Koloběžky

Češi jsou nejen národ pivařů, ale také koloběžkářů. A má to své odůvodnění - koloběžky jsou ve své podstatně rychlé a lehce ovladatelné. Oblíbili si je jak malé děti, tak dospívající a dospělí. Dozvíte se jak si vybrat správnou koloběžku přímo pro sebe.

JAK TO S TOU KOLOBĚŽKOU VLASTNĚ JE?

Říká se, že mimo národ pivařů, jsme také národ koloběžkářů. Možná svůj podíl na oblíbenosti má pohádka Královna koloběžka v hlavní roli s Dagmar Patrasovou a Janem Čenským. Anebo si prostě všichni ti, co koloběžku užívají, oblíbili zejména její praktičnost. Pokud budeme hovořit o klasických koloběžkách, jistě mezi jejich nejzákladnějších vlastností patří snadná skladnost, nezabere velké místo, je poněkud lehká, takže se dá jednoduše přenést a má minimální ovladatelnost. Navíc se bez těžkého zatížení dostanete díky jí rychle z jednoho místa na druhé.

KDO VYNALEZL KOLOBĚŽKU? A KDY?

A jak vlastně koloběžka vznikla? Není znám přesný vynálezce koloběžky a ani datum, kdy byla první oficiální koloběžka sestrojena. Nejspíš proto, že se na toto nebral až takový ohled. První koloběžky totiž měly soužit jako pomocné zařízení pro trénink běžkařů na lyžích v létě a na suchu. Dokonce se vyráběly ze starých, vyřazených školních lavic. Kdyby tenkrát sestavitel věděl, jaký boom v následujících desetiletích způsobí, jistě by si nechal vynález patentovat.

Nicméně to nezměnilo nic na to, že je dnes koloběžka běžný předmět používaný k přepravě a předváděčkám nebo soutěžím. Ano, správně je uvedeno předmět, jelikož není stanovené, zda je koloběžka dopravní prostředek (v tom případě by musela být opatřena světly apod.) anebo je jezdec na ní vnímán jako chodec, stejně tak, jak je tomu u kolečkových bruslí anebo lyží.

JAKÁ JE NABÍDKA KOLOBĚŽEK? - NENÍ KOLOBĚŽKA JAKO KOLOBĚŽKA

V současné době jsou na trhu k dostání koloběžky jak pro dospělé, tak pro děti.

Mimo klasické koloběžky se dvěma kolečky jsou to freestylové koloběžky na akrobacii a další předváděčky, také koloběžky - koloběžky se sedátkem, kickboardy, koloběžky skládací anebo koloběžky s pevným rámem. V kategorii pro děti bychom měli hlavně zmínit koloběžky klasické dětské, praktické trojkolky a odrážedla.

JDEME NAKUPOVAT KOLOBĚŽKU

Chystáte-li se k nákupu, je na místě si ujasnit, co vlastně od své budoucí koloběžky očekáváte. Co musí splňovat, co by mohla mít, ale i to, co v žádném případě ne, kolik do koloběžky chcete investovat a k čemu ji budu využívat.

DRUHY KOLOBĚŽEK POD LUPOU

Představíme-li si klasickou koloběžku, nejspíše se nám vybaví poměrně mála, jednoduchá konstrukce s jedním kolečkem vepředu, a jedním vzadu, s řídítky a v lehkém, kovovém provedení. Obvykle počítáme s její možností složení.

SKLÁDACÍ KOLOBĚŽKY A ZÁKLAD

Hovoříme-li tedy o takové koloběžce, máme na mysli koloběžku skládací. A protože jsou to koloběžky nejběžnější, je jich na trhu celá řada. Při výběru se můžeme nechat zlákat barvou či grafickým provedením, volit potřebná kolečka - větší znamenají také větší rychlost, nebo váhu tak, abychom s koloběžkou mohli pohodlně cestovat. Platí pravidlo, že čím menší váha koloběžky, tím má zpravidla koloběžka menší nosnost, je jednodušší, k tomu patří také menší životnost, za to však nízká cena. Taková koloběžka nemá brzdu. Brzda je obvykle součástí koloběžek s váhou od 4 kg nahoru. Nehodláme-li však na koloběžce závodit, postačí nám k brždění vlastní chodidlo. Nejste-li si však jisti, poraďte se s prodejcem, měl by vám pomoci s konkrétním problémem. Další možností při koupi koloběžky jsou řídítka. Opět zde platí, že čím je koloběžka levnější, tím má také méně možností. A tím mohou být právě řídítka. Jednoduchá jsou sice fajn, ale je nutno uvědomit si, že se na koloběžce může nejlépe prohánět pouze ten, komu řídítka pasují. Hodláte-li někoho koloběžkou obdarovat, doporučujeme raději koupit koloběžku s řídítky nastavitelnými na příslušnou výšku. Nezapomínejme ani na nášlapnou plochu. Ženy, dívky a menší postavy by neměli mít v tomto ohlednu problém s žádnou z koloběžek. Horší je to pak u těch bytostí, obdarovaných delším chodidlem. Standardní a nejčastější bývá délka 40 - 45cm a bereme-li v potaz, že se na koloběžce můžeme i vést oběma chodily na nášlapné ploše (například při sjíždění kopce), nemusí-li být tento zážitek pro některé zrovna příjemný.

Dalším důležitým kritériem po správný výběr koloběžky je její nosnost. U koloběžek pro dospělé jsou na trhu koloběžky s nosností do 50 kilogramů. Takové jsou samozřejmě levnější než ty, které jsou do 80, 90, nebo 100 kilogramů.

KICKBOARD

Již jste to také možná viděli - koloběžku, jež má vepředu dvě kolečka, uprostřed prkénko obdobné skateboardu a místo řídítek je jen gumová koule. Jedná se o kickboardu, který spíše než užitečnou jízdu nabízí možnosti různých akrobatických činností.

FREESTYLOVÉ KOLOBĚŽKY

To už jsme se ale dostali ke koloběžkám, které jsou dělané pro skoky a další prvky na oko velice zajímavé. Každý, kdo má zájem se na koloběžce trochu předvést a nebojí se akrobatických kousků, neměl by freestylovou koloběžku nechat jen tak bez povšimnutí. I když jsou tyto koloběžky lehké, jsou také vysoce odolné a vytvořené tak, aby zvládly i ty nejnáročnější kaskadérské kousky. Při výrobě byly použity ty nejkvalitnější a nejvhodnější materiály. To se samozřejmě odrazilo na jejich ceně.

KOLOBĚŽKY PRO DĚTI

Nezapomnělo se ani na děti. Malé dětské koloběžky jsou především** hrou designérů**.

Mladé slečny nedchne mnohem více růžová princeznovská koloběžka, než obrázky superhrdinů, jak je tomu u chlapců. Pro lepší stabilitu existují trojkolky, které jsou často obdařeny košíkem či batůžkem.

Odrážedla

Novinkou v dětské kategorii jsou tzv. odrážedla. Nejlépe je využijí ti nejmenší.

Naučí se na nich držet stabilitu pro budoucí jízdu na kole. Často již mívají brzdy na řídítkách a design jako opravdové kolo. Hra designérů však šla až tak daleko, že se můžeme setkat s odrážedlem vypadající jako motorka. Radost z něj jistě budou mít malí budoucí závodníci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15511 (rodina-finance.cz#20810)


Diskuze a zkušenosti

Makok | 01.12.2010 19:54
Koloběžky Moc pěkněj článek.Chtěl bych koupit malýmu koloběžku. Asi si jí koupím taky :) a budem jezdit jak Dáda :)


Přidat komentář