Depilace, epilace - krásná pokožka

Naše tělo je více či méně pokryté chloupky. Naprostá většina z nich je oku neviditelná a má za úkol chránit pokožku těla. Chloupky, které jsou pro naše oko viditelné, jsou u pánů znakem mužnosti. Na ženách však muži ocení hladkou pokožku bez chloupků.

Historie odstraňování nežádoucích chloupků

Již ve starověkém Egyptě ženy přemýšlely, jak se zbavit nežádoucího ochlupení a využívaly k tomu rozličných způsobů. Některé z nich jsou příbuzné dnešní orientální epilaci. V antickém Řecku ženy své ochlupení** ** pálily svíčkami či odřezávaly pomocí nožů. V renesanci a středověku potřeba a zájem o holení, ustoupilo do pozadí. Ženy si pouze upravovaly a krášlily obočí. Od poloviny 19. století však depilace a epilace opět získála na oblíbenosti.

Epilace a depilace - jaký je rozdíl

Depilace představuje odstranění části chloupku, která je vidět. Chloupek poměrně brzo dorůstá. Při epilaci dochází i ke zničení kořínků chloupků. Epilace má dlouhodobý efekt, depilace jen krátkodobý. Záleží také, kolik chcete do odstranění chloupků investovat. Rozhodnete-li se pro depilaci, může se Vám zdát, že vydané částky jsou menší, než u trvalé epilace. Ovšem, když si spočítáte, kolik dáte za určité období za holítka, krémy či pěny a porovnáte tuto částku s částkou, kterou dáte za epilaci, možná budete překvapeni rozdílem. Ať už se rozhodnete pro depilaci nebo epilaci, nezapomeňte vždy na ošetření pokožky vhodným krémem.

Odstranění zarůstajících chloupků

Zarůstající chloupky jsou problémem mnoha žen, které pravidelně podstupují depilaci. Problém vzniká v momentě, kdy rostoucí chloupek nemůže prorazit bariéru odumřelých kožních buněk na povrchu pokožky, změní směr růstu a takzvaně zaroste. Vhodným způsobem prevence je například pravidelné používání lufy několikrát týdně, dále pravidelná péče o pokožku formou tělových krémů a hlavně předcházení zanícení zarostlých chloupků tím, že se nebudete pokoušet je vytlačit a už vůbec ne nedesinfikovanými nástroji či prsty.

Depilace - způsoby

Depilace se provádí mokrým způsobem, tj. holení žiletkou, depilačním strojkem, depilačním krémem.

Depilační krém, mléko, pěna - výběr

Depilační krém je rychlý způsob depilace. Postačí pokožku těla natřít depilačním krémem, nechat působit cca 5 minut a následně osprchovat. Aby mohl depilační krém účinkovat, musí být chloupky dlouhé několik milimetrů. Depilační krém, mléko i pěna jsou založeny na chemické formě. Může však dojít k určité alergické reakci, je proto vhodné vyzkoušet účinek krému na malém kousku kůže. Depilační krém, mléko a pěnu můžete jednoduše provádět sama doma.

Depilační vosk - depilace voskem

Některé ženy na depilaci voskem nedají dopustit. Depilaci voskem si můžete udělat sama doma, nebo si ji nechat udělat v kosmetickém salónu. Depilační vosk se používá studený nebo teplý. Studený vosk se většinou používá pro domácí depilaci, teplý pro použití v kosmetických salónech. Jednoduše přiložíme voskové pásky na místo, které chceme depilovat a rychle strhneme. Jedná se o však poměrně bolestivý postup. Hladkost pokožky však vydrží až 6 týdnů. Nevýhoda spočívá ve zmíněné bolestivosti, možné alergické reakci či zarudnutí kůže. Chloupky by měly být před použitím depilací voskem dlouhé kolem 5 mm.

Depilace cukrovou pastou

Jedná se o velmi starou metodu, vycházející z tradic Blízkého východu. Cukrová depilace minimálně dráždí pokožku, je vodou odstranitelná z povrchů a látek, neobsahuje žádné chemikálie, a proto nezpůsobuje alergické reakce. Po depilaci cukrovou pastou vydrží efekt zcela hladké a jemné pokožky až 14 dní. Jsou ovšem i tací, kteří se těší z výsledku až 8 týdnů. Jak již bylo řečeno, rychlost růstu chloupků je zcela individuální a závislá na mnoha, zejména vnitřních faktorech.

Tato metoda je velmi vyhledávaná hlavně proto, že pasta se připravuje výhradně z přírodních materiálů, neobsahuje žádné chemické prvky, barvivo či parfém, proto jsou alergické reakce a kožní iritace minimální. Na citlivých partiích, jako je horní ret, podpaží nebo třísla, oproti depilaci teplým voskem zčervenání pokožky zmizí rychleji. Přednosti cukrové pasty oceníte zejména při depilaci citlivých partií.

Vhodnost depilace cukrovou pastou

Cukrovou pastu mohou v podstatě použít všichni, muži i ženy. Depilace však není vhodná pro mužský obličej, poraněnou pokožku, při výskytu znamének, křečových žil.

Ruční holicí strojky - výběr

Holení je velice jednoduchou a rychlou záležitostí. Holení zvládne opravdu každý. Můžete se holit pomocí holítek nebo žiletek. Pokožku namočíte, popřípadě natřete krémem, pěnou, gelem určeným k holení. Poté použijete žiletku. Tahy provádíme proti růstu chloupků, aby byla pokožka oholena důkladně. Hladká pokožka vydrží maximálně dva dny. Nevýhoda spočívá v častém opakování holení ručním holicím strojkem.

Depilační strojky - doporučení

Depilační strojky jsou v podstatě obdobou pánských holicích strojků, jsou však uzpůsobené pro potřeby žen. Chloupky stříhají doslova až u konečků. Hladká pokožka vydrží maximálně dva dny. Nevýhoda spočívá v častém opakování holení depilačním strojkem.

Epilace - laserem, voskem, elektrickou jehlou, pulzním světlem

Epilace se provádí pomocí vosků, elektrické jehly, pulzního světla a také laseru, s jehož využitím je možné dosáhnout vyšší úspěšnosti destrukce kořínku chloupku a tím i téměř trvalého efektu epilace. Po jakékoliv metodě vytrhávající chloupky s kořínky při pravidelném užívání po čase dochází k řídnutí chloupků. To je ovšem závislé na mnoha faktorech - někomu se může stát, že chloupky už nedorostou, někdo se jich nezbaví úplně nikdy.

Epilátor - výběr kvalitního strojku

Epilátor je přístroj vypadající na první pohled velmi podobně jako holicí strojek nebo depilátor. Je také možné zakoupit přístroj, který obsahuje obě varianty, tj. depilátor a epilátor v jednom. Kvalitní epilátor má ve výbavě různé doplňky, které například zchladí pokožku před vytrhnutím chloupku. Samotné vytrhnutí je pak méně bolestivé. Hladká pokožka vydrží až 3 týdny. Nevýhoda spočívá v bolestivosti při použití epilačního strojku. Chloupky by měly být dlouhé kolem 5 mm, aby je epilační strojek dokázal zachytit a vytrhnout i s kořínkem.

Laserová epilace

Laserové odstranění chloupků neboli laserová epilace představuje nebolestivou a hlavně trvalou metodou, která vám pomůže odstranit nežádoucí ochlupení. Odpadne tak nutnost opakovaného odstraňování chloupků, některou z bolestivějších a méně efektivních metod odstranění ochlupení. Není potřeba se laseru bát. Laser je pouze světlo, kdy paprsek laseru zničí kořínek chloupku. V podkoží se vyskytuje minimálně trojnásobné množství vlasových kořenů, než je počet vyrostlých chloupků. Tak jako dochází k vlasové výměně, dochází i k výměně chloupků v ostatních lokalitách lidského těla. Vlasy i chloupky prochází různými vývojovými stádii. Laser je schopen zničit pouze chloupky v růstové fázi tzv. anagenu. Z toho vyplývá, že nestačí jedno ošetření, ale laserové odstranění chloupků je potřeba po určitém časovém intervalu opakovat, doporučuje se cca čtyřikrát. Interval epilace laserem je v každé lokalitě různý (třísla, horní ret, lýtka, paže, záda aj.).

Výsledný efekt zcela jistě přispěje k vaší duševní vyrovnanosti, pocitu společenského, pracovního i partnerského uplatnění a psychické pohodě vlastní osobnosti. A to přece stojí za to ne?

Laserová epilace - vhodnost

Laserová epilace je v podstatě vhodná pro každého, a to jak pro muže, tak ženy. Laserovou epilací je možné odstranit nežádoucí chloupky prakticky všude na těle (v obličejové části těla, krk, dekolt, prsní dvorce, břicho, třísla, nohy, záda aj.).

Příprava na laserovou epilaci

Aby byla laserová epilace účinná, je potřeba nechat chloupky dorůst, tj. nevytrhávat je před provedením zákroku, a to minimálně 6 týdnů. Maximálně je můžete holit, či odstranit depilačním krémem či voskem. Vlasová cibulka musí být totiž maximálně zregenerována, aby laserová epilace byla účinná a přinesla kýžený efekt zákazníkovi. Před epilací se také nesluňte, ať už se jedná o pobyt na přímém sluníčku, nebo v soláriu.

Péče pokožky po laserové epilaci - doporučení

Počítejte s tím, že po provedení laserové epilaci, je nutné se chránit před sluníčkem. Není také doporučováno chodit do solária. Nevystavujte se slunci zhruba jeden týden. Z toho důvodu je dobré si nechat provést epilaci na začátku jara, kdy sluníčko nemá ještě takovou sílu a Vy nosíte spíše dlouhé kalhoty a trika s dlouhým rukávem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15496 (rodina-finance.cz#20466)


Přidat komentář