Důležitost knih ve světě internetu a televize

Současné době bezpochyby vévodí mobil, internet a televize. Bez mobilu a internetu si snad drtivá většina z nás nedovede představit, že by vůbec fungovala. A pak tu ještě máme televizi, která vyplňuje náš zbývající volný čas.

Mobilu se věnovat nebudeme, i když někteří využívají službu tzv. mobil v internetu. Jak Vy trávíte Váš volný čas, ať už ve všední dny, nebo o víkendu? Jdete ven, brouzdáte po internetu, sledujete filmy, nebo tzv. od každého něco? A co knihy? Kdy jste naposledy otevřeli knihu, ať už román, detektivku, cestopis aj.?

Knihy a televize

Příběhy hlavních hrdinů můžete sledovat ve filmu. Ovšem, jste vtáhnuti plně do filmu? Neodbíháte? Nehovoříte s ostatními členy rodiny mezi reklamou? Kdežto kniha Vás doslova vtáhne do děje. Neprožíváte jen situace s hrdiny, ale také naplno pracuje Vaše fantazie. Když se díváte na film v televizi, nebo z přehrávače, pak „pouze“ sledujete děj, ale Vaše představivost zůstává „spát“.

** ** Důležitost knih

Jenom pro naši představivost je důležité číst knihy? Nejen pro to, i když, kdyby to byla jediná výhoda, pak by byla významná. Čtení knih nám pomáhá se následně lépe vyjadřovat, volit vhodná slova. V neposlední řadě se i vzděláváme, protože se zlepšujeme v gramatice.

Důležitost knih u dětí

Knihy jsou pro děti z hlediska jejich vývoje a vzdělání ještě důležitější než u dospělých. Děti se totiž formují. Jenže s oblíbeností internetu a televize a současně nedostatku volného času u rodičů dětí, často zůstávají knihy v pozadí zájmu dětí. Málokteré dítě si samo sedne ke knížce. Spíše si právě zapne televizi, či internet. Je tedy na nás, jak budeme naše děti podporovat v jejich zájmu o knihy. Již těm nejmenším dětem můžeme ukazovat obrázková leporela. Batolatům můžeme současně při prohlížení knihy říkat básničky, říkadla, ukazovat a pojmenovávat jednotlivé obrázky aj. Čím bude dítě starší, tím můžeme přecházet od leporel, říkadel, po pohádky, až příběhy.

Cizojazyčné knihy – nejen pro děti

Kromě knih v naší mateřštině, můžete pořizovat Vašim dětem také knihy cizojazyčné. Nenásilnou formou, je můžete postupně seznamovat s jednotlivými anglickými, německými slovíčky aj. Není výjimkou, že některé školky jsou zaměřené také na výuku cizích jazyků. Což je velmi důležité, zvláště pro dnešní dobu. Ten, kdo totiž chce získat slušné pracovní místo, by měl mít nejen maturitu, ale měl by také ovládat minimálně jeden z cizích jazyků. A není ani třeba říkat, že dětský mozek je jako houba, která doslova nasává nové a nové informace.

A kdo ví, při** prohlížení cizojazyčných knih** s Vašimi dětmi, se také můžete lecčemu přiučit. Určitě najdete slovíčka, která neznáte. Minimálně si je zopakujete.

Kniha jako vhodný dárek

Chybí Vám ještě někomu koupit nějakou „maličkost“, která by druhého potěšila a nezůstala by zahrabaná ve skříni, či dokonce vyhozená? Pak můžete vsadit na knihu. Stačí zajít do některého z knihkupectví u Vás ve městě, či virtuálně navštívit některý z ověřených e-shopů. Na to, jak internet a televize vyplňuje náš volný čas, budete možná překvapeni, jaká rozmanitost a množství knih se Vám nabízí.

Hledáte-li dárek pro každého člena rodiny, pak určitě uspějete. Jen to chce vědět, nebo alespoň tušit, co by se mohlo budoucím obdarovaným líbit. Trefíte-li se, pak se k dané knize budou dotyční vracet a bude zaujímat čestné místo v jejich knihovničce.

Nákup knih v knihkupectví a na internetu

Někdo dává přednost nákupu knih v kamenné prodejně. Rád se prochází regály plných knih, nakoukne do nich, začte se. Ve větších knihkupectvích však může být problém se rychle zorientovat. A než projdete celou nabídku, můžete také strávit nějaké ty desítky minut v obchodě.

Nemáte-li v blízkosti Vašeho bydliště** knihkupectví**, či jeho nabídka nesplňuje Vaše očekávání, pak máte možnost nákupu na internetu. Kromě toho, někdo přímo dává přednost nákupu zboží přes internet. Výhod je totiž nespočet.

Nákup knih přes internet

Nemusíte tahat zakoupené knihy, budou Vám doručeny prakticky až ke dveřím Vašeho domova. V e-shopu také nemají zavírací dobu. A tak můžete vybírat a nakupovat třeba brzo ráno, či naopak večer. A to, že se do knih nemůžete začíst, tak jako v kamenné prodejně? Některé e-shopy však přichází i s nabídkou prolistování pár stránek knih. Takže získáte představu o dané knize. V neposlední řadě se může pochlubit internetové knihkupectví přehledností uspořádání žánrů knih. Nikam tedy nemusíte chodit, stačí se pohodlně usadit k počítači, či notebooku, uvařit si lahodný šálek čaje, či voňavé kávy a můžete vybírat. A při všem tom vybírání a nakupování, nezapomeňte také na sebe. I Vy si udělejte radost. Kdo jiný Vás nejlépe zná, než Vy sami.

Nabídka žánrů knih

Z jakých** žánrů knih** můžete vybírat? Vezme to pěkně po pořádku. Vybírat tedy můžete z kategorií knih: pro nejmenší – pro začínající čtenáře – pro děti – romány – beletrie – napětí – fantasy – osobnosti – cestopisy – kuchařky – encyklopedie – turistika – sport - hobby aj.

Knihy pro nejmenší

Děti jsou velmi zvídavé a rádi opakují to, co vidí, nebo slyší. Uvidíte, jak si budou již batolátka se zájmem prohlížet měkké látkové, omyvatelné leporelo, nebo leporelo z tvrdého papíru. Čím barvitější, tím pro děti lepší. A když si budete knížečku s dětmi prohlížet a například u obrázku pejska řeknete „haf, haf“, pak můžete časem očekávat, že dítě jednoho dne řekne Vaše slova.

Romány

Která z žen nemá ráda romantiku. Prožívat s hrdiny románu milostnou zápletku a co nejdříve se dozvědět, zda se do sebe zahledí a příběh skončí, jak jinak, než dobře? Velmi čtivé romány mohou natolik zaujmout, že ani nebudete vnímat čas, a to se nemusí zrovna jednat o proplánované milostné romány, typu „červená knihovna“.

Napětí

Na druhou stranu, kdo nemá rád trochu toho napětí? A dokonce i v napínavém příběhu může být láska, to se nijak nevylučuje. Napínavé knihy mají rádi, jak muži, tak něžné ženské pohlaví.

Kuchařky

V žádné knihovničce, respektive domácnosti by neměla chybět kuchařka. I když má každý z nás zažité a oblíbené recepty, není na škodu se inspirovat a zkoušet nové laskominy. Kuchařky mohou být například zaměřené na pokrmy z masa, na těstoviny, pokrmy z rýže, či sladké pochoutky. Zakoupit si však můžete kuchařku, která bude obsahovat od všeho trochu.

Cestopisy

Rádi cestujete? Máte oblíbené destinace? Rádi byste probádali ještě neprozkoumané krajiny? Pak tak můžete učinit velmi rychle a snadno, třeba právě s Vaší novou knihou. Cestopisné knihy se mohou pochlubit bohatou fotogalerií. A tak budete mít pocit, jako byste se právě procházeli písčitou pláží, prozkoumávali skalní útesy aj. Díky cestopisům se pak můžete vydat na místo, které Vás nejvíce zaujalo.

Turistika

Když jsme již u cestování, tak bychom neměli zapomenout na turistiku. Ta je velmi oblíbená mezi mladšími i staršími ročníky. Můžete si vybrat** knihu zaměřenou na jednotlivé turistické oblasti**, nebo knihu, která Vás připraví na samotnou turistiku. Kniha Vám může poradit, jak se vhodně obléci například do hor, jak rozpoznat, jaké bude počasí následující den, jak si pomoci, když se ocitnete v úzkých aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15820 (rodina-finance.cz#23351)


Přidat komentář