletu. Tyto lyže tedy využijete a užijete si v případě, že budete jeden den na nich bruslit, nebo jezdit klasicky, a druhý den styl změníte. Combi lyže jsou tvrdší než lyže na klasiku, pokud však zvolíte příliš tvrdé, pěkně se při každém odrazu potrápíte. Současně jsou delší než lyže na skate. Pokud vyberete příliš dlouhé, budou se Vám při bruslení hůře ovládat. Optimální délka je tedy 15 až 20 centimetrů více než je Vaše výška.
 • Běžecké lyže určené pro back country - tyto lyže jsou charakteristické svou širokostí, pevností, stabilností. Lyže jsou celkově pohodlnější. Někdy se můžete setkat s lyžemi v provedení s ocelovými hranami, které Vám usnadní pohyb i po neupraveném, například zmrzlém povrchu. Odolný typ těchto lyží je vhodný do terénu, na rozdíl od všech předchozích lyží, mimo upravované tratě. Šířka takové lyže se pohybuje v rozmezí mezi turistickou běžeckou a sjezdovou lyží, což Vám dodá výjimečný pocit stability, a to i v hlubším sněhu. Alespoň jedna ocelová hrana usnadňuje Váš pohyb po zledovatělém podloží a odolná skluznice přidává těmto speciálním lyžím na jejich životnosti. Při optimální délce převyšují Vaší postavu o 10 až 15 centimetrů.
 • Běžecké lyže určené pro skate - jedná se o běžecké lyže vyloženě určené na volný styl. U lyží je charakteristická nevýrazná špička, zpevněné hrany a celkové menší prohnutí. Lyže jsou spíše užší, čímž jsou méně stabilnější. Optimální délka u lyží je o 5 až 15 centimetrů delší, než je výška Vaší postavy. V případě, že byste zvolili lyže delší, pojede se Vám sice lépe, ovšem budou se Vám ovládat hůře. U lyží zvolte i vhodnou tvrdost, protože u příliš tvrdých počítejte se zhoršeným vedením ve skluzu a budete s nimi hůře manévrovat. Naopak příliš měkké lyže Vás zase budou zbytečně brzdit, a to kvůli velkému prošlápnutí i následné zbytečně velké třecí ploše.

Běžecké lyže podle využití

 • Turistické běžecké lyže - ocení všichni lyžaři, kteří provozují zimní sport rekreačně, nebo s běžkami začínají. Tyto lyže jsou širší, měkčí, nemají tolik rychlou skluznici, oproti například závodním lyžím. U lyží oceníte jejich stabilitu a jsou ideální volbou pro zvládnutí dlouhého skluzu a důrazného odrazu.
 • Sportovní běžecké lyže - tyto lyže ocení náročnější sportovci a pokročilí lyžaři. Tyto běžky jsou tvrdé a poměrně rychlé, navíc disponují odolnější skluznicí. Tyto lyže si pořiďte, pokud již nemusíte trénovat dlouhý skluz a důrazný odraz.
 • Závodní běžecké lyže - tyto lyže jsou určené pro závodníky. Charakteristickým a společným znakem lyží je užší, tvrdší a výrazně rychlejší skluznice. U lyží je však pamatovat na jejich snadnou náchylnost k poškození, protože se vyrábí z materiálů na bázi karbonu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15575 (rodina-finance.cz#21615)


Přidat komentář