Bojové umění Tai chi - Praha

Chcete se naučit bojovat? Chcete poznat staré čínské bojové umění? Cvičení Tai chi vás přenese do jiného světa bojových umění, kde se klade důraz na nepoužívání síly a přizpůsobení se.

Kde Tai chi vzniklo?

Čínské umění Tai chi patří k tradičním čínským bojovým uměním, které vznikaly v Číně od pradávna. Nositeli byli mniši a svatí muži, kteří bojová umění dále rozvíjeli. Podle jedné legendy Tai chi vzniklo ve 13. století a jeho zakladatelem je taoistický filozof Zhang San-feng. Ten jednou spatřil zápas hada a bílého jestřába. Jejich kruhové pohyby mu pomohly objevit princip Tai chi.

V dalších stoletích jeho učení rozšiřovali čínští filozofové a mnichové, kteří jeho učení nějakým způsobem pozměnili. Tak začaly vznikat různé směry Tai chi, které byly pojmenovávány podle jejich nositelů. Mezi nejznámější patří styly Chen a Yang. V druhé polovině 20. století se Tai chi rozšířilo i do Evropy a tak se dostalo i k nám do České republiky.

Filozofie Tai chi

Tai chi je komplexní umění, které se netýká jen boje. Můžete v něm najít svou vnitřní sílu. Ale nejprve je potřeba poznat princip Tai chi. Název Tai chi znamená taoistický výraz znázorňující dualitu jevů - jing a jang. Zpočátku bylo Tai chi silně spojeno s náboženstvím a filozofií taoismu, proto pokud chcete pochopit celou filozofii Tai chi, věnujte čas podrobnému studiu taoismu.

Tai Chi a Wing Chun Pokud byste se většinou zeptali průměrného člověka, co si myslí o Tai Chi, zjistíte, že vám odpoví, že je to forma cvičení a meditace. Současně, pokud jste se ze stejné osoby zeptali na Wing Chun Kung Fu, s největší pravděpodobností by vám řekl, že jde o bojové umění.

Tai Chi a Wing Chun kladou důraz na použití uvolnění proti hrubé síle. Tyto metody výcviku jsou v mnoha ohledech velmi podobné.

Chi Sao a Tchuej-Shou Wing Chun má cvičení Chi Sao (lepící se ruce. Tai Chi má cvičení Tchuej-Shou (vnímavé ruce neboli přetlačování s partnerem).

Záměr obou cvičení je podobný. především se cvičí citlivost rukou a schopnost vnímat pohyb protivníka skrze receptory na rukou, nikoliv očima. Cílem je pak protivníka vyvést z rovnováhy případně využít jeho sílu ve svůj prospěch.

Zdravotní účinky Stejně jak Tai Chi tak i Wing Chun je prospěšné pro zdraví. Jak pro Tai Chi tak i pro Wing Chun je důležitá relaxace v pohybu.

Pokud hledáte nejlepší bojové umění, nepřemýšlejte jestli je lepší Tai Chi nebo Wing Chun a naučte se ten který Vám bude vyhovovat více.

Kung fu je životní cesta Wing Chun a Tai Chi poskytují různé cesty k vrcholu hory. Ať už se rozhodnete jít, užijte si cestu. Kung fu jakéhokoli druhu může poskytnout zdraví, umění obrany a celoživotní sílu.

Zdravé tělo, duše a mysl Praha

To je hlavní cíl cvičení Tai chi. Tuto myšlenku hlásal zakladatel Tai chi Zhang San-feng ve svých spisech. Všechna tradiční čínská cvičení propojují stav duše a mysli se stavem těla. Proto pokud chcete dosáhnout rovnováhy a zdraví, je potřeba všechny tyto tři složky vaší osoby uvést do vzájemného propojení.

Co přináší cvičení Tai chi našemu tělu?

Prospívá cvičení Tai chi našemu zdraví? Trpíte bolestmi zad? Poznejte Tai chi a zbavte se svých zdravotních problémů! Při správném cvičení forem Tai chi dle pokynů instruktora se zbavíte svých zdravotních potíží. Během lekcí Tai chi se naučíte správnému držení těla, postoji, chůzi a časem vás instruktor naučí uvolnit blokované svaly. Cvičením Tai chi nezatěžujete vaše klouby, ale naopak si procvičujete a protahujete svaly.

Tai chi versus rehabilitace

Někteří lidé s vážnými zdravotními problémy dokonce uvádějí, že jim Tai chi pomohlo natolik, že přestali navštěvovat rehabilitace doporučené svým lékařem, protože Tai chi jim je plně nahradilo. A ještě jim přineslo něco navíc. Během klasické rehabilitace se praktikují cviky zaměřené na vaše tělo. Ale Tai chi přináší cviky, kterou pomohou nejen vašemu tělu, ale i vaší duši a mysli.

Tai chi, Tai ji, Tai či - Co je správně?

Že se jedná o bojové umění je zřejmé již z celého názvu, Tchaj-ťi čchüan. (Jedná se o český fonetický přepis názvu.) V doslovném překladu to znamená velmi velká pěst. Ve volném překladu Nejzašší mez bojového umění. Čínský záznam latinkou je Taijiquan. Uprostřed se má správně vyslovovat "ťi" se stoupavým tónem, odtud zdánlivě nelogický háček nad "t" za nimž je "i". Anglický přepis je Tai-Chi Chuan. Zkuste říci "ťi" s horkým bramborem v ústech, vyjde z toho něco jako "či". To naše zlidovělé Taiči (někteří píší i Tajči) má základ z angličtiny, v překladech se často objevuje Tchaj-čchi. Jedná se o spojení dvou slov, proto se často píše uprostřed pomlčka.

Zlepší Tai chi fyzickou kondici?

Vedlejším efektem pravidelného cvičení je, že si procvičujete i oslabené partie. Tím si celkově zlepšíte svou fyzickou zdatnost. Pomáhá Tai chi proti stresu? K důkladnému cvičení Tai chi je zapotřebí plné soustředění na všechny pohyby. Výsledkem je pak uvolnění mysli a duševní relaxace. Během cvičení zapomenete na vaše všední starosti. Pokud jste úspěšní ve cvičení forem Tai chi, jistě vás to potěší a vaše tělo bude zaplaveno „hormony dobré nálady“.

Kdy je nejlépe začít se cvičením Tai chi?

Začít můžete kdykoli, lekce Tai chi nejsou nijak věkově omezeny. Na druhou stranu, většina lidí se o Tai chi začíná až v dospělém věku. Nebaví vás klasické sporty? Chcete něco víc? Zajímáte se o propojení duše a těla během cvičení? Vyzkoušejte Tai chi a naučte se uvést své tělo a mysl do rovnováhy!

Jak najít dobrého učitele Tai chi?

Chcete si najít dobrého učitele Tai chi? Jak ho poznat? V České republice existuje několik míst, kde se Tai chi vyučuje. Najít dobrého učitele je však obtížné. Záleží na tom, jestli se chcete naučit Tai chi jako bojové umění nebo poznat celou jeho filozofii. Rozhodně si nevybírejte učitele jen podle počtu získaných certifikátů. Zaměřte se více na svoje pocity a poznáte, zda vámi vybranému učiteli můžete důvěřovat.

Cvičí se Tai chi ve skupině nebo jednotlivě?

Lekce Tai chi probíhají ve skupině. Některé cviky se cvičí ve dvojicích a jiné jednotlivě. Pokud chcete mít ale během cvičení soukromí, domluvte se se svým učitelem na soukromých lekcích. Soukromé lekce mají jednou velkou výhodu. Učitel neboli mistr rozpozná vaše předpoklady a podle toho přizpůsobí lekci. Vyučování Tai chi bude intenzivnější a také vám přinese větší zážitek než neosobní skupinový přístup. Na druhou stranu v určitém stádiu je nutné cvičení ve skupině s více lidmi.

Je Tai chi vhodné pro samouky?

Cvičení Tai chi není jako cvičení aerobiku či jiných podobných sportů. Abyste správně cvičili Tai chi, nejprve musíte poznat jeho filozofii a princip. A to se nedá naučit z knížek či DVD nosičů. Tai chi musíte prožít a poznat. To se naučíte pouze pod vedením dobrého mistra Tai chi.

A co domácí cvičení?

Navštěvujete lekce Tai chi? Procvičujte si nově naučené cviky doma! Lépe si je zapamatujete a zároveň na další lekci lehčeji zvládnete nové pohyby! Cvičíte Tai chi ze zdravotních důvodů? Další důvod navíc, proč si naučené cviky procvičovat i doma! Zlepšíte si svou fyzickou kondici a zbavíte se zdravotních problémů!

Jak často cvičit?

Začínáte s Tai chi? Začátečníkům se doporučuje cvičit v kratších časových intervalech a ne dlouho, aby si tělo zvyklo na nové pohyby. Zvolte si čas, kdy se budete věnovat cvičení, a časem se pro vás Tai chi stane zdrojem relaxace, na kterou si navyknete, a možná tak budete cvičit Tai chi i několik let.

Je lépe cvičit pravidelně? Pravidelné cvičení se doporučuje těm, kteří cvičí Tai chi kvůli svým zdravotním problémům. Tělo si zvykne na pravidelnou dobu a lépe bojuje s problémy, které jej trápí.

Jaké zvolit oblečení?

Oblečení na Tai chi na rozdíl od jiných čínských bojových umění nemá předepsáno žádné pravidla. Cvičte v pohodlném sportovním oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. A co obuv? Větší pozornost věnujte výběru obuvi. Pro cvičení Tai chi jsou vhodné boty s tenkou rovnou podrážkou. Pro Tai chi se dají koupit buď speciální látkové boty s jemnou plastovou podrážkou, ty jsou určené pro cvičení venku, nebo celolátkové boty pro cvičení v tělocvičně.

Rada na závěr:

Po cvičení Tai chi nechte své tělo alespoň půl hodiny vychladnout a odpočinout. Energie vzniklá při cvičení Tai chi proudí ve vašem těle ještě asi půl hodiny po cvičení. Nevystavujte se náhlému chladu či sprchování. Při cvičení tělo produkuje trochu odlišný pot - tělo si z něj bere zpět minerální látky.

Tai Chi nebo Wing Chun Kung Fu?

Wing Chun, jeden z nejúčinnějších stylů kung fu. Je založen na principech o efektivním využití struktury lidského těla (nekopíruje pohyby zvířat, jak je tomu u jiných stylů). Není při něm důležitá fyzická síla a dá se naučit za relativně krátkou dobu. Wing Chun praktikoval legendární Bruce Lee, který byl žákem světoznámého Velmistra Yip Mana. Ať se rozhodnete pro Wingchun nebo Taichi bude to mít pozitivní přínos pro zdraví a duševní pohodu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15494 (rodina-finance.cz#20390)


Diskuze a zkušenosti

Alex | 01.06.2010 15:32
Veřejné cvičení Tai chi v Opavě Výborně, asi si přijdu zacvičit...

michal brezninan | 04.06.2010 10:36
tai chi krnov konečně jsem našel tai chi v krnově

Tomáš | 11.06.2010 23:09
Thai chi je skvělé cvičení Tai chi je výborné cvičení, které mi pomohlo se celkově srovnat. Nemyslím jenom fyzicky, ale v náladě a psychice. Určitě doporučuji.

Tanynka | 15.06.2010 22:59
Tai chi mistr Taky doporučuji zvlášť na začátku chodit na kurz k Mistrovi. Z knihy bych se asi nenaučila vůbec nic, pokud bych neměla žádnou zkušenost naživo před tím. Naskytla se nám možnost chodit na tai-chi na VŠ a tak jsem to zkusila, přičemž před tím jsem o tom nevěděla zhola nic. Nejdříve jsme tam měli power-jógu, ta pak už nemohla být, tak místo toho nabídli tai-chi. A náš Mistr to byl výjimečný člověk, takový klid a harmonii co vyzařoval, to jsem ještě nezažila, bylo to cítit snad na deset metrů. Byl velice silný, přitom zářil mírem. A takový člověk tě nenaučí "jen cvičení", ale něco daleko víc třeba. Ze začátku to bylo docela obtížné a pro mne nezbytný někdo, kdo mě vede. Je to moc fajn, koordinace pravé-levé hemisféry, naučit se klidu, pracovat s dechem, určitým způsobem vést svou energii... Teď už si zacvičím tedy jen taky málo musím přiznat, ale dalo mi to některé věci, které zapadají do mozaiky mého života a které mám už napořád v sobě.

allasea | 16.06.2010 20:17
Tai chi chuan Pro mě je Tai chi chuan taky velkým přínosem,naučila jsem se tak vnímat energii,cvičím ho asi rok,dojíždím do cvičení jednou týdně 15km,ale stojí mi to za to.Navíc mě to baví víc než třeba aerobic nebo kalanetika.Naučit se Tai chi chuan podle knížek nejde,člověk musí mít základy od učitele,videa jsou lepší,ale prostě mistr je mistr.

pavel p. | 17.06.2010 16:16
Tai chi You Tube Pěkné video Tai chi na You Tube. http://www.youtube.com/watch?v=TBvF6r6DOvc Tai chi 24 Forma

Petr Hnízda | 18.06.2010 11:00
Bojové tai chi Zná někdo bojové tai chi? Děkuji

Leonid | 19.06.2010 20:25
Tchaj-ťi-čchüan Tchaj-ťi (pinyin Taiji, neoficiální český přepis Taj-či) je označení pro čínské bojové umění, jehož plné jméno je Tchaj-ťi-čchüan.

Jirka | 19.06.2010 20:27
Princip Tai Chi Princip Taiji. Bojové umění Taiji stylu Yang spojuje šaolinské bojové myšlenky s Principem Taiji. Princip Taiji se v různé míře vyskytuje i v jiných bojových uměních. Není tedy výsadou pouze bojového umění Taiji, ale právě v Taiji je doveden na vysoce sofistikovanou úroveň. Princip Taiji existuje v pohybu a změně. Tedy i jeho grafické vyjádření odkazuje na neustálý pohyb a proměnu (fyzickou i myšlenkovou). Bez propojení s bojovými myšlenkami není na Principu Taiji nic bojového.

Felix | 09.07.2010 15:58
Zdravotní účinky taichi Cvičení taichi má velký vliv na fyzické a duševní zdraví člověka. V současnosti, kdy není třeba vědět bojovat a chránit si tak svůj život, je tento účinek ještě více vyzdvihovaný do popředí a je často hlavním důvodem pro jeho cvičení.

Milan Kudla | 19.07.2010 17:59
Tai chi a bolest zad V minulosti jsem hodně sportoval a měl problémy s bolesti kloubů a zad. Musím říct, že Tai chi mi hodně pomohlo, a zároveň je to nádherný pocit klidu ;-) Doporučuji!

Tai chi cviky | 27.07.2010 09:53
Tai chi cviky Nevíte jaké mám cvičit Tai chi cviky na záda? Děkuji

PAEAA | 12.08.2010 21:16
Je vhodne Tai Chi pro samouky? Dobry den, chapu,ze Mistr je Mistr,jak je napsano ve Vasem clanku,ale myslim si,ze filosofii Tai Chi jsem pochytil z knih o Taoismu,Kung-Fu a meditaci na Tao natolik,ze pokud zacnu Tai Chi cvicit podle DVD bude to mit dobry efekt,aniz bych poznal osobne Mistra. Myslim se?Ci ne?

Eva z Chlumce | 12.08.2010 21:30
Tai chi Prosím,je možno se naučit Tai chi jako samouk?Pokud ano,nebylo by to spíše na škodu? A kde by se dala k tomu koupit kvylitní příručka. Děkuji a přeji vše dobré. E.

Sally | 13.01.2011 00:25
tai či Toto cvičení se nedá naučit samoucky, věřte mi. Zkoušela jsem to, ale až jsem začala cvičit s Mistrem, zjistila jsem, jaké chyby jsem dělala. Je to jako se vším, co se člověk učí sám.

Tomáš | 13.01.2011 10:32
Bojové tai ch Chtěl bych se zeptat jestli je možné se naučit Bojové tai chi podle DVD ?? jestli ano, kde takové DVD můžu sehnat?

Romana | 12.01.2013 18:59
Vadí vyšší věk? Dobrý den, je mi 50 a chtěla bych začít Tai chi cvičit. Je to možné? Jsem z Prahy, můžete mi doporučit dobré cvičitele? Nemám v tomto vůbec představu. Děkuji

Petr S. | 22.10.2013 10:28
Akademie bojových umění Doležal Ostrava Znáte někdo toho Doležala? Jaky je?


Přidat komentář