Krmivo a pamlsky pro zdravé pejsky

Zdravý pejsek se pozná tak, že je šťasný a vitální. Takto rozdává radost, takže je šťastná celá rodina. A důležitým faktorem k tomu, aby byl pejsek zdravý, je správná, kvalitní a vydatná strava.

Zdravý a vitální pes

Že je pes nejlepší přítel člověka ví každý, kdo alespoň jednoho takového má. V dnešní uspěchané době obzvlášť, neboť jak každého chovatele potěší, když se po úmorném a nezdárném dnu vrací domů, kde ho nadšeně vítá jeho psí miláček.

Pro mnoho lidí je pes také jediný spolubydlící a společník. Máme své psy rádi a také chceme i pro ně to nejlepší. Zdravého, vitálního a celkově spokojeného psa chce určitě každý. Velkou měrou tomu přispějeme vhodnou stravou.

Náš pes má totiž trochu odlišně sestavenou trávicí soustavu než člověk, a tak bychom podáváním našich zbytků od stolu mohli někdy pejskovi i uškodit. Vše ale pěkně popořadě.

Krmivo pro dospělého psa není pro štěně

Psí miminko je vždycky roztomilé a vybízející k mazlení, zvlášť pro děti. Ty by se pro štěňátko rozdaly a tak mu občas podšoupnou nějakou tu lentilku, čokoládu či jiný bonbón. Ne že by měl pejsek po tom vážné problémy (až na výjimky), ale rozhodně mu to neudělá dobře.

Pakliže nemáme na mysli krmení čerstvě narozených pejsků, které z nějakých důvodů nemůže krmit matka – fenka, krmíme štěně již samostatné.

Důležitou informací ihned při pořizování štěněte je fakt, že krmivo, které dáváte dospělému psovi, není určené pro malého. Takže jestli máte doma ještě nějaké zbylé granule od předchozího psího kamaráda, v prvním roce života pejska na ně zapomeňte. Chcete přece zdravého a šťastného psa.

Určitě by v jídelníčku vašeho psího miminka neměly chybět granule. Ale vždy určené pro štěňata a pokud možno dle dalších parametrů, které jsou uvedeny na obalu. Pokud si ani tak nevíte rady, požádejte o radu prodejce. Granule pro štěňata obsahují více kalorií, než běžné granule pro psy a to proto, že pejsek tolik nejí, ale k růstu potřebuje potřebné množství energie. Nemusíte mít strach o to, že bude mít pes nadváhu, pokud budete psa krmit tak, jak dle plemena a stáří doporučí veterinář či jiný odborník, je vše v pořádku. Nikdy však nepřekračujte množství krmiva, pokud by váš pejsek rychle přibýval na váze, mimo běžný růst, měl by v dospělosti problémy s klouby.

S doplňky stravy pro psy opatrně

Pokud nejsou žádné problémy s krmením a pejsek vše bez problémů stráví, nemusíte mu dávat žádné doplňky stravy. Naopak podáváním doplňků stravy byste mohli pejsku uškodit.

U štěňat je důležité dodržovat krmné dávky:

  • stáří 1 – 2 měsíce = 5 dávek denně
  • stáří 3 – 4 měsíce = 4 dávek denně
  • stáří 5– 6 měsíce = 3 dávek denně
  • stáří 7 – 16 měsíce = 2 dávek denně

Pak už jen jednu dávku denně, většinou večer, ale je běžné, že se pes krmí od stáří půl roku pořád dvakrát denně.

Krmení dospělého psa

Když krmení pro štěně musí být určeno pro štěně, krmení pro dospělého psa je pak určeno pro dospělého psa. Lidé většinou svému psímu miláčkovi dávají zbytky od stolu. Nemusí to vadit, ale spíš záleží na druhu potravy. Platí, jak již bylo uvedeno, že psa krmíme dvakrát či jedenkrát denně.

Nejen pro člověka, ale i psa je důležité trávení a tak by pes měl být krmen na stejném místě, ze své misky. Pokud po půl hodině, od kdy jste psovi dali krmení, nic nesežral, misku i s krmením mu odeberte. Občas se to stává, ani člověk přeci vždy nemá chuť k jídlu. Dávejte však bedlivý pozor, jestli se to nestává pravidelně. Pokud ano, navštivte veterináře.

Po krmení, asi půl hodiny až hodinu, by měl být pes v klidu, opět pro dobré trávení. Není nic špatné na tom, jednou týdně nedat psovi vůbec nažrat. Tělo se mu tak pročistí a bude se cítit lépe. Nesmíme také zapomenout na pitný režim pejska a jeho misku s vodou pravidelně měníme za čerstvou a čistou.

Jaké jsou krmiva pro psy

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství drhů krmení pro psy. Můžete si vybrat i podle své ekonomické situace.

1. Ekonomické krmivo pro psy

Klasika hypermarketů. Sice skvělá cena – ale! Podívejte se na obsah. Spousta zbytečných éček, barviv, mezi kterými najdeme i celulózu, papír apod. I když mají několik druhů barev a tvarů a pro nás jsou tímto způsobem atraktivní, pro našeho kamaráda a zejména jeho trávicí soustavu naopak. Pejska pak může trápit zácpa a další trávicí obtíže, jejichž léčba je nákladná a tak co ušetříme na levných granulích, přeplatíme u veterináře.

2. Standard krmivo pro psy

Standart je standart. Obvykle sem patří konzervy, neboť krmivo obsahuje maso. Není to špatné krmivo, ale pokud toužíte po výstavním psovi, standardní krmivo určitě ne

3. Super - prémiu krmivo pro psy

Se ** super-prémiovým krmivem** máte tu jistotu, že váš pes dostane vše, co potřebuje a naopak nedostane nic, co by špatně trávil. Když vašeho psa krmíte super-prémiovým krmivem, nemusíte si dělat starosti o koupi potravinových doplňků. Navíc, pokud nenastanou nějaké zvláštní obtíže je váš čtyřnohý miláček naprosto zdravý. Odpadnou vám tedy zvláštní návštěvy veterináře (mimo ty pravidelné – očkování apod.), váš pes je šťastný, tak dělá radost i vám.

Vhodné krmivo pro psa

Rozdělení krmiva pro psy podle velikosti psa.

A) malé plemeno psa - small

Pokud je váš pejsek prvým pokojovým a jeho výška s váhou vám dovolují psa kdykoli zvednout, pochovat, i když je už dospělý, je to s krmením náročnější, než u velkého psa. U malého plemene vždy dodržujte raději menší dávky a několikrát denně, než jednu hromadu. Přesné dávkování je pak dle návodu na etiketě krmiva, či po poradě s veterinářem.

B) střední plemeno psa – medium

Tito psi dospívají o něco později než malé plemena a platí pro ně režim střední velikosti. Dospělému psovi je lepší dát nažrat jednou denně, nejlépe v podvečer. Opět platí krmná dávka dle návodu na konkrétním krmivu.

C) velká plemena psa – large

Tito psi dorůstají nejdéle – logicky. Prakticky jejích kosterní soustava se ustavuje okolo dvou let věku, to znamená, že do té doby stále roste. Vždy je však rozhodující konkrétní plemeno.

Pro plemena velkých psů kupujeme krmiva s označením large, či klasicky česky – velké plemeno. V roce a půl až dvou let života by pes měl vážit asi 45 kilo.

Označení krmiv  pro psy

Aby jste se v obchodech lépe orientovali, co se krmiva pro psy týče, máme pro Vás několik rad.

Štěně – Puppy

krmivo pouze pro štěňata a také pro fenky v březí, či kojící fenky

Dospělý pes – Adult

běžné krmivo pro bezproblémový růst zdravého psa

Nadváha – Light

Pokud má pes nadváhu, kupujeme krmiva s označením pro takové psy.

Citliví - Sensitive

Stává se vám často, že váš kamarád zvrací, trápí ho průjem křeče v břiše a další? Pak vyzkoušejte krmivo pro přecitlivělou trávicí soustavu psa.

Starý pes – senior

I psi jsou jednou v důchodovém věku a tak potřebují i správnou stravu, které jim nabízí krmivo s označením senior.

Zvýšená aktivita – hight energy

Je váš pes závodním psem? Pak je pro něj určeno krmivo pro zvýšenou aktivitu.

Pamlsky pro psy

Mimo klasické konzervy a granule jsou na trhu různé pamlsky pro psy. Velkým hitem je čokoláda pro psy. Vyrábí se jak klasická mléčná, tak již i bílá a tmavá. Výjimkou nejsou ani sušenky pro psy, či žvýkací kosti na čištění zubů.

Jsou určeny pro psy a tak to musí i zůstat, rozhodně je nepožívejte vy a svoji čokoládu také nedávejte pejskovi. Vždy dodržujte dávkování a svému psímu kamarádovi dávejte pamlsek jako odměnu.

Podávat psovi kosti?

Pes se většinou vyobrazuje s pořádnou kostí. A také nás, pokud máte kosti u stolu, napadne dát je našemu pejskovi. Ten je s klidem pochroupe, vyhraje si, částečně očistí zoubky a zpevní své kosti a zuby. Jenže by těch kostí nemělo být až příliš. Látky obsažené v kostech způsobují psům zácpu, takže jestliže to u svého pejska následně pozorujete, kosti omezte, anebo vymezte zcela.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15689 (rodina-finance.cz#22400)


Přidat komentář