Výročí svatby - dárky k výročí svatby

Výročí svatby přináší nejen hodně hezkých vzpomínek společného žití, ale také příjemně a romanticky prožitý den. Oslavy výroční svatby mohou probíhat v soukromí, ale i v širokém kruhu rodinném.

Výročí svatby je pojem známý

Pojem výročí svatby zná každý, většina si ho spojuje se zlatou, stříbrnou nebo diamantovou svatbou. Nutno však říci, že těmito třemi pojmenováními však zdaleka svatební výročí nekončí. Každý rok společného žití manželů přináší jiné pojmenování, které s sebou nese určité události a spojitosti.

Především muži však velmi často na svatební výročí zapomínají. Ačkoliv je datum svatby zpravidla vyryto na vnitřní straně snubního prstýnku, není jim to co naplat. To naopak ženy se na výročí svatby důkladně připravují a již několik týdnů dopředu plánují, čím svého drahého obdarují.

Bujaré oslavy versus tiché poděkování

Oba dva manželé by si měli pamatovat datum svojí svatby a každý rok ho náležitě oslavit. Oslavy mohou probíhat v romantickém prostředí, pouze mezi partnery nebo v širokém kruhu rodinném.

Dnes však většina partnerů výročí svatby oslavuje pouze v úzkém kruhu rodinném, tedy ze začátku pouze spolu, později se svými dětmi. Od velkolepých oslav výročí se dnes již ustupuje, neboť uspořádat každoroční oslavu pro 20 a více hostů by se pěkně prodražilo. Oslavy většího rázu jsou přisuzovány svatebním výročím, které jsou kulatého rázu, např. deset let od svatby.

Každopádně jakýkoliv druh oslavy svatebního výročí je velmi hezký důvod, jak si partneři mohou připomenout společné soužití a s tím i časovou pomíjivost.

Svatební výročí ve filmech není realita**

**

Většina žen by si přála, aby výročí svatby probíhalo tak, jak je tomu v romantických filmech. Scénář je zpravidla velmi podobný, avšak ne jedna žena, by si přála být na místě herečky. Romantické výročí svatby ve filmech totiž zpravidla iniciuje muž, který vše naplánuje do nejmenšího detailu.

Žena je poté velmi příjemně překvapená, nečekaná situace s sebou přináší nejen radost, ale také velmi romantické prožití.

Snad každá žena by si přála prožít výročí svatba na nějakém nevšedním, romantickém či zajímavém místě. Pro někoho to může být pláž s bílým pískem, pro jiného divoká příroda, pro dalšího příjemná a útulná restaurace.

Realita je však úplně jiná, muži většinou na výročí svatby zapomínají a ženy marně čekají. Aby k tomuto smutnému okamžiku nedocházelo, iniciují ženy výročí svatby samy. Společně se svým mužem se domluví na tom, kde a s kým výročí svatby oslaví.

Svatební výročí – pojmenování **

**

 1. rok – svatba bavlněná
 2. rok – svatba papírová
 3. rok – svatba kožená
 4. rok – svatba květinová nebo ovocná
 5. rok – svatba dřevěná
 6. rok – svatba zinková nebo plechová
 7. rok – svatba měděná nebo vlněná
 8. rok – svatba bronzová
 9. rok – svatba hliněná
 10. rok – svatba cínová nebo růžová
 11. rok – svatba ocelová
 12. rok – svatba hedvábná

12, 5. rok – svatba petrželová

 1. rok – svatba krajková

 2. rok – svatba slonovinová

 3. rok – svatba skleněná nebo křišťálová

 4. rok – svatba porcelánová

 5. rok – svatba stříbrná

 6. rok – svatba perlová

 7. rok – svatba portrétová, plátěná nebo korálová

 8. rok – svatba hliníková

 9. rok – svatba rubínová

 10. rok – svatba safírová

 11. rok – svatba zlatá

 12. rok – svatba smaragdová

 13. rok – svatba diamantová

 14. rok – svatba železná nebo kamenná

67,5. rok – svatba kamenná

 1. rok – svatba platinová, svatba milosti, briliantová nebo blahodárná

 2. rok – svatba korunovačních klenotů

Dárky dle pojmenování svatebního výročí

Dle pojmenování svatebního výročí by si manželé dle tradice mezi sebou měli navzájem vyměnit vhodný dárek, který nejlépe vystihuje jednak pojmenování a jednak charakteristiku toho druhého.

Svatba bavlněná

Vhodným dárkem k příležitosti prvního ruku svatebního výročí jsou předměty z textilu, nejlépe z bavlny. Pokud se poohlédneme do minulosti, nejčastějším dárkem k této příležitosti byly vyšívané kapesníčky. Dnes jsou však vyšívané kapesníčky nahrazovány novým oblečením, které potěší obě dvě strany.

Svatba papírová

Svatba papírová by měla manželům připomenout, že se manželství podobá nepopsanému listu papíru, který se se společnými léty soužití začne naplňovat. Vhodným dárkem jsou papírové předměty, např. diář, voňavé papírové kapesníčky, knihy nebo papírové dekorace.

Svatba kožená

Svatba kožená je pojmenování pro třetí rok společného soužití, jenž je označováno za bod kritický. Pokud manželé přečkali předešlé tři roky bouře, budou další roky společného manželství o to více pevnější.

Vhodným dárkem, které potěší dnešní manžele jsou např. kvalitní kožené boty, pásek nebo kabátek či paletko.

Svatba květinová nebo ovocná

Toto výročí svatby by si měli zapsat především muži, kteří by ke čtvrtému roku společného soužití měli obdarovat ženu velkým pugétem květin. Někdy je čtvrté výročí označováno jako ovocné, v tom případě potěší velký proutěný koš zaplněný šťavnatým a sladkým ovocem.

Svatba dřevěná

Po pěti letech manželství se partneři navzájem obdarovávají dřevěným talismanem, který jim má přinést ještě více štěstí do manželství. Dřevo, jako přírodní a trvanlivý materiál, má symbolizovat pevné a dlouhodobé manželství.

Vhodným dárkem jsou různé sošky určené k dekoraci, nejčastěji z tuzemských dřevin. Ženu také potěší přívěšek z opracovaného dřeva nebo kamínky – oříšky napuštěné vonným olejíčkem, určené k dekoraci nebo provonění šatníku.

Svatba zinková nebo plechová

Šestý rok manželství přichází s prvním tvrdším kovem, který symbolizuje pevnost a nerozbitnost vztahu.

K nejčastějším dárkům patří dekorace, které by měly být oběma partnerům dennodenně na očích.

Svatba měděná nebo vlněná

Sedmé svatební výročí je nejčastěji označováno jako měděné, což vyjadřuje symboliku péče. Pokud se o měď dobře staráme dokáže se lesknout jako zlato, pokud se dobře nestaráme je láska matná a pokryta „patinou“.

Manželé si mezi sebou vyměňují minci pro štěstí.

Svatba bronzová

O bronzu můžeme říci, že je pevným kovem, tudíž i láska v tomto období bude velmi pevná a odolná vůči všem životním překážkám.

Vhodným dárkem jsou především sošky různého provedení i velikosti.

Svatba hliněná

Pokud vezmeme hlínu v její přírodní podobě velmi snadno deštěm odpluje pryč, avšak po vypálení dostává podobu a tvrdost kamene.

Nejčastějším dárkem k devátému výročí svatby jsou hrníčky s romantickou tematickou nebo jiné praktické nádobí. Ženy také ocení vázy, cukřenky, čajový servis či dekorativní mísy.

Svatba cínová nebo růžová

Manželé si mezi sebou vyměňují dárky, které jsou vyrobené z cínu. K nejčastějším patří cínové pohárky na víno nebo také vtipní cínoví vojáčci.

Svatba ocelová

K tradičním dárkům patří praktické pomůcky do kuchyně, ke kterým patří např. příbory nebo hrnce.**
**

Svatba hedvábná

Hedvábí lze charakterizovat jako velmi pevný materiál pojící se však s jemností a něžností. A právě taková je láska po dvanácti letech společného života. Vhodným dárkem je cokoliv z hedvábí, nemusí se však jednat pouze o módní doplňky, vybírat můžeme např. z dekorací malby na hedvábí v podobě obrázku. Muže zase může potěšit hedvábná kravata s originální malbou.

Svatba petrželová

Petrželová svatba je svatbou, která je přesně v polovině od svatby stříbrné. Lidový zvyk praví, že hosté se na svatební výročí zvou sami, také přinášejí nejrůznější laskominy a pohoštění. Samozřejmě nesmí chybět svazek petržele, což je symbol stálé svěžesti lásky.

Svatba krajková

Žena bývá nejčastěji obdarována krajkou, což mělo význam především v minulosti, kdy krajka byla velmi drahá a ženy po ní velmi často toužily.

Svatba slonovinová

K nejčastějším dárkům patří miniatury ze slonoviny, avšak v dnešním světě bojujícím za práva zvířat se spíše předávají dárky se sloní tematikou.** **

Svatba skleněná nebo křišťálová

Čistota a průhlednost skla, to jsou aspekty, které jsou přisuzovány nejen sklu, ale také lásce po patnácti letech. Nejčastějším dárkem jsou výrobky ze skla – vázy, vázičky, sklenice, skleničky, dekorativní mísy a misky.

Svatba porcelánová

Porcelán je materiálem, která je několikrát hodnotnější než sklo, ale také několikrát křehčí než sklo. To je také varování, že při pádu na zem se pokaždé se zárukou rozbije.

Ideálním dárkem jsou porcelánové sošky, porcelánové nádobí nedbe dekorativní předměty.

Svatba stříbrná

Svatba stříbrná aneb jubileum, které je nutné se ctí náležitě oslavit. Manželé si mezi sebou vyměňují dárky ze stříbra, nejčastěji se jedná o řetízek, náramek nebo náušnice.

Svatba perlová

Perla je velmi vzácným pokladem a stejně tak by tomu mělo být i v manželství po třiceti letech společného soužití. K tomuto výročí je doslova žádoucí, aby žena od svého muže obdržela náhrdelník z perel (stačí ty říční).

Svatba portrétová, plátěná nebo korálová

Toto výročí mělo velký význam především v minulosti, jelikož to byl důvod, kdy se žena s mužem nechali portrétovat na plátno. Obraz sloužil jako památka pro nastávající generace.

Dnes se tento zvyk příliš nedodržuje, avšak to je škoda, neboť je to velmi pěkná vzpomínka.

Svatba hliníková

Hliník je symbolem porozumění a tolerance, v lásce se k této charakteristice přidává ještě tolerance jeden k druhému.

Svatba rubínová

Ke 40 výročí svatby by žena od svého muže měla obdržet prsten s rubínem, což je důkaz toho, že se partneři mají stále rádi.

Svatba zlatá

Po padesáti letech společného soužití bývá zvykem, že si manželé znovu vyměňují zlaté prstýnky.

Svatba diamantová

Diamant – nerost největší tvrdosti, který se stal symbolem nezničitelnosti a stejně tomu je i u manželství trvající 60 let.

K tomuto výročí se přísluší, aby žena od svého muže obdržela šperk disponující diamantem.

Svatba korunovačních klenotů

Nejhodnotnější a nejpevnější svatební výročí, které se slaví 75. rok ode dne svatebního dne.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15452 (rodina-finance.cz#20916)


Přidat komentář