Kvalitní péče o psí srst, příprava na střihání

Péče o srst patří k povinnosti každého majitele psa, kolik času a peněz do toho investovat, si musíme dobře rozmyslet ještě před pořízením pejska. Jak vybrat správnou péči, psí salon a jak pejska na to vše připravit, najdete v následujícím článku.

Péče o naše čtyřnohé mazlíčky patří nezbytně k povinnosti každého páníčka. Oplácíme našim věrným psím přátelům nejen lásku, ale snažíme se péči odvádět co nejkvalitněji. Krom vhodného krmiva, výbavy hraček, výcviku, se dnes budeme konkrétně věnovat péči o psí srst. Kromě obecným informací se zde dočtete o trendových psích salonech, proč se rozhodnout k jejich návštěvě a jak na ně pejska připravit.

Trocha teorie z péče o psa

Pořídili jsme si pejska a možná si neuvědomujeme, že mimo plné misky a spousty procházkového a hracího prostoru, potřebujeme pevně vymezit čas na péči o srst. Prvním důležitým kritériem je určení druhu srsti.

Psí salon a jejich nabídka

Dnes už však nejde pouze o odborníky, kteří kvalifikovaně pejska ostříhají. Jedná se o luxusní centra péče o naše mazlíčky. Vedle sestřihů nabízejí např. koupele, masáže, aromaterapii a další lázeňské procedury.

Druhy psí srsti

 • dlouhá (německý ovčák), tento typ srsti nevyžaduje zvláštní péči, češeme 1-2x týdně, koupeme 2x do roka podle využití psa. Pozor, časté koupání by srst zbavilo nutného mazu, tedy přirozené pevnosti a lesklosti. Během línání češeme až 2x denně.
 • krátká – hladká (boxer,labradorský retrívr), srst pravidelně líná, v tuto dobu musíme psa pravidelně kartáčovat. V období mimo línaní psa češeme 1x týdně, opět koupeme max. 2x do roka.
 • hedvábná (jorkšírský teriér, afgánský chrt, setři), tato srst vyžaduje každodenní intenzivní péči, denně ji jemně rozčesáváme, jinak dojde k plstnatění , tyto psy koupeme pravidelně každé 3 měsíce, podle druhu psa můžeme i co 14 dní, vybíráme kvalitní kosmetické přípravky.
 • kudrnatá (pudl), tato  srst nelíná, ale odrůstá jako lidské vlasy, pokud se pravidelně nestříhá, začnou se z ní tvořit dlouhé šňůry, pejska koupeme a stříháme pravidelně co dva měsíce.
 • hrubá (drsnosrstý jezevčík,teriéři), tato srst nevypadává sama od sebe, proto ji musíme pravidelně škubat, nebo-li trimovat. Zároveň není vhodné často pejska koupat, nedoporučuje se psa stříhat (i přes pohodlí), způsobuje to kožní problémy.
 • speciální (komodoři) -  tato srst se o sebe víceméně stará sama, tvoří se dlouhé provazce, které netrháme ani nestříháme, důležité je odstranit veškerou nečistotu, která se do ní zachytává, srst špatně prosychá, proto minimálně koupeme.

Kvalitní a hustá psí srst

Podívejme se důkladně na psí srst. Dělíme ji na dvě zásadní části:

 • pesíky (svrchní srst, tvořená dlouhými a tvrdými chlupy)
 • podsada (jemnější, spodní srst, mnohem kratší než ta svrchní)

Jednotlivé chlupy drží v kůži pomocí vlasových cibulek. Mazové žlázy, které k nim ústí zajišťují pružnost, vláčnost a lesk. Kůže spolu se srstí chrání tělo před vnějšími vlivy. Jako největší orgán těla se významně podílí na látkové výměně. Podílí se také na regulaci tepla, je hlavním imunitním systémem a v malé míře se podílí i na dýchání.

Co ovlivní kvalitu psí srsti?

 • správná výživa s dostatkem vitamínů a minerálů
 • celkový zdravotní stav psa a stav jeho kůže
 • paraziti
 • prostředí v jakém pes žije a péče o něj
 • stres
 • styl úpravy

Péče o psí srst

Péče je důležitou součástí starosti o psa, musíme s tím počítat ještě před jeho pořízením. Jak již bylo zmíněno, některá plemen a potřebují náročnou péči, některá naopak. U náročným typů srsti musíme počítat s pravidelnou návštěvou psích salonů. Na koupání, česání a údržbu srsti existuje na trhu celá řada produktů. Nenechte se však unést a poraďte se se zkušeným chovatelem nebo veterinářem o použití těch správných.

Česání psí srsti

Na pročesání srsti užíváme hřeben s tupými zuby, které jsou dlouhé a zaoblené. Každý pejsek by měl mít ve výbavě svůj kartáč a hřeben. Určité typy srsti pak potřebují ještě prořezávací a prostřihávací nástroje. Ve zverimexu je nabídka tohoto sortimentu opravdu široká. Česání se musí stát pravidlem a proto to pejska učte už od štěněte, nejlépe formou hry.

Úprava srsti na psí výstavu

Zvláštní péči pak vyžadují psi, kteří budou ve své kariéře navštěvovat výstavy. Tito psi musí mít srst upravenou dle národní standardů. Páníčkové se zde v úpravě přímo vyžívají, zdravá a upravená srst přináší ocenění. Krom šamponů a hřebenů používají různé druhy olejů. Pokud si však nevíte rady, měli byste** úpravu srsti nechat na odborníkovi.**

Jak správně vybrat psí salon?

Neobejde-li se** Váš pejsek bez stříhání, trimování a celkové úpravy srsti,** budete jednoho dne stát před rozhodnutím o výběru toho správného salonu. Jistě nechcete svému zvířeti způsobit trvalý stres. Pokud o tom tedy uvažujete, obejděte si salony v okolí a zkuste se podívat, jak se kadeřníci ke svým svěřencům chovají. Bezpochyby v tomto případě vsaďte i na doporučení známých, kteří budou mít s návštěvou salonu zkušenost. Vyptejte se také na cenu. Jako prvního si všímejte hygieny, je to základní předpoklad. Nechcete přece riskovat kožní onemocnění a zdlouhavou léčbu vašeho mazlíčka. Kvalitní a stabilní stůl je předpokladem pro kvalitně odvedenou práci. Dále jsou důležité profesionální stříhací nástroje.

Samozřejmě, že pokud nechcete odvádět ze salonu úplně cizí zvíře, závisí především na rukou zdatného kadeřníka a ne nástrojů. Nástroje by měli být odlišené pro každé plemeno zvlášť, je to především proto, že každý pes má jinou srst a těžko jedněma nůžkami ostříháme knírače a pudla. Nástroje musí být desinfikovány, stejně jako provozovna. Téměř všechny salony nabízí především střihy praktické pro snadnou údržbu, každodenní procházky a služby spojené s úpravou srsti výstavních jedinců. Samozřejmostí je odborné poradenství jak pečovat o srst jak česat, koupat a jakou kosmetiku použít. Nenechte se přesvědčit, že lidské šampony a kosmetika jsou tím pravým pro Vašeho pejska. Zbytečně mu pak ničíte jeho přirozenou srst. Nezapomeňte se objednat s dostatečně velkým předstihem.

Co zvážit při střihání psa?

 • dokonalost střihu
 • následná praktická údržba střihu
 • kolik času a prostředků jste ochotni o pravidelnou péči o srst obětovat

Příprava psa do psího salonu

Je velice důležité, aby pejsek** během návštěvy v salonu nepodlehl stresu.** Jedním faktorem je zvykání si už od mladých let a kvalifikovaný přístup kadeřníka, který musí krom jiného dobře rozpoznat psí povahu a tak k němu i přistupovat.

Řada salonů se pro své vlastní bezpečí dnes uchyluje k uspávání psů, je to však zásadní chyba. Narkóza je pro pejska velmi nebezpečná, proto ji rozhodně dobrovolně nenechte pejska podstoupit. Celou dobu zůstaňte se svým miláčkem a na úskalí se nebojte vyptat.

Proč psí salon navštívit?

Samozřejmě můžete pejska stříhat i doma. Dnes k tomu máte k dostání kvalitní techniku a pro pejska to bude jistě příjemnější. Nezapomeňte ale, že spoléháte jen na svou zručnost. Její nezvládnutí bude pejska bolet. Odstraňování odrostlé srsti u kvalifikovaného pracovníka pejska nebolí. Kadeřníci pejska ostříhají dle vašeho přání, navíc ví, který pejsek co potřebuje. Záměrně nevolí příliš krátké sestřihy, ví kterým pejskům by to uškodilo. Psy, kteří nemají podsadu pod srstí (jorkšírský teriér), byste tím totiž vystavili velkému horku nebo mrazu. Naopak dlouhosrstého psa si můžete dovolit ostříhat víc, brzy mu srst doroste.

Alopecie po ostříhání psa

Netvořte svému pejskovi image. Nesnažte se určit kdy je pejskovi příliš vedro a kdy zima, z odborného hlediska je špatně stříhat psa příliš na krátko.** Alopecie je termín pro onemocnění srsti** v případě, že ji necháme ostříhat až na kůži nebo vyholit. Příčinou je zastavení růstu chlupů. Proto je pro zvířata lepší naučit se správně pečovat o jednotlivé typy kůže a srsti. Po šamponech vždy nanášet výživné balzámy a kondicionéry, pak není nutné dělat uměle z dlouhosrstých zvířat krátkosrsté.

Se zvykáním začneme u štěňátka

Zodpovědný chovatel by měl budoucího majitele seznámit také mimo jiné i se správnou údržbou srsti. Již takhle malé štěně je třeba přivykat na koupání, fénování, kartáčování, česání hřebenem a manipulací na stole. Štěňátku se to určitě nebude líbit, záleží na Vaší trpělivosti a opatrnosti, zbytečně štěňátko netahejte ani mu jinak neubližujte. Úprava srsti musí být pro pejska vždy příjemná a ukončená vhodnou pochvalou a pamlskem. Štěňata jsou nesmírně učenlivá a tak jim hodně rychle dojde, že česání a úprava není mučení.

První střihání pejska

První stříháni je dobré absolvovat mezi 4-6 měsícem. Má-li se pejsek dobře upravovat je potřeba, aby si postupně přivykal na prostředí salonu, na zvuky elektrického strojku, fénu, nůžek a jiné nezbytné úkony spojené s úpravou. Připraveného pejska bude podstatně jednodušší ostříhat. Pejsek bude snášet manipulaci a úpravy mnohem lépe, střih bude moci být proveden kvalitně, bez zbytečného stresování. Pokud pejsek není zvyklý a připravený na tyto procedury spojené s úpravou srsti, bývá pak neukázněný, často agresivní a úpravy tedy nejsou možné.

Před návštěvou psího salonu

 • důkladně psa pročešeme kartáčem
 • zjistíme, zda-li nemá žádné parazity
 • vykoupeme – pokud chcete, aby byl střih opravdu dobrý, je nutné, aby byla srst připravená (rozčesaná,  vyčesaná, vykoupaná a  vysušená), tyto služby si pochopitelně můžete přiobjednat i v salonu
 • před trimováním 2-3 týdny pejsky rozhodně nekoupeme
 • rozmyslíme si co chceme, aby vše mělo hladký průběh

Péče o psa je důležitou součástí jeho života. Páníček k tomu musí přistupovat odpovědně a pokud není schopen sám svého pejska obstarat bez zbytečných strastí a trápení, musí zvážit návštěvu psího salonu. Rozhodneme-li se pro chovatelství a výstavní kariéru, bude naše péče o pejska o to složitější a zároveň kvalitnější. Image našeho mazlíčka dnes patří k módním výsadám. Mysleme však vždy na zdraví a pohodlí našeho čtyřnohého přítele.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15752 (rodina-finance.cz#22586)


Přidat komentář