Horská kola - dobrá koupě

Máte-li rádi sport a pokud se rádi zapotíte, pak cykloturistika je pro vás ideální aktivitou. Horská kola vám umožní navštívit taková místa, kam byste se autem nebo pěšky nedostali a zažijete spousty adrenalinových chvil. Vyberte si své kolo!

Volný čas - využití

Je mnoho způsobů, jak můžete trávit váš volný čas. Někdo má rád kulturu, někdo zase lenošení na koupališti nebo u dobrého dokumentárního filmu, jiní zase upřednostní sportovní vyžití. Sport přináší řadu pozitiv do vašeho denního života.

Nejen že si řádně protáhnete ztuhlé svalstvo a šlachy, které trpí v práci celodenním sezením na židli, v autě nebo stáním u strojů, ale také posílíte své srdíčko, zvýšíte svou dechovou kapacitu, spálíte pár nechtěných kalorií a získáte dobrou náladu.

Sportem se totiž v těle uvolňují stresové faktory a vy pak cítíte větší uvolněnost, máte pocit štěstí a zdá se, že všechny problémy, které stojí před vámi, jsou malicherné. Proto neváhejte a zkuste třeba cyklistiku ve volné přírodě!

Cyklistika - oblíbený sport

Cyklistika patří mezi velmi oblíbené sporty nejen v naší republice. Existuje řada možností, terénů a oblastí, kde můžete využít kolo. Na kole můžete cestovat i několik desítek až stovek kilometrů, nebo můžete vyrazit jen tak do blízkého okolí. Můžete se kochat krajinou v rovinatých oblastech nebo naopak, zavítat do vysokých kopců a vyzkoušet si pořádný kamenitý sjezd.

Pokud jste se rozhodli pro cyklistiku, nejdříve si nadefinujte, jaký terén a jaký způsob jízdy na kole bude pro vás ten pravý. Od toho se pak bude také odvíjet výběr správného kola. Upřednostnit můžete cyklistiku po silnicích, náročné výjezdy a sjezdy v terénu nebo využít kombinaci těchto dvou oblastí.

Kola silniční, trekkingová a horská

Kola děláme na tři základní kategorie, které jsou určené pro volnočasovou cyklistiku pro obyčejné smrtelníky:

  • silniční
  • trekkingová
  • horská

Mimo jiné se také můžete setkat s koly určenými pro sjezd, krosovými koly nebo koly určenými pro free style, ale tyto typy již přenecháme zapáleným jedincům.

Silniční kola - výběr

Silniční kolo je typické svou lehkou konstrukcí, má velká kola, úzké ráfky a úzké pláště s minimálním vzorkem. Tato kola jsou výhradně určena pro jízdu na silnicích, a to ideálně takových, na kterých nenajdete výmoly, nerovnosti a díry.

Pokud chcete jezdit po silnicích, které nejsou kvalitativně dobré, je nutné si nejen dávat velký pozor, ale také počítejte s tím, že se kolo mnohem rychleji opotřebuje. Pro naše podmínky je vhodné si vybrat trekkingové kolo, které je mnohem pevnější a odolnější a rovněž umožňuje rychlou a příjemnou jízdu po silnicích.

Trekkingová kola - výběr

Jak již bylo zmíněno výše, pro méně příznivé podmínky na silnicích jsou určena tzv. trekkingová kola, která můžete také použít k jízdě v terénu. Průměr kola je jako u silničního, tedy větší, ale celková konstrukce kola je mnohem robustnější a pevnější.

Trekkingová kola mají pláště širší než silniční kola, jsou se vzorkem, který je nutný pro jízdu v terénu, častým doplňkem je odpružená přední vidlice, která umožňuje příjemnou jízdu po nezpevněných cestách. Tento typ kola je nejvýhodnější pro cykloturistiku.

Horská kola (MTB) - výběr

Třetí variantou kol jsou tzv. MTB (mountain bike) neboli horská kola. Jejich charakteristika je jednoznačná. Jedná se o kolo s robustní konstrukcí, menším průměrem kol, širokými plášti s výrazným vzorkem, který je nutný pro bezpečnou jízdu v terénu.

Váha kola je mnohem vyšší než u silničních či trekkingových, pohybuje se kolem 13 kg. Horské kolo využijete tam, kde chcete jezdit po nezpevněných cestách, v terénu, kde jsou kameny, kořeny, výmoly. Můžete na něm také jezdit po silnicích, jen se více nadřete, než kdybyste si pořídili např. trekkingové kolo.

Pokud jste se rozhodli, že jste ti, co rádi objevují přírodu, kde není civilizace a kde sotva narazíte na asfaltovou silnici, pak je horské kolo tou správnou volbou. A jak si vybrat to správné kolo?

Značka kola - výběr

Při koupi jistě budete brát v potaz, jestli se dané horské kolo pyšní známou značkou či nikoliv. I značka při koupi tohoto produktu dělá své. Pokud je firma v této oblasti dobrá a má dobré jméno, budete mít záruku, že si pořídíte kolo, které je vyrobeno z kvalitních komponentů, pro výrobu jsou použity kvalitní a otestované materiály a bude vám zajištěn potřebný servis.

Kola, která se nepyšní známým jménem a reklamou, jsou zpravidla mnohem levnější, komponenty nejsou dostatečně kvalitní a můžete očekávat, že vám vydrží mnohem kratší dobu. Některá kola mohou být bohužel také nebezpečná, kdy špatně zpevněné rámy mohou prasknout a vy tak můžete snadno havarovat.

Rám kola – materiálové složení - výběr

Materiál, ze kterého je rám vyroben, a jeho geometrie jsou základní vlastnosti dobrého kola. Pokud si vyberete rám, který nebude odpovídat vašim tělesným parametrům, který bude příliš těžký nebo nevhodně zkosený, budete se na kole nejspíš jenom trápit. Pro dobrý požitek z jízdy je zapotřebí vybrat kolo tak, aby vám pasovalo na míru.

Rám tvoří značnou část váhy kola. Váha kola bude pro vás při výběru také rozhodujícím parametrem. Příliš těžké kolo, ač barevně krásně sladěné, bude pro vás prokletím. Proto nehleďte jen na design a značku, ale hledejte takové parametry, abyste si jízdu na kole užili.

Ocel

Ocel je jeden z nejběžněji používaných materiálů na rámy kol. Rámy jsou těžší, ale pevnější. Vyšší hmotnost rámu je kompenzovaná tenčí stěnou trubek. Ocel je náchylná ke korozi, proto je nutná velmi dobrá povrchová úprava.

Hliník

Hliník patří mezi materiály velmi lehké a dobře vypadající. Protože je ovšem méně pevný než ocel, trubky rámů mají mnohem větší průměr, aby byla zajištěna celková pevnost a odolnost rámu proti nárazům. Pokud jste slabší jezdec, cítíte, že nemáte dostatek sil a i přes to si chcete dopřát zážitky z cykloturistiky, volte kolo s odlehčeným rámem. Zde ale musíte počítat s vyšší cenou kola.

Ostatní materiály - výběr

Na trhu také najdete kola vyrobená z kompozit nebo titanu. Tyto materiály se vyznačují vynikajícími vlastnostmi jak v pevnosti, tak v lehkosti. Jejich cena je ovšem vysoká. Tato kola si pořizují jen závodníci či opravdoví fajnšmekři.

Rám kola - velikost

Pokud jste se rozhodli pro materiál rámu, druhý krokem, a to tím nejdůležitějším, je výběr správné velikosti rámu. Velikost rámu horského kola můžete přibližně určit jednoduchým měřením a propočtem:

Velikost rámu MTB = ((výška od rozkroku na zem v cm * 0,65) – 11 cm)/2,54

Tímto propočtem získáte velikost rámu v palcích. Koeficient 0,65 je nastaven na velikost rámu silničního kola, proto se od výsledného čísla odečítá 11 cm (10 – 12 cm), abychom se dostali na velikost rámu MTB. Rám MTB je totiž menší.

Příklad: ((81 cm * 0,65) – 11 cm)/2,54 = 16,3“

Z daného propočtu vychází, že by si měl daný člověk pořídit velikost rámu od 16 do 17 palců. U rámu MTB je důležitá nejen jeho velikost, ale také délka rámové trubky. Proto vždy nakupujte kolo v profesionálních prodejnách, kde vám umožní i „zkušební jízdu“ na kole. Po této jízdě pak budete schopni bezpečně určit, jestli je kolo svou velikostí pro vás vhodné či nikoliv.

Druhou pomůckou při výběru správné velikosti rámu MTB je postavit se obkročmo přes rám a ideální vzdálenost mezi vaším rozkrokem a rámem by měla být 5 – 7 cm. Tuto metodu můžete použít tehdy, pokud si chcete koupit kolo s pánským rámem. Pokud je rám mírně skloněn směrem dolů k sedlové trubce (slopping), bude náročnější rozhodnout, zdali je rám pro vás vhodný. Vzdálenost měřte cca v polovině rámu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15546 (rodina-finance.cz#21334)


Přidat komentář