Jak vybrat digitální fotoaparát

Uvažujete o nákupu nového digitálního fotoaparátu a nevíte si rady s jeho výběrem? V tomto článku Vám poradíme, jaký typ fotoaparátu je nejvhodnější právě pro Vás a jak digitální fotoaparát vybrat.

Mnozí z nás možná alespoň tuší, jak digitální fotoaparáty pracují, ale každý jistě ví, jaké jsou jeho zkušenosti a potřeby. A právě od toho se odvíjí výběr toho správného typu fotoaparátu. Na trhu nalezneme spousty** typů fotoaparátů** od nejrůznějších renomovaných výrobců, kteří vyrábějí velmi kvalitní výrobky pro různé skupiny uživatelů. Pojďme se společně podívat, jak se v nabídce nejrůznějších přístrojů orientovat.

Jaký je princip digitálních fotoaparátů?

Úvodem si řekneme něco o tom, jak vlastně digitální fotoaparát v principu pracuje. Světlo se od fotografovaného objektu odráží, prochází objektivem a dopadá na světlocitlivou vrstvu senzoru. Intenzitu dopadajícího světla lze nastavit zcela manuálně, částečně nebo volbu ponecháme na přístroji, který se pokusí správný výsledek odhadnout. Podle zkušeností uživatele pak volíme plně** automatický režim fotografování, poloautomatický režim** nebo nastavujeme veškeré hodnoty manuálně. Obraz, který projde optickým systémem je dále automaticky upravován, většinou doostřen, a na závěr je obraz uložen na paměťovou kartu.

Objektivy, závěrka a množství procházejícího světla

Světlo projde nejprve objektivem, který má za úkol soustředit jej na plochu senzoru tak, aby byl obraz ostrý. Objektiv může být na fotoaparátu umístěn pevně nebo může být výměnný. S tím souvisí také míra procházejícího světla, tedy světelnost objektivu - čím nižší číslo je na něm uvedeno, tím více světla propustí. U** zoomových objektivů** se udávají dvě čísla. To menší značí maximální světelnost při širokoúhlém záběru, vyšší číslo pak ukazuje, jak je objektiv světelný při maximálním zoomu (optickém přiblížení). S použitím zoomu totiž u běžných objektivů klesá průchod světla. Množství světla pak během fotografování určuje také závěrka, kterou nastavujeme čas, tedy jak dlouho bude světlo objektivem procházet. Časy závěrky jsou, podobně jako clona, definovány v jednotné řadě. Výhodou je objektiv, vybavený optickou stabilizací, která umožňuje ostrý obraz při fotografování z ruky na delší expoziční časy.

Kudy se na obraz díváme?

V závislosti na konstrukčním řešení fotoaparátu je možné před zachycením obraz pozorovat různými způsoby. U kompaktních fotoaparátů se používá nejčastěji zadní displej nebo průhledový hledáček. Výhodou displeje je možnost pohodlného vidění obrazu i s brýlemi a snadnější kontrola kompozice obrazu i v neobvyklých polohách. Na jednookých zrcadlovkách je umístěn hledáček, v němž vidíme naprosto stejný obraz, který bude zachycen. U zrcadlovky se totiž díváme přímo objektivem. Ale i mnohé zrcadlovky umožňují pozorovat obraz pomocí displeje, ty jsou vybaveny funkcí, nazývanou Live wiev.

Rozdělení digitálních fotoaparátů

Digitální fotoaparáty lze rozdělit podle kategorie do tří základních skupin a při nakupování je vybíráme podle vlastních zkušeností s fotografováním, nárocích na výslednou kvalitu snímku a na náročnost ovládání fotoaparátu:

Kompakty - kompaktní fotoaparáty jsou vyráběny pro nenáročné uživatele, kteří žádají snadnou obsluhu, i když některé přístroje nabízí velmi vyspělou technologii. Jejich výhodou jsou malé rozměry, nevýhodou malé senzory, často trpící na přepaly nebo obrazový šum.

EVF - ultrazoomy - EFV (někdy se jim také říká falešná zrcadlovka), je zkratkou z electronic viewfinder. Tyto fotoaparáty mají hledáček, ale místo přímého pohledu do objektivu je v hledáčku umístěn displej, ukazující obraz ze senzoru. EVF přístroje mívají rozlišení okolo devíti megapixelů a zoom objektivy s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností. Většina těchto fotoaparátů má také optický stabilizátor. Úhlopříčka snímače je větší než u kompaktů, začíná obvykle na 1/2,5".

DSLR - digitální zrcadlovky - digitální zrcadlovka je nejvyšší třídou fotoaparátů.  Nabízí maximální věrnost zobrazení v hledáčku, ale i obrazového výstupu, možnost použití výměnných objektivů a příslušenství. U mnoha modelů lze používat displej ke kompozici záběru, pomocí funkce živý náhled (Live wiew) nebo i video v HD kvalitě. Digitální zrcadlovky mají senzory od velikosti 18×13,5 mm až po rozměry filmového políčka 36×24 mm, tzv. full-frame. Z principu jejich konstrukce, tzn. velký senzor s minimálním šumem a možností používat vysoce kvalitní optiku, umožňují zrcadlovky pořizovat ty nejlepší možné snímky. Umožňují pracovat s hloubkou ostrosti a také možnosti nastavení jsou velmi vysoké. Jejich ovládání je ale samozřejmě z této trojice nejsložitější a začátečník může mít s obsluhou zrcadlovky problémy.

Digitální fotoaparáty – jak vybírat?

Podívejme se tedy na praktické použití, a také na** výhody a nevýhody jednotlivých typů digitálních fotoaparátů** z pohledu uživatele.

Kompaktní digitální fotoaparáty - kompakty

Kompaktní fotoaparáty jsou vyráběny pro nenáročné uživatele, kteří žádají snadnou obsluhu, i když některé přístroje nabízí velmi vyspělou technologii. Jejich výhodou jsou malé rozměry, nevýhodou malé senzory, často trpící na přepaly (místa v obraze bez kresby)nebo šum. Jedná se o malé přístroje, které Vám nebudou nikde překážet, strčíte je do kapsy nebo do kabelky a jsou připravené k okamžitému fotografování bez přípravy. Většina uživatelů je používá v automatickém režimu fotografování. Mají obvykle několik scénických režimů jako portrét, makro apod. Režimy noční fotografie, děti apod. většinou nejsou příliš využitelné a obvykle zvyšují ISO (citlivost), takže i množství obrazového šumu. Pokud si myslíte, že budete využívat možnost kompenzace expozice, např. kompenzaci EV nebo vyvážení bílé, pak se na tuto oblast zaměřte. Některé přístroje nabízejí i zobrazení histogramu. U kompaktů se nepředpokládá, že jejich uživatel bude něco nastavovat. Při výběru je dobré zjistit, zda je menu v češtině. Výhody - malé jednoduché přístroje, ostré fotky bez nastavování, ideální pro nenáročné uživatele typu zamiř a zmáčkni. Nevýhody - většinou vyšší obrazový šum, malé rozměry senzoru, které trpí na přepaly, fotky nemívají hloubku ostrosti - ostré snímky od vlastních špiček bot až po hory na obzoru.

EVF - ultrazoomy

EFV - někdy se jim také říká falešné zrcadlovky, jsou něco mezi kompaktem a zrcadlovkou. EVF fotoaparáty mají hledáček, ve kterém je umístěn mini displej, ukazující obraz ze senzoru. EVF přístroje mají snímače již větší než u kompaktů, uhlopříčka začíná obvykle na 1/2,5" , což dovoluje vyšší rozlišení - obvykle okolo 9 megapixelů.  Zoom objektivy bývají s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností a také bývají vybaveny optickým stabilizátorem (užitečné). Objektivy mohou mít rozsah 10 – 15x zoom, pak se jedná o UltraZoom. EVF už se možnostmi nastavení blíží zrcadlovkám, ale díky menšímu senzoru a vyššímu šumu na jejich kvalitu nedosahují. Jsou určené pro náročnější uživatele, kteří hledají vysoké přiblížení, chtějí mít nastavení pod kontrolu a budou dělat fotografie větších formátů. Výhody - přijatelně malé rozměry, vysoká možnost nastavení expozice (až do plně manuálního nastavení), velký rozsah ohniskových vzdáleností, stabilizace obrazu (u Ultrazoomů téměř nutností), v hledáčku vidíte obraz tak, jak bude zachycen. Nevýhody - u některých modelů bývá nepříjemný šum, u optice velkých rozsahů ohniskových vzdáleností lze jen těžko zabránit zkreslení obrazu - např. soudkovitost.

DSLR - digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovka (DSLR) je nejvyšší třídou fotoaparátů. Nabízí maximální věrnost barev, pohled objektivem, možnost použití výměnných objektivů a příslušenství. Digitální zrcadlovky mají senzory od velikosti 18×13,5 mm až po rozměry filmového políčka 36×24 mm, tzv. full-frame. Z principu jejich konstrukce dosáhnete minimálního šumu i při velmi vysokých hodnotách ISO. Možnost zakoupit vysoce kvalitní optiku, umožňují pracovat s hloubkou ostrosti, mají velmi pokročilé možnosti nastavení. Umožňují vytvořit vysoce kvalitní snímky, které jiným typem fotoaparátu není možné dosáhnout. Prodávají se buď v setu ze základním objektivem (pro začátek na učení dobrý, ale nebývá příliš kvalitní) nebo je možné koupit pouze samotné tělo (body) a dokupovat objektivy. Jsou určeny pro uživatele, kteří to myslí s fotografováním opravdu vážně a jsou ochotni do vybavení investovat někdy poměrně vysokou částku. V tomto případě platí, že nákupem zrcadlovky investice nekončí, ale začíná ...

Jak nakupovat digitální fotoaparát v praxi

Důležitá zásada zní: digitální fotoaparát si vždy nejprve vyzkoušejte v obchodě. Ne kvůli tomu, že by snad správně nepracoval, ale vyzkoušejte si, jak Vám padne do ruky. Každý z nás má různě velké ruce, dlouhé prsty apod. U kompaktů se zaměřte na rychlost reakcí: jak rychle dokáže kompakt zaostřit a jak dlouho mu trvá, než snímek uloží na kartu. Můžete vyzkoušet vytvořit zkušební snímek s bleskem a uvidíte sami – u nejlevnějších přístrojů je někdy čas uložení snímků nepřiměřeně dlouhý. U zrcadlovek se zaměřte zejména na velikost a tvar gripu. Pokud budete v praxi chodit hodinu po ulici a grip by Vám v ruce špatně seděl, za konečky prstů jej moc dlouho neudržíte. Při výběru si nechte poradit odborně vyškoleným prodejcem, kterému sdělte důvod pořízení nového fotoaparátu a Vaše dosavadní** fotografické zkušenosti**.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15816 (rodina-finance.cz#23306)


Přidat komentář