Knihy a knihkupectví

Proč je třeba číst knihy? Odpověď je snadná. Čteme knihy, abychom mohli utéct ze všedního stereotypu. Je krásné utéci do jiného, toho našeho, který si můžeme představovat právě tím, že čteme knihy.

### Začátky čtení
V dnešní době, kdy se veškerý volný čas dětí skládá ze sledování televize či vysedávání u počítače a brouzdání na internetu, je stále těžší děti přimět k tomu, aby dobrovolně otevřely nějakou knihu a pokusily se prožít zajímavá dobrodružství prostřednictvím několika potištěných listů. Je jasně dokázáno, že** čtení výrazně zvyšuje verbální schopnosti člověka, slovní zásobu, představivost, schopnost orientace v textu a spoustu dalších vlastností, které jsou pro úspěšný budoucí život důležité**. Proto by je právě jejich rodiče měli již od předškolního věku, prostřednictvím předčítání, ke knihám vést a zažehnout již v raném dětství jiskřičku vášně pro literaturu, která povede k tomu, že za pár let si ten náctiletý člověk sám od sebe otevře knihu a začte se do myšlenek nějakého významného autora, jejichž alespoň částečná znalost může být ve vzdělané společnosti považována za nezbytnou. Knižní trh může v dnešní době nabídnout **desetitisíce knih zaměřených výhradně na děti**. Mějte na paměti, že knihy, které se v dětství líbily vám, mohou dnes dětem vyrůstajícím obklopené digitálním světem připadat jako z pravěku. Přemýšlejte, dejte si tu práci a zjistěte jaké zájmy má vaše dítě a jeho knihovnu dle toho přizpůsobte, nemusíte dětem hned nutit starý výtisk Julese Verna, moderně vyvedená kniha s komiksovými prvky týkající se jeho oblíbeného akčního hrdiny či zajímavého filmu, který se velmi líbil, v osmiletém školákovi vzbudí jistě více dojmů. Moderní obal v tomto případě dokáže mnohdy zapůsobit víc než kvalitní obsah. K vážnější literatuře se postupem času určitě dostane.
### Proč je třeba dětem číst? Dítě se všemu od malička učí. I my už docela staří se stále něčemu učíme. Už je ale znát náš biologický věk. Přece jenom děti se lépe dokážou naučit novým věcem. Když dětem pravidelně nečteme, tak jim značně zkomplikujeme život. Jejich mozkové buňky se budou vyvíjet později a už je to také bude i více trápit. Proto přikládáme na čtení malým dětem velikou důležitost. Myslíte si, že je brzo začít číst dětem, když ještě nedokážou porozumět textu? Tak tuto ideu odhoďte.** I když při čtení pohádek docela málo chápou z přečteného, tak už zapojují svou asociativní paměť. Spojí si příběh s obrázky v dětské knížce a následně se více budou orientovat v tom našem obrovském světě.** S knihami můžeme začít už od batolat. Tyto dětské knihy jsou přizpůsobené jejich požadavkům. Dětem se v tomto věku nejvíce líbí knihy s auty, zvířátky, domečky, přírodou, apod. Zaujme je, když k daným předmětům připojíte zvuky. Ty po vás začnou opakovat a učit se tak novým věcem. Dítě od jednoho roku do tří let si velice oblíbí leporela s různě vysouvacími obrázky, nebo s otvíracími okénky či zvukovými knížkami. Děti v předškolním věku už dokážou díky obrázkům vyprávět svou zajímavou pohádku. V oblibě mají jednoduché příběhy, říkanky, básničky, které se rádi naučí nazpaměť. V rodičovství napomáhá čtení udržet si s dítětem vzájemný vztah a pouto. Lze tak využít i volného času tatínka a alespoň částečně usnadnit každodenní zápolení maminky s dítětem. Je krásné, když rodiče čtou dětem večer před spaním. Děti, kterým jste četli v předškolním věku, **lépe prospívají ve školních lavicích**. Mají** větší slovní zásobu, lépe tvoří věty, dobře se učí jazyku, ale také třeba i matematice.** **Dítě se z knížek dozvídá daleko více, než samotný obsah. Učí se spisovnému jazyku, artikulaci, učí se rozlišovat slova a věty a tvořit jednoduché větné struktury. Čtení dítěti rozvíjí komunikační dovednosti a prohlubuje sebedůvěru projevit se. Naučí se také sebekontrole při čtení knih.**
Proto nezapomínejte na jejich budoucnost. I když jste časově vytížení, tak si vždy najděte trochu toho času na četbu dětem. Místo filmu jim raději přečtěte hezkou pohádku. Budou vám za to jistě v budoucnu vděční a budou ráda, že Vám mohou být na blízku.
## Druhy žánrů - epika - lyrika - drama - poezie - próza - román - epos - kronika - povídka - novela - legenda - pověst (etiologická, místní, rodová, legendární, historická, démonická),mýtus, pohádka autorská (nonsensová) - pohádka lidová (zvířecí, novelistická, kouzelná, legendistická, didaktická – pěstounská) - bajka - anekdota - přísloví - pořekadlo - říkadlo - hádanka (otázková, popisná) ![](../img2/anet/dekorace/ebc891b3b6_71781902_o2.jpg)
## Proč je třeba číst knihy? Knihy je potřeba číst, jelikož si tím člověk** rozšiřuje všeobecný přehled a slovní zásobu.** Četba je důležitá, a to proto, že jí kniha umožňuje dostat se do jiného světa a oprostit se od reálného života. A přesně tohle od knihy potřebujeme. Odpočinout si a vypnout či zabavit se četbou knihy. Nic nám ale neposkytne takový prostor pro fantazii jako kniha. A vůbec nejdůležitější je, že ** vůni nové knihy nic nenahradí.** Kolik lidí to má ale stejně? V dnešní době, kdy má člověk víceméně neomezené možnosti, jak potěšit tělo i duši, vidí podle mého názoru lidé čtení (až na výjimky) jen jako synonymum jakési morální povinnosti. Kdo Vám upřímně přizná, že nečte? Vzpomeňme si na nucenou četbu v době školních let. Připouštím, že jsou lidé, kteří si zachovávají inteligenci a úroveň i při absenci knih, ale kupříkladu články na téma, jak zjistit, zda má cenu knihu číst a ztrácet s ní čas, mi přijdou šílené. Totální počítačová generace nám doslova znemožňuje zajít si do knihovny či do knihkupectví a nějakou knihu si přinést domů a v klidu si ji přečíst. Knihy čteme také proto, abychom se něco naučili a k tomuto účelu čteme učebnice. ### Knihkupectví V knihkupectví můžeme nakoupit jakékoli knihy. V tomto obchodě jsou knihy rozděleny podle žánrů či podle věku čtenáře. Dnes jsou také knihkupectví vybavena jakousi čtecí zónou, kde si můžete knihu v klidu prolistovat. Některá knihkupectví Vám také může knihy kupříkladu doručit až domů. Knihkupectví najdete v každém městě, neboť jsou to obchody velmi oblíbené. ## Jak si můžeme knihy opatřit? - **knihovna** - Zaplatíme členství cena se pohybuje od 20,-Kč nahoru, záleží na druhu knihovny(městské, vědecké, vysokoškolské neboli univerzitní  atd.). - **knihkupectví** - Najdeme v každém městě. - **antikvariát** - Najdeme také v každém městě a navíc zde můžeme zakoupit i knihy starožitné, tedy vzácné. - **internet** - Výhodou je neomezený přístup ke knihám, které můžeme číst on-line a to z pohodlí domova, aniž bychom museli někam cestovat.
Knihy nejsou v dnešní době levnou záležitostí, ale i tak bychom se jich neměli vzdávat. Můžete namítnout, že lepší, než si knihu koupit, je přečíst si ji na internetu, nebo půjčit v knihovně. Ano, máte pravdu. Já Vám ale budu oponovat, protože není nic krásnějšího, než někoho obdarovat knihou, nebo knihu od někoho dostat. A vůni nové knihy se opravdu nic nevyrovná. Většina z nás miluje návštěvy v knihkupectvích a knihovnách a to proto, že to tam překrásně voní. Voní knihami a jejich novotou. Toto ale tak vnímají jen ti, kteří knihy milují. Proto lidičky čtěte, čtěte, čtěte. Sobě i svým blízkým a hlavně dětem, protože tím, že jim čtete formujete jejich osobnost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15619 (rodina-finance.cz#22123)


Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace