Kalendáře, diáře, druhy a výběr

Kalendářů a diářů je na dnešním trhu celá řada. Vybírat lze dle barvy, tvaru, velikosti. pro náročnější jsou tu pak kalendáře s vlastními motivy a diáře přehledné, na míru stavěné.

Dnešní uspěchaná doba nás nutí si neustále něco zapisovat, zakládat a označovat. Nejednou se tak stane, že si papírek s důležitým textem založíme do tašky, knížky s doklady nebo peněženky a pak na něj zapomeneme, či vytratíme anebo jsme si jisti, co je na papírku napsáno, tak ho ani nevytáhneme a ouha, opět jsme něco zapomněli. Od toho tu jsou kalendáře, zejména diáře a díky rozsáhlé nabídce na trhu si dnes můžeme vybrat přesně takový, aby nám dle požadavků sedl přesně na míru.

Diář, papír pro lepší paměť

Jak by se bez diáře obešla sekretářka ředitele, asistentka marketingového oddělení, finanční a pojišťovací poradce, zdravotní sestra v ambulance anebo reportér – novinář? Asi jen velice stěží. Jenže diář potřebují I ostatní jednak na zapsání prohlídek k lékaři, schůzek ohledně svého pojištění, platby a třeba seznam nákupu.

Na trhu jsou diáře různých velikostí, tvarů, barev.

Jak si vybrat ten nejlepší diář?

Diář velký, neboli diář pracovní

Každému vyhovuje něco jiného a také záleží na tom, jestli budete mít diář na stole v kanceláři, kde pracujete, anebo jej budete mít pro soukromé, osobní zprávy.

V kanceláři se vám bude totiž vice hodit diář větší, třeba I formátu A4, kde jeden den je na stranu, nebo I dvou stranu. Záleží na typu zaměstnání. Jestli mate denně schůzky a práci různorodou, jistě uvítáte diář obsahu většího, s označením data, hodin a místa na zapsání případných kontaktů. Myslete také na to, že diář by měl být správě velice přehledný a měli byste se v něm rychle orientovat. Je to samozřejmě také o zvyku, ale pomoci vám může textilní záložka anebo odtrhovací rožky. A ideálně oboje.

Správný diář by měl mít označení dne v týdnu, který zrovna probíhá, taktéž pořadové číslo týdne v roce. Jsou diáře, které označují, kolik týdnů zbývá do konce roku, stejně tak kolikátý den v roce právě je a kolik jich zbývá do konce roku. Pracovní diáře mají často i označení kolik pracovních dní zbývá do konce roku, daňové jsou obdařeny daty podání daňových přiznání a všech důležitých termínů, které správná účetní či pečlivý podnikatel potřebuje znát.

Diář osobní – raději menší

Pro vlastní, soukromé zápisky volte raději diář menší, který můžete mít neustále u sebe a nebude problém ho vložit i do menší kabelky. Pro tento typ diáře je velice praktické, má-li poutko na tužku, propisku. V kanceláři poutko nutně potřebovat nebudete, v kabelce by se vám však mohla propiska skrýt a znáte to – jakmile něco hledáte, nemůžete to ihned najít.

Další věcí, kterou nejspíš na diáři oceníte je diář se zavíráním. Vložené poznámky, účtenky z obchodů a jiné budete mít pojištěné, že je jen tak neztratíte.

Co se vnějšího designu týče je výběr obsáhle pestrobarevný. Pokud jste vyznavači klasických stylů, nejspíš sáhnete po tvrdých obalových deskách, tmavé barvě a jednoduchému nápisu roku, ve kterém je vnitřní kalendář datován. Kdo je však raději na barvičky, vybere si mezi širokou škálou snad všech možných barev a třeba s veselými motivy. Musíte mít ale na paměti, že diář, který je sice na povrch hezky barevný se časem, používáním ohmatá, zašpiní a původní barva není tím pádem tak hezká. Vyřešit se to dá průhledným obalem, který koupíte anebo si vyrobíte z fólie, která je taktéž běžně k dostání.

Kalendář a jeho výběr

Jestliže je diář jen pro některé lidi, tak kalendář je skutečně pro každého. Bez kalendáře není snad ani jedna kancelář, ordinace či domácnost. Kalendáře jsou také dobré dárky k Vánocům, zvláště trefíte-li se do vkusu obdarovávaného. V této oblasti jsou nejoblíbenější nástěnné kalendáře formátu A3, které jsou takovými plakáty, takže působí jako jistý doplněk do bytu. Motivy jsou různorodé, přes květiny, krajiny, hory, města, země, zvířata, auta, motorky, ovoce, zelenina či jiná potrava, osoby, děti, celebrity, eroticky laděné kalendáře. Jmenované jsou velice časté, prakticky nejčastější.

Kalendář a vlastní motivy

Poměrnou novinkou, která si však ihned začala vést velice dobře na poli oblíbenosti, jsou kalendáře s vlastními fotografiemi. Je to dokonalý dárek pro partnera, partnerku nejen k Vánocům, tak k výročí, Valentýnu či narozeninám. Při výběru fotek však dbejte na to, aby příjemce dárku - kalendáře na fotkách vypadal dobře. Jinak se ho nemusíte potěšit, i když váš záměr byl samozřejmě dobrý.

Možnosti vlastních motivů využívají také firmy, čímž zabijí dvě mouchy jednou ranou - mají dárek a zároveň vlastní reklamu, dále sdružení, například dobrovolných hasičů, jež dávají vyrobit kalendáře obvykle k výročí založení sboru apod.

Výhodou těchto kalendářů je především to, že cena není nijak vysoká s ohledem na fakt, že výroba je od jednoho kusu.

Praktický kalendář

Jste-li však spíše praktický člověk a nějak si na zvláštní motivy nepotrpíte, bude se vám hodit kalendář nástěnný s posuvným řádkem a okýnkem na něm. Pokaždé tak máte přehled o celém měsíci, také měsíci následujícím nebo předchozím, a pokud pravidelně okýnko posunujete, tak hned víte co je za den v týdnu a kolikáteho je.

Velkoformátový kalendář

Na stěnu, a patří to hlavně pro kanceláře či jiná pracoviště, se umisťují také velkoformátové kalendáře, ve formě plakátu, kde je přehledně zaznamenán celý rok. Takových kalendářů využívají například redakce, které do nich zaznačují termíny uzávěrek a vydání. Tento typ kalendáře je určen zejména pro pracoviště a toho využívají firmy, které je společně se svým logem rozdávají svým klientům.

Kalendáře stolní

Na každý správný kancelářský, psací a vůbec pracovní stůl patří stolní kalendář. Tyto kalendáře jsou obvykle formátu A5 na šířku s tolerancí několik centimetrů. Polovina kalendáře obsahuje obrázek, fotku, druhá týdenní kalendář s označením aktuálního pořadí týdne, každý den má pak svůj vlastní řádek, na němž je aktuální datum a jméno dle daného seznamu jmenného svátku.

Kalendáře se jmény psů, koček, příjmenář

Koho však již klasická jména nudí, může si obstarat kalendář se** jmény psů nebo koček. Nedávno se na českém trhu objevil tzv. příjmenář**, což je sestavený kalendář nejčastějších českých příjmení obvykle dle jisté souvislosti na jednotlivý den, kdy svůj svátek slaví. A všichni ti, co se do nejčastějších 365 příjmení nevešli, jejich příjmení není tolik časté, si nemusí zoufat. Slaví svůj svátek příjmení třicátého dubna.

Další kalendáře, vizitkové, reklamní

Dalšími kalendáři, se kterými se setkáváme, jsou kalendáře male, tzv. vizitkové, kde je přehled celého roku na kartičce s reklamou na druhé straně. Obvykle jsou k dostání volně k odběru například v lékárnách, restauracích nebo prodejen knih.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15623 (rodina-finance.cz#22159)


Přidat komentář