Kouzlo keramických panenek

Porcelánové panenky se pro svou noblesu a vznešenost staly žádaným sběratelským artiklem a to nejen ty historické,jejichž hodnota dosahuje i statisíců korun.Proč si tedy v dnešní přetechnizované době neudělat radost nostalgickou připomínkou dob minulých.

Panenky - kousek historie

Panenky byly od nepaměti nejoblíbenější hračkou dětí. Jejich kolébkou se stal starý Egypt a Řecko - v té době šlo převážně o hliněné různé amulety, talismany a sošky. Skutečnost, že panenky patřily k oblíbeným hračkám nejen dětí, ale i dospělých, dokazuje středověk, v němž panenky obdivovaly a hýčkaly hlavně vysoké vrstvy společnosti. V pozdním středověku se panenky vrátily opět do dětské náruče. V průběhu staletí se měnil nejen materiál, ze kterého byla panenka vyrobena, ale i její celkový vzhled. Zatímco kolem roku 1400 byly vyřezávány ze dřeva a připomínaly spíše kolorované kuželky, po roce 1700 již měly skleněné oči, paruky z pravých vlasů a preciznější řezbu. Po roce 1800 začínali němečtí výrobci zhotovovat voskové hlavy panenek a od roku 1850 zavedly francouzské porcelánky výrobu hlav z biskvitového (neglazovaného) porcelánu. První celuloidová panenka přišla na svět pravděpodobně v Americe kolem roku 1870 a později se jejich výroba rozšířila do Německa, Francie a Japonska. Do historie výroby panenek se celá řada výrobců, z nichž někteří získali světový věhlas. Na panenkách jako ostatně na všem se podepsaly dvě světové války. Po skončení té druhé byly v naší zemi nastoleny takové společenské poměry, které vlastnictví hodnotné panenky zařazovaly mezi buržoazní, tedy škodlivé projevy. V současné době se obliba starých hraček neustále zvyšuje. Lidé v nich vidí kouzlo zašlých časů a mnozí si připomenou i své dětství.


Běžné staré panenky

Téměř všichni výrobci panenek vyráběli vedle panenek z drahého porcelánu i panenky z jiných levnějších materiálů - takzvaných kompozitů, což byla směs sádry, klihu, dřevěných pilin a papírmašé. Tato masa se lisovala a po vysušení byla velmi pevná. Díky tomu se mnoho těchto panenek zachovalo v poměrně dobrém stavu. Mohou se zdát obyčejné a všední, avšak jsou mezi nimi krásné exempláře se sdělnými obličeji a často ještě v původním oblečení. Tyto panenky mají velkou kulturní hodnotu i s ohledem na skutečnost, že se nacházely téměř v každém dětském pokoji. Byly to skutečné panenky na hraní, ne symboly společenského chování, jak tomu bylo u porcelánových panenek.

Porcelánové panenky

Výrobu porcelánových panenek zavedly v Evropě francouzské porcelánky už kolem roku 1850. Velice brzy se na trhu objevily panenky německé. Panenky vznikaly nejen v továrnách, ale do výroby bylo zapojeno i tisíce domácích dělníků, kteří vyráběli různé části panenek. Z továren, kde získaly panenky svou konečnou podobu, pak byly převezeny do přístavů, aby odtud odpluly do různých zemí světa. Panenkový průmysl prožíval svůj velký rozkvět. Kvalita výrobků byla vysoká a konkurence velká. Někteří výrobci se zaměřily na kvalitní okázalé panenky, určené pro bohaté vrstvy obyvatelstva. Panenky musely odpovídat soudobým módním vlnám a každou sezonu měly nové šaty. Výroba šatů se stala stejně důležitou jako výroba panenek samotných. Jejich výbava obsahovala stejné doplňky jako výbava mladých dam. Od spodního prádla až po klobouk a rukavičky.

Glazurovaný porcelán** na panenky

**

Glazurovaný porcelán byl využíván zhruba od roku 1830 německými, francouzskými a dánskými výrobci. Jde o pevný materiál s vysokým leskem a podobně jako hlavičky z papírové masy byly i keramické hlavičky prodávány samostatně a těla se vyráběla doma. Panenky představovaly jak děti, tak dospělé obou pohlaví a v našich zemích se největší oblibě těšily v období Biedermeier.

Hlavička se vyráběla buďto vlévání tekuté hmoty do formy, nebo vtlačováním tuhé hlíny do forem. Glazura s vysokým leskem se nanášela v různých kvalitách, mezi nejcennější patří emailové glazury se zlatě třpytivou vrstvou na povrchu.

Tvář panenek je jemně modelovaná, většinou bledá, oči malované, vlasy modelované a taktéž malované, rozmanitost účesů je přitom extrémní a často jsou glazované porcelánky vyhledávané speciálně pro své účesy, existují však i výjimečnější kousky se skleněnýma očima a lepenou parukou.

Mezi věhlasné výrobce porcelánových panenek patřily například německé firmy Meissen a Königliche Porzellan Manufaktur. Bohužel značené hlavičkou jsou spíše raritou.

Celoporcelánové, glazované koupací panenky, tak zvané „Frozen Charlotes“ se vyráběly od roku 1850 až do první světové války a vyznačují se dlouhýma, nepohyblivýma rukama a malovanými obličeji i vlasy.

Parianové panenky

Parianové panenky se vyráběly mezi lety 1850 a 1880 z neglazovaného, bílého porcelánu. Název si tento materiál získal podle bílého, řeckého mramoru z Parosu.

Charakteristické jsou pro tyto panenky zlaté vlasy a řemeslná zručnost i design na vysoké úrovni. Vzhledově se parianové panenky moc neliší od porcelánových, samozřejmě je nejvýznamnějším rozdílem je lesklá glazura porcelánu, ale co se týče vzhledu obličeje jsou časté modely provedené jak v porcelánu, tak v parianu. Podobně jako porcelánové i parianové panenky mají různě odlišná těla. Některé jsou připevněny k originálním tělům z výroby, jiné k vycpávaným látkovým, podomácky vyrobeným tělům.

Parianové panenky se sklaněnýma očima patří mezi nejdražší a nejcennější.

Skutečným průlomem ve výrobě panenek se však stala keramická hmota zvaná biskvit. Díky své velké variabilitě, pevnosti a přirozené matnosti byl velmi oblíben u největších světových výrobců panenek a s jeho používáním nahradil až moderní vinyl.

Biskvitová hmota - panenky

Biskvitová hmota se vlévá do forem a vypaluje při velice vysoké teplotě, poté se maluje a znovu vypaluje při teplotě nižší, jedná se tedy a „vypalovanou malbu“.

V tak zvaném „zlatém věku panenek“, za který je považován konec 19. století, kdy byly největšími světovými výrobci německé firmy, sekundované francouzskými, byl právě biskvit výrobním materiálem číslo jedna.

Hlavy z biskvitu jsou obvykle velmi pěkně provedené, nejčastěji se skleněnýma, mrkacíma očima a bylo jich vyrobeno nepřeberné množství. Konkrétněji o těchto panenkách proto napíšu v kategorii výrobci.

Hlavičky biskvitových panenek můžete omývat i vodou, musíme však dbát na to, aby nenasáklo tělo.

Keramické panenky dnes

V současné době je panenek nepřeberné množství. V obchodech najdete širokou škálu druhů panenek. Od Barbie počínaje po historické panenky konče. Ale, i když panenky typu Barbie zahlcují náš trh stále více a více. Dnes již také není vyjímkou najít panenku, která vypadá jako Britney Spears a jiné osobnosti současnosti. Dětem se stejně více líbí panenky plnějších tvarů, neboť s nimi se hraje daleko lépe a také, když si je dají do kočárků, vypadají realističtěji.

Dnes byste hledali keramické panenky v hračkárnách jen ztěží. Leda byste zabrousili do antikvariátu, nebo jiného specializovaného obchodu. Keramickým panenkám již odzvonilo a pořizují si je pouze vášniví sběratelé. V dnešní době může být koupě keramické panenky také dobrou investicí. Neboť je to již starožitnost a léty se ji zvětšuje její hodnota. Současné keramické panenky jdou s módou.

Pokud Vás starožitné keramické panenky uchvátily, vězte, že pokud navštívíte například obec Troskovice, najdete tam muzeum keramických panenek. Toto museum není jediné v naší republice.

Keramické panenky - cena

Dnešní keramické panenky pořídíte již od cca. 200,-Kč a budou to pouze repliky těch panenek starožitných. Koupíte také panenky výstavní a ty se mohou pohybovat v cenové hladině cca. od 2400,-Kč a výše. A samozřejmě jsou zde ty starožitné a tam se cena pohybuje od desítek tisíc korun přes statisíce a více.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15611 (rodina-finance.cz#22059)


Přidat komentář