Jízda na koni - vyjížďka, výuka, výcvik

Koně jsou velmi krásná, ušlechtilá a hlavně chytrá zvířata,která Vás nezradí. Zkusíte-li jednou v životě nasednout na koně, již nikdy z něj neslezete. Pořád Vás to k němu bude táhnout.

Kůň je velmi ušlechtilé zvíře. Každý z nás alespoň jednou za život viděl koně a někteří z nás si je zamilovali tak, že se od nich již nedokážou odpoutat. Koně se pro ně stali smyslem života a tak jim svůj život darovali.

Koní je mnoho druhů. Máme koně, kteří slouží k práci. Ti se vyznačují tím, že mají široká kopyta a mají obrovskou sílu, většinou se používají na práci v lese. Dále zde máme koně jezdecké, které jsou nejrozšířenější.

Vyjížďka na koni

Vyjížďka na koni je ta nejúžasnější věc, kterou můžete ve svém životě zažít. Platí to v případě, že máte koně rádi a nebojíte se jich. Pokud některým z těchto dvou problémů trpíte, vyjížďku na koni v žádném případě nepodnikejte.

Vyjížďku na koni by měli absolvovat pouze lidé, kteří již jezdit na koni umí perfektně. Pokud jste na úrovni pokročilého jezdce, který umí sice jezdit sám, ale vyjížďku jste ještě neabsolvovali, je potřeba, abyste sebou měli někoho zkušeného.

Nejlepší bude, pokud pojedete na vyjížďku minimálně ve třech lidech. Pokud již jste zdatní jezdci a s koněm jste sehraný pár, klidně můžete vyrazit sami. Je potřeba si uvědomit, že kůň je lekavé zvíře a proto je potřeba podnikat vyjížďky zejména tam, kde bude klid. Dopravní prostředky koně velmi stresují, a pokud nemusíte, nevyjíždějte s koněm také do blízkosti letišť a nádraží.

Pokud vyjedete do přírody věřte, že to bude ta nejúžasnější věc, kterou se svým koněm prožijete.  Koně a příroda prostě patří k sobě. Vždyť přece původně byli koně divokými zvířaty a až po chycení se museli krotit a osedlat.

Kolik stojí vyjížďka na koni?

Záleží to na více aspektech. Navštěvujete-li jezdecký klub či máte-li v blízkosti bydliště stáje, kam pravidelně docházíte a pomáháte s koňmi, budete mít vyjížďky zřejmě zdarma. V těchto případech je totiž vyjížďka brána jako odměna za Vaši vykonanou práci.

Pro koně je tato vyjížďka odměnou v každém případě. Vůbec jim nezáleží na tom, jestli za to platíte nebo ne. V každém případě si tuto příjemnou chvíli oba dva hezky užijete.

Platíte-li za vyjížďku, bude tato cena něco okolo 200,-Kč/hodinu. V závislosti na tom, kdo vyjížďku organizuje, kolik vás pojede atd.

Výuka jízdy na koni

Na koni se může naučit jezdit doslova každý člověk.  Ještě před tím, než si na koně sednete, musíte se s ním seznámit a dovědět se více o tom, co vše kůň potřebuje a jak se k němu máme chovat. Je nutné, aby si lidé, kteří se chtějí učit na koni jezdit uvědomili, že kůň je velmi chytrý a pokud jen vycítí, že z něj máte strach, bude si doslova dělat, co chce.

Před samotnou výukou jízdy se musíte naučit koně nakrmit, vyčistit, osedlat, také se s ním budete chvíli procházet, abyste si na sebe zvykli. Jakmile si tímto vším projdete, došli jste do místa, kdy nastane chvíle, ve které se na koníka posadíte a instruktor Vás povodí s koněm po výběhu.

Výuka jízdy na koni se koná buďto v pravidelných intervalech či podle toho, jak máte čas. Také je možno navštěvovat výuku buďto sám a zde se jedná o individuální výuku. Tento druh výuky je nejideálnější, neboť se učíte jezdit pouze sami a tudíž se více naučíte, než když je Vás na výuku více.


Cena výuky jízdy na koních

Cena této výuky není jednotná. Výše platby záleží na mnoha faktorech. Většinou se odvíjí od toho, kde se jízdě učíte, kolik hodin potřebujete k tomu, abyste se jezdit naučili atd. Cena za hodinu se pohybuje okolo 200,-Kč.

Výcvik koně a jezdce

V poslední době se velké oblibě těší** víkendový výcvik.** Je oblíbený zejména u lidí, kteří jsou během týdne velmi zaneprázdnění, a proto jim na výcvik již nezbývá čas. Nebo čas přes týden mají, ale z finančních důvodů si zase nemohou dovolit trenéra. Proto je pro ně výhodnější si peníze našetřit a zaplatit si víkendový výcvik.

Víkendový výcvik vedou ve velké míře uznávaní trenéři, pro které je tento druh obživy příjemným zpestřením jejich života. Kvalitní trenér je základem dobrého výcviku, proto je potřeba při výběru trenéra zjistit vše o jeho kvalitách.

Kvalitního trenéra dělá z velké míry jeho kariéra. Vybíráme-li si trenéra měli bychom si o něm co nejvíce zjistit. A hlavní je, tak jako u všeho jiného, zjistit si reference lidí, které již cvičil. Ne vždy se stane, že perfektní jezdec je také dobrým trenérem. Proto bychom se měli rozhodovat zejména podle toho, jaké výsledky mají svěřenci, kteří již jeho výcvikem prošli.

Kolik výcvik koně a jezdce stojí?

Pokud Vás bude cvičit český trenér, bude hodina výcviku stát něco okolo 500,-Kč. Což není mnoho, vzhledem k tomu, že výsledkem bude náš pokrok v jízdě na koni. Chystáte-li se oslovit trenéra zahraničního, je potřeba počítat s daleko vyšší cenou.

Přihlaste se do jezdeckého klubu nebo oddílu

Práce s koňmi je velmi krásná a obohacující. Staráte-li se o koně máte jistotu, že i když je práce s nimi velkou dřinou, odmění se Vás svou oddaností a pokorou. Potkáte-li toho pravého koně, bude to na celý život. Neboť s koňmi je to jako například se psy. Pokud si prostě padnete do oka, bude tato Vaše láska trvat po celý život.

Protože koně nejen, že berou, ale také hodně dávají. Tím, že jsme jim vzali jejich přirozené prostředí a tím je divoká příroda a zkrotili je. Tím jim dlužíme pocit volnosti a ten jim můžeme částečně dát pouze tak, že se s nimi budeme častěji prohánět v přírodě a nebudeme je nutit být uvázaní pouze ve stáji.

Nevíte-li, co s** volným časem a máte rádi koně,** kterých se nebojíte, přihlaste se kupříkladu do jezdeckého klubu či oddílu. Pokud máte ušlechtilejší záměry a stačí Vám pouze to, že se o koně budete nějakým způsobem starat, vyhledejte si blízký koňský útulek a pomáhejte tam.

Odměnou Vám třeba hned nebudou vyjížďky, ale daleko lepší odměnou Vám bude vděk těch krásných ušlechtilých zvířat o které se budete starat. Máte-li doma dítě, které touží potom, aby se mohlo věnovat koním, nebraňte mu.

Pokuste se jej podpořit v tom, co chce a přihlaste jej do jezdeckého oddílu, a co Vy víte, třeba z něj bude přeborník v parkuru či překážkách nebo bude první z Vašeho města, kdo vyhraje dostihy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15694 (rodina-finance.cz#22419)


Přidat komentář