Digitální videokamera - kvalitní kamera

Jedete na vysněnou dovolenou a rádi by jste si přivezli nejen fotografie, ale tentokrát i videa? Váháte jakou digitální videokameru si koupit? Máme pro Vás informace k tomuto tématu.

Kupujeme videokameru

Zákazníci mají v dnešní době obrovský výběr videokamer. Pokuste se s námi zorientovat mezi nabídkami.

 1. kritérium – kvalitní obraz
 2. kritérium – velikost kamery
 3. kritérium – stabilizátor
 4. kritérium – uchovávání materiálu

Položme si tyto otázky - kamery

 • Natáčíte více venku, nebo v interiéru?
 • Budete dále výsledné video upravovat a jak moc složitě?
 • Pro jaký druh zobrazení budete video potřebovat?
 • Jak chcete natočený materiál archivovat?
 • A v neposlední řadě kolik chcete do své kamery investovat peněz?

** **

Rozdělení videokamer podle uložení snímků

 1. MiniDV kamery
 2. DVD kamery
 3. HDD kamery
 4. Kamery se záznamem na paměťové karty
 5. Kamery s kombinovaným záznamem

Mini DV kamery

Do této kategorie patří jak ty úplně nejlevnější přístroje, tak přístroje poloprofesionální až profesionální za desítky tisíc. Výhodou záznamu na miniDV pásku je jeho kvalita, kdy nedochází k žádné kompresi dat a záznam je uložen v plné kvalitě. Nevýhodou potom je jeho složitější zpracování a následná archivace.

Archivace videa může být buď přes dvd rekordér nebo počítač. U počítače však musíte mít Fire Wire port, který nebývá ve standardní výbavě. Také se neobejdete bez softwaru, který bývá v základní podobě přibalený, ale mnoho možností úprav nenabízí. Poté si můžete záznam vypálit na klasické dvd a přehrávat jej na domácím přehrávači dvd nebo na počítači.

DVD kamery

Tyto kamery vznikly pro snadnější práci s natočeným videem. Do kamery se vkládají 8 cm disky dvd, které po zaplnění můžete rovnou vložit do dvd přehrávače a není s ním žádná další práce, pokud se záznamem nechcete dále pracovat. Pro úpravu vložíte disk do pc a přes program na úpravu videa záznam pozměníte a poté vypálíte na normální dvd.

Nevýhodou dvd kamer je krátká doba záznamu a to jen 15 min. na jednu stranu dvd. Prodávají se i oboustranné disky, ale i ty po 15 min. musíte otočit.

HDD kamery

Tyto přístroje ukládají svůj záznam na vnitřní harddisk, který je velice podobný tomu v počítači, jen je menší. Obrovská výhoda je jeho velká kapacita, kdy se standardní kamerou v nejlepší kvalitě můžete souvisle nahrávat na 30GB harddisk přes 7hodin záznamu. Stahování a následná archivace je též velice jednoduchá obzvlášť, když máte PC nebo dvd rekordér nejlépe také s HDD.

Tyto kamery se hodí pro natočení celé dovolené bez toho, aby si člověk sebou musel vzít spoustu kazet nebo mini DVD disků, a také je vhodná pro záznam celých představení. Většina těchto přístrojů umožňuje také záznam i na paměťovou kartu. Nevýhodou může pro někoho být absence klasického hledáčku, který nemá žádná HDD kamera. Další nevýhodou je menší odolnost proti nárazům, protože HDD je velice přesné a choulostivé zařízení.

Kamery na paměťové karty

Patří dnes k nejmodernějším kamerám. Tento způsob záznamu s sebou nese spoustu výhod. Paměťová karta je malá, tak i kamera je o hodně menší než jiné tipy. Záznam na kartu nevyžaduje mechanické prvky, a tudíž je kamera méně poruchová. Paměťové karty se dají přepisovat prakticky nekonečně krát a jsou tedy i úspornější. Koupíte jednu nebo dvě dostatečně velké karty a tím investice končí.

Další výraznou výhodou je její malá energetická náročnost, proto baterie v takové kameře může být menší a lehčí, přesto se na ní natočí stejně minut záznamu. Poslední výraznou výhodou je snadné zpracování videa v počítači a vypálení na dvd. Jedinou nevýhodou může být menší kvalita, oproti záznamu na mini DV pásku, ale pro většinu uživatelů je rozdíl nepostřehnutelný.

Kamery s kombinovaným záznamem

Do této kategorie spadají většinou dražší přístroje, které umožňují zaznamenávat buď v plném formátu na mini DV pásku nebo na paměťovou kartu komprimovaně. Výhodou je možnost zvolit si buď velice kvalitní záznam na pásku, který se v počítači dá přesněji stříhat, nebo není- li to třeba, zaznamenávat na paměťovou kartu. Paměťová karta je pro archivaci pohodlnější, protože záznam není tak kvalitní a nezabírá tolik místa.

Stabilizátor kamery

Další velice důležitou funkcí kamery je stabilizace obrazu. Existují dva druhy, a to optická a elektronická. Elektronickou stabilizaci má dnes každá kamera, která vám trochu pomůže, ale ne však příliš. Zato stabilizace optická je velice účinná a záznam je hned příjemnější pro sledování. Takové kamery mívají i elektronický stabilizátor a používají jej souběžně s optickou stabilizací.

Noční vidění - kamery

Některé kamery také disponují nočním viděním, ale takový záznam není plně barevný. Zatímco lidské oko dokáže zachytit světlo pouze mezi modrým a červeným spektrem, barevný obrazový senzor kamery dokáže zachytit víc. Obrazový senzor dokáže zabrat i dlouhé vlny infračerveného světla, což ale naruší barvy v lidském vnímání. Proto jsou všechny barevné kamery vybavené odnímatelným infračerveným filtrem — kousek skla, který je umístěn mezi čočky a obrazový senzor — pro odstranění infračerveného světla a zachycení barevných záběrů, tak jak jsou na ně zvyklí lidé.

Jak se světelné podmínky s ustupujícím dnem zhorší, může být filtr infračerveného světla automaticky odebrán, aby dovolil kameře využít infračerveného světla, takže bude schopna snímat i v temnotě. Aby se kamera vyhnula porušení barev, přepne často do černobílého módu a je tak schopna pořizovat vysoce kvalitní černobílé záběry.

Outdoorové - sportovní kamery

Tato digitální videokamera umožňuje natáčení videí při sportovních aktivitách, jako je třeba lyžování, snowboarding, cyklistika a další sporty. Nahraná videa si pak můžete přehrát na samotné kameře, v televizi a nebo v počítači. Videa můžete sdílet se svými příteli na internetu. Kromě videí můžete samozřejmě s kamerou i fotit. Fotografie mají VGA formát s rozlišením 640x480. Dalším využitím této praktické kamerky je to, že ji můžete použít jako webovou kamerou. K tomu, aby kamera pracovala, jsou potřeba dvě AA tužkové baterie.

Několik rad amatérským kameramanům

Práce kameramana je pro celkový vzhled díla velmi důležitá. Kameru uchopíme oběma rukama tak, aby mezi nimi dobře „seděla“. Pravá ruka je přitom podvléknuta za ochranný řemínek. Držení musí být pevné, ne křečovité. Závěsný řemínek, otočený kolem krku, slouží jako pojistka pro případ, že by se kamera z nepředvídatelných důvodů vysmekla z rukou…

Lokty přiložte k hrudníku, čímž získáte pevnější oporu. Mírně se rozkročte. Širší základna dodá větší stabilitu. Dýchejte klidně. Nabízí-li se příležitost, je možné opřít se o sloup, okenní rám. Zapínejte a vypínejte spoušť s citem, aby se kamera nepohnula.

MEDIAPOL News Vám přeje dobré světlo a nádherné filmy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15510 (rodina-finance.cz#20807)


Přidat komentář