Kožené bundy a doplňky

Rádi byste si pořídili novou bundu do Vašeho šatníku, která by se hodila nejen pro nošení ve volném čase, ale také na sport, na schůzku? Navíc by měla být nadčasová, z kvalitního materiálu. Která z bund by mohla splňovat zmíněná kritéria?

Druhy kožených oděvů

 • Kožené bundy
 • Kožená saka
 • Kožené pláště
 • Kožená paleta
 • Kožené parkery

Druhy kožených bund dle určení

 • Dámské kožené bundy
 • Pánské kožené bundy

Druhy kožených bund dle příležitosti nošení

 • Sportovní kožené bundy – na motocykl
 • Modelové kožené bundy
 • Univerzální kožené bundy

Sportovní kožené bundy

 • Bunda na enduru – bunda, jenž je vyrobená z rozličných nepromokavých materiálů, s chrániči a kapsami.
 • Bunda na chopper – typické pro tuto bundu je nespočet třásní, ozdobných zipů, rozličných nášivek. Samozřejmostí jsou chrániče loktů, ramen.
 • Bunda na bike – disponuje, tak jako výše uvedené bundy chráničem loktů, ramen. Navíc rukávy jsou doplněné zipem pro jednoduché zapnutí. Volte bundu, aby Vám sahala nejméně pod pás, nebude Vám foukat na záda.

Důležité parametry důležité při nákupu kožené bundy

Před nákupem modelové nebo univerzální kožené bundy je důležité se zaměřit na tyto parametry:

Střih kožené bundy

Můžete volit ze střihu, jenž bude doslova kopírovat Vaši siluetu, nebo spíš volného pohodlného střihu, prodlouženého střihu, to v případě volby koženého kabátu, nebo střihu s nejrůznějším štěpením, zdobením, vypolstrováním, v případě sportovní bundy, či bundy na motorku aj. ** **

Zpracování kožené bundy

Máte-li tu možnost, kupujete-li bundu v kamenné prodejně, překontrolujte nejen způsob a kvalitu uchycení zipu, ale také veškeré prošívání, uchycení knoflíků, nýtů apod. zaměřte se také na uchycení podšívky. ** **

Materiál kožené bundy

Co se týče volby materiálu u kožené bundy, výrobci volí například jehnětinu, vepřovice, skopovici, teletinu. Bundy jsou dle použité usně žehleny, tvarovány, broušeny. Materiál kožené bundy se řadí mezi stěžejní parametry, když nakupujete bundu. Useň z hověziny je tříselná, chromitá, kombinovaně činěná useň z hověziny. Tato useň vzniká zpracování kůže technologii, při které se mění fyzikální a chemické vlastnosti kůže. Useň z vepřovice je také tříselná, chromitá, kombinovaně činěná nebo zámišová useň z vepřovice. Rozlišujeme lícovou useň, kterou tvoří vrchní lícová vrstva usně a štípenkovou useň. Kozlečina, jedná se o velmi jemnou kůži. Ovšem v případě starší koziny, má hrubší povrch, ve srovnání s mladší kozinou. Teletina představuje vláčnou kůži, jenž se získává oleštěnou patinou.

Barevné provedení

Kožené bundy jsou standardně k dostání v barvě hnědé (nejrůznějšího odstínu) a černé. Výrobci se však nevyhýbají ani jiným barvám, které zákazníci vyhledávají, kupříkladu bílé, šedé, zelené, žluté, oranžové, případně jednotlivých barevných kombinací.

Úprava kožené bundy

Zajímejte se při nákupu o to, zda je bunda, respektive její vnější část ošetřena tzv. hydrofobní úpravou, díky které nebude Vadit, když náhle začne pršet a Vy zrovna nebudete mít u sebe deštník.

Výrobce kožené bundy ** **

** **Nákupem kožené bundy ještě nemáte zaručeno, že kupujete kvalitu. Vsaďte na ověřenou kvalitu, na prověřeného výrobce.  ** **

** **Cena kožené bundy

Koženou bundu si můžete pořídit již od cca 2 000 Kč, ovšem její cena se může vyšplhat i nad částku 10 000 Kč a výše. Cenu určuje použitý materiál (druh a kvalita), kvalita zpracování a značka bundy.

Jak pečovat o koženou bundu

Pokud chcete, aby Vám kožená bunda vydržela co nejdéle v dobrém stavu, musíte se o ni také starat.

Čištění kožené bundy

Čistící nebo lešticí emulze rozhodně nepoužívejte na broušenou a semišovou kůži, nenávratně byste ji poničili. Také veškerá rozpouštědla, jako odstraňovače skvrn, alkohol, benzin vosk, terpentýn, ale i tělové mléko, mohou vážně a  mnohdy nenávratně poškodit kvalitu povrchu kožené bundy.

V případě, že zmoknete v kožené bundě, nikdy ji  nevysoušejte, protože suchá vlákna se pak stanou snadno lámavá, snáze se při větší zátěži pak roztrhnou.

Pokud si koženou bundu zašpiníte tak, že se to bez jejího umytí neobejde, použijte výhradně měkkou houbičku a spolu s jemným mýdlem, či speciálním mýdlem na kůži.

Koženou bundu nikdy neperte v pračce, odstranili byste Vaším počínám všechny ochranné látky kožené bundy a co víc, bunda by nepříjemně ztvrdla. Výsledkem by bylo, že byste si museli pořídit novou bundu, protože ta vypraná by se nosit prostě nedala.

Ošetřování kožené bundy

Pravidelně bundu natírejte ochrannou emulzí, přibližně jednou ročně, díky tomu jednotlivým vláknům bundy zachováte jejich přirozenou pružnost a jemnost.

Využívejte speciální emulze z lanolinových olejů, vosků, jenž jsou přímo určené pro kožené oděvy.

Veškeré přípravky zakoupíte v prodejně, kde si pořizujete bundu, nebo ve specializovaných prodejnách.

Kam neukládat koženou bundu

Přijdeme domů utahaní z práce, vejdeme do pokoje a položíme bundu automaticky na nějaké místo. Koženou bundu nepokládejte v blízkosti tepelných zdrojů, jako jsou například topidla, radiátory. Neumisťujte ji také v blízkosti krbu, ohně apod.

Kožené doplňky

 • Kožené kabelky – malé; velké; do ruky; přes rameno; kombinace do ruky a přes rameno
 • Kožené aktovky (spisovky) – pojmutí spisů a dokumentů do velikosti A4, ale i A3, s mnoha vnitřními kapsami, zipy, přezkou na zapínání apod.
 • Kožené ledvinky – veškeré drobnosti, včetně dokladů budete mít stále u sebe, i když jdete na výlet, procházku, tůru apod.
 • Kožené peněženky – dolarky; číšnické; na ležato; na stojato
 • Kožené rukavice – dámské; pánské; po zápěstí; po nad zápěstí; v kombinaci s pleteninou; pro motocyklisti
 • Kožené opasky – pánské; dámské; proplétané
 • Kožené brože – nejrůznějšího tvaru, vhodné na oblečení
 • Kožené spony do vlasů – v kombinaci s dřevem, stříbrem, korálky apod.
 • Kožená pouzdra na brýle – s vnitřní měkkou, hebkou podšívkou, chránící před poškrábáním skel
 • Kožená pouzdra na psací potřeby – elegance a image v každém detailu
 • Kožené klíčenky  - praktická a dokonalá úschova Vašich klíčů

Nákup kožených doplňků

Při nákupu kožených doplňků si všímejte de facto stejných parametrů, jako při nákupu kožené bundy, kromě střihu.

Výhody kožených doplňků

Říkáte si, proč si pořizovat doplňky z kůže, když si můžete koupit doplňky z koženky nebo textilie? Pak Vás možná přesvědčíme následujícími argumenty

 • Přírodní materiál
 • Kvalita  - pevnost, pružnost, prodyšnost
 • Nadčasovost
 • Elegance
 • Moderní a praktický doplněk, všude, vždy
 • Jednoduchá údržba
 • Hodí se prakticky ke každému oblečení
 • Dlouhá životnost

Péče o kožené doplňky

Kůže, jako materiál, je velmi odolným materiálem, ovšem i na něm se časem objeví nejrůznější skvrny a usazený prach.

Pro čištění kožených doplňků volte čistý alkohol, kdy za pomoci měkké látky kožené doplňky jemně otřete. V případě, že potřebujete vyčistit i vnitřní prostor pouzder, kabelek, ledvinek apod., máme pro Vás jednoduchý, zaručený tip, kdy si budete potřebovat prázdnou lahev, kupříkladu od rozprašovače, do které nalijete trochu čistého alkoholu, který používáte na čištění povrchu kožených doplňků, a vnitřek příslušného prostoru jemně poprášíte. Během několika málo minut alkohol uschne a Vy se budete moci těšit z ledvinky, kabelky, aktovky, jako by byla nová.

Jak si však poradit s případným zápachem, který se jakoby vpije do kůže, což je hned, jdete-li občas do restaurace, kde si někdo zapálí. V tomto případě vyzkoušejte ocet, kterým naplníte prázdnou lahev, opět od rozprašovače. Octem poprašte nejen vnější, ale i vnitřní prostor koženého doplňku, následně, až ocet zaschne, použijte čistý alkohol, a to stejným způsobem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15675 (rodina-finance.cz#22358)


Přidat komentář