Chovatelské stanice psů

Pořizujete-li si nového čtyřnohého člena rodiny, měli byste jej hledat v chovatelských stanicích, ve kterých se pejskům věnují zcela dokonale a dají Vám také průkaz původu pejska. Toto je velmi důležité, neboť z něj vyčtete veškeré důležité informace.

Chovatelské stanice jsou místa, která si zakládají lidé, kteří mají rádi psy.  První druh jsou ti, kteří milují zvířata a ze všeho nejvíce psy. Chovají je proto, že chtějí, aby se psí plemena, která si oblíbili, rozmnožovala a mohla dělat radost dalším lidem.

Další druh lidí, kteří si založí chovnou stanici jsou ti, kteří také milují určité psí plemeno, ale jejich úmysly jsou také ekonomické. Tudíž na chovu chtějí také vydělávat.

No a také jsou zde chovatelské stanice psů, které se specializují na výchovu a výcvik pejsků za účelem asistence pro lidi s určitým handicapem.

Kdo je to vlastně chovatel?

Chovatel psů s průkazem původu by měl být členem chovatelského klubu chovaného plemene. Chovatelský klub dohlíží na činnost chovatele. Chovatel musí dodržovat určitá pravidla. Každé plemeno má svá kritéria, která musí splňovat.

Některým plemenům stačí pouze posouzení exteriéru, při čemž se posuzuje i povaha pejska. Jiná plemena musí spolu s tímto splnit i zkoušku, která je zároveň testem povahy psa.

Asi se ptáte, kdo kontroluje chovatele, kteří nemají průkaz o původu? Odpověď je jednoduchá. Tyto chovatele nekontroluje nikdo.

Chovný pes

Je potřeba mít na paměti, že plemena se po celá léta mění a formují. Neděje se tak samo. Psí plemena formují lidé svými nároky a požadavky. Do chovu mohou být zařazeni pouze psi, kteří nejsou agresivní a bázliví. Chovný pes musí být něco mezi těmito dvěma druhy.

Co to je průkaz původu psa?

Průkaz původu je takový rodný list Vašeho pejska. Tento průkaz je vydán plemennou knihou psů.  Co obsahuje?

  • Jméno psa
  • Chovatelská stanice
  • Pohlaví psa
  • Druh srsti
  • Číslo tetování atd.

Důležitou částí je čtyř generační rodokmen, z kterého můžete vyčíst vše o předcích Vašeho štěňátka. Mít průkaz původu je velmi důležité, neboť Vám dává záruku u psa důležitých vlastností, kterými jsou zdravotní, exteriérové a také povahové vlastnosti, které jsou u psů nejdůležitější.  Všechny tyto vlastnosti se u psů s průkazem původu velmi pečlivě sledují.

Kde vybrat psa bez průkazu původu?

Samozřejmě si jej můžete pořídit od chovatele, který chová takovéto psy. Nic ovšem nezkazíte ani tím, pokud si pejska pořídíte z útulku. Pejsci z útulku jsou vděční, a pokud budete vybírat, můžete v útulku nalézt pejska velmi velkých kvalit.

Jakou péči potřebuje pes

Profi Salon nabízí krom plně profesionální péče o vaše miláčky také prodejnu kynologických potřeb, prodej profesionálních fénu. Tento salón najdete na Praze 8 Karlín, ul. Nekvasilova.

Služby salonu bohemiacardinal.cz, stříhání, koupání a česání pejsků, stříhání drápků a další potřebné služby.

Chovatelská stanice terapeutických psů

V těchto chovatelských stanicích se nejčastěji chovají plemena různých retrívrů a labradorů. Jsou to vždy pouze pejsci s průkazem původu. K takovémuto chovu se využívají pouze zdravé fenky s nejsilnějšími vlohami. Velmi se dbá na stoprocentní charakter a nejkvalitnější exteriér fenky.

Tyto druhy chovatelských stanic jsou většinou odkázány na sponzorské dary a na dary obyčejných lidí. Většinou se zde štěňátko narodí a poté, až dosáhne věku, kdy může být od fenky odebráno putuje do tzv. pěstounské rodiny, kde si štěňátko zvyká na obyčejný život, aby si zvyklo na obyčejné věci. Takovými obyčejnými věcmi máme na mysli, rodinný stereotyp, aby si zvykalo, že ne vždy s ním někdo bude. Také si štěňátko zvyká na kontakt s člověkem, aby si co nejvíce navyklo na mazlení.

Toto trvá rok. Je potřeba dodat, že po celou dobu, co je pejsek v pěstounské péči, je veškeré finanční zatížení pouze na pěstounech. Po roce se vrací pejsek zpátky do chovatelské stanice, kde se cvičí podle potřeb konkrétního člověka a podle toho, co potřebuje, aby pejsek uměl. Jsou to například věci jako otevření či zavření dveří, podávání různých věcí atd.

Jací psi z těchto chovatelských stanic vycházejí?

  1. Asistenční psi-zejména pro lidi postižené, na invalidních vozících
  2. Canisterapeutický pes-pejsek, který tzv. uklidňuje a zahřívá nemocného
  3. Vodící pes-pejsek pro nevidomé lidi

Práce těchto chovatelských stanic je velmi záslužná a dosti nedoceněná. Takovíto speciální pejsci si žádají spoustu práce a hlavně také je jejich výcvik finančně náročný. Je potřeba, abychom se všichni zamysleli a můžeme-li alespoň malou částkou některou z těchto chovatelských stanic finančně podpořili.

Kolik stojí pejsek z chovatelské stanice?

Přemýšlíte-li o pořízení pejska a je-li to pro děti, měli byste koukat po chovatelských stanicích, kde máte zajištěn dobrý původ pejska a tím máte zajištěnu hlavně dobrou povahu. Je potřeba počítat s tím, že pejsek z chovu bude o něco dražší, než např. obyčejný bez průkazu původu.

Musíte však mít na mysli, že se Vám to do budoucna vrátí. Pejsek bude kvalitní a vyrovnaný, a pokud jej povedete láskyplně, bude hodný a spolehlivý kamarád.

Vyberte si svého nového pejska v chovatelské stanici

Chovatelské stanice jsou pro všechny z nás velkým přínosem. Dávají nám jistotu dobrého chovu. Jistotu toho, že se štěňátko mělo po celou dobu, po kterou bylo v chovatelské stanici vychováváno s láskou a mělo pouze kvalitní stravu, má za sebou veškerá potřebná očkování, je odčervené a netrpí žádnou chorobou.

Můžu-li Vám poradit, nehledejte si svého nového pejska jinde, než-li právě v chovatelské stanici. Jen tehdy, bude-li Váš nový přírůstek do rodiny pocházet s** chovatelské stanice, můžete mít stoprocentní jistotu**, že jeho rodiče nebyli agresivní a tudíž, že nebude agresivní také on.

Říká se, že pes je odrazem svého pána a je to pravda. Lidé si vybírají svého psa podle toho, jaký žijí život a podle svých potřeb. Mladí lidé si pořizují psy aktivní, aby byli schopni udržet s nimi životní krok. Jinak pořizuje-li si pejska starší člověk, vystačí si například s jezevčíkem, který jim bude milým přítelem a bude s nimi moci chodit na pomalé procházky.

Dnešní doba je plná počítačů a sedavého způsobu života. Je proto potřeba mít něco, so by nás donutilo k pohybu a tím je právě třeba pejsek. Není vůbec vhodné kupovat pejska jako dárek pro někoho, kdo o tom neví. Chceme-li některého ze svých blízkých o kom si myslíme, že je osamělý a potřeboval by němou tvář, která by mu zpříjemnila život. Je potřeba tuto osobu na příchod nového kamaráda nějakým způsobem připravit. Musíme tzv. vysondovat, zda by si pejska vůbec přál. Pokud by to například dopadlo tak, že by pejska nechtěl a vy byste jej již přinesli, mohlo by to být pro oba traumatizujícím zážitkem.

Proto si dobře promyslete, chcete-li darovat štěňátko jako dárek. Pokud si obdarovávaná osoba pejska přeje, měli bychom vědět, jaká by to měla být rasa. Pokud vše víme, měli bychom vyhledat nejbližší a nejvhodnější chovatelskou stanici a tam pejska vybrat. Přeji Vám hodně štěstí ve výběru nového kamaráda a také šťastnou ruku při hledání té pravé chovatelské stanice.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15698 (rodina-finance.cz#22434)


Přidat komentář