Chovatelské potřeby pro majitele psů

Mít doma psa je pro mnohé znás sen, který se nás drží již od malička. Ti, kterým rodiče pejska v dětství nepořídili si jej pořizují v dospělosti. Pro chov psa je potřeba obstarat si chovatelské potřeby, aby mu nic nechybělo.

Mít doma čtyřnohého miláčka je snem snad každého z nás. Co je však potřeba mít doma, aby bylo možno pejska vychovávat, to již někteří v mnoha případech ani neví. Každé plemeno má jiné potřeby a proto pro každou rasu potřebujete věci jiné.

Kupříkladu taková čivava potřebuje zcela jiné věci pro svůj spokojený život, než rotvajler. Každý pejsek potřebuje mít své místo, prostor, ve kterém bude mít svůj klid a kde jej nebude nikdo rušit. Čivavě postačí malinký kousek Vašeho gauče, kdežto rotvajler bude potřebovat místa mnohem více. Nejlepší bude, pořídíte-li mu jeho vlastní kotec.

Dělení psích plemen

A jak se tedy připravit pro chov určitých plemen?** Psí plemena** se dělí do několika skupin. Většinou je to dělení podle využití a podle velikosti.

Dělení psích plemen podle využití:

  • Severská plemena
  • Služební plemena
  • Dekorativní psi
  • Pastýřská plemena
  • Lovecká plemena

Dělení psích plemen podle velikosti:

  • Malá plemena
  • Střední plemena
  • Velká plemena

Potřeby psích plemen

Dále budeme pokračovat ve stručném informování, ohledně potřeb pro různé druhy plemen.

Potřeby malých psích plemen

Chov malých plemen je velice vhodný pro lidi, kteří nemají příliš velký byt. Také je vhodný pro lidi, kteří mají pejsky moc rádi, ale příliš času jim také nezbývá. Spousta lidí si pořizuje malá plemena také proto, že se s nimi mohou stále mazlit a také je mohou mít stále sebou, ať již jdou kamkoliv.

Co všechno je potřeba mít pro malá plemena? Neměly by chybět misky na krmení a vodu, pelíšek pro chvíle odpočinku**, vodítko, obojek, kartáček** na vyčesávání srsti**, kartáček na zuby a pastu, hračky pro zabavení** ve volných chvílích**, šampón** pro psy**, osuška** na utření. Malí pejsci jsou velmi náchylní na zimu a mokro. Proto je velmi dobré, mít pro malého pejska pláštěnku do deště, a pokud je možno také teplý obleček do zimy.

S malými plemeny psů není vhodné podnikat dlouhé procházky a túry, neboť tento druh psů není na tyto věci vyšlechtěn. Malá plemena psů jsou šlechtěna zejména proto, aby reprezentovala svého páníčka doma a všude tam, kde je hlavně teplo. Pokud cestujeme s malým plemenem je zejména vhodné mít cestovní box.


Potřeby středních psích plemen

Pořizujeme-li si pejska středního plemene, máme na výběr z mnoha druhů. Pejsků středních plemen je velmi mnoho. Výhoda středního plemene je zejména v tom, že tohoto pejska můžete mít jak doma, tak v případě potřeby venku v boudičce, která by měla být vyteplená.

Potřeby pro střední plemena se nijak neliší od potřeb pro plemena malá. Jediným rozdílem je snad jen to, že se střední plemena při převozu v autech nemusí vejít do cestovního boxu a bude potřeba jim pořídit popruh pro převoz.

pejsky středních plemen již můžete podnikat procházky a túry, je však potřeba brát zřetel na rasu pejska a přizpůsobit se jeho možnostem.

Potřeby velkých psích plemen

Při pořízení pejska velkého plemene je již potřeba vše řádně promyslet. Velcí pejsci potřebují daleko větší prostor pro svůj život a také je potřeba se jim v některých ohledech také přizpůsobit, žijí-li s Vámi v domě či bytě.

Velká plemena psů potřebují mít prostor. Pokud si pořizujete velkého psa do bytu či domu, musíte počítat s tím, že potřebují pohyb. Nemáte-li možnost pustit je někam do výběhu, musíte s ním podnikat denně procházky a nechat je pořádně vyběhat.

Pokud byste je nechali pouze ležet doma, mohlo by se to negativně odrazit na jejich náladě. Buďto by se z nich stali melancholici, kteří by pouze apaticky bloumali po tom malém prostoru, nebo by se naopak jejich vitalita odrazila na Vašem nábytku, což by se Vám jistě nelíbilo.

Potřeby pro chovatele velkých plemen je daleko více a jsou daleko rozdílnější, než mezi plemeny malými a středními.

Pro pejska velkého plemene je potřeba mít: velké misky na jídlo a pití, které pes nemůže lehce odsunout. Dále, silné vodítko a obojek, šampón na mytí, velkou osušku, kartáč na vyčesáváni chlupů. Postroj do auta, který je opravdovou nutností, jezdíte-li s Vašim psem často autem. Nezbytnou součástí je také košík, bez kterého nemůžete se psem chodit.

Nezapomeňte na očkování psa

Pokud máte doma pejska, ať už je malý, střední či velký, snažíte se mu pořídit vše, co potřebuje. Nejdůležitější potřeby jsou ty, které se týkají zejména jejich zdraví a bezpečnosti. Každý pejsek, by měl mít za sebou všechna potřebná očkování a měl by být odčerven. Na toto je potřeba se zaměřit v prvním případě.

Poté je vhodné pořídit jim obojky proti klíšťatům a blechám, nebo je proti těmto parazitům nechat naočkovat. Na nezbytnou veterinární péči byste si měli nechat v záloze určitou sumu peněz, neboť je potřeba mít na mysli, že veterinární péče je dosti drahá.

V neposlední řadě je velmi důležitá správná výživa. Psi by měli mít granule, vůbec není vhodné krmit je zbytky, které nám zůstanou. Pejskovi neuškodí jednou za čas dát třeba kuřecí maso s rýží či jinou lahůdku, ale v žádném případě bychom je neměli krmit sladkým.

Kolik stojí vybavení pro chov psů?

Vybavení pro pejska není nejlevnější, ale je možno na něm ušetřit peníze a to v případě, že budeme tyto potřeby obstarávat s předstihem. Pouze v tomto případě můžeme vyhledávat obchody s různým výprodejem či akčními nabídkami. Základní výbava, jakou jsou misky, obojek, vodítko atd. Vás může vyjít okolo 1.000,-Kč v závislosti na tom, v jakém obchodě nakupujete a pro kterého pejska věci jsou.

Granule pro psa jsou sice větší investicí, ale pokud kupujeme granule měli bychom se podívat, co obsahují. Jiné druhy psů mají jiné nároky na výživu. Na všech granulích je napsáno, které věci jsou v nich obsaženy, a podle toho bychom se měli při výběru granulí orientovat.

Pes v bytě

Mít doma čtyřnohého kamaráda sebou přináší spoustu radosti, ale na druhou stranu jsou to starosti. Mít doma pejska, je jako byste měli doma malé dítě a vůbec nezáleží, jaká je to rasa. Při výběru je nutné brát ohledy na všechny osoby, které s Vámi žijí ve společné domácnosti a v neposlední řadě je vhodné, konzultovat pořízení psa také se sousedy či majitelem bytu ve kterém bydlíme.

Může se Vám totiž stát, že žijete třeba v obecním bytě, pořídíte si pejska a potom se od starosty dozvíte, že jej v bytě vůbec mít nesmíte a to i v případě, že to není v domácím řádu či smlouvě. Přeji Vám mnoho štěstí při výchově pejska a mnoho šťastných chvilek po jeho boku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15703 (rodina-finance.cz#22447)


Přidat komentář