Krmiva a hračky pro šťastné kočky

Kočky patří společně s pejsky k nejčastějším čtyřnohým domácím mazlíčkům. Kočičky nevyžadují jen naši pozornost, blízkost a mazlení, ale také správnou výživu, péči a místo, kde mohou spát, vykonávat svoji potřebu, brousit si drápky aj.

Jak se starat o kočku?

Kočku si pořizujeme především proto, že nechceme být sami, bude nám dělat příjemnou společnost, pohrajeme si sní apod. Kočka však není hračka, je to živý tvor, a tím, že si ji koupíme, přebíráme za ní odpovědnost, krmíme ji, dbáme o její čistotu. Nechceme-li, aby kočka vykonávala potřebu po celém bytě, je zapotřebí jí naučit správným návykům. K tomu nám skvěle poslouží určené kočičí toalety. Ale i tady jenom nákupem nic nekončí, naopak je zapotřebí pravidelně čistit toaletu, a to za pomoci běžných mycích prostředků, případně teplovou vodou s trochou octa.

Kočku je dále zapotřebí krmit speciálním kočičím krmivem a vhodnými potravinami, viz. níže.

Nezapomínáme ani na pravidelné čištění očí a uší. Veškeré přípravky je možné zakoupit ve specializované prodejně, u veterináře, v kamenném obchodě, nebo online.

Nezbytnosti, vychytávky, pomůcky pro kočky

Zakoupili jste si, nebo zvažujete pořídit si kočku? Kromě ní samotné však budete potřebovat praktický kočičí nábytek a další doplňky a pomocníky, jenž ocení nejen kočička, ale i Vy samotní, neboť Vám zpříjemní bydlení a žití s kočičkou.

Přepravky na kočky

Ať už se chystáte cestovat s kočkou autem, vlakem, autobusem, oceníte nezbytné a zároveň praktické přepravky. Můžete volit mezi plastovými přepravkami nebo přepravními kabelkami. Přepravní kabelky jsou stylové, moderní, skutečně designérské kousky, u kterých byste jen těžko předpokládaly, že do nich nepatří kosmetická taštička, peněženka, mobil apod. Oproti tomu plastové přepravky disponují průzory, možností vrchního otevírání nebo bočními dvířky a madlem ve vrchní části na nošení. Můžete vybírat z nejrůznějších barevných kombinací, ale také velikostí.

Obojky a postroje pro kočky

Obojky i postroje pro kočky se liší nejen délkou vodítka, ale také velikostí, barvou, možností nastavení a materiálem.

Vodítka pro kočky

Nejen pro pejsky oceníte vodítka. Také pro kočku si můžete pořídit vodítko. Mezi nejoblíbenější se řadí samonabíjecí s jemným ovládáním. Vodítka se liší dle délky, určené váhy zvířete, způsobu navíjení, barvy, materiálu.

Pelíšky pro kočky

Nejen my dospělí se rádi schoulíme do postele, na pohovku, prostě na místo, kde se cítíme pohodlně, útulně a dobře se nám odpočívá. I kočka potřebuje svoje místečko, kde může odpočívat a spát. Na co se zaměřit při výběru takového** pelíšku? Volte pelíšek,** který lehce udržíte v čistotě, tj. pratelný, omyvatelný, s odnímatelným pratelným potahem. Pelíšky také mohou disponovat vyjímatelným polštářkem. Pelíšky se liší nejen co se týká materiálu, ale také velikosti, barvou. Designéři si doslova pohráli s pelíšky, tj. můžete vybrat takový, jenž vhodně doplní Vámi zařízený interiér.

Skrýše a domečky pro kočky

Každý potřebuje mít svůj prostor, ne jinak je tomu u koček. Kromě pelíšku vyberte pro svého** čtyřnohého mazlíčka domeček.** Trh nabízí hned několik typů, jenž se liší nejen tvarem, ale i materiálem, například z látky, ratanu, proutí, plyše aj.

Deka pro kočku

Pro kočku je typické její tulení. Ráda si hraje a hoví na zemi. Aby jí pobyt na podlaze byl příjemný, a také jí nebyla zima, můžete ji pořídit deku. Volte především takovou, která je snadno pratelná, nepouští chlupy, je měkká, snadno skladovatelná.

Termopolštářek pro kočku

Máte pocit, že Vaší kočičce je zima, ať už po namočení, nebo z důvodu nemoci? Ocení praktický termopolštářek, který ji udrží v teple. Tento polštářek se jednoduše vloží do mikrovlnné trouby a na určitou dobu se nahřeje, poté ho stačí jen vložit do pelíšku ke kočce a ta si bude moci užívat tepla po dlouhé hodiny.

Zajištění hygieny koček

Je možné uchýlit se k možnosti krabice a písku, kam bude kočka chodit vykonávat svoji potřebu. Ovšem trh Vám nabízí mnohem více, tak proč nevyužít nejmodernějších vychytávek a pomocníků, jenž Vám zpříjemní bydlení s kočkou.

Typy toalet pro kočky

 • Toaleta s krytem
 • Vaničková toaleta

Čím mohou disponovat takové toalety? Kupříkladu lítacími dvířky, rukojetí, zvýšenou spodní vaničkou, filtrem, ventilačním systémem, vestavěným elektronickým odstraňovačem pachu, držadlem na nošení. Vybírejte toaletu nejen podle barvy a tvaru, ale také rozměrů, snadnosti čištění aj.

Doplňky pro hygienu koček

 • Sáčky k toaletě – usnadní čištění kočičí toalety.
 • Předložka před kočičí toaletu – praktický pomocník, jenž očistí tlapičky Vaší kočky, a to po opuštění toalety, čímž bude zaručená čistota Vaší podlahy. Vyberte si například předložku z umělé hmoty, s antibakteriální látkou, rozličného tvaru, velikosti.
 • Lopatka – přispěje k rychlému a zároveň dokonalému čištění toalety, přenesení trusu, znečištěného steliva.
 • Odstraňovač zápachu
 • Osvěžovat vzduchu
 • Deodorant
 • Kartáč k odstranění chlupů
 • Oční emulze – k očištění ospalků, zaschlých slz, hnědých očních výtoků.

Správná výživa a krmení koček

Říkáte si, proč si lámat hlavu s výživou pro kočky, proč jim nedat trochu našeho jídla, od oběda, večeře? Kočky, tak jako psi, je vhodné krmit přímo jim určeným krmivem. Kupříkladu pro koťátka zpočátku volíme granulky, přímo pro ně určené. Stěžejním základem krmiva jsou tedy kvalitní granule. Současný trh nabízí širokou škálu krmiva, a to nejen co se týče druhů, ale i značek, jenž se liší nejen složením, ale také různou kvalitou. Kromě granulí můžete také volit kočičí konzervy. Není jedno, co se týká krmení, zda krmíme koťátko, dospělou kočku, kočku vykastrovanou, kočku březí. Pro jednotlivé kočičky jsou k dostání přímo určené nejen granule, ale i konzervy.

Kromě granulí  a konzerv je možné podávat kočce vařené kuřecí maso samotné, nebo s vařenou rozmačkanou zeleninou, syrové hovězí maso, rybu, bílý jogurt, tvaroh. V případě, že kočička bude alergická na mléčné výrobky, vynechejte jogurt, tvaroh, mléko.

Proč nekrmit kočku jen granulemi?

Když obsahují potřebné vitamíny, minerály, živiny? Je to z důvodu, že se jedná o suchou stravu, a díky ní by mohlo snadno dojít k zpomalení trávení a kočička by pak mohla být více náchylná na cizopasníky.

Na co je však důležité pamatovat, kočce nedávejte jídlo přímo vyndané z chladničky. Nám, lidem to neublíží, ale pro kočku to rozhodně není vhodné. Jídlo by tedy mělo mít přibližnou pokojovou teplotu.

Co dávat kočce na pití?

Co podávat kočce na napití? Možná máme vžité, že kočkám se dává mléko. To sice ano, ale mléko se řadí k potravinám, nebo tekutinám. Tudíž pro pitný režim pro kočičky, volte vodu, případně slabý černý čaj. Opět by voda, čaj měli mít pokojovou teplotu, rozhodně ne ledovou, nebo horkou.

Jak často krmit kočku?

Co se týká četnosti krmení koček, tak dospělá kočka by měla dostávat potravu 2 až 3x za den. A co do množství, tak obecně kocouři spořádají více potravy, než kočky.

Volba stravy dle odlišnosti koček

Stravování  (skladba, výživového hodnoty) koček se odlišuje dle jejich věku, pohlaví, ale také plemene, tj. jiná potrava je vhodná pro krátkosrsté, jiná pro dlouhosrsté kočky.

Hračky pro kočky

Nejen my lidé si rádi hrajeme. Totéž platí pro našeho čtyřnohého miláčka, kočku, kterou hračka nejen zabaví, rozvine schopnosti, ale také zamezí případnému ničení našeho nábytku.

Rozdělení hraček pro kočky dle materiálu

 • Plastové hračky
 • Proutěné hračky
 • Sisálové hračky
 • Látkové hračky
 • Gumové hračky

Typy hraček pro kočičky

 • Myšky
 • Míčky
 • Domečky na hraní
 • Udice na hraní
 • Šustivý pytel
 • Šustící tunel

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15706 (rodina-finance.cz#22457)


Přidat komentář