Chemický peeling

Pociťujete, že Vaše pleť již není tak projasněná? Již se na ní objevily první vrásky, nebo pigmentové skvrny? Nebo Vás trápí jizvy po akné, či rozšířené póry? Vsaďte na chemický peeling, který zregeneruje pokožku obličeje, krku i dekoltu.

Co si můžeme představit pod chemickým peelingem

Chemický peeling je neinvazní metodou, jenž se postará o omlazení a projasnění zralé, stárnoucí pleti, také vyhlazení jemných vrásek, zjemnění rozšířených pórů, zjemnění jizev po akné, odstranění pigmentových skvrn.

Na jakých částech těla lze aplikovat chemický peeling

Chemický peeling si můžete nechat s úspěchem aplikovat na pokožku obličeje, krku, dekoltu, hřbetu rukou i zad.

Pro koho je vhodný chemický peeling

Chemický peeling mohou využít všichni, kteří očekávají rychlé a zaručené zlepšení vzhledu pleti, zjemnění vrásek a také pleti, jenž je narušená sluncem.

Co předchází aplikaci chemického peelingu

Odborně vyškolená kosmetička nebo lékař s Vámi proberou motivaci k danému zákroku. Také zhodnotí stav Vaší pokožky. Dle zjištění Vám následně doporučí vhodný typ chemického peelingu. V případě, že by poté očekávaný výsledek neodpovídal Vašim představám, ani představám kosmetičky, či lékaře, od zákroku se může opustit a hledat jiná alternativní řešení.

Postup aplikace chemického peelingu

Aplikace chemického peelingu trvá několik minut. Odborně vyškolená kosmetička, případně lékař nanese peelingovou směs různých látek, nejčastěji však hydroxy-kyselin, pomocí štětečku na obličej. Samotnou regeneraci pleti můžete zpozorovat bezprostředně po zákroku.

Co můžete očekávat po chemickém peelingu

Nelekejte se toho, že budete bezprostředně po chemickém peelingu zarudlá a vytvoří se Vám posléze malé stroupky. Vydržte pět až čtrnáct dnů, v té době se Vám začne pokožka jemně olupovat. Během této fáze se Však můžete líčit, takže případnou flekatost zakryjete. Vedlejším účinkem středně hlubokého a hlubokého peelingu může být zanícení nebo ztráta barvy pleti.

Rozhodnete-li se pro klasický chemický peeling, vyhněte se po dobu ošetřování slunečnímu záření, navíc užívejte krémy s vysokým ochranným faktorem. U chemických peelingů nové generace není ochrana před sluncem až tak nutná.

Doba hojení po chemickém peelingu

Při hojení nemocná, nebo chorobnými projevy postižená pokožka je obnovena novými, mladšími buňkami kůže. Toto probíhá během několika dnů, někdy až týdnů, podle toho, zda se jedná o povrchovou, či hloubkovou aplikaci chemického peelingu. Po zákroku následuje ošetření pleti vhodným ošetřujícím krémem, pleť se poté začne postupně obnovovat.

Co je cílem chemického peelingu

Cílem je odstranění projevů i jiných nežádoucích jevů, současně také dochází ke zlepšení hydratace i zjemnění kožního povrchu.

Nutnost opakování chemického peelingu

Někdy stačí aplikovat chemický peeling pouze jednou, jindy, nebo také u jiného typu chemického peelingu se aplikace opakuje, kdy po několika léčebných kúrách můžete vypozorovat zlepšení projevů i zlepšení celkového stavu pokožky. Vaše pleť se vyhladí, stane se zářivější, pružnější, v podstatě omládne.

Vhodná doba pro provedení chemického peelingu

Chemický peeling je vhodné si nechat aplikovat v podzimním a zimním čase, neboť v jarním a letním období je zvýšená intenzita záření, jenž také může znamenat vyšší výskyt případných komplikací. V období, kdy není vhodné aplikovat chemický peeling, se doporučuje ošetřovat pokožku vhodným kosmetickým přípravkem, a to, aby bylo dosaženo udržení zlepšeného stavu po co nejdelší dobu.

Dělení chemického peelingu

Chemický peeling rozděluje podle zvolené koncentrace a délky působení na:

 • Povrchový chemický peeling
 • Středně hluboký chemický peeling
 • Hluboký chemický peeling

Peelingové směsi pro chemický peeling

Kyselina glykolová – přírodní látka z cukrové třtiny

Chemický peeling s kyselinou glykolovou patří k typům s okamžitým účinkem, kdy působením látky dojde zpočátku k rozvolnění povrchové vrstvy kůže, jenž se poté začne olupovat a následně obnovovat, čímž je dosaženo mladistvějšího i svěžejšího vzhledu.

Ošetření se provádí rovnoměrným nanesením aktivní látky, a to na pokožku ošetřovaného místa, nechá se působit po dobu několika minut, dokud nebude látka neutralizována a odstraněna. Ošetření tímto chemickým peelingem se provádí v několika sezeních, a to 4 až 6x v závislosti na stavu poškození pokožky. Navíc můžete chemický peeling kombinovat s jinými metodami, jako například face-lift.

Jessnerův roztok – koncentrát rezorcínu, kyseliny mléčné a salicylové

Jedná se o hloubkový peeling, při kterém se odstraňují pigmentové skvrny, akné, jizvičky po akné, další nerovnosti pleti. Počítejte s určitým začervenáním, strupkami, otoky, které mohou trvat týden i více. Můžete se těšit na hladší a čistší pleť, a to do cca deseti dnů.

TCA

Chemický peeling, který odloučí povrchové vrstvy kůže, čímž odstraní jemné vrásky, zlepší strukturu pleti. V případě, že se rozhodnete pro její vyšší koncentraci, používá se namísto laseru k vyhlazování jizviček po akné, nebo vrásek na obličeji. Přípravek se většinou aplikuje jednou, kdy účinek se dostaví maximálně do dvou týdnech.

Tretinoin

Chemický peeling, který se používá při léčbě akné, aplikuje se v koncentraci od jednoho do pěti procent. Můžete očekávat okamžitý účinek. Následující dny počítejte s určitým odlupováním kůže. Důležité je, se v průběhu celkové léčby vyvarovat slunění, ať už na přímém slunci, nebo v soláriu.

Chemický peeling dle účinku působení

 • Glykopeel – vhodné pro mastnou pokožku, rozšířené póry, pigmentové skvrny
 • Kératoregulateur – vhodné specialně pro léčbu akné
 • Depigmentation - redukce pigmentací
 • Renewlift – dochází k výrazně omlazovacímu efektu
 • BioredPeel - intenzivně omlazovací efekt, který provádí současně s ošetřením pokožky pomocí speciálního přístroje.

Kde se berou pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny vznikají především v letním období, kdy jsou následkem působení UVA záření. Řešením, respektive prevencí je důkladná ochrana, používání kvalitních kosmetických prostředků. Také se stává, že pokožka reaguje na některé kosmetické přípravky, nebo léky, které společně s UV zářením způsobí množení pigmentových skvrn. Pigmentové skvrny se častěji objevují u žen, než mužů. Proč? Mohou za to větší hormonální výkyvy během života, dále vliv pohlavních hormonů estrogenu, progesteronu. Pigmentové skvrny se mohou také objevit během těhotenství, a to dokonce až v 70% případech, dále v důsledku užívání antikoncepce, v období menopauzi.

Co jsou pigmentové skvrny

Jedná se o hnědá místa, která se vyskytují na rozličných místech pokožky. Zabarvení kůže způsobují buňky, jenž se nazývají melanocyty, nacházející se v kůži, ve vlasových folikulech, v okolí mazových žláz, jenž společně s buňkami pokožky vytvářejí určitý barevně odlišený okrsek na kůži. Vlivem slunečního záření se také zvyšuje počet, ale i aktivita melanocytů, následně dochází ke zvýšené produkci kožního barviva melaninu. V podstatě se jedná o složitý chemický proces, při kterém hrají významnou roli i bílkoviny, enzymy, hormony.

Možné způsoby odstranění pigmentových skvrn

 • Chemický peeling – právě již zmíněný chemický peeling odstraní vrchní vrstvy pokožky, čímž i melanin, ovšem nepůsobí na melanocyty, ani neovlivňuje tvorbu melaninu.
 • Laser – během hojení po ošetření laserem, může dojít k opětovné hyperpigmentaci.
 • Léky – existují léky, jenž ovlivňují tvorbu melaninu, podporují rychlejší obnovu kůže. Ovšem jejich poměrně velkou nevýhodou je časté podráždění kůže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15606 (rodina-finance.cz#22006)


Přidat komentář